Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Εάν υποθέσουμε ότι από μια ολόσωμη εξάτμιση μπορεί να κερδίσεις 15- 20 ίππους (εάν κάνω λάθος διορθώστε με).

Αυτή η ιπποδύναμη προκύπτει από απώλειες θερμοκρασίας, καλυτερα ροη καυσαερίων κλπ

οπότε καλύτερη λειτουργία της τουρμπίνας έτσι?

Αυτα τα επιπλέον όμως άλογα προστιθονται στα άλλα πχ 210ps (από πρόγραμμα) και 5-6 ps από Induction kit?

Δηλαδή πάμε στα 235ps +?

Η αντοχή της K03 είναι 250 ή 230 ps-?

Είναι πολλά τα άλογα που γράφεις για την εξάτμιση νομίζω. Δεν πάνε προσθετικά τα νούμερα, συνδυαστικά δουλεύουν πρόγραμμα / εισαγωγή / εξάτμιση απλά αν τα κάνεις όλα θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω την αίσθηση ότι χρειαζόταν λίγο adjustment το αυτοκίνητο, με την ολόσωμή. Τώρα που έχω γράψει γύρω στα 500 χλμ, μου φαίνεται ότι πηγαίνει καλύτερα από πρίν, ανεβάζει πιο εύκολα και γενικώς το μοτέρ δείχνει πιο ξεκούραστο.

Μέσα στη βδομάδα θα μπει και το μεσαίο, και μετά πάμε για άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω την αίσθηση ότι χρειαζόταν λίγο adjustment το αυτοκίνητο, με την ολόσωμή. Τώρα που έχω γράψει γύρω στα 500 χλμ, μου φαίνεται ότι πηγαίνει καλύτερα από πρίν, ανεβάζει πιο εύκολα και γενικώς το μοτέρ δείχνει πιο ξεκούραστο.

Μέσα στη βδομάδα θα μπει και το μεσαίο, και μετά πάμε για άλλα!

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και εγώ την miltek :thumbsup:

την non resonated-

μέχρι στιγμής έχω βάλει τα 5 από τα 6 κομάτια διότι το τελευταιο (downpipe) το περιμένουμε από Αγγλία ή τέλος αυτής

της εβδομάδας ή την επόμενη.

έχω κάνει ήδη 800 χλμ και οι εντυπώσεις είναι οι εξής:

εμφανισιακά :

διακριτικη διαφορα απο την μαμίσια αλλά πιο χοντρές μπουκες αλουμινιένες-

ηχος:με φτιάχνει απίστευτα! μπάσσος ήχος που όμως στον ρελαντί δεν ακουγεται σχεδόν καθόλου-

πάνω από τις 3000 αγριεύει όμως και μπορώ να πω ότι σε ένα σύντομο ταξιδάκι στο λουτράκι με 160-170 είναι λίγο ενοχλητική ,με 120 όμως είναι μια χαρά!

επιδόσεις: το αυτοκίνητο στα ψιλά και όχι μόνο είναι ακόμα καλύτερο από πριν- μου φαίνεται πιο άμεσο το γκάζι και με

πολλά αποθέματα..

με το turboback που έχει 200αρη καταλύτη θα φανεί περισσότερο.. είδωμεν-

δεν είναι κουκλα?new_love.gif

DSC00647.jpg

DSC00644.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με γεια!! Πολύ όμορφες μπούκες. Τελικά νομίζω ότι αυτό το στυλ δηλ. οι διπλές μπούκες ταιριάζει πιο πολύ από όλα στο αυτοκίνητο!! (σε σχέση με οβάλ ή dtm τελικό).

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και εγώ την miltek :)

την non resonated-

μέχρι στιγμής έχω βάλει τα 5 από τα 6 κομάτια διότι το τελευταιο (downpipe) το περιμένουμε από Αγγλία ή τέλος αυτής

της εβδομάδας ή την επόμενη.

