Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

Γεια σας κοπέλια. Επειδή με ενδιαφέρει αρκετό καιρό τώρα να αλλάξω κι εγώ το καντράν μου από απλό τριπ σε οθόνη plus, θα ήθελα να ρωτήσω πόσο ασφαλής μπορεί να γίνει αυτή η μετατροπή στην αντιπροσωπεία. Τι εννοώ: Επειδή δεν θέλω να μπλέξω με αγορές στο ιντερνετ που μπορούν να καταλήξουν σε ναυάγειο, σκέφτομαι να αγοράσω από την αντιπροσωπεία το αντίστοιχο κοντέρ με οθόνη plus και να μου τη βάλουν αυτοί. Μου είπαν ότι αφού δεν το προσφέρει σαν αξεσουάρ (το κοντέρ με οθόνη Plus) η αλλαγή πρέπει να γίνει με δική μου ευθύνη. Δηλαδή μπορεί να μην μπορούν να παντρέψουν το ιμμο του καινούργιου κοντέρ με το κλειδί και έτσι να μην πετύχει η αλλαγή και σε αυτή τη περίπτωση θα έχω ένα καινούργιο κοντέρ με οθόνη plus στα χέρια. Από την πείρα σας είναι δύσκολο να γίνει αυτή η ΄μετατροπή στην αντιπροσωπεί; Είναι δύσκολο να φτιάξουν το ιμμο έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα; Τι πιθανότητες αποτυχίας υπάρχουν έτσι ώστε να μην μείνω με το καν΄ράν στο χέρι και με την τσέπι άδεια. Α! το αμάξι μου είναι Golf Gt Sport 140 PS του 2007 (Σεπτέμβριος).

Κάθε άποψη και γνώμη δεκτή!

Εγω σου αποκλείω την περιπτωση να στο αλλάξει η αντιπροσωπεία. Αλλα και να στο αλλάξει 1 στα 1000 το κόστος θα ειναι τέτοιο που θα πέσεις κάτω. :aww::turned::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το άλλαξαν, απλώς δε μπορεί το διαγνωστικό να αλλάξει χλμ σε μεταχειρισμένο κοντέρ. Το κόστος ταιριάσματος του immo (γίνει - δε γίνει η δουλειά) είναι περίπου 50 ευρώ. Δυστυχώς όμως, το κόστος ενός νέου (μάλλον ανακατασκευασμένο και όχι ολοκαίνουριο) από αντιπροσωπεία θα κοστίσει 300-400 ευρά. Για να ξέρεις ποιος κωδικός ταιριάζει σε σένα, ρώτα σε αντιπροσωπεία (αν ξέρει καλά τη δουλειά του ο τύπος στα ανταλλακτικά) ή βρες τον κωδικό αυτού που φοράς και το προτελευταίο ψηφίο καντο 7 (πχ αν τελειώνει σε 863 Α, ο κωδικός που θες είναι 1Κ0 920 873 Α, οπότε και ζητάς με αυτό τον κωδικό το καντράν και μαθαίνεις τη λυπητερή).

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι αν θέλω να το αλλάξω, θα μου το αλλάξουν με δική μου ευθύνη. Δηλαδή αν δεν ταιριάξει το ιμμο θα έχω πληρώσει για το κοντέρ, και δεν θα μου το πάρουν πίσω. Εγώ θέλω να μάθω πόσο δύσκολο είναι να ταιριάξει το ιμμο, (τι ποσοστά επιτυχία έχω) έτσι ώστε να μην την πατήσω. Σκεφτόμουν, ανάλογα το κόστος βέβαια, να πάρω καινούριο κοντέρ ή να πάρω ένα ανακατασκευασμένο από την αντιπροσωπεία πάντα. Δηλαδή όλες οι ενέργειες να γίνουν στην αντιπροσωπεία. Αυτό που με προβληματίζει και θέλω τις απόψεις σας είναι το ποσοστό επιτυχίας που θα έχω. Όσοι έχουν κάνει τη μετατροπή θα΄ξέρουν κάτι παραπάνω. Τώρα το κόστος το οποίο φαντάζομαι θα είναι μεγάλο το βάζω σε δεύτερη μοίρα. Θέλω να δω αν γίνεται το εγχείρημα, αν γίνετε, ή με τι ποσοστά επιτυχίας γίνετε και μετά να δω αν με συμφέρει, σε κόστος, η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι αν θέλω να το αλλάξω, θα μου το αλλάξουν με δική μου ευθύνη. Δηλαδή αν δεν ταιριάξει το ιμμο θα έχω πληρώσει για το κοντέρ, και δεν θα μου το πάρουν πίσω. Εγώ θέλω να μάθω πόσο δύσκολο είναι να ταιριάξει το ιμμο, (τι ποσοστά επιτυχία έχω) έτσι ώστε να μην την πατήσω. Σκεφτόμουν, ανάλογα το κόστος βέβαια, να πάρω καινούριο κοντέρ ή να πάρω ένα ανακατασκευασμένο από την αντιπροσωπεία πάντα. Δηλαδή όλες οι ενέργειες να γίνουν στην αντιπροσωπεία. Αυτό που με προβληματίζει και θέλω τις απόψεις σας είναι το ποσοστό επιτυχίας που θα έχω. Όσοι έχουν κάνει τη μετατροπή θα΄ξέρουν κάτι παραπάνω. Τώρα το κόστος το οποίο φαντάζομαι θα είναι μεγάλο το βάζω σε δεύτερη μοίρα. Θέλω να δω αν γίνεται το εγχείρημα, αν γίνετε, ή με τι ποσοστά επιτυχίας γίνετε και μετά να δω αν με συμφέρει, σε κόστος, η αλλαγή.

