Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

O "νεος" 2.0TSI σε σχεση με τον "παλαιοτερο" 2.0TFSI οντως βγαζει λιγο περισσοτερη δυναμη , σε βελτιωση 1ου - 2ου σταδιου.

Το νεο μοτερ πρεπει να ειναι ροϊκοτερο , καθως με χαμηλη πιεση βλεπουμε αρκετα υψηλο maf. Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα εξατμισης. Στο κρισιμο κομματι (Downpipe-cat.) μοιαζει πανοποιοτυπη. Η τουρμπινα ομως ειναι διαφορετικη , οπως και αρκετα parts στο μοτερ. Το καλο ειναι οτι , οπως ειπε και ο Χρηστος παραπανω , η τροφοδοσια ειναι εξαιρετικη , τουλαχιστον με χρηση ΟΕΜ turbo και απ οτι λενε και αρκετα παραπερα.

Παντως ενα AXX/BWA μοτερ δεν βγαζει μονο 240ΗΡ με προγραμμα , ουτε 270ΗΡ με ολα τα περιφερειακα. Δεν μου εχει τυχει και καποιο full stg2 6αρι GTI , για να δω ποσο ψηλα μπορει να φτασει με την ΟΕΜ τουρμπινα (θα φτιαχτει ενα "καλο" συντομα...) , αλλα σαν 1ο σταδιο τουλαχιστον δειχνει να ειναι καλυτερο απο το 5αρι (ειδικα το AXX). Θα δειξει στην πορεια το νεο μοτερ τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του.

Οσο για την Milltek , ειναι πολυ λογικο που δεν εβγαλε μεγαλυτερη εξατμιση. Η 70αρα , ακομα και για 350+ΗΡ ειναι μια χαρα.

Κ ελπιζω μετα να ειναι το δικο μου....Αντε γιατι πολυ εκατσα ετσι.Κριτωνα ετοιμασου.... tongue.gif:):rolleyes:

Edited by chrisTT
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα, αυτά είναι !

λεπτομέρεις γνωρίζουμε περι εξάτμισης , τουρμπίνας ?

και το stage3 που λες τι περιλαμβάνει ?

tnx.

Περιλαμβανει τουρμπινα αλλη.Αν μπεις στο site της apr θα δεις.Φτανουν κοντα στα 400 χωρις μπεκ κ χωρις πιστονια μπιελες....

Η μαμα τουρμπινα ειναι IHI.Εξατμιση ειναι 63.5 εχω την εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Κ ελπιζω μετα να ειναι το δικο μου....Αντε γιατι πολυ εκατσα ετσι.Κριτωνα ετοιμασου.... tongue.gif:):rolleyes:

:D !!! Σιγα σιγα , ολα θα γινουν , Χρησταρα !

Νομιζω πρωτα προβλεπεται ενα καλο stg2 (κιτ εισαγωγης , turboback εξατμιση , intercooler και προγραμμα) και στη συνεχεια stg3 , δηλαδη ... μονο turbocharger K04 !

Τυχεροι οι κατοχοι με τα 6αρια , δεν θα μπλεξουν με αντλιες , "ποτηρακια" και μπεκ . Ελπιζω να πανε ολα καλα και με την αναφλεξη , στο "πονεμενο" θεμα των misfires, που εμφανιζουν τα δυνατα ΜΥ 2008+ VAG με Κ04... Anyway , τα γεγονοτα απο το εξωτερικο προς το παρον ειναι ευχαριστα , οποτε ελπιζουμε στο καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Η αντικατάσταση του turbo , κάθε 10.000 είναι απαραίτητη ,

Για τετοια χριση ,

Ας υποθέσουμε ότι δεν είμαι άνθρωπος του κυκλώματος , και ήμουν ένας χαζό- καυτής , και ήθελα στον δρόμο να μην με περνάει άλλο golf , θα μου δίνατε μια εγγύηση και ποσά χρήματα θα είναι . θα με αντέχατε να ήμουν κάθε μέρα στο μαγαζί σας και να σας ζάλιζα τα α@@@α … γιατί εγώ πληρώνω , εάν έβαζα κάτι διαφορετικό εκτός προγράμματος π.χ. δίσκο πλατό …. Και δεν κούμπωνε ψιλά και σας έλεγα ΒΕΛΤΙΩΤΗ δεν κουμπώνουν οι πουτάνες ψιλά και αλά τέτοια κουλά . θα με αντέχατε μήπως θα πρέπει να σας πληρώσω την ψυχική οδύνη ,

