Jump to content
oasisAthens

Μυκητοκτόνο Για Diesel-Πρόσθετα Πετρελαίου

Recommended Posts

Ρε παιδιά εγώ πήγα σε μηχανικό και μου έδωσε για το polo 1.4 tdi αυτό : http://www.autotires.gr/statheropoiitis-petrelaioy-biontizel-250ml-wurth-wurth5861004250-191687.html
Είναι καλό για το αυτοκίνητο η θα το κάνω καμιά ζημιά?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πόσο κινείς το αυτοκίνητο. Αυτό που ξέρω εγώ είναι όταν το βιοκαύσιμο είναι στάσιμο για πολύ καιρό τότε υπάρχει πρόβλημα. Αν κάνεις χιλιόμετρα και τουλάχιστον μια φορά τον μήνα ανανεώνεις το καύσιμο σου είσαι οκ. Τώρα για τα βελτιωτικά προσωπικά εγώ  βάζω αλλά μια φορά το δίμηνο. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το wurth είναι αξιόλογη εταιρεία. Βάζε την ποσότητα που πρέπει αλλά όχι σε κάθε φουλάρισμα. Γνώμη δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Για τώρα το Χειμώνα το γεμίσω μια φορά τον μηνα και είχα σκοπό να βάζω κάθε 3 γέμισματα κάθε 3 μήνες περίπου δηλαδή..


Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης"Προσθέστε στο ρεζερβουάρ καυσίμου το προϊόν (τακτικά κάθε 3-4 μήνες), πριν το γέμισμα καυσίμου πετρελαίου κίνησης και βιοντίζελ, σε αναλογία 1:1000 (0,1%)." Το οποίο σημαίνει 1ml ανά λίτρο πετρελαίου, αν θες για ποιο συχνή χρήση μπορείς να βάζεις 0,5 ml ανά λίτρο. Θεωρητικά τώρα, αν το πετρέλαιο δεν μένει ακίνητο για πάνω από 15 μέρες δεν πρόκειται να πιάσει μύκητες, κοινώς όσο πιο συχνά κινήται το αυτοκίνητο τόσο πιο σίγουρος είσαι, αν γεμίζεις περίπου μια φορά το μήνα εγώ θα πρότεινα να βάζεις σε κάθε γέμισμα.
 
 
 
Edited by koge
περίεργα μεγάλη γραμματοσειρά
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει σε ένα γυάλινο βαζακι, πετρέλαιο V-Power , από τον Αύγουστο και ακόμα δεν εχει πιάσει μύκητες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2016 at 0:28 ΜΜ, PsilosTdi said:

Εγώ έχω βάλει σε ένα γυάλινο βαζάκι, πετρέλαιο V-Power , από τον Αύγουστο και ακόμα δεν έχει πιάσει μύκητες ακόμα.

Θεωρείς ότι το πετρέλαιο στο βάζο βρίσκεται στις ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας(!) με το πετρέλαιο στο ρεζερβουάρ σου; Εκτιμώ ότι το πετρέλαιο στο βάζο θα πιάσει μύκητες σε περίπου 7000 χρόνια. Ακίνητο πετρέλαιο στο ρεζερβουάρ σου, αν δεν πιάσει στο πρώτο μήνα, θα πιάσει στο δεύτερο ή κάποια στιγμή θα πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Δεν είμαι σίγουρος πως οι συνθήκες που παίζουν ρόλο για την ανάπτυξη της λάσπης (μύκητες) μέσω της βιομάζας που υπάρχει στο diesel δεν είναι τόσο κοντά μεταξύ τεπόζιτου και βάζου, σίγουρα μιλάμε σε άλλη βάση κλίμακας μεγεθών. Μην ξεχνάμε πως το αυτοκίνητο κινείται κιόλας, το βάζο είναι ακίνητο. Ούτε πλήρωση με φρέσκο πετρέλαιο γίνεται σε αυτό. Μπορείς να δεις άμεσα αποτελέσματα σε αυτό.