Δεν καταλαβαίνω γιατι και καλά θελεις να πας εξουσιοδοτημένο? και αν ναι γιατι δεν ρωτας τον αντιπρόσωπο τι ποσοστα επιτυχιας εχει η αλλαγη που ειναι και ο αρμοδιος αφου αυτος εχει την ευθηνη της αλλαγης και επισήμως.

Αν εισαι Αθηνα κανε μια ερωτηση στον δικο μας να δεις και εκει τι παιζει.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

άσχετο : Νικο που είναι ο ροζ πάνθηρας :help: βαλτε τα avatar σας πίσω :clapping:

Ποιο avatar παει αυτο το εφαγε η αναβάθμιση, αλλα και αλλα πολλα, σε μενα διαλύθηκε το σύμπαν, περιμένω την Τριτη μηπως φταξει τιποτα ο Κοσμας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατι και καλά θελεις να πας εξουσιοδοτημένο? και αν ναι γιατι δεν ρωτας τον αντιπρόσωπο τι ποσοστα επιτυχιας εχει η αλλαγη που ειναι και ο αρμοδιος αφου αυτος εχει την ευθηνη της αλλαγης και επισήμως.

Αν εισαι Αθηνα κανε μια ερωτηση στον δικο μας να δεις και εκει τι παιζει.

Είμαι στο Ηράκλειο Κρήτης και δεν ξέρω που αλλού μπορώ να κάνω αυτή την αλλαγή. Έτσι σαν "μοναδική" και "σίγουρη" λύση έχω την αντιπροσωπεία. Το πρόβλημα στη αντιπροσωπεία είανι ότι δεν εγκρίνουν μια τέτοια αλλαγή γιατί το κοντράν plus δεν το παρέχει το σύστημα τους σαν αξεσουάρ και έτσι δεν αναλαβάνουν την ευθύνη σε περίπτωση που το τοποθετήσουν κ δεν δουλέψει σωστά. Έτσι ένας τεχνικός σύμβουλος (που έχουμε και πιο φιλικές σχέσεις και καλά) μου είπε ότι μπορούμε να βρούμε τι καντράν θα ταίριαζε στο αμάξι μου και να το δοκιμάζαμε αλλά με δική μου ευθύνη. Με δική μου ευθύνη εννοεί ότι αν δεν καταφέρουν να ταιριάξουν το ιμμο και δεν καταφέρουν να κάνουν το αυτοκίνητο να λειτουργεί σωστά θα έχω πληρώσει το καινούργιο καντράν (τα καντράν λέει δεν επιστρέφονται) και στη ουσία θα ξαναβάλουν το καντράν που φοράω τώρα και απλώς θα έχω πληρώσει ένα καντράν που θα μου είναι άχρηστο. Επομένως η απορία μου είναι η εξής: αν το ρισκάρω και και τους πω να δοκιμάσουν να μου βάλουν το plus τι πιθανότητες έχω να λειτουργήσουν όλα άψογα και να μην κλαίω τα λεφτά μου. Είναι κάτι απλό να κωδικοποιήσεις το ιμμο στο καινούργιο καντράν; ή η όλη διαδικασία εμπεριέχει πολλούς κινδύνους έτσι ώστε να μην δουλέψει τελικά σωστά.

