Jump to content
Stavros7

Καμμενοι Πολλαπλασιαστες?

Recommended Posts

Eψαξα με το vag com και ειδα για Misfire...Στον cyclider 1 Που και που μου ελεγε 1 για 3-4 δευτερολεπτα αντε να μου το εκανε 2 φορες.Στον 2 κυλινδρο μου εβγαζε το 2 που και που στον 3 κυλινδρο μου εβγαλε 4 και στον 4 μου εβγαλε 1 ...Καταρχην που μπορει να οφείλεται??Τι ειναι αυτο το 1,4,2 που μου εβγαζε και τι πρεπει να κανω?Παντος δεν μου το βγαζε σαν βλαβη απλα το μετρησα στο block 15-16 του κινητηρα.. ??Και ποια τα πιθανα συμπτωματα ενος καμμενου πολλαπλασιαστη?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το οτι σε αλλο κυλινδρο ελεγε 4 σε αλλο 2 σε αλλο ενα αυτο τι ειναι?Με τον ψεκασμο?δηλαδη να αλλαξω μπεκ?Οχι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο ρεταρισμα δηλαδη,απλα καποιες φορες οταν ειμαι σταματημενος εχει ενα τρεμουλο το αμαξι μικρο....

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα...εχω ακουσει για καθαρισμο μπεκ..πως γινετε? ειναι χρονοβορο??Σιγουρα σε συνεργειο αλλα ο τροπος?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

πάνω από 12 Misfires καταγράφεται σαν σφάλμα-

 

μην σε ανησυχει το 1 ,4,2 - κάποιος κύλινδρος πάντα κάνει παραπάνω από κάποιους άλλους -

 

πάτα block 224 που σου αναφερει όλα τα missfires που έχουν καταγραφει στους κυλινδρους σου από την τελευταια φορά που έχεις κάνει κάποιο Update οπου εκει μηδενίζονται-

 

εκει θα δεις την διαφορά που σου λέω -εμένα ο δευτερος έχει τα πιο πολλά ,ο πρωτός και ο τεταρτος  περιπου τα ιδια και ο τριτος τα λιγότερα-

 

σημασία έχει να μην έχεις Missfires στα ψηλά ,κάνε ένα πάτημα από χαμηλά μέχρι τις 6000 στροφές (κατεργραψε το πατημα) και δες εκεί αν έχεις Misfires-

 

αν ναι ,αρχιζεις με αλλαγή μπουζι ,μετα πολλάπλασιαστές και αν συνεχιζονται μετα ψάχνεσαι για καθαρισμο μπεκ ή καθαρισμο βαλβιδων από τις επικαθησεις κλπ

 

 

υγ μην τρομάξεις από το νουμερο που θα δεις στο block 224 -είναι συνολικος αριθμος για μεγάλο διαστημα ,και αν δεν έχεις κάνει update θα είναι από την αρχή που πήρες το αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

υγ μην τρομάξεις από το νουμερο που θα δεις στο block 224 -είναι συνολικος αριθμος για μεγάλο διαστημα ,και αν δεν έχεις κάνει update θα είναι από την αρχή που πήρες το αυτοκίνητο

Μαλιστα θα το ελεξω..Update τι εννοεις?

Αρχικά πρόσθεσε στο ρεζερβουάρ  μαζί με 100αρα βενζίνη ένα πρόσθετο καύσιμου που δίνουν στις αντιπροσωπείες για αυτή την δουλειά.

Δοκιμασε το σε ταξιδι Ε.Ο για να εχεις περιθωριο να ανοιξεις στροφες μηχανης καλα

Δηλαδη ισχυει αυτο το προσθετο καυσιμου,κανει δουλεια??Εχεις καποιο να μου προτίνεις??

