Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

Δεν είπα το αντίθετο φίλε μου, απλά αν ο εξοπλισμός σου κάνει τη δουλειά χωρίς να έχουμε θύματα, προτιμώ να στο δανειστώ και να κάνω (ή κάνουμε :whistling: ) τη δουλειά (κ να αποσβέσεις κατιτίς από την επένδυση) παρά να πάω στον κάθε επιτήδειο "επαγγελματία ηλεκτρολόγο" που θα μου πει "αλλαγή χλμ;; 100 ευρώ"!

Μπορω αν θέλεις να σου μάθω το προγραμμα και να σου δανεισω το Καλώδιο χωρίς χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Μηχαλη εσυ ειπες για νεο project και με έβαλες να τρέχω πάλι :hyper:

Η οθονη μπηκε αλλα υπάρχουν κάποια προβληματάκια

Το ABS το έκανα μόνος μου τεστ και δεν ξερω πως να το "ξεκάνω" χαχααα.

Τα υπόλοιπα δεν ξερω τι ειναι, φαντάζομαι καποια ασυμβατότητα και ελπίσω να μην εχουν επιπτώσεις στην λειτουργία του αυτοκινήτου, τι να πω, αυτο που θελω ειναι μηπως δειτε κατι και μου πειτε καμια λυση, ιδικά για το τεστ του ABS.

Τα 25 και 08 ενώ λενε λάθος, στις λεπτομέρειες παρακάτω λεει ΝΟ FAULT, τι παιζει?

Στο 19 το 01305 ειναι το ραδιόφωνο, αυτο το ξέρω!!

Off Topic

COSTAS_ Κωστα καλησπέρα δεν μπορώ να σου στείλω πμ

ΥΓ και το εχω πει να μην σχολάσουμε με τα ηλεκτρονικά του γκολφ γιατί τρελαίνομαι και εγώ και το γκολφ :frantics:

03-ABS Brakes -- Status: Malfunction 0010

08-Auto HVAC -- Status: Sporadic communication error 1000

17-Instruments -- Status: Malfunction 0010

19-CAN Gateway -- Status: Malfunction 0010

25-Immobilizer -- Status: Sporadic communication error 1000

-------------------------------------------------------------------------------

Address 03: ABS Brakes Labels: 1K0-907-379-MK60-F.lbl

Part No SW: 1K0 907 379 AC HW: 1K0 907 379 AC

Component: ESP FRONT MK60 0101

Revision: 00H11001

Coding: 0019074

Shop #: WSC 00028 028 00001

VCID: 73EEDD922DEF3E84

1 Fault Found

01486 - System Function Test Activated

000 - -

-------------------------------------------------------------------------------

Address 08: Auto HVAC Labels: 1K0-907-044.lbl

Part No SW: 1K0 907 044 BM HW: 1K0 907 044 BM

Component: ClimatronicPQ35 110 1010

Revision: 00110021 Serial number: 00000000000000

Shop #: WSC 00000 000 00000

VCID: 73EEDD922DEF3E84

No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------

Address 17: Instruments Labels: 1K0-920-xxx-17.lbl

Part No: 1K0 920 871 A

Component: KOMBIINSTRUMENT VDD 0812

Coding: 0003107

Shop #: WSC 00001 207 91406

VCID: 2854FAFEA4A90D5C

1 Fault Found

00003 - Control Module

014 - Defective

-------------------------------------------------------------------------------

Address 19: CAN Gateway Labels: 1K0-907-530.lbl

Part No SW: 1K0 907 530 K HW: 1K0 907 951

Component: J533__Gateway H04 0021

Revision: H04 02 Serial number: 280407F2001628

Coding: 3D3F034007000002

Shop #: WSC 00028 028 00001

VCID: 2F6611E281475A64

3 Faults Found

00474 - Control Module for Immobilizer

004 - No Signal/Communication - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00110100

Fault Priority: 2

Fault Frequency: 3

Reset counter: 201

Time Indication: 0

01320 - Control Module for Climatronic (J255)

004 - No Signal/Communication - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00110100

Fault Priority: 2

Fault Frequency: 1

Reset counter: 201

Mileage: 43101 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 00:35:23

01305 - Databus for Infotainment

004 - No Signal/Communication

Freeze Frame:

Fault Status: 01100100

Fault Priority: 1

Fault Frequency: 254

Reset counter: 163

Mileage: 88917 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 00:01:09

-------------------------------------------------------------------------------

Address 25: Immobilizer Labels: 1K0-920-xxx-25.lbl

Part No: 1K0 920 871 A

Component: IMMO VDD 0812

Shop #: WSC 00001 207 91406

VCID: 2854FAFEA4A90D5C

No fault code found.