Υ.Γ. Τους ρώτησα τι πιθανότητες επιτυχίας έχω, αλλά δεν μου ξεκαθαρίζουν ακριβώς. "Δοκιμάζουμε και βλέπουμε..." Δεν μπόρεσα να μιλήσω με τον ηλεκτρολόγο για να μου πει περισσότερα και η μόνη ενημέρωση είναι από τον σύμβουλο σέρβις. Και επειδή είναι όλοι τους τσακάλια εκεί μέσα θέλω να πάρω κι άλλες απόψεις.

Edited by Foinx
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο Ηράκλειο Κρήτης και δεν ξέρω που αλλού μπορώ να κάνω αυτή την αλλαγή. Έτσι σαν "μοναδική" και "σίγουρη" λύση έχω την αντιπροσωπεία. Το πρόβλημα στη αντιπροσωπεία είανι ότι δεν εγκρίνουν μια τέτοια αλλαγή γιατί το κοντράν plus δεν το παρέχει το σύστημα τους σαν αξεσουάρ και έτσι δεν αναλαβάνουν την ευθύνη σε περίπτωση που το τοποθετήσουν κ δεν δουλέψει σωστά. Έτσι ένας τεχνικός σύμβουλος (που έχουμε και πιο φιλικές σχέσεις και καλά) μου είπε ότι μπορούμε να βρούμε τι καντράν θα ταίριαζε στο αμάξι μου και να το δοκιμάζαμε αλλά με δική μου ευθύνη. Με δική μου ευθύνη εννοεί ότι αν δεν καταφέρουν να ταιριάξουν το ιμμο και δεν καταφέρουν να κάνουν το αυτοκίνητο να λειτουργεί σωστά θα έχω πληρώσει το καινούργιο καντράν (τα καντράν λέει δεν επιστρέφονται) και στη ουσία θα ξαναβάλουν το καντράν που φοράω τώρα και απλώς θα έχω πληρώσει ένα καντράν που θα μου είναι άχρηστο. Επομένως η απορία μου είναι η εξής: αν το ρισκάρω και και τους πω να δοκιμάσουν να μου βάλουν το plus τι πιθανότητες έχω να λειτουργήσουν όλα άψογα και να μην κλαίω τα λεφτά μου. Είναι κάτι απλό να κωδικοποιήσεις το ιμμο στο καινούργιο καντράν; ή η όλη διαδικασία εμπεριέχει πολλούς κινδύνους έτσι ώστε να μην δουλέψει τελικά σωστά.

Θα σου προτεινω κατι αλλο παρε στοιχεια απο την αντιπροσωπεία για το ποιο καντραν σου κανει, αγορασε το απο εβαυ αντε βαρυα βαρυα 200 ευρω ελα Αθηνα μια βολτα δινεις αλλα 150 τοποθέτηση, σου στοιχιζει το μισα χρήματα και κανεις και το ταξιδακι σου.

Υπαρχει και η λυση εσυ να μην πάρεις τίποτα και τα αναλάβει ολα ο κοντερας.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα σου! Απ' ότι βλέπω στην πρωτεύουσα τα πράγματα είναι πιο οργανωμένα! Αλλά αυτό δεν νομίζω να με πολυσυμφέρει γιατί μόνο τα εισητήρια να βάλεις (ειδικά με τις τιμές που έχουν πάει τώρα) τότε βγαίνουμε εκτός μπατζετ! Θα μου πεις στην αντιπροσωπεία θα μου ρθει φθηνότερα...αλλά νομίζω στη λύση που προτείνεις τα έξοδα και η φασαρία δεν αντισταθμίζουν την επιλογή της αντιπροσωπείας. Πάντως απ' ότι καταλαβαίνω η διαδικασία είναι λίγο plug and play με τον κατάληλο εξοπλισμό. (καλώδια, software, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα σου! Απ' ότι βλέπω στην πρωτεύουσα τα πράγματα είναι πιο οργανωμένα! Αλλά αυτό δεν νομίζω να με πολυσυμφέρει γιατί μόνο τα εισητήρια να βάλεις (ειδικά με τις τιμές που έχουν πάει τώρα) τότε βγαίνουμε εκτός μπατζετ! Θα μου πεις στην αντιπροσωπεία θα μου ρθει φθηνότερα...αλλά νομίζω στη λύση που προτείνεις τα έξοδα και η φασαρία δεν αντισταθμίζουν την επιλογή της αντιπροσωπείας. Πάντως απ' ότι καταλαβαίνω η διαδικασία είναι λίγο plug and play με τον κατάληλο εξοπλισμό. (καλώδια, software, κτλ).