έχω κάνει ειδη 800 χλμ και οι εντυπώσεις είναι οι εξής:

εμφανισιακά :

διακριτικη διαφορα απο την μαμίσια αλλά πιο χοντρές μπουκες αλουμινιένες-

ηχος:με φτιάχνει απίστευτα! μπάσσος ήχος που όμως στον ρελαντί δεν ακουγεται σχεδόν καθόλου-

πάνω από τις 3000 αγριεύει όμως και μπορώ να πω ότι σε ένα σύντομο ταξιδάκι στο λουτράκι με 160-170 είναι λίγο ενοχλητική ,με 120 όμως είναι μια χαρά!

επιδόσεις: το αυτοκίνητο στα ψιλά και όχι μόνο είναι ακόμα καλύτερο από πριν- μου φαίνεται πιο άμεσο το γκάζι και με

πολλά αποθέματα..

με το turboback που έχει 200αρη καταλύτη θα φανεί περισσότερο.. είδωμεν-

δεν είναι κουκλα?new_love.gif

DSC00647.jpg

DSC00644.jpg

Κουκλα η εξετμηση!Τον θορυβο στο ταξιδη μονο απο της 3000σαλ περιπου μεχρι της 4000 τον κανει και σε εμενα με χειροποιητη εξατμηση,οποτε για να αποφυγεις το θορυβο θα πρεπει η να πηγενεις κατω απο 120 η πανω απο 160 sillyhorse1rb5.gif

Edited by thodoristsi
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα το μεσαίο και ουφ...ησύχασε το κεφαλάκι μου!

Πραγματικά έκοψε πολύ ο θόρυβος, τώρα κάνει ένα ωραίο μπάσο, που μετά τις 5000 στροφές ακούγεται πολύ ωραία!

Το ΣΚ έρχεται βιντεάκι καλό!

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι λεω να το ξυλωσω το μεσαιο γιατι το τελικο που εβαλα στην exhaust-center ειναι αρκετα μεγαλο και βγαζει σχεδον εργοστασιακο θορυβο.Στην αρχη μου αρεσε αλλα τωρα θελω κατι πιο ηχηρο ο καγκουρας!!rofl.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμία φωτό με το τελικό.

Εγώ που έβαλα απόληξη στους ίδιους δεν τρελλάθηκα με το αποτέλεσμα. Καλύτερα να έβαφα μόνος μου νίκελ την μαμά απόληξη ή να έδινα 120 ευρώ και να έπαιρνα την original νίκελ απόληξη της VW.

Κι αν αλλάξω τελικό καζανάκι μόνο επώνυμο θα βάλω (καθαρά για λόγους design).

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβασω φωτογραφιες σε κανα-δυο ωρες.Αν δεις δουλεια που εχουν κανει απο κατω θα αναθεωρησεις.Απο τις μπουκες ομως ουτε εγω ειμαι ενθουσιασμενος.Ειναι 60αρες ασυμμετρες οχι φαλτσοκομμενες και θυμιζουν κατι M3 E36..

Link to comment
Share on other sites

Για τις μπούκες αναφέρομαι, όχι για τα υπόλοιπα που ενδεχομένως κάνουν καλή δουλειά. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή δουλειά και απίστευτη λεπτομέρεια!

Μετά την πρώτη μου επίσκεψη με το προηγούμενο

αυτοκίνητο στο εν λόγω κατάστημα δεν τίθεται

θέμα αναζήτησης για το που θα μπεί και στο Golf

η εξάτμιση όταν φτάσει η ώρα!

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβασω φωτογραφιες σε κανα-δυο ωρες.Αν δεις δουλεια που εχουν κανει απο κατω θα αναθεωρησεις.Απο τις μπουκες ομως ουτε εγω ειμαι ενθουσιασμενος.Ειναι 60αρες ασυμμετρες οχι φαλτσοκομμενες και θυμιζουν κατι M3 E36..

Η εξατμισουλα ειναι souper. Απο θορυβο τοσο σε ρελαντι οσο και εν κινησει τι λεει? Αν μπορεις στειλε μου ενα π.μ. με τα στοιχεια του μαγαζιου. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η εξατμισουλα ειναι souper. Απο θορυβο τοσο σε ρελαντι οσο και εν κινησει τι λεει? Αν μπορεις στειλε μου ενα π.μ. με τα στοιχεια του μαγαζιου. Ευχαριστω.

