Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Πόνεσε το μυαλο μου με αυτα που ακουω ... sillyhorse1rb5.gif

Πειτε ο καθενας πιο ειναι το καλυτερη φιλτρο πρωτα κ μετα η καλυτερη επιλογη εισαγωγης ωστε να μην σ φυγει κ 1περιουσια κ να μπορει να σταθει σε tsi με προγραμμα αξιοπερπεστατα... ;):wacko:

Link to comment
Share on other sites

για να μην λεει ο καθενας οτι θελει....

εγω δεν εκανα δυναμομετρηση πριν ουτε και ειπα οτι το δικο μου ειναι η καλυτερη επιλογη!!!

δυναμομετρηση δεν εκανα πριν αλλα κατευθειαν με το φιλτρο,κ την εκανα απλα για να ξερω ποσα ειμαι πριν κανω οτιδηποτε...

η δυναμομετρηση εγινε στο maha του αγγελιδη στις 22/4/2008 για τους απιστους... να πανε να το διασταυρωσουν!!!

και εδειξε... 156,9 (το εγραψα αναποδα παραπανω) με ροπη 227

και ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι τα tsi αυτο το νουμερο το βγαζουν σε πιο αισιοδοξα δυναμομετρα, και ο αγγελιδης αυτο ειπε...

το +10 αλογα που το ειδατε ??????

Link to comment
Share on other sites

για να μην λεει ο καθενας οτι θελει....

εγω δεν εκανα δυναμομετρηση πριν ουτε και ειπα οτι το δικο μου ειναι η καλυτερη επιλογη!!!

δυναμομετρηση δεν εκανα πριν αλλα κατευθειαν με το φιλτρο,κ την εκανα απλα για να ξερω ποσα ειμαι πριν κανω οτιδηποτε...

η δυναμομετρηση εγινε στο maha του αγγελιδη στις 22/4/2008 για τους απιστους... να πανε να το διασταυρωσουν!!!

και εδειξε... 156,9 (το εγραψα αναποδα παραπανω) με ροπη 227

και ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι τα tsi αυτο το νουμερο το βγαζουν σε πιο αισιοδοξα δυναμομετρα, και ο αγγελιδης αυτο ειπε...

το +10 αλογα που το ειδατε ??????

Είχες πει 159 άλογα. Εκεί το είδα.

Link to comment
Share on other sites

Της GruppeM μάρεσε πιο πολύ απόλες

Στην Ελλάδα ποιος τις φέρνει ?

Όπως πολύ σωστά είπες , η GruppeM είναι από τις πιο ακριβές εταιρίες στον χώρο της βελτίωσης της εισαγωγής για πολλά αμάξια...

Το ότι όμως η εισαγωγή της μπορεί να ξεπερνάει τα 500ευρώ ,είναι κάτι το όποιο πρέπει να σκεφτείς σοβαρά...Τα 5-10 άλογα που θα σου δώσει, δεν συμβαδίζουν απόλυτα με το κόστος...

καλη η εισαγωγη του Αποστολη αλλα μην βρεξει.......ολα μεσα......και το πανακριβο μανιταρι για πεταμα........ή στη μπουγαδα συνεχεια

πιστευω οτι οι εισαγωγες τυπου σκουπα ειναι οτι καλυτερο αφου απομονωνουν τον ζεστο αερα απο το μηχανοστασιο.

Βεβαια μακρια απο μεταλικες σωληνωσεις πισω απο την εισαγωγη γιατι ειναι καλοι αγωγοι θερμοτητας (μετα πρεπει να τους πλακωσεις στους "επιδεσμους" για να κρατιουνται κρυοι ) και ετσι ολο το project ειναι δωρο αδωρο

Οι εισαγωγές τύπου CAI , όπως του αποστόλη , είναι συγκριτικά οι καλύτερες από θέμα απόδωσης. Απλά οι περισσότερες έχουν τέτοια προβλήματα, όταν όμως είσαι προσεκτικός στην βροχή τίποτα δεν πρόκειται να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε αποστολη βαλε μια photo απο το φιλτρο που εχεις βαλει να δουμε και εμεις, να παρουμε καμια ιδεα.... ;)

Εισαγωγή

ΥΓ.Εγώ πιστεύω ότι όσο και να προσέχεις το μανιτάρι θα γίνει χάλια εκεί που είναι.

Σίγουρα θα πετάγονται νερά και θα ξεραθεί η θα γεμίσει γρήγορα σκόνη-λάσπη.

Ας μας πει και ο Αποστόλης ... αν και ξέρω δεν κυκλοφορεί λόγω ανωτέρας βίας.