H διαδικασία δεν ειναι plug and play οπως λες, ισως να ειναι ενα απο τα δυσκολότερα projects που εχουμε τρεξει εδω στο club, πρέπει να διαβαστούν και να αποθηκευτούν τα δεδομενα του δικου σου κοντερ σε καποιον υπολογιστη, μετα να μπει το αλλο και να φορτωθούν τα δικα σου στο καινούργιο, μετα πρεπει να αλλαχθούν και τα χιλιόμετρα με το "Vag com tacho".

Link to comment
Share on other sites

H διαδικασία δεν ειναι plug and play οπως λες, ισως να ειναι ενα απο τα δυσκολότερα projects που εχουμε τρεξει εδω στο club, πρέπει να διαβαστούν και να αποθηκευτούν τα δεδομενα του δικου σου κοντερ σε καποιον υπολογιστη, μετα να μπει το αλλο και να φορτωθούν τα δικα σου στο καινούργιο, μετα πρεπει να αλλαχθούν και τα χιλιόμετρα με το "Vag com tacho".

Ναι καταλαβαίνω την διαδικασία που περιγράφεις. Και πιστεύω ότι στο συνεργείο έχουν όλη την τεχνογνωσία ώστε να διεκπαιρεωθεί το εγχείρημα. Εξάλλου μου άλλαξαν το καντράν στο polo, που επίσης έχω, λόγω δυσλειτουργίας στο immo (δεν αναγνώριζε ο κλειδί) και υποθέτω ότι αν βρούμε τον κωδικό που ταιριάζει στο δικό μου αμάξι (πράγμα που δεν είναι δύσκολο θεωρώ, βλέπουμε τι κωδικό φοράω και παραγγέλνουμε τον ίδιο με plus) μετά η διαδικασία κωδικοποίησης είναι εύκολη. Είμαι σωστός στην υπόθεση που κάνω ή κρύβονται κι άλλη κίνδυνοι; Και μια άλλη υπόθεση: Αν για κάποιο χ λόγο χαλούσε το τωρινό μου καντραν και το αλλάζαμε με ένα ίδιο (όχι plus) η διαδικασία που θα ακολουθούσαν δεν θα ήταν η ίδια με αυτη που θέλω να κάνω τώρα (να βάλω την plus); Δηλαδή η διαδικασία δουλεύει σωστά για οποιοδήποτε καντράν βάλεις (είτε plus είτε απλό) αρκεί να έχει ελέγξει πιο πριν ότι τα καντράν που πας να τοποθετήσεις να έχουν τους σωστούς κωδικούς συμβατότητας.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα γιατι με ενδιαφερει αμμεσα.

Θελω να αλλαξω οθονη στο gti eidition 30 που εχω και να βαλω μια MFA+ (Highline DIS Upgrade).

Για την ωρα εχω midline οθονη και μη πολυλειτουργικο τιμονι( χωρις χειριστηρια).

Ο κωδικος του καντραν που φοραω ειναι : 1Κ6 920 864. Το αυτοκινητο ειναι μοντελο 2008.

Απ'οτι εμαθα απο Αγγλια μερια, χρειαζεται καντραν με part number : 1Κ6 920 874 και ειναι αρκετα δυσκολο να αλλαχτει οθονη απο 2007 και μετα γιατι χρειαζονται διαφορα εργαλεια ( micronas programmer , vag can commander και vag com).

Γνωριζει κανεις αν εχει γινει αντιστοιχη μοντιφα εδω στην Ελλαδα; Σε gti παντα, οχι σε tsi ή gt.

Και αν ναι, ειναι πετυχημενη; Κραταει κανενα σφαλμα ο εγκεφαλος;

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν εχει γινει αντιστοιχη μοντιφα εδω στην Ελλαδα; Σε gti παντα, οχι σε tsi ή gt.

Και αν ναι, ειναι πετυχημενη; Κραταει κανενα σφαλμα ο εγκεφαλος;

Τα κοντερ GTi και απλου golf φαίνεται να έχουν ίδια φιλοσοφία και συμβατότητα, οποτε ισχύουν τα ιδια.