Το λεω γιατί οι περισσότεροι από εδώ πληρώνετε το λάθος να ξεπεράσετε παραμέτρους για χάρη της υποδύναμης και στο τέλος ο ένας πατάει στην εύθηνη του αλλού

Εσείς με πια ασφαλιστική συνεργάζεστε για το κάθε μπαμ .. τιμολόγιο θα προσκομίσω στην ασφαλιστική για την έκρηξη του μοτέρ μου

Και επειδή ξέρω ότι το μπαμ δεν προέρχεται 100 από τον προγραμματιστή αλλά από τον μαλακά που το οδηγεί και με ποίον τρόπο το οδηγεί

Εσείς πως είστε εξασφαλισμένη αν εκραγούν 2 σε μια εβδομάδα

Εγώ λεω στον καυτή … τέλος τόσο παει το μοτέρ και είναι save και άμα θες κάτι παραπάνω , μπες και διάβασε την εγγύηση , και πλήρωσε την πρώτα και μετά έλα να το κάνουμε πυροτέχνημα

Πιστεύω ότι είστε πολύ καλύτεροι ως βελτιωτές γιατί με ένα υπολογιστή κοντράρετε μεγάλα ονόματα

.θα μου πεις στο εξωτερικό δεν υπάρχουν άλλη σαν εμάς … δεν νομίζω γιατί εκεί υπάρχει άλλη νομοθεσία

τέλος πάντων , εάν θέλετε απαντήστε μου στα παρά πάνω

Εαν εχω πιασει σωστα το ερωτημα σου, εγγυηση μη-βλαβης, απο οτιδηποτε κανεις (ειτε το πουσαρεις, είτε οχι), δεν σου δινει κανεις.

Η εγγυηση που παιρνεις (ας παρουμε παραδειγμα τη VW), αναφερει πως σε περιπτωση αστοχιας, θα αναλαβει εκεινη το κοστος επισκευης.

Εαν δηλαδη π.χ. τους εβαζες να υπογραψουν μια εξωφρενικη ρητρα 1.000.000 ευρω, πως δεν θα παθει ζημια το προϊον που σου πουλησαν, αποκλειεται να το δεχοντουσαν...

Στην CARGATE οταν πριν λιγο καιρο συζητησαμε με καποια μεγαλη ασφαλιστικη εταιρια για μια τετοια συνεργασια, ανεκυψαν καποια περιεργα νομικα προβληματα και τελικα το ολο θεμα 'παγωσε'.

γιατί ο TFSI του mk5 GTI (AXX/BWA) μόνο με πρόγραμμα πηγαίνει στην καλύτερη τον περιπτώσεων 240hp

ενώ του mk6 στα 270?

όσο δηλαδή το 5αρι με εισαγωγή και full εξάτμιση + αγωνιστικό καταλύτη .

τι διαφορά υπάρχει στο hardware ?

*πάντως η miltek που μόλις έβγαλε για το mk6 ( http://www.millteksport.com/exhaust.produc...m?variantid=308 ) πάλι 70διάμετρο δίνει !

Επειδη ειχα την τυχη να βρισκομαι Αγγαλια οταν κατασκευαζοτανε ο κωδικας της revo για τα 2,0L MKVI και Scirocco ολοι οι περιορισμοι προερχοντουσαν απο το τουρμπο και μονο.

Κανενα προβλημα τροφοδοσιας, κανενα προβλημα ροϊκοτητας, απλα η ΙΗΙ δεν μπορουσε να δωσει αλλο...

