Jump to content
blugosi

Θόρυβος Στην Καδένα, Εκκίνηση Tsi

Recommended Posts

Χαιρετώ σας!!Έχω polo tsi 1.2 6r του 2010.Κανει τρλλό θόρυβο ειδικά όταν πέφτουν οι στροφές ακούγεται θορυβος στο ντουλλαπακι.Εχω ξενερώσει απίστευτα.Τόσα χρόνια είχα hyundai kai toyota καμια βλάβη.Δεν ξέρω αν είναι καδένα ή όχι αλλα ο θόρυβος παραμένει είτε το μοτέρ είναι ζεστό είτε κρυο.Άλλαξα λάδια και φίλτρα και συνεχίζει.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας!!Έχω polo tsi 1.2 6r του 2010.Κανει τρλλό θόρυβο ειδικά όταν πέφτουν οι στροφές ακούγεται θορυβος στο ντουλλαπακι.Εχω ξενερώσει απίστευτα.Τόσα χρόνια είχα hyundai kai toyota καμια βλάβη.Δεν ξέρω αν είναι καδένα ή όχι αλλα ο θόρυβος παραμένει είτε το μοτέρ είναι ζεστό είτε κρυο.Άλλαξα λάδια και φίλτρα και συνεχίζει.

 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα μάλλον είναι ο συντονισμός στα σωληνάκια βενζίνης που βρίσκονται πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Μπορεί να μην το πιστεύεις, αλλά είναι απλό θέμα. Το αναφέρεις σε κάποιο συνεργείο και απλά μετακινούν ένα σωληνάκι σε άλλο κανάλι ώστε να μην συντονίζουν και είσαι έτοιμος! Ορίστε και το θέμα για να δεις τις αναφορές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ!!Καλό μήνα!!Ήμουν έτοιμος να αλλάξω καδένα.Κάτι ακόμα το αυτοκίνητο ρετάρει όταν πατάω απότομα το γκάζι..ώρα το πήρα απο γυναίκα και έχει μόλις 47.000 χιλ.Το ρετάρισμα πού οφείλεται??Κάποιοι μου είπαν οτι φταίει ο εγκέφαλος,άλλοι μ είπαν πολλαπλασιαστής άλλοι καδένα..Έχω μπερδευτεί..Μέχρι τώρα είχ toyota καμία σχέση το yaris κανένα θέμα σε τίποτα..Αν μπορείται να μου απαντήσετε θα είμαι ευγνώμον!!

Link to comment
Share on other sites

Εγκέφαλος δε νομίζω, ούτε καδένα. Έχει ειπωθεί ότι αν δεν το πατάς που και που να κοφτιάσει μπορεί να αναπτυχθούν επικαθίσεις στις βαλβίδες με αποτέλεσμα μειωμένη απόδοση και το θέμα με την απότομη επιτάχυνση που λες. Μαζί με το γεγονός ότι το οδηγούσε γυναίκα και μάλλον δεν το πάταγε.

Δοκίμασε και κανα καθαριστικό βενζίνης μήπως μετά από 2-3 καθαρισμούς επανέλθει.

Μπορεί να είναι και ο πολλαπλασιαστής δεν ξέρω, τεχνικός δεν είμαι, απλά θυμάμαι άλλους που είχαν περίπου τα ίδια θέματα και έφταιγαν οι επικαθίσεις.

Edited by Z3RatuL
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν πάω στιν vw θα με γδάρουν είναι πανάκριβα όλα..Βασικά θα το πάω σε ένα συνεργείο πρωτα να το δούν με διαγνωστικό και μετά θα δω..Ξέρεις μήπως τιμές απο πολλαπλασιαστές??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε economist όχι ακόμα..Τα οικονομικά μου μετά την αγορά του αυτοκινήτου είναι πεσμένα..Ιριδίου να βάλω??Παιζει να ρετάρει και απο τα μπουζί ή να ψαχτώ σε αντλία βενζίνης??