Εγώ σε golf 5 με 1Κ0 920 854 έβαλα κοντερ us απο gti 1K6 920 974, me plus kai doyleyei kanonika,.

gia xronologia 2008 που το τελευταιο ψηφίο είναι 4 καλύτερα πήγαινε στην αντιπροσωπία και με 50 - 70 ευρώ και σε 20 λεπτάκια είσαι ετοιμος. τα χιλιομετρα στο καινουριο ομως μαλλον πρέπει να τα βαλεις χωρις το τελευταιο ψηφίο για να πιασουν (πεστους το) π.χ. για 45000 km στο λογισμικο θα βάλει 4500. Στο δικο μου έβαζαν π.χ. 45000 και δεν τα έπιανε και έμεινα με τα παλια. Αν βγάλεις άκρη με τα km πες μας.

Edited by angel137
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια θελω οσο τιποτα να βαλω το καντραν του gti με απλη οθονη.....τα κλειδια τα ρυθμιζω σε κλειδαρα στο immo του καντραν τι αλλο χρειαζεται?το θελω οσο τιποτα αλλο στο αμαξι μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια θελω οσο τιποτα να βαλω το καντραν του gti με απλη οθονη.....τα κλειδια τα ρυθμιζω σε κλειδαρα στο immo του καντραν τι αλλο χρειαζεται?το θελω οσο τιποτα αλλο στο αμαξι μου...

Παρε το καντραν που ταιριαζει στο δικο σου και πηγαινε αντιπροσωπεία για αλλαγη. Πιο φθηνα θα βγει..

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω gti ομως....αλλα gt!μπορεις να μου πεις σε πια αντιπροσωπια πηγες?δεν θελω plus οθονη!καντραν τους απε μεταχειρισμενο?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω gti ομως....αλλα gt!μπορεις να μου πεις σε πια αντιπροσωπια πηγες?δεν θελω plus οθονη!καντραν τους απε μεταχειρισμενο?

Περιμενε μια - δυο μερες, μπορει να σου δωσω εγω το δικο μου αν βρω με Plus που θελω...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να μπαινει...ποσα κμ εχει?δεν πρεπει να μου δωσεις και ενα κωδικο?πως τον βρισκεις αυτο?με vagcom πριν το βγαλεις?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ UPDATE:

Το θέμα το ξεκίνησε ο mkaragiannis με την ελπίδα να βάλει καντράν "νεότερης γενιάς" στη θέση του γνωστού με την κόκκινη οθόνη. Σύφμωνα με όσα έγραψε, δυστυχώς δεν έκατσε. Και τότε πώς εξηγείτε αυτό;;;

Του 2006 μοντέλο κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Ο Μιχάλης είχε πάρει καντράν από scirocco και δεν δούλεψε. Αν είχε αυτό http://viewitem.eim....0479517865/item θα δούλευε κανονικά.

Εγώ θα το άλλαζα αλλά το vag commander για 2008 αυτοκίνητα έχει 400 ευρώ ακόμα και κινέζικο και δεν μπήκα στον κόπο γιατί 200 ευρώ το καντράν συν τα 400 πάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να τη λέω σε κάποιον, το θεωρώ φυσιολογικό να μη δουλέψει οτιδήποτε με άσπρη οθόνη (το καντράν από EOS που πόσταρες είναι έτσι, σωστά;;), τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Από όσα μπόρεσα να διαβάσω, οι τύποι στο mytouran.de κάνουν παπάδες. Μπορείς να βάλεις λοιπόν καντράν από σύγχρονο μοντέλο, δεν ξέρω πώς ταιριάζουν το immo, το μόνο μείον είναι ότι χάνεις το μενού light and sight (αφού δεν επικοινωνεί με τον εγκέφαλο άνεσης). Αυτό που ανέβασα ήταν λίγο "ακραίο" γιατί έχουμε μοντέλο του 06 και καντράν με την έγχρωμη οθόνη!!

Tiguan 2007 -> από Scirocco R

Passat 2007 -> από Passat CC

Με το κατάλληλο πρόγραμμα, δε θα μπορούσε λοιπόν να ταιριάξει και του Scirocco; Λογικά ναι. Να σημειώσω ότι ο τρόπος που το κατάφεραν στο mytouran.de, παραμένει επαγγελματικό τους μυστικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλα τα καντράν με άσπρη οθόνη ίδια, όμως όλα γίνονται. Απλώς το καντράν που πόσταρα μπορεί να δουλέψει χωρίς πολλά πολλά απλά και μόνο με τον γνωστό τρόπο που θα κάναμε αλλαγή ένα κανονικό καντράν από golf 5.

Κι αυτό το vag commander ρε γμτ, για 2008 και πάνω αυτοκίνητα έχει 400 ευρώ και για παλαιότερα μέχρι και 2 ευρώ έχω βρεί ! Πάντα κινέζικα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.