Οσο για την εξατμιση της MILLTEK, ο ιδιος ο Millington μου ανεφερε πως μαλλον δεν θα προχωρησουν σε 70mm, αλλα 76mm διαμετρο για τους νεους TSI.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την εξατμιση της MILLTEK, ο ιδιος ο Millington μου ανεφερε πως μαλλον δεν θα προχωρησουν σε 70mm, αλλα 76mm διαμετρο για τους νεους TSI.

ναι αλλά ήδη η milltek έχει βγάλει και είναι 70αρα.

http://www.millteksport.com/exhaust.produc...m?variantid=308

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά ήδη η milltek έχει βγάλει και είναι 70αρα.

http://www.millteksport.com/exhaust.produc...m?variantid=308

Εαν παρατηρησεις, θα δεις πως δεν εχουν βγαλει d/p, παρολο που το cat-back το κυκλοφορουν εδω και καιρο.

Συζητανε ακομα και καταργηση του 70 για τα MKV, ενω η ολη σκεψη ειναι στο αν θα ειναι ολη 76 ή μονο το d/p.

Οταν του ανεφερα ενσταση/απορια, μου ειπε πως το ανοιγμα στην Αμερικανικη αγορα επιβαλει 76* και δε γινεται να εχουν ξεχωριστη γραμμη παραγωγης...

*Εαν το ψαξει καποιος, θα δει πως στην Αμερικη δουλευουν αποκλειστικα 76mm στους TFSi (π.χ. APR, ΑΤΡ κ.λ.π.), ενω πολλες φορες ακομα και στα 1,8Τ. (οχι ΒΤ)

Link to comment
Share on other sites

Εαν παρατηρησεις, θα δεις πως δεν εχουν βγαλει d/p, παρολο που το cat-back το κυκλοφορουν εδω και καιρο.

Συζητανε ακομα και καταργηση του 70 για τα MKV, ενω η ολη σκεψη ειναι στο αν θα ειναι ολη 76 ή μονο το d/p.

Οταν του ανεφερα ενσταση/απορια, μου ειπε πως το ανοιγμα στην Αμερικανικη αγορα επιβαλει 76* και δε γινεται να εχουν ξεχωριστη γραμμη παραγωγης...

*Εαν το ψαξει καποιος, θα δει πως στην Αμερικη δουλευουν αποκλειστικα 76mm στους TFSi (π.χ. APR, ΑΤΡ κ.λ.π.), ενω πολλες φορες ακομα και στα 1,8Τ. (οχι ΒΤ)

ναι τώρα το είδα, έχεις δίκιο για την milltek.

όπως καταλαβαίνω δηλ. από τα λεγόμενά σου αλλά και του Κρίτωνα , είναι πως τερματίζει εκεί στα 270 περίπου λόγω τουρμπίνας , άρα και εισαγωγή και εξάτμιση να μπεί δεν θα υπάρχει τρομερή διαφορά στην μέγιστη ιπποδύναμη ? (θα βελτιωθεί η καμπύλη απόδοσης όμως ? η ροπή ? ) και το αμέσως επόμενο βήμα είναι η αλλαγή turbo .

αλήθεια εργοστασιακά τι πίεση δουλεύει και τι over?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ασχετη ερωτηση:o

το turbo....για να ''κουραστει''(παντα με σωστο ζεσταμα ξεζεσταμα) πρεπει να επιταχινεις με 4-5-6 πολλες φορες?ποτε το καταπωνεις....

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ασχετη ερωτηση:o

το turbo....για να ''κουραστει''(παντα με σωστο ζεσταμα ξεζεσταμα) πρεπει να επιταχινεις με 4-5-6 πολλες φορες?ποτε το καταπωνεις....

αναλογα τα περιφερειακα σου,το προγραμμα φορας,τι τουρμπο ειναι(μικρο-μεγαλο),κλπ...μπορει να βγαζεις πολλα πατηματα με την ιδια δυναμη,μπορει και μετα απο ενα πατημα να εχει ζεσταθει ο διας εκει μεσα....απο πολλους παραγοντες παντως επηρεαζεται αυτο!ας πουμε ενα gti μονο με προγραμμα,πουσαρισμενο λιγο, χωρις τιποτα αλλο(εισαγωγη-εξατμιση,κλπ) μετα απο 2 πατηματα εχει πεσει αισθητα η αποδοση του απο τις θερμικρασιες!