Link to comment
Share on other sites

Στα σωληνακια βενζινής με δυο κομμάτια σφουγγαρι χωμένα βαθιά μέσα στο κανάλι τους ο θορυβος σταματάει μια για πάντα .
Το ρεταρισμα που εχεις ειτε ειναι απο μπουζι αν δεν εχουν αλλαχτει (καθε 60.000χμ) ειτε απο μπουζοκαλώδιο/α ή/και κεντρικο πολλαπλασιαστή .
Καπου στα 200 εχει ο κεντρικος πολλαπλασιαστής και γυρω στα 25 το μπουζοκαλώδιο . Μπορεις να τα γλυτώσεις αν βγάλεις τα μπουζοκαλώδια απο τον κεντρικο πολλαπλασιαστή και καθαρίσεις τις οξειδώσεις-άλατα που πιανουν τα μπουζοκαλώδια καθώς και οι επαφές του κεντρικου πολλαπλασιαστη (συχνο προβλημα στα 1.2 TSi)
Απο επικαθυσεις λιγο δυσκολο να ειναι γιατι ο 1.2 TSI δεν κανει επικαθισεις στις βαλβιδες οπως τα μεγαλυτερα αδερφια του(1.4,1.8 κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις επαφές με τί και πώς τις καθαρίζουμε? Απλά βγάζουμε με το χέρι το καλώδιο? 

Για τις τιμές που λέτε δείτε εδώ: http://www.onparts.gr/vw-polo-6r_-1-2-tsi-105hp-105hp/antallaktika/trofodosia-anaflexi/pollaplasiastis  85ευρώ ο πολλαπλασιαστής και 57 το σετ τα μπουζοκαλώδια της beru και τα δύο ;) .

To άλλο που λες φίλε Κώστα είναι τα σωληνάκια της βενζίνης που λένε και τα παιδιά.Εγώ απλά άλλαξα θέση στο ένα και χτυπάει αραιά και που μιας και δεν ξέρω αν είναι ασφαλές να πετάξω έτσι μέσα κανα σφουγγάρι :p .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε economist όχι ακόμα..Τα οικονομικά μου μετά την αγορά του αυτοκινήτου είναι πεσμένα..Ιριδίου να βάλω??Παιζει να ρετάρει και απο τα μπουζί ή να ψαχτώ σε αντλία βενζίνης??

Γνωμη μου ξεκινα απο μπουζι μιας και ειναι τα πιο φτηνα και μετα προχωρας οπως σου ειπε ο winner

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες είστε αστέρια!! Thanks the_winner,economist kai marios tsi.Στην αντιπροσωπεία στο service λαδιών και φίλτρου μου είπε ο μηχανικός οτι θέλω αλλαγή καδένα και έχω μόλις 47.000 χιλ.Είναι αρπακτικά και δεν τους εμπειστεύομαι.Καδένα και τεντωτήρα 520 ευρώ με τα εργατικά..Πολλά λεφτά..Θα ξεκινήσω απο μπουζί και βλέπω..Με βοηθάει η γνώμη σας γιατι υπάρχει και το ενδεχόμενο να με πιάσουν αδιάβαστο και να αλλάξουν τα πάντα κοστίζοντας μου μια περιουσία..

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πρόκειται για ανάκληση όσον αφορά την καδένα. Κανονικά δεν πρέπει να πληρώσεις. Η προηγούμενη ήταν ελαττωματική.

Δες και σε άλλες αντιπροσωπίες μήπως σου πουν κάτι άλλο αν όχι χωρίς κόστος, παίζει να σου κάνουν καλύτερη προσφορά για την καδένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ο θορυβος ειναι απο την καδενα τοτε ειναι καδένα , αν ο θορυβος ακουγεται εσωτερικα στην καμπινα στο ντουλαπακι του συνοδηγου τοτε ειναι τα σωληνακια βενζίνης .
Για να ακουσεις αν ειναι καδενα , με το αμαξι παρκαρισμενο για 1 μερα βάλε μπρος αν ακουσεις κροταλισμα απο τον κινητηρα τοτε θες καδενα .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μου εχει σπασει τα νευρα αυτο ο θορυβος απο το σωληνακι. στη θεσξη του συνοδηγου και κατω προς το ντουλαπακι ακουγεται εντονοτερα.

