Jump to content
geocha

Βαλβίδα Ρύθμισης Πίεσης (*N75*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

οταν ειχα βαλει το μπαρομετρο με δευτερη σχεση εβλεπα αυτο

τωρα ομως δεν το βλεπω λες να ειναι η Ν75 ενω αλλη ταχυτητα π.χ 4 η 5 το βλεπω

θα μου απαντησει καποιος εαν γνωριζει???

μια χαρα το βλέπεις ,αυτη την απορία τήν είχα και εγω ,πχ στην 2α δεν βλεπω πάνω απο 1,2 bar ενω στις μεγαλυτερες βλέπω εως 1,6 -

ρώτησα και έμαθα ότι στην 1η ταχ και στην 2α ή είναι ρυθμισμενο έτσι για να μην σπινιαρει ή ο κινητηρας δεν έχει φορτίο και πιανει την ροπή χωρίς να χρειαζεται να σηκωσει πολύ πίεση

πιστεύω ότι είναι το 2ο ή συνδυασμός των δύο παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το βλέπεις ,αυτη την απορία τήν είχα και εγω ,πχ στην 2α δεν βλεπω πάνω απο 1,2 bar ενω στις μεγαλυτερες βλέπω εως 1,6 -

ρώτησα και έμαθα ότι στην 1η ταχ και στην 2α ή είναι ρυθμισμενο έτσι για να μην σπινιαρει ή ο κινητηρας δεν έχει φορτίο και πιανει την ροπή χωρίς να χρειαζεται να σηκωσει πολύ πίεση

πιστεύω ότι είναι το 2ο ή συνδυασμός των δύο παραπάνω

Σε ευχαριστω φιλε

Link to comment
Share on other sites

Τις καθημερινές χρησιμοποιώ ένα Golf 5 TSi 140, από εταιρεία leasing.

Το αυτοκίνητο έχει 44.000 χλμ, γενικώς δείχνει σε άριστη κατάσταση (όλα τα χλμ έχουν γίνει από γυναίκα οδηγό), αλλά διαπίστωσα πως σε όλες τις ταχύτητες, περίπου στις 3.500 στροφές (εκεί δηλαδή που φουσκώνει η τουρμπίνα), κάνει ένα στιγμιαίο κόμπιασμα, σαν να χάνει πίεσή ή σαν να μην ανοίγει σωστά η τουρμπίνα.

Δεν έχει ούτε κάποιο check και από τις 3.500 στροφές και πάνω πηγαίνει φυσιολογικά. Αύριο θα του κάνω ένα VagCom scan, αλλά έχετε καμιά ιδέα; Ν75; Πολλαπλασιαστές;

Και είναι και εκτός εγγύησης και γενικώς οι εταιρείες leasing δεν ασχολούνται με πολύ επισταμένα service.

Link to comment
Share on other sites

Κομπιασμα στις 3500 σημαινει προβλημα στην Ν75.Δεν βγαζει σφαλμα αυτη η βαλβιδα.

Στελιο μαλλον εννοεις την Ν249 οχι 247.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς με n75 και n247 κλασικά.

Πφφφ, και είναι εκτός εγγύησης.

Δεν είναι ότι με νοιάζει, το έχω για κίνηση εντός πόλης, αλλά είναι κρίμα να μην δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Κομπιασμα στις 3500 σημαινει προβλημα στην Ν75.Δεν βγαζει σφαλμα αυτη η βαλβιδα.

Στελιο μαλλον εννοεις την Ν249 οχι 247.

Ναι λάθος εκ παραδρομής, το διόρθωσα. :thumbsup:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.

Και απο ο,τι ξέρω δεν αλλάζει ευκολα εκτός συνεργείου, δηλαδή είναι καπως χωμενη και θέλει τεχνικό.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Κώστα!

Για να αγοράσω τη Ν75, θέλουν αριθμό σασι;

Λέω να πάρω 2 σετάκια Ν75-Ν249, μία για το 140άρι και μία για το δικό μου (Golf 6). Άραγε είναι διαφορετικοί κωδικοί;

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα αγόρασα μία Ν75 για το Golf 5, με κωδικό 03C 906 283B.

αυτή άραγε μπαίνει και στο Golf 6 με το ίδιο μοτέρ; Γιατί σκέφτομαι να βάλω την καινούρια Ν75 στο δικό μου (Golf 6) και να βάλω την παλιά του 6 στο Golf 5, το οποίο χρειάζεται επειγόντως νέα Ν75.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα την αλλαγή και το αμάξι πραγματικα πετάει, Είναι σαν να ανέβαζε μισή πίεση πριν! Άλλαξα Ν75, μου φαίνεται θα πάρω ενα σετακι Ν75 και Ν249 για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαζουμε προληπτικα καθε 2 χρονια ...παντα βλεπεις διαφορα και βλαβη να μηνε χεις...!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα την αλλαγή και το αμάξι πραγματικα πετάει, Είναι σαν να ανέβαζε μισή πίεση πριν! Άλλαξα Ν75, μου φαίνεται θα πάρω ενα σετακι Ν75 και Ν249 για παν ενδεχόμενο.

Αλεξανδρε την άλλαξες μόνος σου ; Εμένα μου φαίνεται κοματακι δύσκολη η αλλαγή για να την κάνω μόνος μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Δημήτρη. Δεν είναι τίποτα.

Να καταλάβεις, μόλις έμαθα στο νοικιάρικο πως να την αλλάζω, έβαλα την καινούρια Ν75 στο δικό μου και στο νοικιάρικο έβαλα την μεταχειρισμένη από το δικό μου.

Αμα θες βρισκόμαστε και αλλάζουμε και την δική σου! :)

@Θάνο, συμφωνώ απολύτως! Αυτή που άλλαξα ήταν 4 χρόνια στο αμάξι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.