ΥΓ. Αν μπορέσουν να βάλουν κάτι σαν προστατευτικό.. ίσως να γίνει κάτι.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Στα τφσι πλέον υπάρχουν πολλές επιλογες , και για δυνατά και για μετρια αυτοκίνητα...

Στο Υ.Γ1 με βρίσκεις σωστο

Στο Υ.Γ2 ΟΧΙ, το GT/TSI δεν φοράει το ίδιο σασμαν με το GTI, εξου και η διαφορά στις βαλβολίνες και στο "κοκορακι" του επιλογέα...

Sτο κιβώτιο αναφέρομαι σε GT/Tsi όχι GTi.

Εφόσον γνωρίζεις μπορείς να μου πεις για αντοχή σε ροπή ?

Κιβώτιο GT/Tsi

Κιβώτιο Gti

Υποθετικά αν έχουμε 200ps Gt/Tsi το Gt λόγω κοντύτερης 3-4-5 θα φεύγει ή μήπως το Tsi απλώνει καλύτερα και

οι λιγο αργότερες αλλαγές το φέρουν μπροστά ?

Γιατί θυμάμαι το Octavia με 5άρι άπλωνε καλύτερα από 6άρι σε 400άρι

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγή

ΥΓ.Εγώ πιστεύω ότι όσο και να προσέχεις το μανιτάρι θα γίνει χάλια εκεί που είναι.

Σίγουρα θα πετάγονται νερά και θα ξεραθεί η θα γεμίσει γρήγορα σκόνη-λάσπη.

Ας μας πει και ο Αποστόλης ... αν και ξέρω δεν κυκλοφορεί λόγω ανωτέρας βίας.

ΥΓ. Αν μπορέσουν να βάλουν κάτι σαν προστατευτικό.. ίσως να γίνει κάτι.

Δικιο εχετε παπαρα θα γινει απο το νερο εκει... Θα θελει πολυ συχνα καθαρισμα εκει το μανιταρι (κατι που εγω προσωπικα θα βαριεμαι να κανω tongue.gif ) Το οτι εχει μεγαλη διαδρομη μεχρι την εισαγωγη δε παιζει ρολο ? Ακομα το βαρελακι της Forge που στην θεση του μανιταριου (Αποστολη) βγαινει η χοανη http://www.forgemotorsport.com/content.asp?inc=blog&i=16 το θεωρω καλυτερη λυση αφου δε προκειτε να καθαριζεις μερα παρα μερα το μανιταρι αλλα και κρυο αερα θα περνει...

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχετε παπαρα θα γινει απο το νερο εκει... Θα θελει πολυ συχνα καθαρισμα εκει το μανιταρι (κατι που εγω προσωπικα θα βαριεμαι να κανω tongue.gif ) Το οτι εχει μεγαλη διαδρομη μεχρι την εισαγωγη δε παιζει ρολο ? Ακομα το βαρελακι της Forge που στην θεση του μανιταριου (Αποστολη) βγαινει η χοανη http://www.forgemotorsport.com/content.asp?inc=blog&i=16 το θεωρω καλυτερη λυση αφου δε προκειτε να καθαριζεις μερα παρα μερα το μανιταρι αλλα και κρυο αερα θα περνει...

Παιδια δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα με το φιλτρο του αποστολη,οσοι το εχουν δει απο κοντα θα προσεξαν οτι απο κατω εχει την ποδια και απο μπροστα ειναι το προβολακι,μην νομιζετε οτι μερα παρα μερα θα θελει καθαρισμα... ειπαμε...

και νομιζω οτι οσοι εγραψαν για +10 αλογα!!! ειναι υπεραισιοδοξοι :)

Για παραδειγμα η σκουπα carbonio της oettinger (κοστος 400€) μαζι με τελικο της ιδιας εταιριας εδωσε στο δυναμομετρο +1,9 αλογα (τη δυναμομτρηση την εχω αν θελετε να την ανεβασω!) για αυτο μην τρελενεστε με την εισαγωγη... ειμαστε τυχεροι που εχουμε κιολας τοσες επιλογες...

Νομιζω οτι ο καθενας θα επιλεξει βασει του που θελει να φτασει ο μοτερακι του... και το πιο σοβαρο προβλημα σε αυτη τη φαση νομιζω ειναι το προγραμμα !!!

