Jump to content
Andritsos

Απορίες Για Parking Sensors Σε Polo 6R

Recommended Posts

Είμαι στο τσακ να πάρω το polo 1.6 tdi bmt comfortline το οποίο έχει σαν στάνταρ το RCD 210 αν δεν κάνω λάθος...

Ένας αντιπρόσωπος μου κάνει δώρο τα parking sensors. Και ερωτώ

 - είναι το σύστημα συμβατό με το παραπάνω ραδιόφωνο ή όχι?

 - το μπιπ μπιπ που κάνει έχει την δυνατότητα απενεργοποίησης σαν ήχος ή έστω σαν σύστημα γενικά?

Ρωτάω γιατί μιας και θα το έχω σαν εκπαιδευτικό το συγκεκριμένο δέν θέλω σε κάποιες περιπτώσεις να ακούγεται το μπιπ μπιπ ...........

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :thumbsu:

Edited by Andritsos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δίνει η vw ως δικό της γνήσιο είναι 

Αν δεν κανω λαθος φιλε μου οι αισθητηρες που κανουν δωρο κανουν μονο μπιπ μπιπ.δεν δειχνουν εικονα στο rcd.το συστημα παρκτρονικ που εχει και ηχητικη ειδοποιηση και εικονικο διαγραμμα στην πηγη ηχου ειναι συμβατο με rcd 310 και πανω δηλαδη rcd 310,rcd 510 κλπ αλλα αυτο δεν το κανουν δωρο γιατι ειναι πανακριβο και περιλαμβανει αισθητηρες και στον μπροστινο και στον πισω προφυλακτηρα.Οι αισθητηρες που κανουν συνηθως δωρο ειναι αυτοι που σου περιεγραψα στην αρχη και αφορουν μονο τον πισω προφυλακτηρα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο τσακ να πάρω το polo 1.6 tdi bmt comfortline το οποίο έχει σαν στάνταρ το RCD 210 αν δεν κάνω λάθος...

Ένας αντιπρόσωπος μου κάνει δώρο τα parking sensors. Και ερωτώ

 - είναι το σύστημα συμβατό με το παραπάνω ραδιόφωνο ή όχι?

 - το μπιπ μπιπ που κάνει έχει την δυνατότητα απενεργοποίησης σαν ήχος ή έστω σαν σύστημα γενικά?

Ρωτάω γιατί μιας και θα το έχω σαν εκπαιδευτικό το συγκεκριμένο δέν θέλω σε κάποιες περιπτώσεις να ακούγεται το μπιπ μπιπ ...........

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :thumbsu:

αυτο που σου κανει δωρο ο αντιπροσωπος δεν ειναι τα γνησια εγω οταν το παραγγειλα με το cruise control ειναι μαζι και οι αισθητηρες παρκαρισματος δηλαδη δεν πανε ξεχωριστα αν δεν κανω λαθος.Και εχω το rcd310 και μολις βαζω οπισθεν εμφανιζει το αυτοκινητο στην οθονη αλλα εχει αισθητηρες μονο πισω οχι μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Οι αισθητήρες που κάνουν "δώρο" στις αντιπροσωπίες είναι οι γνωστοί κινέζικοι! Οι οποίοι στο εμπόριο κάνουν το πολύ 30 €, οπότε αυτοί που τα παίρνουν χονδρικής άντε να δόσαν το πολύ 5€!!! Δεν θεωρείται δώρο αυτό το πράγμα! Έλεος! Καλύτερα πες τους να σου κάνουν άλλο δώρο.. Πχ Επέκταση εγγύησης...! Αλλιώς βάλε σαν εξτρά τους εργοστασιακούς... Στο λέω γιατί την έχω πατήσει με το θέμα αυτό... Μακάρι να ήξερα από την αρχή!  