Το βιοντίζελ εμπεριέχει μύκητες, όταν αυτοί βρίσκουν νερό ή υγρασία στη δεξαμενή του πρατηρίου, στο τεπόζιτο του αυτοκινήτου ή στο βάζο (εντός αυτών, όχι στον περιβάλλοντα χώρο, θεωρούνται εν μέρει κλειστά συστήματα), τρέφονται και δημιουργούν μια μούχλα (λάσπη) που επικάθεται στα τοιχώματα του τεπόζιτου. Όταν αυτή αποσυντεθεί, μπαίνει στο σύστημα παροχής καυσίμου του αυτοκινήτου, σφηνώνει στην αντλία καυσίμου και προκαλεί αστοχία σε αυτή.

 

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση επειδή αποτι κατάλαβα αυτό τις wurth δεν είναι καθαριστικό πάρα μόνο για τους μύκητες,
Είμαι ανάμεσα σε 2:

http://allabout*μη επιτρεπόμενο @ URL*/product/ximika/tunap/tunap-diesel/amesi-prostasia-psekasmou-petreleou-tunap-984/

http://www.4x4tyres.gr/prod.php?pr=254

Θέλω να το βάλω αμέσως στο επόμενο γέμισμα επειδή θέλω να κάνω καλή δουλειά.. Το πρόβλημα μου είναι ένα από τα 2 αν διάλεγα θα μπορούσα να το βάλω αμέσως στο επόμενο γέμισμα μετά το wurth? Υπόψιν ότι το wurth δεν είναι ακριβώς καθαριστικό οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

εγώ φίλε έβαζα ένα redex κάθε 10.000 χλμ.έφτανα στο πρατήριο με λαμπάκι αναμένο,έβαζα το redex και μετά φούλαρα με shell v power.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Μην αγχώνεσαι φίλε μου. Εκείνο που πρέπει να προσέχεις πιο πολύ είναι το τι καύσιμο βάζεις μέσα. Να γνωρίζεις πώς το πρατήριο από όπου γεμίζεις δεν το έχει απατεώνας. Εάν έχεις και τα δύο βελτιωτικά γνώμη μου είναι να τα βάλεις ξεχωριστά. Δούλεψε πρώτα με το ένα και μετά σε άλλο γέμισμα το δεύτερο. Ας έχουν μια απόσταση μεταξύ τους. Δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν τα στοιχεία τους. Οπότε βάλε πρώτα το καθαριστικο για τις επιθκαθισεις και μετά για τους μύκητες για να στο διατηρήσει καθαρό. Καλή χρονιά. 

Edited by pavlos01
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Μην αγχώνεσαι φίλε μου. Εκείνο που πρέπει να προσέχεις πιο πολύ είναι το τι καύσιμο βάζεις μέσα. Να γνωρίζεις πώς το πρατήριο από όπου γεμίζεις δεν το έχει απατεώνας. Εάν έχεις και τα δύο βελτιωτικά γνώμη μου είναι να τα βάλεις ξεχωριστά. Δούλεψε πρώτα με το ένα και μετά σε άλλο γέμισμα το δεύτερο. Ας έχουν μια απόσταση μεταξύ τους. Δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν τα στοιχεία τους. Οπότε βάλε πρώτα το καθαριστικο για τις επιθκαθισεις και μετά για τους μύκητες για να στο διατηρήσει καθαρό. Καλή χρονιά. 

Eko avio βάζω πλέον.. Που έχουν και φίλτρο επιπλέον, τώρα θα το ξαναγεμίσω και θα βάλω καθαριστικό tunap η redex αναλόγως.. Λογικά και τα δύο είναι αξιόλογα!
Link to comment
Share on other sites

Αξιόλογο και το avio το προτιμώ κι εγώ αρκεί να ένα σωστός και ο πρατηριούχος. Ενημέρωσε μας αν καταλάβεις κάποια διαφορά στην λειτουργία του κινητήρα.

 

Edited by pavlos01
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Παιδιά καλημέρα & Καλή Χρονιά, με υγεία για όλους.

Σχετικά με τα καθαριστικά των εταιρειών Wurth, Tunap, Redex (κάποιο απ' όλα θα χρησιμοποιήσω σύντομα), υπάρχει κάποια σχέση με αυτό το μπουκαλάκι της VW & τι ρόλο παίζει η νόρμα 50526;

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

To πετρέλαιο με το μυκητοκτόνο πόσο γρήγορα πρέπει να το καταναλώσουμε;

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. εχω ενα golf 7 tdi.