Edited by kostas gti
Link to comment
Share on other sites

1) Εαν εχω πιασει σωστα το ερωτημα σου, εγγυηση μη-βλαβης, απο οτιδηποτε κανεις (ειτε το πουσαρεις, είτε οχι), δεν σου δινει κανεις.

Η εγγυηση που παιρνεις (ας παρουμε παραδειγμα τη VW), αναφερει πως σε περιπτωση αστοχιας, θα αναλαβει εκεινη το κοστος επισκευης.

Εαν δηλαδη π.χ. τους εβαζες να υπογραψουν μια εξωφρενικη ρητρα 1.000.000 ευρω, πως δεν θα παθει ζημια το προϊον που σου πουλησαν, αποκλειεται να το δεχοντουσαν...

Στην CARGATE οταν πριν λιγο καιρο συζητησαμε με καποια μεγαλη ασφαλιστικη εταιρια για μια τετοια συνεργασια, ανεκυψαν καποια περιεργα νομικα προβληματα και τελικα το ολο θεμα 'παγωσε'.

2) Επειδη ειχα την τυχη να βρισκομαι Αγγαλια οταν κατασκευαζοτανε ο κωδικας της revo για τα 2,0L MKVI και Scirocco ολοι οι περιορισμοι προερχοντουσαν απο το τουρμπο και μονο.

Κανενα προβλημα τροφοδοσιας, κανενα προβλημα ροϊκοτητας, απλα η ΙΗΙ δεν μπορουσε να δωσει αλλο...

Οσο για την εξατμιση της MILLTEK, ο ιδιος ο Millington μου ανεφερε πως μαλλον δεν θα προχωρησουν σε 70mm, αλλα 76mm διαμετρο για τους νεους TSI.

1) +1! Γι αυτο και ειπα οτι το θεμα της εγγυησης ειναι οικονομικο - στατιστικο , και οχι ποιοτικο . Το χειροτερο που μου εχει τυχει με "γιδοβοσκο" που δεν καταλαβαινε τι εννοω , ηταν ενας που απαιτουσε να εχουμε την ευθυνη για ακριβα - δυνατα αυτοκινητα και μετα απο 1 ή 2 χρονια , πληρωνοντας ενα προγραμμα (χονδρικης τιμης) . Και του εξηγουσα , οτι τα χρηματα αυτα δεν επαρκουν , ουτε για να παραμεινει "μαμα" το αυτοκιντητο , να συντηρειται σωστα , και να μου τα προσφερεις χωρις να ακουμπησω ουτε βιδα , προκειμενου να εχω ευθυνη για τα επομενα 2 χρονια... οχι και να δουλεψω πανω σ αυτο! Οσο για το νομικο "κολλημα" , ειμαι σιγουρος οτι τετοιες συνεργασιες με ασφαλιστικες ειναι μπλεξιμο. Καποια στιγμη θα γινει ομως και στην Ελλαδα ("νομιμο tuning") γιατι η κατασταση εχει ξεφυγει λιγο...

2) Κρινοντας και απο τα Κ04 με τις 70αρες εξατμισεις , που αποδιδουν σχεδον το ιδιο με τις 76αρες και ειναι 350+ΗΡ, δεν νομιζω οτι με μια τουρμπινα που εχει 42mm φτερωτη εξαγωγης , θα δει καποιος ιδιαιτερη διαφορα σε 1ο σταδιο. Ηδη η 70αρα ειναι σχεδον 3πλασιας διατομης απο του αξονα. Και αυτη θα αρκει για μεγιστοποιηση ροης (=ισχυος). Τωρα να το προτεινει ο Millington , κατι παραπανω θα ξερει . Αν βεβαια ειναι ησυχη , ας ειναι και 76 , κι ας μην χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε κατι για αυτην την εισαγωγη http://www.namotorsports.net/detail.cfm/pa...d/BHBSH-FSI-TSI

ειναι καλη?