και λεω σε αυτη τη φαση, γιατι οταν με το καλο φτασουμε σε βελτιωσεις β'σταδιου θα μας αγχωνουν τα μπεκ και η τουρμινα :)

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχετε παπαρα θα γινει απο το νερο εκει... Θα θελει πολυ συχνα καθαρισμα εκει το μανιταρι (κατι που εγω προσωπικα θα βαριεμαι να κανω tongue.gif ) Το οτι εχει μεγαλη διαδρομη μεχρι την εισαγωγη δε παιζει ρολο ? Ακομα το βαρελακι της Forge που στην θεση του μανιταριου (Αποστολη) βγαινει η χοανη http://www.forgemotorsport.com/content.asp?inc=blog&i=16 το θεωρω καλυτερη λυση αφου δε προκειτε να καθαριζεις μερα παρα μερα το μανιταρι αλλα και κρυο αερα θα περνει...

Η διαδρομή και όλα αυτά τα σπασίματα που κάνει ο σωλήνας της εισαγωγής, λογικό είναι να προξενούν απώλειες.

Το θετικό είναι οτι παίρνει αέρα απευθείας κάτι που γίνεται και με βαρελάκι στη θέση του παπά και με προέκταση σωλήνα εισαγωγής αέρα στο ίδιο ακριβώς σημείο με τον Αποστόλη...στο προβολάκι!

Τώρα απο θερμοκρασίες τι έχει κερδίσει ο Αποστόλης...άγνωστο!

Ο σωλήνας του παραμένει πολύ κοντά στο καπάκι των βαλβίδων και τη τουρμπίνα.

Δεν έχω προσέξει το σωλήνα εισαγωγής. Αν φοράει χρωμιωμένο καλύτερα να πάει σε σιλικονούχο. Η επίστρωση νικελίου ή χρωμίου δεν επιτρέπουν την ίδια απαγωγή θερμότητας με έναν απλό σωλήνα!!

Πόσο μάλλον σε ένα κινητήρα που βράζει στην κυριολεξία..... fire.gif

Link to comment
Share on other sites

Η διαδρομή και όλα αυτά τα σπασίματα που κάνει ο σωλήνας της εισαγωγής, λογικό είναι να προξενούν απώλειες.

Το θετικό είναι οτι παίρνει αέρα απευθείας κάτι που γίνεται και με βαρελάκι στη θέση του παπά και με προέκταση σωλήνα εισαγωγής αέρα στο ίδιο ακριβώς σημείο με τον Αποστόλη...στο προβολάκι!

Τώρα απο θερμοκρασίες τι έχει κερδίσει ο Αποστόλης...άγνωστο!

Ο σωλήνας του παραμένει πολύ κοντά στο καπάκι των βαλβίδων και τη τουρμπίνα.

Δεν έχω προσέξει το σωλήνα εισαγωγής. Αν φοράει χρωμιωμένο καλύτερα να πάει σε σιλικονούχο. Η επίστρωση νικελίου ή χρωμίου δεν επιτρέπουν την ίδια απαγωγή θερμότητας με έναν απλό σωλήνα!!

Πόσο μάλλον σε ένα κινητήρα που βράζει στην κυριολεξία..... fire.gif

συμφωνω και εγω με τον προλαλλησαντα

Link to comment
Share on other sites

για να μην λεει ο καθενας οτι θελει....

εγω δεν εκανα δυναμομετρηση πριν ουτε και ειπα οτι το δικο μου ειναι η καλυτερη επιλογη!!!

δυναμομετρηση δεν εκανα πριν αλλα κατευθειαν με το φιλτρο,κ την εκανα απλα για να ξερω ποσα ειμαι πριν κανω οτιδηποτε...

η δυναμομετρηση εγινε στο maha του αγγελιδη στις 22/4/2008 για τους απιστους... να πανε να το διασταυρωσουν!!!

και εδειξε... 156,9 (το εγραψα αναποδα παραπανω) με ροπη 227

και ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι τα tsi αυτο το νουμερο το βγαζουν σε πιο αισιοδοξα δυναμομετρα, και ο αγγελιδης αυτο ειπε...

το +10 αλογα που το ειδατε ??????

δεν πήρες και 10 άλογα απο το φίλτρο.μην ξεχνάμε οτι τα TSi δεν βγάζουν 140 αλλα γύρω στα 150+ οπότε λογικό το αποτέλεσμα.10 άλογα απο φιλτρο δεν πέρνει κανείς απο εμάς tongue.gif

Και εγώ έχω βάλει στο δικό μου ένα απλο φιλτράκι για ψυχολογικούς λόγους

Link to comment
Share on other sites

Eνημερωτικα, πηγα τις προαλλες στην ΑΒΤ στα Σπατα και μου ειπαν οτι εχουν βγαλει προγραμμα για το TSI 140 και το φτανουν στα 200 hp με το αντιτιμο των 1.600 Ε :D Και ακομα αυτη τι στιγμη δεν μπορουν να το περασουν μεσω θυρας ΟΒD αλλα θα πρεπει να βγαλουν τον εγκεφαλο και να τον στειλουν στην Γερμανια ;) Απο φθινοπωρο θα μπορουν να το περνανε και μεσω θυρας μου ειπαν (δηλ καλο χειμωνα...)

