Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Η υποβοήθηση του τιμονιού ρυθμίζεται πάντως με VCDS, από την μάνα του είναι στο 3 και νομίζω πάει μέχρι 5.

+1

Πράγματι υπάρχει δυνατότητα επιλογής της υποβοήθησης!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς πρόχειρη την ρύθμιση να μας την πει ?

Εδω: http://www.myturbodiesel.com/1000q/a5/Power-steering-electric-assist-adjust.htm

Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας για σηματα...

Ημουν μια μερα στην αντιπροσωπεια VW-AUDI και επινα καφεδακι με φιλο πωλητη

Ερχεται λοιπον ενας τυπος γυρω στα 30 και ενδιαφερεται για το A4.

Σηκωνεται ο φιλος πωλητης, εξηγει χαρακτηριστικα, κανει test drive μαζι του,κτλ

Μετα απο καμια ωρα επιστρεφουν στην εκθεση να συζητησουν για τιμες, χρηματοδοτηση και τετοια.

Ακουει λοιπον ο πελατης την τιμη για το AUDI και λεει: "Γιατι να παρω το Α4 και οχι το Octavia

που ειναι το ιδιο αμαξι και 10 χιλιαρικα φθηνοτερο;"

Και εκει πεταει ο πωλητης την τρελη ατακα: "Τι να σου πω ρε φιλε, μπηκες μεσα, το ειδες, το οδηγησες...τωρα αν θες να παρεις καινουριο αυτοκινητο με σημα το παγωνι, τι να σου πω;" worthy.gifhmmm.gifworthy.gif

Εγραψε ο πωλητης.Δεν μπορω να σταματησω να γελαω :hyper: :hyper: :hyper::hyper:
Link to comment
Share on other sites

Καλοοοοοο :clapping: :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυριο θα παω να ρωτησω ποσο κανει και εδω στα ιωαννινα καταλυτης της hjs στα 100 cpsi και εστειλα και ενα μαιλ στη θεσσαλονικη οπου τον πουλανε μηπως και δουμε τιποτα προς το καλυτερο...απο μαμα να πας σε 100 θα παρει τα πανω του?παιζει να κερδισουμε κανενα αλογο απο εκει?

η υπολοιπη εξατμιση ειναι 70 downpipe και 70 μεχρι πισω χωρις μεσαιο και τελικο ελευθερο.θα χω κανα προβλημα με το λαμδα η με τον νοχ?πρεπει να τους βγαλω ποιο εξω για να μην τους καψει ο 100 cpsi?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 76άρι DP με 100άρη καταλύτη, θα ρίξει θερμοκρασίες θα πάρει και λίγο ψηλά.

Τίποτα δεν παθαίνουν οι λ σε εξατμισά καλό θα πας.

Link to comment
Share on other sites

ok θα το δοκιμασω...οσο αφορα καταλυτη μαμα με ελευθερας εχει δει κανενας διαφορες??στην αποδωση?

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις υποψη του απο τι αποτελειται το σ3 setup???γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα οπου παω να μου λενε οτι η κο3 δεν αξιζει να ασχολουμαι μαζι της...αποφασισα για σ3 σεταπ να βαλω πανω....ποσα θα πρεπει να διαθεσω και ποιος ειναι ο κωδικος μιας κο4-023 για να μην με πιασουν κοτσο σε τουρμπινα?κανα κιτ ετοιμο παιζει μεχρι 1500-2000?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τι θες εσυ οχι τι λενε οι αλλοι.

Για το τουρμπο σου απαντησα στο αλλο τοπικ.

Ψαχνεις για ko4-064 υπαρχει πληρης οδηγος τι χρειαζεται. Κανε μια αναζητηση

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκλεισα σε μια καινουργια κο4 βρηκαμε οτι ειναι απο σ3 και πηρα μπεκ απο σ3 μαζι με το κιτ που μεταφερει την βαλβιδα μπροστα +αντλια υψηλης+κριτωνας και πατεντα για να κρατησω την δικια μου Vflow για να μην αλλαζω... ευελπιστω σε κανα 350 αλογα....

