Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

ποτε σας εβαζε την 2α εσας? Εχω 5 μερες το αμαξι και εχω δει οτι την 2α την βαζει στις 1800 .Καποιος εδω μεσα ειχε πει οτι την βαζει στις 1200...

Επίσης στο Manual Mode αν πχ αλλαξετε την 1η στις 3000 στροφες ή στις 2500 το κανει παλι το τρεμουλο ή το κανει μονο στο D και σε συγκεκριμενες στροφες?

δεν ειναι στανταρ που θα την αλλαξει.αυτο το ρυθμιζεις με το ποδι σου.εμενα μου τρεμει λιγο στο ρελαντι πλεον και εκει που μου σκορτσαρει ειναι σε κατεβασμα σε χαμηλες στροφες απο D3 σε D2.

και μη μπαινεις και συ σαυτο το τρυπακι απο τωρα εχεις ενα ολοκαινουριο αμαξι!κοιτα να το χαρεις και ασε αυτα που γραφονται εδω απο τους αλλους.και αμα στο κανει στο κανε..

Edited by δημ.gti
Link to comment
Share on other sites

παντως σχετικα με τα κουδουνισματα που λενε οτι κανει εμενα, δεν κανει τιποτα.....

Στο μαρουσι εχει πλακόστροτο δρόμο 250m λες και ειναι για καρο ,πολυ ανώμαλος και με το που το πηρα το περασα απο εκει με D2 ανοιχτα παραθυρα κεφαλι εξω απο το παραθυρο(σαν σκυλος) δεν ακουγεται σχεδον τιποτα... πιο πολυ ακουω το φσ φσ της αναρτησης παρα αυτο ...εκτος και αν αυτο αρχιζει να γινεται πιο εντονο μετα απο πολλα χιλιομετρα(550 μεχρι στιγμης)

Παντως απο σταση την 2α την βαζει σε 1800 στροφες, αν το αφησεις να κανει crawl χωρις γκαζι και το τσιμπήσεις ισα ισα βαζει 1.200 την D2. Επίσης σήμερα που ειχαν κλήσει την γεφυρα της Χαλκιδας και ημουν σταματα ξεκίνα καποιες φασεις που λιγο πριν σταματησω επρεπε να ξαναφυγω ηταν με D2 ε εκει ξενερωσα λεω τι κανει τωρα....μιλαμε σχεδον απο σταση με D2.... καμια φορα σε τετοιες φασεις κατεβαζω σε D1 με το paddle για να μην ζωρίζω τον δισκο.

Και βασικα δεν πρεπει να κανει και πολυ καλο συνεχεια να το αφηνεις να προχωραει στο ρελαντι με το D1 οταν αφηνεις το ποδι απο το φρενο ή στην οπισθεν...Για να βγω απο το γκαραζ ειναι μανικι και κανω πολλα πισω μπρος εκει το λυπαμε που ειναι 4-5 λεπτα πισω μπρος τσουλοντας απλα αφηνοντας το ποδι απο το φρενο είτε με D είτε με R

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

παντως σχετικα με τα κουδουνισματα που λενε οτι κανει εμενα, δεν κανει τιποτα.....

Στο μαρουσι εχει πλακόστροτο δρόμο 250m λες και ειναι για καρο ,πολυ ανώμαλος και με το που το πηρα το περασα απο εκει με D2 ανοιχτα παραθυρα κεφαλι εξω απο το παραθυρο(σαν σκυλος) δεν ακουγεται σχεδον τιποτα... πιο πολυ ακουω το φσ φσ της αναρτησης παρα αυτο ...εκτος και αν αυτο αρχιζει να γινεται πιο εντονο μετα απο πολλα χιλιομετρα(550 μεχρι στιγμης)

Το κουδούνισμα σε ανώμαλο δρόμο δεν το κάνει εξαρχής. Εμένα μου το παρουσίασε μετά τα 3000 χλμ. Μακάρι να μην σου το κάνει ποτέ αλλά πιστεύω ότι είναι νωρίς για να βγάλεις συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

οχι ακουω εναν θορυβο σε εντονο κακοτραχαλο δρομο αλλα ειναι αμελητέος και ακουγετε ελαχιστα(τουλαχιστον σε εμενα) και τον θεωρώ φυσιολογικό(για εμενα) λόγω του τροπου λειτουργιας αυτού του κιβωτιου.

Και το πρωτο πραγμα που εκανα μολις το πηρα ηταν να το παω σε κακοτραχαλο δρομο για να μου φυγει η ιδεα...

Σε ολα ακουγετε απο το πρώτο χιλιομετρο(εχω δει ποστ καποιου σε αλλο φορουμ που εβριζε θεους και δαιμονες που μολις το πηρε ακουσε αυτο)

απλα μαλλον δεν το ειχατε ακούσει....