End ---------------------------------------------------------------------

...αυτα

Link to comment
Share on other sites

νικο τι αναβαθμιση εκανες ποια οθονη εβαλες??

Εβαλα αυτήν 1Κ0-920-871Α μάλλον κάπως παλιά απο οτι κατάλαβα. Το αυτοκίνητο είναι του 07'

Link to comment
Share on other sites

απο το τελικο Α μαλλον θα προερχεται απο μοντελο 04-05...λογικα ομως δεν πρεπει να εχεις προβλημα..ειναι plus η οθονη η μεσαια?

Link to comment
Share on other sites

απο το τελικο Α μαλλον θα προερχεται απο μοντελο 04-05...λογικα ομως δεν πρεπει να εχεις προβλημα..ειναι plus η οθονη η μεσαια?

Οχι το Α δεν ειναι η χρονολογία, ειναι το καύσιμο(σίγουρο), Α=Βενζίνη, D=Petrelaio.

Τωρα ο τελευταίος αριθμος ειναι μαλλον η χρονολογία? το "1" δηλαδή, αλλα δεν ειμαι σίγουρος.

Η οθόνη είναι plus και λειτουργούν ολα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

μεγειες και σε σενα Νικολα..βαλε και καμια φοτο..εμενα εχει απο την μανα του την μεσαια..ηθελα να βαλω την πλας καποια στιγμη,αλλα προς το παρων προεχουν αλλα πραγματα!

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

COSTAS_ Κωστα καλησπέρα δεν μπορώ να σου στείλω πμ

Γειά σου Νίκο,

Είχα το PM Pool 100% Full, τώρα είναι ΟΚ

Με ξάφνιασες με την οθόνη.. μπράβο. Βάλε λεπτομέρειες από την αλλαγή να μαθαίνουμε και εμείς .

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και δυο φώτο, και απο οτι βλέπω (και εγω τωρα το παρατήρησα) είναι ποιο καλά σχεδιασμένη εχει το ιδιο χρώμα στεφάνια σε ολα τα όργανα.

Πριν

17072011332.jpg

Μέτα

20072011339.jpg

Edited by nikoskallithea
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλέπω (και εγω τωρα το παρατήρησα) είναι ποιο καλά σχεδιασμένη εχει το ιδιο χρώμα στεφάνια σε ολα τα όργανα.

Ακριβώς! Επίσης οι δείκτες έχουν χρωμε δαχτυλίδια στο κέντρο τους και όχι μαύρα...

Αντε ενα emfa σου λείπει τώρα για τις θερμοκρασίες :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και μερικα για την τοποθέτηση

Η τοποθέτηση εγινε σε κοντερα.

Τα όργανα που χρειαστήκαν είναι

1.VAG K+CAN COMMANDER Για την αντιγραφη το παλιου κοντρερ και περασμα των data στο νεο, ειναι καλωδιο

2. VAG COM TACHO DEVICE, Για την αλλαγή των χιλιομέτρων, ειναι συσκευή και οχι καλώδιο.

3, VAG COM, για ρεσετ στα σφάλματα και καλιμπραρισμα του ΕSP σε μένα τουλάχιστο χρειάστηκε, το γνωστο σε ολους καλώδιο.

Εννοείται με τα αντίστοιχά προγράμματα και τις αντίστοιχες γνωσεις, αν δεν τα εχεις δίνεις κάποια ευρουδακια και εισαι οκ :clapping: γιατί απόσβεση δεν πρόκειται να κάνεις πότε.

με λιγα λόγια πιστευω οτι ειναι δύσκολο το project για να γίνει απο ιδιώτη.