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκλεισα σε μια καινουργια κο4 βρηκαμε οτι ειναι απο σ3 και πηρα μπεκ απο σ3 μαζι με το κιτ που μεταφερει την βαλβιδα μπροστα +αντλια υψηλης+κριτωνας και πατεντα για να κρατησω την δικια μου Vflow για να μην αλλαζω... ευελπιστω σε κανα 350 αλογα....

Πήρες το relocation kit, καλή βελτίωση :aggressive:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι εν αθεμα που δεν το καταλαβα καλα για ναπω την αληθεια...ο μηχανικος μου μου ειπε πως θα ανοιξει μια τρυπα στο πλαστικο σωληνα που εχει απτην μανα της η vflow για τις επιστροφες...το muf case που λες ποιο ειναι στο 5αρι γιατι μονο απτο 4 εχω υποψη μου...στο 5ρι τωρα μαθαινω....

και απο αντλια υψηλης ποια πρεπει να βαλω εκτος απρ που θελει 800-1000 ευρο...κατι μεχρι 400....γιατι δεν εχει τελιωμο η δουλεια που ανοιξα....

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι εν αθεμα που δεν το καταλαβα καλα για ναπω την αληθεια...ο μηχανικος μου μου ειπε πως θα ανοιξει μια τρυπα στο πλαστικο σωληνα που εχει απτην μανα της η vflow για τις επιστροφες...το muf case που λες ποιο ειναι στο 5αρι γιατι μονο απτο 4 εχω υποψη μου...στο 5ρι τωρα μαθαινω....

και απο αντλια υψηλης ποια πρεπει να βαλω εκτος απρ που θελει 800-1000 ευρο...κατι μεχρι 400....γιατι δεν εχει τελιωμο η δουλεια που ανοιξα....

Στην v-flow μπορει να ανοιχτει τρυπα στον πλαστικο σωληνα ευκολα και να μπει 1 ιντσας αναμονη για την επιστροφη της σκαστρας .

Αν η αντλια ειναι η "Β" , πρεπει να μπει απo "F" και μετα ( που εχει το βαλβιδακι εξαερισμου ) για να μπαινουν τα εντοστια .

Η πιο απλη λυση ειναι η αγορα μιας μεταχειρισμενης απο ΜΥ 2006+ ( συνηθως κοστιζουν 100 Ευρω ) .

Επισης στην περιπτωση που χρησιμοοποιουνται μπεκ S3 στο Κ04 σεταπ , καλο ειναι να μπαινει και PRV RS4 , για να μπορουμε να σηκωνουμε 140bar ( αφου τα μπεκ "τερματιζουν" πρν την Κ04 , κοντα στα 370-380 ΗΡ @130bar με ασφαλεις ρυθμισεις και καυσιμο πρατηριου ) .

Καλη συνεχεια !

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι εν αθεμα που δεν το καταλαβα καλα για ναπω την αληθεια...ο μηχανικος μου μου ειπε πως θα ανοιξει μια τρυπα στο πλαστικο σωληνα που εχει απτην μανα της η vflow για τις επιστροφες...το muf case που λες ποιο ειναι στο 5αρι γιατι μονο απτο 4 εχω υποψη μου...στο 5ρι τωρα μαθαινω....

και απο αντλια υψηλης ποια πρεπει να βαλω εκτος απρ που θελει 800-1000 ευρο...κατι μεχρι 400....γιατι δεν εχει τελιωμο η δουλεια που ανοιξα....

Οταν λεω maf case εννοω το κομματι σε σχημα Γ , το οποιο ειναι το πρωτο κομματι μετα την τουρμπινα που βιδωνει πανω ο maf...

Εμενα ειναι μεταλικο και εχει επιστροφες σκαστρας (μιας και η EVOMS που πηρα ηταν απο κ04) ...

Link to comment
Share on other sites

Στην v-flow μπορει να ανοιχτει τρυπα στον πλαστικο σωληνα ευκολα και να μπει 1 ιντσας αναμονη για την επιστροφη της σκαστρας .

Αν η αντλια ειναι η "Β" , πρεπει να μπει απo "F" και μετα ( που εχει το βαλβιδακι εξαερισμου ) για να μπαινουν τα εντοστια .