Απ οσο φαινεται , και χωρις να εχω ρυθμισει ποτε αυτοκινητο με την εισαγωγη αυτη , τα θετικα στοιχεια της ειναι :

1) σωστη χωροταξια (χοανη ψηλα , μακρυα απο νερα , καταργηση φιλτροκουτιου κλπ) , οπως η πλειοψηφια των κιτ εισαγωγης .

2) θερμοασπιδα , για να μην ρουφαει ζεστο αερα .

Τα αρνητικα ειναι ισως η μεσου μεγεθους φιλτροχοανη , που δεν ειναι τοσο μικρη οσο μια Injen , αλλα ουτε τοσο μεγαλη οσο το V-Flow ή η ΑΕΜ (που εχει τελεια ροϊκο φιλτρο)

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο φαινεται , και χωρις να εχω ρυθμισει ποτε αυτοκινητο με την εισαγωγη αυτη , τα θετικα στοιχεια της ειναι :

1) σωστη χωροταξια (χοανη ψηλα , μακρυα απο νερα , καταργηση φιλτροκουτιου κλπ) , οπως η πλειοψηφια των κιτ εισαγωγης .

2) θερμοασπιδα , για να μην ρουφαει ζεστο αερα .

Τα αρνητικα ειναι ισως η μεσου μεγεθους φιλτροχοανη , που δεν ειναι τοσο μικρη οσο μια Injen , αλλα ουτε τοσο μεγαλη οσο το V-Flow ή η ΑΕΜ (που εχει τελεια ροϊκο φιλτρο)

στα εξω φορουμ λιγα που διαβασα εχει παρει πολυ καλες κριτικες.τωρα οσον αφορα για το φιλτρο ισως ειναι ετσι αλλα νομιζω οτι μπορεις ευκολα να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο αλαζοντας το με κατι καλυτερο.

ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο φαινεται , και χωρις να εχω ρυθμισει ποτε αυτοκινητο με την εισαγωγη αυτη , τα θετικα στοιχεια της ειναι :

1) σωστη χωροταξια (χοανη ψηλα , μακρυα απο νερα , καταργηση φιλτροκουτιου κλπ) , οπως η πλειοψηφια των κιτ εισαγωγης .

2) θερμοασπιδα , για να μην ρουφαει ζεστο αερα .

Τα αρνητικα ειναι ισως η μεσου μεγεθους φιλτροχοανη , που δεν ειναι τοσο μικρη οσο μια Injen , αλλα ουτε τοσο μεγαλη οσο το V-Flow ή η ΑΕΜ (που εχει τελεια ροϊκο φιλτρο)

Κρίτωνα καλημέρα.. σου γράφω τα συγχαρητήρια μου... και ο λόγος είναι για την καταπληκτική δουλειά σε golf stage 4-5 – 6… δεν ξέρω .. οδήγησα ένα αυτοκίνητο ενός φίλου που το έχεις φτιάξει εσύ και πραγματικά έμεινα καρότο αφήνω έξω τα αρνητικά που πιστεύω ότι δεν ανταποκρίνονται σε νορμάλ πελάτη και στην δικιά μου ιδεολογία πάνω στο θέμα της βελτιώσεις

Σε ότι αφορά το θέμα της ιπποδύναμης είσαι αλλού .. και γουστάρω ανθρώπους που έχουν πάθος με αυτό που κάνουν, θα ήθελα να βρεθούμε όλοι μαζί την Παρασκευή σε στέκι που μαζεύεστε .. αλλά μάλλον σήμερα στις 7 την κάνω για έξω ... φέρνω 2 κοντεινερ ανταλλακτικά και ένα αγωνιστικό όποτε από βδομάδα πιστεύω να κάνουμε κανένα άνοιγμα.. θα έχω και κάτι κυνηγητικά κιάλια μαζί μου για να δω πόσο θα μου ρίξει ο φίλος

Link to comment
Share on other sites

Κρίτωνα καλημέρα.. σου γράφω τα συγχαρητήρια μου... και ο λόγος είναι για την καταπληκτική δουλειά σε golf stage 4-5 – 6… δεν ξέρω .. οδήγησα ένα αυτοκίνητο ενός φίλου που το έχεις φτιάξει εσύ και πραγματικά έμεινα καρότο αφήνω έξω τα αρνητικά που πιστεύω ότι δεν ανταποκρίνονται σε νορμάλ πελάτη και στην δικιά μου ιδεολογία πάνω στο θέμα της βελτιώσεις