Link to comment
Share on other sites

εαν το αμαξι ειναι μαμα και σου κανει misfire τοτε φταιει μονο η βενζινη αλαξε βενζιναδικο η βαλε 100αρα μην ψαχνεις τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

εαν το αμαξι ειναι μαμα και σου κανει misfire τοτε φταιει μονο η βενζινη αλαξε βενζιναδικο η βαλε 100αρα μην ψαχνεις τιποτα αλλο.

100αρα βαζω..μαμα ειναι ναι...

Άποψη μου αφού εμφανίζει σποραδικά misfire και δεν τα καταγράφει σε σφάλμα ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...

Ok τοτε θα παω να παρω αυτο το μαραφετει να βαλω στην βενζινη :) πως το ζηταω ?προσθετο καυσίμου?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

όταν αρχίσει να τα φτυνει πολλαπλασιαστης ,αρχίζεις και έχεις Misfires ,καλυτερα να μην ειμαστε απόλυτοι -

 

εμένα όταν ήταν στα τελαυταία του ο πρωτος άρχισε να κάνει απανωτα μέχρι 6-7 στις υψηλές στροφες- μόλις τον άλλαξα σταματησαν

 

όλα τα παραπάνω δοκιμασμένα πολλές φορές με vag com -

 

update εννοώ όταν γίνεται αναβάθμιση στον εγκεφαλο απο την αντιπροσωπεία ,τότε τα misfires στο block 224 μηδενίζουνε

Link to comment
Share on other sites

φίλε Σταύρο δεν λέω ακριβως αυτό ,εμένα χαζοmisfires έκανε πάντα στις χαμηλές στροφές συνηθως μετα απο πατηματα εκει γύρω στις 2-3000 στροφες

 

με λίγο γκαζι .

 

σε πατήματα όμως ήταν πάντα καθαρο -δηλαδή σε φουλ γκαζι απο χαμηλα μέχρι τα κόκκινα ήταν όλα μηδενικά-

 

γύρω στις 35000 άρχισε στις 5000-6000 στροφες να πεταει misfires στον πρωτο κυλινδρο -άλλαξα πολλαπλασιαστη και μεχρι τα 45000 που έχω τώρα είναι όλα καλά (στην συνεχεια τους άλλαξα όλους με beru)

 

κάνε ένα τεστ αφου έχεις vag com και δες που σου κάνει Misfires ,με πλήρες φορτίο ; στα ψηλα; στα χαμηλά; κλπ

 

εγώ συνηθως βγαινω μια μεγαλη βόλτα καθε 15μερες και την καταγράφω όλη απο vag com ,(αυτη η βολτα περιλαμβανει ξεκινημα απο cold σταρτ ,πορεία σε κινηση ,πατηματα για κανα 10 λεπτο και μετα παλι σε ηρεμία )

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα φιλε..μου το κανει στα χαμηλα κυριος σπανια πολυ στα ψηλα...εκει 2500-3500 στροφες..οπως ανεφερες...

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

φίλε Σταύρο δεν λέω ακριβως αυτό ,εμένα χαζοmisfires έκανε πάντα στις χαμηλές στροφές συνηθως μετα απο πατηματα εκει γύρω στις 2-3000 στροφες

 

με λίγο γκαζι .

 

σε πατήματα όμως ήταν πάντα καθαρο -δηλαδή σε φουλ γκαζι απο χαμηλα μέχρι τα κόκκινα ήταν όλα μηδενικά-

 

γύρω στις 35000 άρχισε στις 5000-6000 στροφες να πεταει misfires στον πρωτο κυλινδρο -άλλαξα πολλαπλασιαστη και μεχρι τα 45000 που έχω τώρα είναι όλα καλά (στην συνεχεια τους άλλαξα όλους με beru)

 

κάνε ένα τεστ αφου έχεις vag com και δες που σου κάνει Misfires ,με πλήρες φορτίο ; στα ψηλα; στα χαμηλά; κλπ

 