Η πιο απλη λυση ειναι η αγορα μιας μεταχειρισμενης απο ΜΥ 2006+ ( συνηθως κοστιζουν 100 Ευρω ) .

Επισης στην περιπτωση που χρησιμοοποιουνται μπεκ S3 στο Κ04 σεταπ , καλο ειναι να μπαινει και PRV RS4 , για να μπορουμε να σηκωνουμε 140bar ( αφου τα μπεκ "τερματιζουν" πρν την Κ04 , κοντα στα 370-380 ΗΡ @130bar με ασφαλεις ρυθμισεις και καυσιμο πρατηριου ) .

Καλη συνεχεια !

Ο Κρίτωνας σου λέει για έναν αντάπτορα

Ειναι μια βαλβιδα με σπειρωματα διαφορετικής διατομής μπρος-πισω βρισκεται πανω στην μπεκιεραIMG_1400.jpg

αυτο ειναι εν αθεμα που δεν το καταλαβα καλα για ναπω την αληθεια...ο μηχανικος μου μου ειπε πως θα ανοιξει μια τρυπα στο πλαστικο σωληνα που εχει απτην μανα της η vflow για τις επιστροφες...το muf case που λες ποιο ειναι στο 5αρι γιατι μονο απτο 4 εχω υποψη μου...στο 5ρι τωρα μαθαινω....

και απο αντλια υψηλης ποια πρεπει να βαλω εκτος απρ που θελει 800-1000 ευρο...κατι μεχρι 400....γιατι δεν εχει τελιωμο η δουλεια που ανοιξα....

Τι εισαγωγή φοράς ?

internet_17.jpg

Πούλα τη και πάρε Evoms για Κ04, αντλία μπορείς να πάρεις KMD κατευθείαν από Αμερική με κόστος ~300Ε

Πάρε το PRV και χτύπα και μπεκ S3.

Εξάτμιση έκανες 76άρα ? Σκάστρα Revision D αν ήδη δεν έχεις ή μια Forge

71e02d21bd86261676d04fe2425ff2bf.png

Σωθικά Αντλίας από την KMD

http://www.kmdtuning.com/index.php?_a=viewProd&productId=1153

Στέλνουν Ελλάδα.

kmd-03021tc_4.jpg

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ο Κρίτωνας σου λέει για έναν αντάπτορα

Ειναι μια βαλβιδα με σπειρωματα διαφορετικής διατομής μπρος-πισω βρισκεται πανω στην μπεκιεραIMG_1400.jpg

Τι εισαγωγή φοράς ?

internet_17.jpg

Πούλα τη και πάρε Evoms για Κ04, αντλία μπορείς να πάρεις KMD κατευθείαν από Αμερική με κόστος ~300Ε

Πάρε το PRV και χτύπα και μπεκ S3.

Εξάτμιση έκανες 76άρα ? Σκάστρα Revision D αν ήδη δεν έχεις ή μια Forge

71e02d21bd86261676d04fe2425ff2bf.png

Σωθικά Αντλίας από την KMD

http://www.kmdtuning...&productId=1153

Στέλνουν Ελλάδα.

kmd-03021tc_4.jpg

λοιπον εχω κατι νεωτερα και ας ειμαι και μακρυα.

1.μου ειπαν πως αντλια τελικα θα παρουνε απο μπουλεκο που εχει μια ηδη ετοιμη μια ....το λυσαμε αυτο,

2.η κο4 ειναι ηδη φορεμενη!

3.στα μπεκ εχουμε του σ3.

και μου ειπανε για κατι απο αυδι αυτο που παταει η πολλαπλη απο καποιο μεγαλο για να την πανε στα μπουνια τηνκο4,ο δικος μου που εχει απρ στο νησι μου ,μου λεει οτι δινει η απρ οτι αντεχει μεχρι 380 αλογα τα σωθηκα μπιελες και πιστονια μαμα.βεβαια δεν πιστευω οτι θα καταφερουμε να βγαλει τετοιο νουμερο ο δικος μου μιας και δεν εχω αυτο που παταει η πολλαπλη απτο αυδι(μαλλον θα εννοουναι το prv που λες!) αλλα το μαμα,αν τοβρουν μεχρι να γυρισω θα το βαλουν κατεθειαν αδελιως το περιμενουμε και απλα θα λυθει η πολλαπλη δυο φορες για να παρω και εγω το αμαξι,τωρα4. βεβαια πηγαμε σε αλλα χωραφια μιας και συζηταμε πλεον αν θα αντεξουν τα μαμα.