Παντως στο D mode ωρες ωρες ειναι λιγο χαζο...αλλα οκ... το ζορισα και προχθες λιγο καθως εβγαινα απο το γκαραζ(εχει μεγαλη κλιση) δεν πατησα αρκετο γκαζι και εκανε να το παρει προς τα κατω ενω ειχα οπισθεν

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας και πάλι, μετά απο επικοινωνία με την Κοσμοκάρ για να μάθω αν υπάρχουν νεότερα για το γνωστό πλέον θέμα του σκορτσαρίσματος με ενημέρωσαν οτι το εργοστάσιο έχει βγάλει στα τέλη Δεκεμβρίου καινούριο πολύδισκο που αντιμετωπίζει το θέμα αυτό.

Επικοινώνησαν μαζί μου την επόμενη μέρα απο την τοπική αντιπροσωπεία και προέβησαν στην παραγγελία του πολύδισκου. Μόλις έρθει κλείνω ραντεβού για αλλαγή! Τη μέρα που θα το παώ θα το πάρω κιολας, το πολύ την επόμενη μου είπαν!!! Ρώτησα για το κόστος και μου είπαν εντελώς δωρεάν! (Αυτό ήθελα να ακούσω) Γιατί αφενός το θέμα έχει καταχωρηθεί απο την Άνοιξη του 2011 και είχα ρωτήσει χίλιες φορές: "Αν η λύση βρεθεί μετά τη λήξη της εγγυησής μου (5.1.2012) τι θα γίνει με το κόστος;"

Ευτυχώς φέρθηκαν σπαθί και τήρησαν την υπόσχεσή τους.

Άρα να θυμόμαστε όλοι: Σημασία έχει πότε δηλώνεις για πρώτη φορά το πρόβλημα και καταχωρείται στη βάση δεδομένων, όχι πότε θα βρεθεί η λύση του. Αν το δήλωσες μέσα στην εγγύηση, το έφτιαξες τσάμπα!

Edited by teohaik
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα

Λόγω επικείμενης λήξης εγγύησης την Παρασκευή, πέρασα σήμερα από εξουσιοδοτημένο για την αλλαγή μετά και από την καινούρια οδηγία. Δυστυχώς, ενώ είχαν ετοιμαστεί για την παραγγελία του ανταλλακτικού, όταν βγήκε εντολή εργασίας για το τυπικό έπρεπε να περάσω και από το διαγνωστικό για έλεγχο τυχόν αναβαθμίσεων. Έτσι είχε βγεί και άλλη μία αναβάθμιση :hmm: την οποία έκανα, όμως μου είπαν ότι αφού αναφέρθηκε εντός εγγύησης δεν υπάρχει θέμα και αν συνεχίσει να το κάνει (που θα το κάνει από ό,τι πιστεύω) πάμε για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. θελω την γνωμη σας. εβαλα προσφατα προγραμμα στο GTI Vi DSG που εχω και μου κανει το εξης. Στις χαμηλες στροφες οταν δινω τερμα γκαζι πατηναρει για περιπου 300 στροφες το σασμαν και μετα ανεβαζει γραμικα. Να ανησυχω?. Εχω μονο 14500 χιλιομετρα και το αμαξι ειναι δουλεμενο πολυ σωστα.Δεν κανω πολλα χιλιομετρα το χρονο το εχω 2,5 χρονια. Η ροπη μου ειναι τωρα γυρω στα 40 κιλα. Τι λετε ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα σε GTI VI DSG μόνο με πρόγραμμα στα 270 άλογα και 40 κιλά ροπή περίπου πατινάρει στις χαμηλομεσαίες. Το αμάξι έχει κάνει μόνο 15000 χλμ. Λέτε να φταίνε τα δισκάκια ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα σε GTI VI DSG μόνο με πρόγραμμα στα 270 άλογα και 40 κιλά ροπή περίπου πατινάρει στις χαμηλομεσαίες. Το αμάξι έχει κάνει μόνο 15000 χλμ. Λέτε να φταίνε τα δισκάκια ??

Ίσως! Δεν θα πρεπε όμως τόσο γρήγορα να σου κάνει "νερά". Το διαγνωστικό βγάζει τίποτα; Το πρόγραμα το χεις βάλει αντιπροσωπεία; Υποθέτω ότι έχεις εγγύηση...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε 15000χλμ δεν νομιζω να σου πατινάρει...

απο το vagcom δεν μπορείς να δεις αν πατινάρει αλλά μπορείς να κάνεις κάποιες βασικές ρυθμίσεις στο dsg να δεις αν στρώση.