εγώ συνηθως βγαινω μια μεγαλη βόλτα καθε 15μερες και την καταγράφω όλη απο vag com ,(αυτη η βολτα περιλαμβανει ξεκινημα απο cold σταρτ ,πορεία σε κινηση ,πατηματα για κανα 10 λεπτο και μετα παλι σε ηρεμία )

 

Φιλε μου, εχεις τους κωδικους για Beru? Σημερα αλλαξα τον 2ο πολλαπλασιαστη (μεσα σε εγγυηση) και στεφτομαι να τους αλλαξω ολους ή τους υπολοιπους αναλογα το budget, καποια στιγμη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ την αντιπροσωπεια και μου ειπαν θες καθαριστικο κυκλώματος η προσθεση οκτανίων...και πηγα πηρα καθαριστικο κυκλωματιος..σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά κάτοχος golf vi 160ps μαμα με 37000χλμ κατα την διάρκεια ταξιδιού στο χωριό με το που πατάγα τέρμα το γκάζι έκανε διακοπές σε όλο το φάσμα των στροφών και κάποιες στιγμές άναβε και το check engine πήγα σε αντιπροσωπεία και έδειξε διακοπές καύσης στον πρώτο κύλινδρο.καναμε τραμπα τους πολλαπλασιαστες πρώτου με τρίτου κυλινδρου και σταμάτησαν οι διακοπές για τα επόμενα 200χλμ όμως ξεκίνησαν πάλι αλλά χωρίς να ανάψει ποτέ το check engine δεν έχω παει ακόμα σε διαγνωστικο και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε τι μπορεί να οφείλονται οι διακοπές και τι να προσέξω στο συνεργειο! Συγνώμη αν σας κούρασα !

Sent from my iPad using Tapatalk H

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά κάτοχος golf vi 160ps μαμα με 37000χλμ κατα την διάρκεια ταξιδιού στο χωριό με το που πατάγα τέρμα το γκάζι έκανε διακοπές σε όλο το φάσμα των στροφών και κάποιες στιγμές άναβε και το check engine πήγα σε αντιπροσωπεία και έδειξε διακοπές καύσης στον πρώτο κύλινδρο.καναμε τραμπα τους πολλαπλασιαστες πρώτου με τρίτου κυλινδρου και σταμάτησαν οι διακοπές για τα επόμενα 200χλμ όμως ξεκίνησαν πάλι αλλά χωρίς να ανάψει ποτέ το check engine δεν έχω παει ακόμα σε διαγνωστικο και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε τι μπορεί να οφείλονται οι διακοπές και τι να προσέξω στο συνεργειο! Συγνώμη αν σας κούρασα !

Sent from my iPad using Tapatalk H

διαγνωστικο θα μπει στο αμαξι.

Αν τα missfire μεταφερθηκαν στον τριτο αλλαζεις πολλαπλασιαστη.

Αν τα missfires ξανα εμφανθστηκαν στον 1ο τοτε αλλαξε μπουζι.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά κάτοχος golf vi 160ps μαμα με 37000χλμ κατα την διάρκεια ταξιδιού στο χωριό με το που πατάγα τέρμα το γκάζι έκανε διακοπές σε όλο το φάσμα των στροφών και κάποιες στιγμές άναβε και το check engine πήγα σε αντιπροσωπεία και έδειξε διακοπές καύσης στον πρώτο κύλινδρο.καναμε τραμπα τους πολλαπλασιαστες πρώτου με τρίτου κυλινδρου και σταμάτησαν οι διακοπές για τα επόμενα 200χλμ όμως ξεκίνησαν πάλι αλλά χωρίς να ανάψει ποτέ το check engine δεν έχω παει ακόμα σε διαγνωστικο και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε τι μπορεί να οφείλονται οι διακοπές και τι να προσέξω στο συνεργειο! Συγνώμη αν σας κούρασα !

Sent from my iPad using Tapatalk H

Τελικά ήταν πολλαπλασιαστης αλαχτηκαν και οι 4 προληπτικά με beru και κόστος αγοράς 100€

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.