Σε ότι αφορά το θέμα της ιπποδύναμης είσαι αλλού .. και γουστάρω ανθρώπους που έχουν πάθος με αυτό που κάνουν, θα ήθελα να βρεθούμε όλοι μαζί την Παρασκευή σε στέκι που μαζεύεστε .. αλλά μάλλον σήμερα στις 7 την κάνω για έξω ... φέρνω 2 κοντεινερ ανταλλακτικά και ένα αγωνιστικό όποτε από βδομάδα πιστεύω να κάνουμε κανένα άνοιγμα.. θα έχω και κάτι κυνηγητικά κιάλια μαζί μου για να δω πόσο θα μου ρίξει ο φίλος

Thanks , για την γνωμη σου για τη δουλεια μου , Nικο . Και εκτιμω ιδιαιτερα που ακουγεται απο ανθρωπο που και ο ιδιος εμπορευεται software .

Η ποιοτητα σου , σαν επαγγελματιας , φανηκε απο το θεμα με τους συμπλεκτες . Γιατι δυστυχως υπαρχουν και πολλα κακως κειμενα στο χωρο, που φυσικα σε βαθος χρονου γυνανε boomerang. Τεσπα...

Την Παρασκευη ειναι δυσκολο , εχω μια υποχρεωση . Αλλα θα κανονισουμε να βρεθουμε σιγουρα . Τι αγωνηστικο φερνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Thanks , για την γνωμη σου για τη δουλεια μου , Nικο . Και εκτιμω ιδιαιτερα που ακουγεται απο ανθρωπο που και ο ιδιος εμπορευεται software .

Η ποιοτητα σου , σαν επαγγελματιας , φανηκε απο το θεμα με τους συμπλεκτες . Γιατι δυστυχως υπαρχουν και πολλα κακως κειμενα στο χωρο, που φυσικα σε βαθος χρονου γυνανε boomerang. Τεσπα...

Την Παρασκευη ειναι δυσκολο , εχω μια υποχρεωση . Αλλα θα κανονισουμε να βρεθουμε σιγουρα . Τι αγωνηστικο φερνεις ?

σημερα στην πρεβεζα εκανες πολυ καλη δουλεια!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, για να μήν ανοίγω νέο τόπικ, μία γρήγορη ερώτηση, που είμαι σίγουρος ότι έχει ξανααπαντηθεί παλιότερα, αλλά δεν βρίσκω κάτι ανάλογο.

Το Golf GTI V, φοράει Κ03s ή Κ04 ?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, για να μήν ανοίγω νέο τόπικ, μία γρήγορη ερώτηση, που είμαι σίγουρος ότι έχει ξανααπαντηθεί παλιότερα, αλλά δεν βρίσκω κάτι ανάλογο.

Το Golf GTI V, φοράει Κ03s ή Κ04 ?

k03 δεν εχει καμμια σχεση ομως με τις k03 των 20vt

Link to comment
Share on other sites

σημερα στην πρεβεζα εκανες πολυ καλη δουλεια!!! ;)

Thanks , ειχαν μαζευτει πολλα και επρεπε να ερθουμε προς στα μερη σας :lol: !

Ωστοσο μαλλον καταλαβα τι εγινε στη "Ζευξη" το βραδυ ... ωραιο σημειο παντως για πατηματα ;) !

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, για να μήν ανοίγω νέο τόπικ, μία γρήγορη ερώτηση, που είμαι σίγουρος ότι έχει ξανααπαντηθεί παλιότερα, αλλά δεν βρίσκω κάτι ανάλογο.

Το Golf GTI V, φοράει Κ03s ή Κ04 ?

Ονομαστικα λεγεται Κ03 , αλλα η φτερωτη ειναι μεγαλη (42.5mm inducer) και επαρκει για 300ΗΡ με τα αναλογα περιφερειακα .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.