Link to comment
Share on other sites

Και ΕΣΥ στο γιώργο πηγές είναι το παλικάρι που είχα στηλει τον αντωνη

Μαζι με τον Αντωνη πηγαμε

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας βρει το 1K0 920 874 A (έχω το 864 Α) πήγα κι εγώ στο Συλάιδο αλλά άκρη δε βγάλαμε. Το καντράν δεν ανταποκρινόταν (έβγαζε στα γερμανικά το immobiliser active) και δε μπορούσε ούτε να του γράψει δεδομένα ούτε τίποτα (με το commander 11η έκδοση). Ο ίδιος μου είπε ότι όταν το αφαίρεσαν από το αμάξι δεν το έκαναν reset και παίζει να είναι άχρηστο. Μια λύση μου είπε είναι να βρω τον εγκέφαλο κινητήρα από το αμάξι εκείνο (δεν παίζει με καμία) ή να βρεθεί κάτοχος Golf 5 με το ίδιο όργανο (874 Α) και έτους 2008 (ή και 2009) να έρθει μαζί μου για να διαβάσει κάτι από το δικό του καντράν (δε θα χρειαστεί να ξηλώσει κάτι σε αυτόν). Επίσης έχω δει στο νετ το micronas tool το οποίο κάνει για όσα καντράν έχουν τσιπάκια Micronas (όπως το δικό μου). Λέτε να τολμήσω να αγοράσω τέτοιο καλώδιο;; (περίπου 200 ευρώ από Κίνα)

ΥΓ: Πάλι γκαντέμης;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας βρει το 1K0 920 874 A (έχω το 864 Α) πήγα κι εγώ στο Συλάιδο αλλά άκρη δε βγάλαμε. Το καντράν δεν ανταποκρινόταν (έβγαζε στα γερμανικά το immobiliser active) και δε μπορούσε ούτε να του γράψει δεδομένα ούτε τίποτα (με το commander 11η έκδοση). Ο ίδιος μου είπε ότι όταν το αφαίρεσαν από το αμάξι δεν το έκαναν reset και παίζει να είναι άχρηστο. Μια λύση μου είπε είναι να βρω τον εγκέφαλο κινητήρα από το αμάξι εκείνο (δεν παίζει με καμία) ή να βρεθεί κάτοχος Golf 5 με το ίδιο όργανο (874 Α) και έτους 2008 (ή και 2009) να έρθει μαζί μου για να διαβάσει κάτι από το δικό του καντράν (δε θα χρειαστεί να ξηλώσει κάτι σε αυτόν). Επίσης έχω δει στο νετ το micronas tool το οποίο κάνει για όσα καντράν έχουν τσιπάκια Micronas (όπως το δικό μου). Λέτε να τολμήσω να αγοράσω τέτοιο καλώδιο;; (περίπου 200 ευρώ από Κίνα)

ΥΓ: Πάλι γκαντέμης;;;;;;;;;;;

H γνωμη μου ειναι να μην παρεις το καλωδιο γιατι και παλι ακρη δεν θα βγαλεις.

Το ιδιο επαθε και ο Αντωνης εκεινη την ημερα που πηγαμε (το καντραν κλειδωσε) και του εφερε αυτος ενα άλλο, γιατι δεν τον ρωτας μηπως και σου ταιριάξει κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη ανακούφιση σας αναφέρω ότι σε σημερινή επίσκεψη στη ΓΑΒ (Γνωστή Αντιπροσωπεία Βύρωνα) το καντράν περάστηκε γρήγορα και εύκολα, (ΧΩΡΙΣ τα πραγματικά χλμ εννοείται...) έχοντας μαζί μου τα 2 κλειδιά και...47 ευρά. Από Δευτέρα σε κοντερά για διόρθωση χλμ. Ή κρατάω τα τωρινά, κρύβοντας σχεδόν 20.000χλμ.... 8)

offtopic: Την Κυριακή περάστηκε (από εμένα!) το RCD510 (και πάλι ευχαριστώ φίλε Θάνο) μαζί με το MEDIA-IN, ενώ αναμένεται εγκέφαλος τιμονιού για να μπει επιτέλους το πολυλειτουργικό που κάθεται 2 μήνες... Μόλις μπει και το E-MFA, κλείσαμε με το εσωτερικό λίφτινγκ! (λέμε τώρα...)