εμένα άρχισε να πατινάρει μετά από 70000χιλ και με πολύ περισσότερη ροπή.

Link to comment
Share on other sites

τελικά παρήγγειλα από την SSP τα βελτιωτικά για 500+WHP ...

αν είναι να κάνεις κάτι καντο σωστά για μην έχεις προβλήματα αργότερα{ξανά πατιναρίσματα- ξανά λεφτά}

περιμένω να μου έρθουν και να τοποθετηθούν και μετά θα γράψω εντυπώσεις....

Link to comment
Share on other sites

τελικά παρήγγειλα από την SSP τα βελτιωτικά για 500+WHP ...

αν είναι να κάνεις κάτι καντο σωστά για μην έχεις προβλήματα αργότερα{ξανά πατιναρίσματα- ξανά λεφτά}

περιμένω να μου έρθουν και να τοποθετηθούν και μετά θα γράψω εντυπώσεις....

Ωραία!! Θα συμφωνήσω με τη σκέψη σου :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εγγυηση λογω οτι το αμαξι το εχω δυομιση χρονια απλα δεν κανω πολλα χιλιομετρα. Αν αλλαξω τα λαδια του λετε να στρωσει; Με τον καιρο μηπως εχουν αλλοιωθει. Αλλιως θα κοιταξω και εγω για βελτιωμενους δισκους...

Α επισης να προσθεσω οτι το προγραμμα μου ειναι overload οχι απο αντιπροσωπια και δεν μου βγαζει κατι στο διαγνωστικο. πατειναρει στις χαμηλομεσαιες για καμια 300αρια στροφες και μετα στρωνει. Τα παιδια εκει που εβαλα το προγραμμα μου ειπαν να βγαλω και εναν ανταπτορα της forge που εχω βαλει για να ακουγετε η σκαστρα. Λετε να το βγαλω; Μηπως παιζει αυτο ρολο. Μαμα που το ειχα δεν μου εκανε τιποτα τετοιο. Εμενα σαν πατιναρισμα μου φαινεται...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να δεις κάτι και τα λάδια αν αλλάξεις δεν έχεις πολλά χιλιόμετρα.

πες του μηχανικού σου να σου κάνει βασική ρύθμιση ξανα στο dsg μηπως αλαξει κατι.

βεβαιώσου όμως οτι είναι πατινάρισμα γιατι πολλές φορές έχει κάποιο αλλο πρόβλημα το αμάξι {τροφοδοσία-λ}και μοιάζουν τα συμπτώματα και μπορεί να μπερδεύεστε!

το dsg δουλεύει με το δικό του εγκέφαλο mechatronic,ίσως χρειαστεί και αυτό ψάξιμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στα παιδιά που έβαλα το πρόγραμμα και μετρήσαμε ξανά το αμάξι στο δρόμο με τον υπολογιστή και τα βρήκαμε όλα καλά. Δεν είχαμε θέμα με τροφοδοσία ή κάτι άλλο. Για αυτό λέω ότι ίσως είναι πατινάρισμα. Την βασική ρύθμιση στο σασμάν μπορώ να την κάνω με το διαγνωστικό ? Πάντως όλα τα συπτώματα μοιάζουν για πατινάρισμα. Αν είναι αυτό το κόστος των ενισχυμένων δίσκων είναι πολύ μεγάλο ?

Προς το παρών το αφήνω έτσι γιατί δεν είναι πολύ έντονο αλλά θα το παρακολουθώ...

Link to comment
Share on other sites

ο προγραμματιστής σου συμφωνεί οτι είναι πατινάρισμα? το είδε και αυτός?

τη βασική ρύθμιση πρέπει να ξέρει ο μηχανικός να την κάνει γιατί πρέπει να έχει το ενχειριδιο

από τη vw που λέει τη πρέπει να κάνει στο διαγνωστικό!

όσο για το κόστος στα δισκάκια αυτό καλύτερά.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδε γιατί το πήγαμε βόλτα και έλεγξε πάλι το πρόγραμμα και μου είπε ότι από θέμα προγράμματος είμαστε οκ. Για πατηνάρισμα το βλέπει και αυτός. Απλά θα βγάλω και τον αντάπτορα της σκάστρας διότι από έκει χάνω στιγμιαία πίεση και ίσως παίζει ρόλο. Αλλά όλα δείχνουν ότι είναι πατηνάρισμα. Εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να βγάλω το πρόγραμμα για να μην έχω τρεχάματα αργότερα με το DSG ? Αν είναι πάντως να ξεμπερδέψω να πλήρωσω όσο είναι να βάλω τους ενισχυμένους δίσκους τι να πω !