Εκτος απο την REVO ποια αλλη εταιρεια περναει το προγραμμα μεσω θυρας ??

Link to comment
Share on other sites

Eνημερωτικα, πηγα τις προαλλες στην ΑΒΤ στα Σπατα και μου ειπαν οτι εχουν βγαλει προγραμμα για το TSI 140 και το φτανουν στα 200 hp με το αντιτιμο των 1.600 Ε :D Και ακομα αυτη τι στιγμη δεν μπορουν να το περασουν μεσω θυρας ΟΒD αλλα θα πρεπει να βγαλουν τον εγκεφαλο και να τον στειλουν στην Γερμανια ;) Απο φθινοπωρο θα μπορουν να το περνανε και μεσω θυρας μου ειπαν (δηλ καλο χειμωνα...)

Εκτος απο την REVO ποια αλλη εταιρεια περναει το προγραμμα μεσω θυρας ??

Μέχρι στιγμής καμία!

Αλλά τι σε χαλάει? Εμένα ο φιλαράκος μου έβγαλε τον εγκέφαλο, τον επαναπρογραμμάτισε και σε μια ωρίτσα είχα φύγει με μια στάνη άλογα!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής καμία!

Αλλά τι σε χαλάει? Εμένα ο φιλαράκος μου έβγαλε τον εγκέφαλο, τον επαναπρογραμμάτισε και σε μια ωρίτσα είχα φύγει με μια στάνη άλογα!!!!! :D

Πες με κομπλεξικο εγω δε βγαζω τον εγκεφαλο... Πιστευω οτι μεσω θυρας OBD ειναι πολυ καλυτερα... Απο 1η Σεπτεμβρη μπαινει REVO... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής καμία!

Αλλά τι σε χαλάει? Εμένα ο φιλαράκος μου έβγαλε τον εγκέφαλο, τον επαναπρογραμμάτισε και σε μια ωρίτσα είχα φύγει με μια στάνη άλογα!!!!! ;)

Κι εσύ μια στάνη άλογα φόρτωσες στη Θεσσαλονίκη μέσω της OBD, και δεν έχασες και την εγγύηση του αυτοκινήτου σου για άνοιγμα εγκεφάλου!! ;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω με τον προλαλλησαντα

γεια σας και παλι... διακοπουλες... χωρις αμαξι βεβαια αλλα...

λοιπον για το μανηταρι εκει που ειναι δεν υπαρχει θεμα νερων γιατι οπως ειπε και ο φανης-τσι ειναι η ποδια απο κατω και δεν μπενουνε νερα και επισης απο μπροστα ειναι το προβολακι οποτε και εκει δεν υπαρχει κινδυνος... επειδη το εχω αρκετο καιρο αν και εχω να κυκλοφορησω 40 μερες το αμαξι λογω απωλειας πινακιδων και αδειας οταν το ειχα βγαλει για να δω αν εχει μαζεψει βρωμια κλπ δεν ειχε ουτε "τριχα" πανω. λες και το εβαλα εκεινη την μερα! οσο γιατι θερμοκρασιες οταν το ειχα βαλει και το δοκιμασαμε η θερμοκρασια εισαγωγης δεν ξεπερασε τους 20 βαθμους με θερμοκρασια περιβαλλοντος 35+... μπορειτε να ρωτησετε και τον george80 που το ειδε και απο κοντα και το ενιωσε κιολας πως "αναπνεει" το αυτοκινητο οταν ανεβαζει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε αποστολη βαλε μια photo απο το φιλτρο που εχεις βαλει να δουμε και εμεις, να παρουμε καμια ιδεα.... B)

http://www.carsinspections.com/forum/viewtopic.php?p=204#204

αν θελετε παραπανω φωτογραφιες θα βγαλω αυριο και θα ανεβασω :D

Link to comment
Share on other sites

http://www.carsinspections.com/forum/viewtopic.php?p=204#204

αν θελετε παραπανω φωτογραφιες θα βγαλω αυριο και θα ανεβασω :D

Ποσο πηγε το μαλλι ? Εκει που εβαλες το προγραμμα εβαλες το μανιταρι ? Δικια τους πατεντα ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο πηγε το μαλλι ? Εκει που εβαλες το προγραμμα εβαλες το μανιταρι ? Δικια τους πατεντα ειναι ?

Στα 200 ευρω ειναι το μανιταρι με τοποθετηση αν δεν κανω λαθος.ναι ναι για τις αλλες 2 αποριες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.