πηρα να ριξω αντιμηκητικο το wurth.σε τι αναλογια το ριχνουμε; οπως λεει 1:1000 και ποσο συχνα; σε καθε γεμισμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου! Η αναλογία 1/1000 σημαίνει πως βάζεις 1 ml από το καθαριστικό για κάθε λίτρο πετρελαίου. Άρα, θα πας μια φορά με σχεδόν άδειο ρεζερβουάρ και θα βάλεις γύρω στα 45 ml γιατί θα πάρει γύρω στα 45 λίτρα. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται σε κάθε γέμισμα, μάλλον κακό θα κάνεις. Ίσως μια φορά τον μήνα, αλλά θα σου πουν καλύτερα τα παιδιά που το χρησιμοποιούν. Προσωπικά πάντως, με 30.000 + χιλιόμετρα, και με αποκλειστική χρήση Avio, δεν έχω βάλει ποτέ τίποτα εκτός από πετρέλαιο στο ντεπόζιτο, χωρίς κανένα πρόβλημα, χτύπα ξύλο. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Μετά από προσθήκη μυκητοκτόνου αλλά και καθαριστικού μπεκ (άφησα αρκετό διάστημα σε χιλιόμετρα μεταξύ των δύο προσθηκών), μπορώ να πω πλέον και με νούμερα που κρατώ πως έχει βελτιωθεί κατάτι η κατανάλωση, ο δε ήχος του κινητήρα έχει γίνει πιο στρωτός.

Η αλήθεια είναι πως ήμουν πολύ διστακτικός να βάλω οποιαδήποτε πρόσθετα στο αυτοκίνητο, αλλά μάλλον χρειάζονται αραιά και που.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ από καθαριστικό βάζω της Liqui moly. 

 

Και το χειμώνα βάζω αντιπαγωτικο στο ρεζερβουάρ, 

 

Γιατί τον περασμένο χειμώνα είχα πολύ άσχημα πράγματα με το shell vpower το οποίο πάγωσε τους -14οC και το αμάξι ήταν full. 

 

Από τότε αντιπαγωτικο ρίχνουμε

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρα & καλή βδομάδα σε όλους. Με αφορμή πρόσφατες συζητήσεις που είχαμε με συμφορουμίτες φίλους "πετρελαιάδες", είπα να ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα "πρόσθετα" & να συζητηθεί αν χρειάζεται.

Στο site λοιπόν της εταιρείας από την οποία βάζω πρόσθετα στο Polo (1.4 TDI), βρήκα τα εξής πρόσθετα (τα οποία όταν τα εντόπισα, με άγχωσαν, τα θεώρησα πολλά):

 

1.       Καθαριστικό θαλάμου καύσης κινητήρων πετρελαίου

2.       Βελτιωτικό πετρελαίου AR

3.       Καθαριστικό συστήματος εισαγωγής σε κινητήρες πετρελαίου

4.       Καθαριστικό συστήματος ψεκασμού πετρελαίου

5.       Χειμερινό βελτιωτικό πετρελαίου

6.       Σταθεροποιητής πετρελαίου & βιoντίζελ

7.       Καθαριστικό φίλτρου σωματιδίων πετρελαίου

8.       Ενισχυτικό αριθμού κετανίων

 

Από αυτά, βάζω το 4 (καθαριστικό αντλίας & μπεκ) και το 6 (καθαριστικό τεπόζιτου - μύκητες).

Είμαι ΟΚ με αυτά ή χρειάζεται να βάζω και κάποιο από τα άλλα, μόνος μου ή με τη βοήθεια του συνεργείου;

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , Polakias TDI said:

Καλημέρα & καλή βδομάδα σε όλους. Με αφορμή πρόσφατες συζητήσεις που είχαμε με συμφορουμίτες φίλους "πετρελαιάδες", είπα να ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα "πρόσθετα" & να συζητηθεί αν χρειάζεται.