Πάντως ευχαριστώ παιδιά που απαντήσατε έχω κάνει ερωτήσεις παντού και δεν απαντούσε κανένας !

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι αν απο τώρα σου κάνει νερά, αν κάνεις άλλα 20-30 χιλ χλμ παίζει να διαλύσει τελείως!!

Με τα ενισχυμένα δισκάκια έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και για μελλοντικές αναβαθμίσεις πέρα απο πρόγραμα αλλά σίγουρα δεν θα ναι φθηνή η όλη φάση. Ο rabbit μπορεί να σε κατατοπίσει ίσως σε τιμές...

Πάντως παράξενο που τα φτυσε τόσο σύντομα....

Edited by and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στα παιδιά που έβαλα το πρόγραμμα και μετρήσαμε ξανά το αμάξι στο δρόμο με τον υπολογιστή και τα βρήκαμε όλα καλά. Δεν είχαμε θέμα με τροφοδοσία ή κάτι άλλο. Για αυτό λέω ότι ίσως είναι πατινάρισμα. Την βασική ρύθμιση στο σασμάν μπορώ να την κάνω με το διαγνωστικό ? Πάντως όλα τα συπτώματα μοιάζουν για πατινάρισμα. Αν είναι αυτό το κόστος των ενισχυμένων δίσκων είναι πολύ μεγάλο ?

Προς το παρών το αφήνω έτσι γιατί δεν είναι πολύ έντονο αλλά θα το παρακολουθώ...

http://www.sspperformance.com/sub-category/vw-dsg/drivetrain---/

Link to comment
Share on other sites

Ουπςςς.... Τώρα Στέλιο μπορώ να καταπιώ την γλώσσα μου με τις τιμές που είδα. Μου φαίνεται ότι θα το γυρίσω πάλι μαμά να ησυχάσω!

and64 δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω άλλες μετατροπές. Έχω φρικάρει με την όλη φάση. Αρχίζω και πιστεύω ότι οι δίσκοι μου είχαν μειωμένη κατασκευαστική αντοχή ! Τι να πω ίδωμεν ...

Link to comment
Share on other sites

and64 δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω άλλες μετατροπές. Έχω φρικάρει με την όλη φάση. Αρχίζω και πιστεύω ότι οι δίσκοι μου είχαν μειωμένη κατασκευαστική αντοχή ! Τι να πω ίδωμεν ...

Κάτι έχει παίξει με το κιβώτιο σου πιστεύω! Υπάρχουν gti με πρόγραμμα που χουν αρκετά χλμ και το dsg δεν έχει θέμα

Εγώ προτείνω να το ψάξεις το θέμα. Πήγαινε στην αντιπροσωπία και πες τους να βρουν τι γίνεται.

+1 σ'αυτό! Αρκετές φορές εχουν επισκευαστεί βλάβες σε αυτοκίνητα εκτός εγγύησης, ειδικά με τα dsg είναι κάπως "ελαστική" η όλη φάση...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα

Λόγω επικείμενης λήξης εγγύησης την Παρασκευή, πέρασα σήμερα από εξουσιοδοτημένο για την αλλαγή μετά και από την καινούρια οδηγία. Δυστυχώς, ενώ είχαν ετοιμαστεί για την παραγγελία του ανταλλακτικού, όταν βγήκε εντολή εργασίας για το τυπικό έπρεπε να περάσω και από το διαγνωστικό για έλεγχο τυχόν αναβαθμίσεων. Έτσι είχε βγεί και άλλη μία αναβάθμιση :hmm: την οποία έκανα, όμως μου είπαν ότι αφού αναφέρθηκε εντός εγγύησης δεν υπάρχει θέμα και αν συνεχίσει να το κάνει (που θα το κάνει από ό,τι πιστεύω) πάμε για αλλαγή.

Εγώ σήμερα από Κ.....α Αργυρούπολης έφαγα ένα ωραιότατο άκυρο σχετικά με το τρέμουλο και την αλλαγή

πολύδισκου καθώς ως δια μαγείας στην δοκιμή που κάνανε (και κρατήσανε 2 μέρες το αμάξι μέσα για αυτό το

λόγο) δεν βρήκαν τίποτα το επιλήψιμο και θεωρούν πως δεν υπάρχει θέμα στον πολύδισκο μου..

Πλέον ξεκινάω διαδικασία με Kosmocar γιατί δεν μπορώ να πάρω σβάρνα όλα τα συνεργεία μπας και βρω κάποιο

που να κάνει αυτό που κάνουν σε τόσα άλλα "τρεμουλιάρικα" DSG7 δηλ. την αλλαγή πολύδισκου με το

νέο αναβαθμισμένο ανταλλακτικό.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.