Ειναι εντελως αθορυβη τηρουμενων των αναλογιων παντα,στο υφος των επωνυμων εξατμισεων.Ο ηχος μοιαζει με αυτον που βγαζει η εργοστασιακη εξατμιση ενος Golf GTI 2lt,ισως και λιγοτερο και δεν ενοχλει καθολου.Το μαγαζι εχει αναφερθει πολλακις δημοσιως.Ειναι η γνωστη πλεον EXHAUST CENTER

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εντελως αθορυβη τηρουμενων των αναλογιων παντα,στο υφος των επωνυμων εξατμισεων.Ο ηχος μοιαζει με αυτον που βγαζει η εργοστασιακη εξατμιση ενος Golf GTI 2lt,ισως και λιγοτερο και δεν ενοχλει καθολου.Το μαγαζι εχει αναφερθει πολλακις δημοσιως.Ειναι η γνωστη πλεον EXHAUST CENTER

Ευχαριστω :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

καλα εγω δεν τρελαθηκα με τις μπουκες , μου φαινονται σαν 2 σωληνες με νικελ

πολυ μικρες θα ελεγα και γω οτι ειναι,σαν εργοστασιακες. γτ δεν εβαζες κατι μεγαλυτερο σε διαμετρο??

Link to comment
Share on other sites

καλα εγω δεν τρελαθηκα με τις μπουκες , μου φαινονται σαν 2 σωληνες με νικελ

Και ετσι ειναι ουσιαστικα..Η μπουκα φτιαχτηκε εκεινη την ωρα επιτοπου.Το αναφερω και πιο πανω οτι ουτε εμενα με τρελαινουν.

πολυ μικρες θα ελεγα και γω οτι ειναι,σαν εργοστασιακες. γτ δεν εβαζες κατι μεγαλυτερο σε διαμετρο??

Στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα που λενε...Και σαν εργοστασιακες βεβαια δεν τις λες αλλα ισως χρειαζονταν λιγο παχος παραπανω σαν μπουκες.Αν εβαζα σημερα θα επελεγα πλακε μπουκα 145Χ75 για να ξεφυγω λιγο απο τις διπλες..

Link to comment
Share on other sites

Στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα που λενε...Και σαν εργοστασιακες βεβαια δεν τις λες αλλα ισως χρειαζονταν λιγο παχος παραπανω σαν μπουκες.Αν εβαζα σημερα θα επελεγα πλακε μπουκα 145Χ75 για να ξεφυγω λιγο απο τις διπλες..

Γινεται και τωρα να τις αλλαξεις,οταν ειχα βαλει εξατμιση ειχα τον απλο προφυλακτηρα μετα τον αλλαξα με του GTI και για να πεσει στο κεντρο του κενου που εχει ο προφυλακτηρας για την εξατμιση ηθελε να μεταφερθει λιγο πηγα στον εξατμισα και εκοψε το τελειομα εβαλε αλλη σωληνα και το πηγε στο κεντρο.Και εγω για να ξεφυγω απο τις διπλες μπουκες πηγα σε μονη και μου αρεσει!

Edited by Speedy
επιδιορθωση κωδικα παραθεσης
Link to comment
Share on other sites

Γινεται και τωρα να τις αλλαξεις,οταν ειχα βαλει εξατμιση ειχα τον απλο προφυλακτηρα μετα τον αλλαξα με του GTI και για να πεσει στο κεντρο του κενου που εχει ο προφυλακτηρας για την εξατμιση ηθελε να μεταφερθει λιγο πηγα στον εξατμισα και εκοψε το τελειομα εβαλε αλλη σωληνα και το πηγε στο κεντρο.Και εγω για να ξεφυγω απο τις διπλες μπουκες πηγα σε μονη και μου αρεσει!

καλα ναι δεν ειναι τιποτα,θα δωσεις κατι παραπανω και θα δειξει,εγω στο προτεινω Β.G. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.