μπορω να κανω κατι μονος μου να το φτιαξω η να παω σε μαστορα?

κατι ειπε ο winner απο πανω για σφουγγαρακια κλπ.μπορω να  τα βαλω μονος μου? και αν ναι πως?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλόπαιδα το άφησα μια μέρα και το έβαλα μπροστά τα πρώτα δευτερόλεπτα κάνει κροτάλισμα..Πρέπει να πάσχει από όλα μαζι..

Link to comment
Share on other sites

εγω κουνησα λιγο τα σωληναμια και εστρωσε.

εσυ ο απο πανω μαλλον εχεις αλλο θεμα :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολλά θέματα βγάζουν τα polo..Δεν το περίμενα απο τη vw αυτο..Άμα βγάλω άκρη θα γράψω για την εμπειρία μ.

Link to comment
Share on other sites

Καλόπαιδα το άφησα μια μέρα και το έβαλα μπροστά τα πρώτα δευτερόλεπτα κάνει κροτάλισμα..Πρέπει να πάσχει από όλα μαζι..

Αν το κροταλισμα ειναι στιγμιαιο δεν ειναι απαραιτητα καδενα

Link to comment
Share on other sites

Απο επικαθυσεις λιγο δυσκολο να ειναι γιατι ο 1.2 TSI δεν κανει επικαθισεις στις βαλβιδες οπως τα μεγαλυτερα αδερφια του(1.4,1.8 κλπ)

the_winner, πόσο σίγουρος είσαι γι αυτό που λες και για ποιον λόγο ο 1.2 δεν κάνει επικαθήσεις; Αφού κι αυτός άμεσου ψεκασμού είναι.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κι εγώ δεν ξέρω, ρωτάω. Απλά εφόσον είναι ίδιας λογικής με τον 1.4tsi, γιατί να μην κάνει επικαθήσεις ο 1.2; υπάρχει κάτι διαφορετικό που τις αποτρέπει; Αυτό ρωτάω κι εγώ!

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

the_winner, πόσο σίγουρος είσαι γι αυτό που λες και για ποιον λόγο ο 1.2 δεν κάνει επικαθήσεις; Αφού κι αυτός άμεσου ψεκασμού είναι.

επειδη έχω δει λυμμένα 2-3 1.2 TSI με μπόλικα χιλιόμετρα και δεν ειχαν επικαθίσεις .. Τωρα πως και γιατι δεν γνωρίζω ..Εχω φωτογραφιες πάντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικής κουλτούρας τα golf..Με 1.4 κινητήρα 16βάλβιδο έχουν διαφορετική μηχανολογία..Πρέπει να έχουν και μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων ενώ τα polo δε νομίζω να έχουν μεταβλητό χρονισμό αν και είναι άμεσου ψεκασμού..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έχουν μεταβλητό τα 1.2 αλλά αυτό δε νομίζω να παίζει ρόλο. Εχω την εντύπωση πως και τα 2λιτρα FSI 150 ps και TFSI 200 ps δεν εχουν μεταβλητό. Θα δω κάνα βίντεο με τον κινητήρα μήπως βρω διαφορές αν και δεν είμαι ειδικός, εδώ θα χρειαστούμε την άποψη πιο ειδικών στο θέμα. Μακάρι βέβαια να μην έχουμε επικαθήσεις στο πολάκι μας, αυτό μας συμφέρει! Στον νέο 1.8 tsi του Α3 για να λύσουν το θεμα πάντως εχουν βάλει και επιπλεον 4 μπεκ, ειναι δηλαδή και άμεσου και εμμεσου ψεκασμού κινητήρας.

Στα περι καδένας εγώ οπως ανέφερα και παλαιότερα την έχω αλλάξει 2 φορες, ελπίζω να είναι βελτιωμένη και ανθεκτική αυτή που έβαλα την τελευταία φορά. Και τις 2 φορές την άλλαξα εντός εγγύησης.

@the_winner

Τα πολάκια που είδες είχαν αρκετά χλμ στην πλάτη τους; Και αν επιτρέπεται, πώς και ήταν λυμένα, υπήρξε κάποιο θέμα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.