ιδωμεν και βλεπουμε αν δεν το παρω και το βαλω σε δυναμομετρο δεν πιστευω τιποτα οπου και εκει θα εχουμε προβλημα παλι οτι θα αλλαζει ταχυτητα πολυ νωρρις οπως την προηγουμενη φορα και θα δειχνει λιγοτερα απο καργαρισμα πεμπτης του γυρναγε 6 μοναχο του και το στελνε το δυναμομετρο στα σπατα...

αλλες 6 ημερες και θα το δω και στο δρομο...απο εξατμιση βεβαια ακομη φοραει 70 ολοσωμη αλλα με μαμα καταλυτη....αρα εχω αλλαγη ακομη καταλυτη να κανω και να αλλαξω το dowpipe το λαιμο σε 80

μεχρι τον καταλυτη....ενα-ενα...

4.σκαστρα οταν γυρισω θα παω στην αντιπροσωπεια και θα παρω αυτη που λες.εχω την μαμα ακομη απανω!

5.εισαγωγη φοραει τηvflow απο κο3 αλλα μας κανει μιας και κανανε αυτη τη πατεντα με ταπα που λες και μαζι με ενα κιτ επανατοποθετησης της σκαστρας την εφερε μπροστα μου ειπανε..

αν το ανοιξω παντως με την υπαρχουσα εξατμιση θα γινει κανα μπουμ με τα σωθηκα????η θα βουλωσει κανας καταλυτης/?

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

λοιπον περνωντας το αμαξι βολτα.χωρις να το εχουμε κανει fine tuning ειδαμε οτι το λ παει μεχρι 24 και γενικα το προγραμμα δουλευει 10.5 λαμδα που σημαινει οτι θελει δουλεια ακομη..αλλα σε λιγο θα ανεβω αθηνα να το ρυθμισω οπως πρεπει...το αμαξι σπερνει με δευτερα και τριτη....θελει φρενα!!!!ξ κο3 ειναι για γελια τελικα...αν ηξερα οτι εχει τοση μεγαλη διαφορα θα το ειχα κανει ποιο νωρρις...η καταναλωση αστο καλυτερα...κατι 14 βλεπω που το πατησα...σιγουρα ομως παει και οικονομικα αν δεν το πατας/7..οι πρωτες ωρες ειναι...το χαμογελο ειναι μονιμο πλεον!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχει υποψη κανεις τι κερδιζουμε με πλαναρισμα στο καπακι ενος τφσι και ροιηκη εξελιξη σε αυτο το μοτερ και αν γινεται πρωτα απο ολα....

μετα θα θελουμε επαναπρογραμματισμο?

Link to comment
Share on other sites

και να κανουμε και μια ακριβη ερωτηση του 1400+ευρο!!!!

για την εισαγωγη της hep για τφσι τι ξερουμε????βλεπω

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=138935

και εδω

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=153721

πως ειναι...ποιο σταδιο ζηταμε για μεχρι 450 αλογα???βγαινουν και πολλες εκδοσεις το ατιμο....

Link to comment
Share on other sites

και ναι επιτελους δεν ειμαι μονος μου!!!!!σε αυτο το πλανητη με το 5ρι γτι χαχαχα....

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι γινεται με την κο4 της απρ???βρηκα αυτο τα σχολια

This comparison is fairly accurate believe it or not. The sizes for K04 vs GT28R are not much different. But the K04 is shaped to reduce turbo lag, and they produce massive torque very quickly. The GT28R is shaped to be as powerful as possible usually in the top of the revs, and will be pretty laggy. APR has a new modded K04 with a billet compressor wheel so it will be just like a stage 3 with less lag and more torque. That's what I'm doing soon. I'm APR stage 2 now

κοιτα εδω διαφορα κο4 φοραει το γτι?η gt28rs????????? με κο4. to audi....

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.