Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Φίλος εξατμησάς μου φτιάχνει ΄καζανάκι + εξατμηση ανοξίδωτη Look R32 διπλόμπουκο. στην μέση του προφιλακτήρα + κόψιμο....200 γιούρια....καλή τιμή????

μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα

Πρόσεχε μην είναι κανένα φτηνιάρικο θα σε τρελάνει στο θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μην είναι κανένα φτηνιάρικο θα σε τρελάνει στο θόρυβο

δεν νομίζω ....το μαγαζί είναι κορυφή και τα παιδιά φίλοι...φιλική είναι η τιμή...Αλλά συζητήσαμε και τους εξήγησα ότι δν θέλω θόρυβο....

διαφορά στις επιδοσεις φαντάζομαι δν θα εχει ετσι???Υπάρχει περίπτωσει να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ....το μαγαζί είναι κορυφή και τα παιδιά φίλοι...φιλική είναι η τιμή...Αλλά συζητήσαμε και τους εξήγησα ότι δν θέλω θόρυβο....

διαφορά στις επιδοσεις φαντάζομαι δν θα εχει ετσι???Υπάρχει περίπτωσει να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?

Αφού θα βάλεις μόνο καζάνι, βάλε επώνυμο. Δεν είναι ίδια η ποιότητα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ευχάριστη θέση να αναφέρω ότι μόλις έβαλα την εξάτμηση!!!!! Διπλή μπούκα ανοξίδωτη στην μεση του προφυλακτήρα...(βλέπε R32...λέμε τώρα) και ελεύθερο καζανάκι.....Τα παιδιά φανταστική δουλειά....φανταστικό κόψιμο προφυλακτήρα...μιλάμε ούτε ένα δοντάκι....

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έδειξε πολύ ωραία τώρα! Αν μπορείς ανέβασε φωτογραφία να δούμε το αποτέλεσμα.

Πήγα πρόσφατα σε εξατμισά και μου είπε ότι δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να κόψει τον προφυλακτήρα επειδή εκτός απο το πλαστικό θα πρέπει να κόψει και κομμάτι απο την λαμαρίνα που βρίσκεται απο μέσα ως βάση στήριξης.

Απο θόρυβο πως πας τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έδειξε πολύ ωραία τώρα! Αν μπορείς ανέβασε φωτογραφία να δούμε το αποτέλεσμα.

Πήγα πρόσφατα σε εξατμισά και μου είπε ότι δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να κόψει τον προφυλακτήρα επειδή εκτός απο το πλαστικό θα πρέπει να κόψει και κομμάτι απο την λαμαρίνα που βρίσκεται απο μέσα ως βάση στήριξης.

Απο θόρυβο πως πας τώρα?

Εννοείται ότι θα ανεβάσω φωτό. Ηταν επιλογή μου να μην κάνει πολύ θόρυβο.Εχει έναν αρκετά ολοκληρωμένο ήχο που εμένα με ικανοποιεί...

Είναι πάντως πολύ εύκολο να κοπεί ο προφυλακτήρας....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ευχάριστη θέση να αναφέρω ότι μόλις έβαλα την εξάτμηση!!!!! Διπλή μπούκα ανοξίδωτη στην μεση του προφυλακτήρα...(βλέπε R32...λέμε τώρα) και ελεύθερο καζανάκι.....Τα παιδιά φανταστική δουλειά....φανταστικό κόψιμο προφυλακτήρα...μιλάμε ούτε ένα δοντάκι....

καλοριζικη η εξατμισουλα σου φιλεμου!!δεν μου λες,ποσο διαμετρο ειναι?φ60?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, τώρα που έβαλα τελικο...παρατηρώ πως παρόλο που δν υπάρχει καμία πτώση στην απόδοση , η πίεση έπεσε ένα bar,,,,,από εκει δηλαδη

που είχα Over 1.5, τώρα έχω 1,4..ειναι φυσιολογικό αυτό???

Link to comment
Share on other sites

0.1 bar σε μια τουρμπίνα όπως του tsi δεν είναι και φοβερή διαφορά σε φαινομενικη απόδοση.

Δοκίμασε ξανά σε καμιά ανηφόρα με 3η και 4η.

Θέλω να σου πω ότι αν έκανες μετρήσεις πριν και μετά ίσως να έπιανες μια μικρή διαφορά.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

nikdev said:
0.1 bar σε μια τουρμπίνα όπως του tsi δεν είναι και φοβερή διαφορά σε φαινομενικη απόδοση.

Δοκίμασε ξανά σε καμιά ανηφόρα με 3η και 4η.

Θέλω να σου πω ότι αν έκανες μετρήσεις πριν και μετά ίσως να έπιανες μια μικρή διαφορά.

 

Δεν έχει απολύτως καμία ...μα καμία διαφορά στην απόδοση όμως ...το τσέκαρα πολλάκις......

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, τώρα που έβαλα τελικο...παρατηρώ πως παρόλο που δν υπάρχει καμία πτώση στην απόδοση , η πίεση έπεσε ένα bar,,,,,από εκει δηλαδη

που είχα Over 1.5, τώρα έχω 1,4..ειναι φυσιολογικό αυτό???

οταν λες τελικο φιλε kospa τι εννοεις? μονο τελικο καζανακι? η catback? και τι διαμετρο εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τελικό καζανάκι άλλαξα...

το οποιο ειναι ελευθερο?

απο 55mm που ειναι ο μαμα σωληνας των tsi καταληγεις σε 60αρι τελικο καζανακι ας πουμε?