Στο site λοιπόν της εταιρείας από την οποία βάζω πρόσθετα στο Polo (1.4 TDI), βρήκα τα εξής πρόσθετα (τα οποία όταν τα εντόπισα, με άγχωσαν, τα θεώρησα πολλά):

 

1.       Καθαριστικό θαλάμου καύσης κινητήρων πετρελαίου

2.       Βελτιωτικό πετρελαίου AR

3.       Καθαριστικό συστήματος εισαγωγής σε κινητήρες πετρελαίου

4.       Καθαριστικό συστήματος ψεκασμού πετρελαίου

5.       Χειμερινό βελτιωτικό πετρελαίου

6.       Σταθεροποιητής πετρελαίου & βιoντίζελ

7.       Καθαριστικό φίλτρου σωματιδίων πετρελαίου

8.       Ενισχυτικό αριθμού κετανίων

 

Από αυτά, βάζω το 4 (καθαριστικό αντλίας & μπεκ) και το 6 (καθαριστικό τεπόζιτου - μύκητες).

Είμαι ΟΚ με αυτά ή χρειάζεται να βάζω και κάποιο από τα άλλα, μόνος μου ή με τη βοήθεια του συνεργείου;

Καλησπέρα φίλε μου.

 

Από αυτά που έβαλες τα περισσότερα ούτε  τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ 

 

Το νούμερο 8 είναι από δική μου γνώμη δεν κάνει τίποτα 

 

Μουφα σαν τα βελτιωτικά βενζίνης που έχει.

 

Το νούμερο 5 είναι το γνωστό αντιπαγωτικο πετρελαίου.

 

Αυτό το χειμώνα καλό είναι να το βάζετε και να μην το έχετε σκέτο.

 

Και να μην λέτε ότι βάζω καλό πετρέλαιο και το ένα και το άλλο.

 

Και εγώ καλό υποτίθεται ότι έβαζα το shell v power αλλά τον περασμένο χειμώνα με της παγωνιάς ολόκληρο ρεζερβουάρ ΠΆΓΩΣΕ!!!! 

 

Το αμάξι ούτε μπρος δεν έπαιρνε .

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
2 hours ago , OMINUS said:

Καλησπέρα φίλε μου.

 

Από αυτά που έβαλες τα περισσότερα ούτε  τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ 

 

Το νούμερο 8 είναι από δική μου γνώμη δεν κάνει τίποτα 

 

Μουφα σαν τα βελτιωτικά βενζίνης που έχει.

 

Το νούμερο 5 είναι το γνωστό αντιπαγωτικο πετρελαίου.

 

Αυτό το χειμώνα καλό είναι να το βάζετε και να μην το έχετε σκέτο.

 

Και να μην λέτε ότι βάζω καλό πετρέλαιο και το ένα και το άλλο.

 

Και εγώ καλό υποτίθεται ότι έβαζα το shell v power αλλά τον περασμένο χειμώνα με της παγωνιάς ολόκληρο ρεζερβουάρ ΠΆΓΩΣΕ!!!! 

 

Το αμάξι ούτε μπρος δεν έπαιρνε .

 

 

Συμφωνώ, σωστός.

Για το 1 δεν ξέρω, αναφέρεται σε καθαρισμό θαλάμων καύσης. Νόμιζα πως το 4 (καθαρισμος συστηματος ψεκασμού) με κάλυπτε.

Επίσης: το 3 πρέπει να είναι απαραίτητο να γίνεται, έχω διαβάσει για διάφορες βλάβες που προκύπτουν εξαιτίας του (σύστημα εισαγωγής EGR), αλλά μάλλον θέλει λυσίματα & ελπίζω να γίνεται στο συνεργείο σε τακτική συντήρηση (& όχι μόνο αν χαλάσει κάτι).

Link to comment
Share on other sites

Η βαλβίδα EGR έτσι και χαλάσει , πάει είναι πλέων τελειωμένοι.

 

Το αν γίνεται ποίο μπροστά κάποιο καθαρισμα είναι αδύνατον να το γνωρίζω. 

 

Μόνο αν την ξηλώσεις εσύ ο ίδιος και την καθαρίσεις.

 

Αλλά πληροφοριακά σας ενημερώνο ότι το περασμένο καλοκαίρι αλλάξαμε βαλβίδα EGR στο navara με κόστος 600€ ημιτασιον 

 

Όταν χαλάσει η βαλβίδα αυτή είναι τελειωμένοι πλέων δεν επανέρχεται με τίποτα. 

 

Οπότε το καθαριστικό είναι ουσιαστικά άχρηστο 

 

Για πιο μπροστά εκεί ίσως έχεις μεγάλες πιθανότητες.

Να μεγαλώσεις το χρόνο ζωής της

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.