Edited by firev12
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη ανακούφιση σας αναφέρω ότι σε σημερινή επίσκεψη στη ΓΑΒ (Γνωστή Αντιπροσωπεία Βύρωνα) το καντράν περάστηκε γρήγορα και εύκολα, (ΧΩΡΙΣ τα πραγματικά χλμ εννοείται...) έχοντας μαζί μου τα 2 κλειδιά και...47 ευρά. Από Δευτέρα σε κοντερά για διόρθωση χλμ. Ή κρατάω τα τωρινά, κρύβοντας σχεδόν 20.000χλμ.... 8)

offtopic: Την Κυριακή περάστηκε (από εμένα!) το RCD510 (και πάλι ευχαριστώ φίλε Θάνο) μαζί με το MEDIA-IN, ενώ αναμένεται εγκέφαλος τιμονιού για να μπει επιτέλους το πολυλειτουργικό που κάθεται 2 μήνες... Μόλις μπει και το E-MFA, κλείσαμε με το εσωτερικό λίφτινγκ! (λέμε τώρα...)

Ωραια μπραβο που τα καταφερες τελικα

Link to comment
Share on other sites

-Επειδη τα κοντερ από US είνα αρκετά πιο φθηνά, υπάρχει τρόπος ο δείκτης από mph να δείχνει σε κλίμακα km/h, και να αντικατασταθούν οι κυκλικοί δίσκοι με τα χιλιόμετρα με τους δικούς μας?

-Για 1K0 920 854 P καντραν θέλω οπωσδήποτε να καταλήγει σε 4 η κάνουν και παλιότερα?

-Το P στο τέλος τι είναι ? μήνας πάντως δε βγαίνει..

Για βελόνες ebay.de> tachonadeln ή tachonadel

βελονες καντραν

Edited by angel137
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα κοντερ από US είνα αρκετά πιο φθηνά, υπάρχει τρόπος ο δείκτης από mph να δείχνει σε κλίμακα km/h, και να αντικατασταθούν οι κυκλικοί δίσκοι με τα χιλιόμετρα με τους δικούς μας?

Για ~50 ευρω διαφορά δεν νομιζω να αξιζει η ολη διαδικασία, εδω κάναμε αμαν να βλουμε τα ευρωπαϊκά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπέλια. Επειδή με ενδιαφέρει αρκετό καιρό τώρα να αλλάξω κι εγώ το καντράν μου από απλό τριπ σε οθόνη plus, θα ήθελα να ρωτήσω πόσο ασφαλής μπορεί να γίνει αυτή η μετατροπή στην αντιπροσωπεία. Τι εννοώ: Επειδή δεν θέλω να μπλέξω με αγορές στο ιντερνετ που μπορούν να καταλήξουν σε ναυάγειο, σκέφτομαι να αγοράσω από την αντιπροσωπεία το αντίστοιχο κοντέρ με οθόνη plus και να μου τη βάλουν αυτοί. Μου είπαν ότι αφού δεν το προσφέρει σαν αξεσουάρ (το κοντέρ με οθόνη Plus) η αλλαγή πρέπει να γίνει με δική μου ευθύνη. Δηλαδή μπορεί να μην μπορούν να παντρέψουν το ιμμο του καινούργιου κοντέρ με το κλειδί και έτσι να μην πετύχει η αλλαγή και σε αυτή τη περίπτωση θα έχω ένα καινούργιο κοντέρ με οθόνη plus στα χέρια. Από την πείρα σας είναι δύσκολο να γίνει αυτή η ΄μετατροπή στην αντιπροσωπεί; Είναι δύσκολο να φτιάξουν το ιμμο έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα; Τι πιθανότητες αποτυχίας υπάρχουν έτσι ώστε να μην μείνω με το καν΄ράν στο χέρι και με την τσέπι άδεια. Α! το αμάξι μου είναι Golf Gt Sport 140 PS του 2007 (Σεπτέμβριος).

Κάθε άποψη και γνώμη δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.