μου φαινεται λογικη η πτωση του 0.1 bar. δεν χανεις τπτ ουτε κερδιζεις... ειναι μηδαμηνο το 0.1 μπαρ που χανεις ειδικα απο την Κ03. καλυτερο παντως να βαλεις μια full ολοσωμη εξατμιση me donwipe + καταλυτη...

Link to comment
Share on other sites

το οποιο ειναι ελευθερο?

απο 55mm που ειναι ο μαμα σωληνας των tsi καταληγεις σε 60αρι τελικο καζανακι ας πουμε?

μου φαινεται λογικη η πτωση του 0.1 bar. δεν χανεις τπτ ουτε κερδιζεις... ειναι μηδαμηνο το 0.1 μπαρ που χανεις ειδικα απο την Κ03. καλυτερο παντως να βαλεις μια full ολοσωμη εξατμιση me donwipe + καταλυτη...

....οι μπούκες είναι 70άρες πάντως........

δηλ. υπάρχει πτώση πίεσης χωρίς να χάνω σε απόδοση?????

Link to comment
Share on other sites

....οι μπούκες είναι 70άρες πάντως........

δηλ. υπάρχει πτώση πίεσης χωρίς να χάνω σε απόδοση?????

σημασια δεν εχει τι οβερ βαρας αλλα ποση σταθερη πιεση εχεις στον κοφτη...

αν π.χ εχεις χασει 0.1 μπαρ στις μεσεες αλλα η σταθερη σου πιεση ειναι ιδια δεν εχει να λεει.

δλδ αντι για 270nm εισαι 26.7... πολυ μικρο το κακο. λιγο μεγαλο τελικο δεν εβαλες? αλλαξες ολο το καζανακι η εβαλες απλα 2 τελικα?

Link to comment
Share on other sites

σημασια δεν εχει τι οβερ βαρας αλλα ποση σταθερη πιεση εχεις στον κοφτη...

αν π.χ εχεις χασει 0.1 μπαρ στις μεσεες αλλα η σταθερη σου πιεση ειναι ιδια δεν εχει να λεει.

δλδ αντι για 270nm εισαι 26.7... πολυ μικρο το κακο. λιγο μεγαλο τελικο δεν εβαλες? αλλαξες ολο το καζανακι η εβαλες απλα 2 τελικα?

¶λλαξα το τελικό καζανάκι και για να μην φαίνεται άσχημο μου το τοποθέτησε στην μέση του αυτοκινήτου ...πριν δηλ. από το μεσαίο (εκεί που έχει χώρο)...και βγαίνει σε δ'υο 70άρες μπούκες....

Η σταθερή πίεση κρατάει το ίδιο 1 bar στις 6000.....Στο Over ¨εχασε 0,1....

Link to comment
Share on other sites

¶λλαξα το τελικό καζανάκι και για να μην φαίνεται άσχημο μου το τοποθέτησε στην μέση του αυτοκινήτου ...πριν δηλ. από το μεσαίο (εκεί που έχει χώρο)...και βγαίνει σε δ'υο 70άρες μπούκες....

Η σταθερή πίεση κρατάει το ίδιο 1 bar στις 6000.....Στο Over ¨εχασε 0,1....

δεν υπαρχει προβλημα τοτες μια χαρα εισαι

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε σημερα εξατμιση για το γκολφακι μου!!μονο το τελικο,remous μτχ απο leon fr με φ60 με2 οβαλ μπουκες,1 αριστ.1δεξια...αλλα πολυ εξς βγαινουν ρε γκαμωτο...μου φαινεται εχει δοσει λιγο ροπη!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ηρ8ε σημερα το dp και οκαταλυτης της milltek..που να παω να τα βαλλω??δε 8ελω να παω στον εξατμισα μου να τα βαλλω γτ 8α με πρηξει.. :lol:

Φίλε Γιώργο, με ενδιαφερει αυτη η προοπτική, δηλαδή 63,5 εξάτμιση αλλά μόνο dp και καταλύτης MiLLTek. Όταν με το καλό το βάλεις γράψε κανένα σχόλιο για το αποτέλεσμα.

Φοράω cat-back απο GTi (63,5) και λέω να κάνω το επόμενο βήμα οπώς εσύ με MillTek dp-καταλύτη.

(Αν καταφέρω να βρω χρόνο να θα πάω και από τον Κρίτωνα αυτές τις μέρες να μου περάσει και το σετ-απ των 220ps, μάλλον αυτό που φοράς και εσύ).

Αν μπορείς φίλε στείλε μου στοιχεία από που το παράγγειλες το DP....thanks..

Link to comment
Share on other sites

οσοι αλλαξατε χωστε καμια φωτο να δουμε κ πειτε κ τα ευρωπουλα..

jovanni ποσο εδωσες για το τελικο απο GTI?κ εγω για τετοια λυση με κοβω

Link to comment
Share on other sites

οσοι αλλαξατε χωστε καμια φωτο να δουμε κ πειτε κ τα ευρωπουλα..

jovanni ποσο εδωσες για το τελικο απο GTI?κ εγω για τετοια λυση με κοβω

200 Ε. Πολυ καλη λυση το προτεινω. Το βλέπω το αυτοκινητο παντως να πηγαινει καλυτερα. Και απο ηχο δεν (δεν το περιμενα) τελειο. Ενα μικρο διακριτικο μπασακι. Αψογο

Link to comment
Share on other sites

200 Ε. Πολυ καλη λυση το προτεινω. Το βλέπω το αυτοκινητο παντως να πηγαινει καλυτερα. Και απο ηχο δεν (δεν το περιμενα) τελειο. Ενα μικρο διακριτικο μπασακι. Αψογο

xmmm κ απο που αυτη η δελεαστικη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.