Link to comment
Share on other sites

Οι αισθητήρες που κάνουν "δώρο" στις αντιπροσωπίες είναι οι γνωστοί κινέζικοι! Οι οποίοι στο εμπόριο κάνουν το πολύ 30 €, οπότε αυτοί που τα παίρνουν χονδρικής άντε να δόσαν το πολύ 5€!!! Δεν θεωρείται δώρο αυτό το πράγμα! Έλεος! Καλύτερα πες τους να σου κάνουν άλλο δώρο.. Πχ Επέκταση εγγύησης...! Αλλιώς βάλε σαν εξτρά τους εργοστασιακούς... Στο λέω γιατί την έχω πατήσει με το θέμα αυτό... Μακάρι να ήξερα από την αρχή!  

Ετσι ακριβως οπως τα λες Γιωργο!Και με το συναγερμο ετσι το κανουν αλλα μουφα.εγω που πηρα μεσω ιντερνετ αισθητηρες για αλλο αυτοκινητο της οικογενειας εδωσα 8 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Οι αισθητήρες που κάνουν "δώρο" στις αντιπροσωπίες είναι οι γνωστοί κινέζικοι! Οι οποίοι στο εμπόριο κάνουν το πολύ 30 €, οπότε αυτοί που τα παίρνουν χονδρικής άντε να δόσαν το πολύ 5€!!! Δεν θεωρείται δώρο αυτό το πράγμα! Έλεος! Καλύτερα πες τους να σου κάνουν άλλο δώρο.. Πχ Επέκταση εγγύησης...! Αλλιώς βάλε σαν εξτρά τους εργοστασιακούς... Στο λέω γιατί την έχω πατήσει με το θέμα αυτό... Μακάρι να ήξερα από την αρχή!  

+1..

Link to comment
Share on other sites

Σου λένε ενα παραμυθάκι οτι με αυτούς τους αισθητήρες δε χάνεις την εγγύηση...και το ίδιο και με το συναγερμό. Επίσης κατεβάζουν προφυλακτήρα για να τον τρυπίσουν και πολλές φορές δε τους βάφουν, και έχεις άσπρο αμάξι με μαύρους αισθητήρες! 

Link to comment
Share on other sites

Ο προφυλακτήρας δε χρειάζεται να κατέβει πάντα! Όταν πέρασα τους δικούς μου (μόνος μου— τους αγόρασα απ'το eBay) το μόνο που χρειάστηκε ήταν να πέσω κάτω απ' το αμάξι... ούτε καν να το σηκώσω δε χρειάστηκε! :) Δε θα με απασχολούσε κι ιδιαίτερα να μου το κάνουν αυτό και σε αμάξι του κουτιού, δεν είναι και κάτι φοβερό άλλωστε... φυσικά, είναι προτιμότεροι οι εργοσταστιακοί για αρκετούς λόγους, αλλά άλλο τα 300€ και άλλο τα 10€!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απο τα συμφραζόμενα κατάλαβα οτί επρόκειτο για τσιν τσαν τσον αισθητήρες. Και ένας άλλος αντιπρόσωπος μου κάνει δώρο και συναγερμό. Τέλος πάντων μετά από λίγη έρευνα αγοράς κατέληξα στον αντιπρόσωπο της περιοχής μου μιας και μου το δίνει σε καλή τιμή και με καλό επιτόκιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Νέος κάτοχος POLO …..

Η αντιπροσωπεία μου πρόσφερε δωρεάν την προμήθεια και εγκατάσταση των  πίσω αισθητήρων παρκαρίσματος. Λόγω του ότι είναι σαν κουμπιά πουκαμίσου δεν τους δέχτηκα.

Τους πρότεινα να τους προμηθευτώ εγώ και μου είπαν δεν αναλαμβάνουν την τοποθέτηση, γιατί δεν ξέρουν την συνδεσμολογία ……..

Έχει κανείς εγκαταστήσει στο αμάξι του τους COBRA PARKMASTER R0394 (Flush Fit Factory Look); Εάν ναι ποιος ηλεκτρολόγος τους εγκατέστησε; Χρειάζεται να βγει ο προφυλακτήρας;

ευχαριστώ 

 

VW SENSORS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.