Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

Γνωρίζετε γιατί στο site της Michelin αναγράφει στα Primacy4+ fuel:C, rain:A, ενώ στο Primacy4 fuel:A, rain:B ;

Προς τι αυτή η διαφορά στο χειρότερο, το 4+ δεν είναι νεότερο μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το δεύτερο είναι το s1 που είναι εστιασμένο στην κατανάλωση καυσίμου, αλλά υστερεί σε grip...το 4+ επέλεξε μεταξύ των δύο 

Link to comment
Share on other sites

Σε golf 1.6 FSI φοραω εδω και 5-6 μηνες περιπου τα goodyear efficientgrip performance 2 σε 205/55/16.

 

Τα προηγουμενα ελαστικα που φοραγα ηταν τα primacy 4 της michelin απο τα οποια ημουν πολυ ευχαριστημενος.Ειχα σκοπο να τα αντικαταστησω με τα primacy 4+ αλλα ειχα ακουσει απο φιλο και ειχα δει καποια συγκριτκα για τα efficientgrip performance 2 στα οποια ειχαν συγκεντρωσει πολυ καλη βαυμολογια και ειπα να τα δοκιμασω.

 

Κανω περιπου 18.000χλμ τον χρονο και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Εχουν πολυ καλο φρεναρισμα. 

Αποδιδουν παρα πολυ καλα στην βροχη,οδηγουσα σε ανοιχτο δρομο με εντονη βροχοπτωση και μου ειχε κανει εντυπωση το πατημα τους ιδιως στα σημεια που το νερο ειχε λιμνασει.

Ειναι θορυβωδη και μου εγινε αντιληπτο απο τα πρωτα μετρα,οχι κατι φοβερο ή ανυποφορο αλλα ειχα καλομαθει απο τα primacy.

Μενει να δουμε για ποσο χρονο και χλμ θα κρατησουν αυτα τα χαρακτηριστικα σε επιπεδα που να κρινεται ασφαλες σαν ελαστικο.

 

Τα primacy 4 της michelin υπερτερουν στην ποιοτητα κυλησης και ειναι πιο αθορυβα.

Με εβγαλαν περιπου 4 χρονια.

Τον τελευταιο χρονο εδειξαν σημαδια κοπωσης αφου το abs και το αντισπιν στην εκκινηση ενεργοποιουνταν πιο ευκολα και ιδιως τις ζεστες μερες,οταν ομως μετα απο καποια ωρα ζεσταινοταν αρκετα το κρατημα τους ηταν πολυ καλο αναλογικα με τα χλμ που ειχαν γραψει.

Το πελμα δεν ειχε σκασιματα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα Goodyear τα φοράω στην ίδια διάσταση από όταν πρωτοβγήκαν εδώ και τρία χρόνια...μετά από τρία χρόνια και 40.000km είναι πραγματικά σαν καινούργια και σε απόδοση και εμφανισιακά...θα τα ξαναβάλω σίγουρα το φθινόπωρο που θα τα αλλάξω 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , thodoris91 said:

Τα συγκεκριμένα Goodyear τα φοράω στην ίδια διάσταση από όταν πρωτοβγήκαν εδώ και τρία χρόνια...μετά από τρία χρόνια και 40.000km είναι πραγματικά σαν καινούργια και σε απόδοση και εμφανισιακά...θα τα ξαναβάλω σίγουρα το φθινόπωρο που θα τα αλλάξω 

Πολυ ευχαριστο αυτο που λες γιατι με απασχολει ειναι η αληθεια.

Δεν ειμαι απο αυτους που θελω να εξαντλησω και την τελευταια ρανιδα ενος ανταλλακτικου οπως τα ελαστικα.Με ενδιαφερει περισσοτερο το διαστημα που θα κρατησει τα χαρακτηριστικα που θα εξασφαλιζουν την ασφαλη οδικη συμπεριφορα.Θεωρω οτι δεν πρεπει να ειναι κατω απο 3-3,5 χρονια ή 40.000 χλμ.

Για παραδειγμα καπου το 2014 ειχα βαλει coninental,την σειρα premium contact αν θυμαμαι καλα,αλλα δεν ειχα μεινει καθολου ευχαριστημενος απο την διαρκεια.Επισης η γομα ειχε σκληρυνει πολυ και το πισω δεξια ειχε κανει καρουμπαλο.

Σε αυτο ομως παιζει ρολο ο τροπος οδηγης του καθενος και η ποιοτητα του οδοστρωματος...αν τα χλμ εχουν γινει ταξιδιαρικα σε αυτοκινητοδρομο ειναι άλλα τα δεδομενα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2023 at 8:03 ΜΜ, kou said:

Πολυ ευχαριστο αυτο που λες γιατι με απασχολει ειναι η αληθεια.

Δεν ειμαι απο αυτους που θελω να εξαντλησω και την τελευταια ρανιδα ενος ανταλλακτικου οπως τα ελαστικα.Με ενδιαφερει περισσοτερο το διαστημα που θα κρατησει τα χαρακτηριστικα που θα εξασφαλιζουν την ασφαλη οδικη συμπεριφορα.Θεωρω οτι δεν πρεπει να ειναι κατω απο 3-3,5 χρονια ή 40.000 χλμ.

Για παραδειγμα καπου το 2014 ειχα βαλει coninental,την σειρα premium contact αν θυμαμαι καλα,αλλα δεν ειχα μεινει καθολου ευχαριστημενος απο την διαρκεια.Επισης η γομα ειχε σκληρυνει πολυ και το πισω δεξια ειχε κανει καρουμπαλο.

Σε αυτο ομως παιζει ρολο ο τροπος οδηγης του καθενος και η ποιοτητα του οδοστρωματος...αν τα χλμ εχουν γινει ταξιδιαρικα σε αυτοκινητοδρομο ειναι άλλα τα δεδομενα.

 

Τα  efficient grip performance 1 τα έχω δοκιμάσει σε διάσταση 195/65/15 και 205/55/16. Made in Poland τα 15 άρια made in France τα 16 άρια γενικός καλά λάστιχα 4 έτη και 40χ χλμ  κρατάνε ακόμα καλά αλλά σαν λάστιχα παρουσιάζουν φαγώματα στο πέλμα .βέβαια πάω και σε χωματόδρομους  πατημένους  αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολόγησε το πέλμα να είναι σαν ποντικό φαγωμένο  δε χειρότερα στα 16 άρια . Τα ίδια και με τα excellence της Goodyear παλιότερα …αλλά καμία σχέση με τα f1 …τώρα έχω και τα performance 2 σε 225/45/17 ένα χρόνο και είναι σαν καινούργια …ο χρόνος θα διξει  αλλά γενικός κλείνω ότι τα Goodyear κρατάνε 4 χρόνια ΜΑΞ με κάτι λιγότερο από 40χ χλμ…

Link to comment
Share on other sites

Και τα dunlop bluresponce που είναι τα ίδια μου το είχαν παρουσιάσει αυτό , αλλά στα egp2 δεν υφίσταται αυτό το πρόβλημα , αλλά το ακριβώς αντίθετο...στα ίδια χιλιόμετρα και χρόνια τα Michelin primacy 3 και τα Bridgestone turanza t001 που φορούσα πριν φαίνονταν εμφανώς πιο ταλαιπωρημένα ειδικά τα Michelin 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.