Jump to content
Wolfy

Ειχε Καιρο Χωρις Προβλημα....

Recommended Posts

Σημερα μετα τη δουλεια πηρα την γυναικα για μια βολτα σε κατι χωρια της Καλαμπακας...Για κακη μου τυχη σε μια λακουβα ταφο.....επεσα διανα χαχαχαχα!Η ζαντα δεν επαθε τιποτα,ουτε το ελαστικο,ουτε βλεπω κατι αλλο εμφανες εκτος απο το αμορτισερ πισω δεξια που τα ξερασε ολα.

Φραγκο για αλλαγη δεν παιζει με καμια παναγια μιας και προσφατα πληρωνα ενα τρακαρισμα που ειχα στη δουλεια...παει το 1000αρικακι!

Επισκευη γινεται σε αμορτισερ;

Φοραω τα bilstein τα κιτρινα (οχι χαμηλωματος)!

Ειχα ρωτησει στο παρελθον και μου βγαζανε τιμη για τα sachs τα μαυρα 300 με τοποθετηση και φοβηθηκα να ρωτησω για καποιο ολοκληρομενο κιτ χαμηλωματος οπως koni str.t ή κατι απο weitec....

Τι να κανω;εχω τρελαθει και το αμαξι το θελω να παω για δουλεια...το χειροτερο χανω την συναντηση της Κυριακης που θα ηταν και η παρθενικη μου....

 

Παντως εβγαλα τον πισω τροχο και τα καθαρισα ολα μην εχουμε τιποτα ντραβαλα με λαδια στα λαστιχα...Το αμαξι μπορει να κινηθει ετσι;Δεν βλεπω διαφορα στο υψος του....απλα κοπαναει στις λακουβες της πλακας!

Link to comment
Share on other sites

Τα bilstein επισκευαζονται με πολυ χαμηλο κοστος. Βεβαια δεν ξερω στην περιοχη σου σν υπαρχει αντιπροσωπος. Στην αθηνα εχει 2 αντιπροσωπους που αναλαμβανουν επισκευη δινοντας σου κ εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

100 τα 2 πισινα στα b8

Αν εσενα ειναι υποδεεστερα ισως και φτηνοτερα.

231 0796799

Κυρλαγκιτσης σινδος θεσσαλονικη

Παρε τηλεφωνο και στειλτα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικος ο μιχαλης!εκει εκανα την αναρτηση μου πριν αρκεταααα χρονια και ακομα αν και εχουν κοντα στα 100.000 η διαφορα τους ειναι ελαχιστη με οταν 

τα εβαλα!τον συστηνω και γω με κλειστα ματια!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα γυρισα σπιτι και ειδα αυτο....

 

21j5buc.jpg

 

16jixe0.jpg

 

Επιτελους αξιοθηκα να αλλαξω αμορτισερ μετα απο τοσους μηνες γκαντεμιας και κακοτυχιας!

Συμβιβαστηκα με οτι πιο φτηνο βρηκα αλλα τι να κανουμε...

Θα φορεθουν το Σαββατο οποτε περιμενετε εντυπωσεις σε συγκριση με τα ακολουθα

α) bilstein b6 

β) ΣΚΑΣΜΕΝΑ bilstein b6

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

 

 

 

 

 

 

υ.γ. τωρα πλεον ο λουπακος δεν εχει ελπιδες βελτιωσης,οποτε κοιταμε τι μπορουμε να βρουμε σε οικογενειακο,που σε 3-4 χρονακια θα παιζει κοντα στο πεντοχιλιαρο και θα ειναι vw ή audi...εκει θα τα ριξω ολα (αν με αφησει η γκαντεμια μου λιγακι ησυχο)

 

 

edit:Τα 2 πισω (σκασμενα) και τα 2 μπροστα bilstein να τα κρατησω;Με τι δικαιολογια;

Αν πω οτι καποια στιγμη θελω να τα ξαναγεμισω,θα με πιστεψει ή μπα;Γιατι δεν το χω και λιγο αν παω βαρκα γιαλο να τα γεμισω να κουτσουριασω παλι!!!

Edited by ToAgrimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο σου βγήκανε αγορά? Βάλτα και πες μας εντυπώσεις απο κραδασμούς.

 

Τα κίτρινα μην τα πετάς, αφού επισκευάζονται.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωστος μου εμπορευεται ανταλλακτικα και μου βγηκαν 150.Αλλα εχω μια ερωτηση,ειδα κατι ελατηρια -20 mm.Θα δημιουργησουν προβλημα στην διαδρομη της αναρτησης με αποτελεαμα να παραδωσει πνευμα γρηγορα;Γιατι αλλοι λενε φορανε -35 σε κανονικη αναρτηση χωρις προβλημα και αλλοι λενε εσκασε σε 30.000 χλμ....

Link to comment
Share on other sites

Γνωστος μου εμπορευεται ανταλλακτικα και μου βγηκαν 150.Αλλα εχω μια ερωτηση,ειδα κατι ελατηρια -20 mm.Θα δημιουργησουν προβλημα στην διαδρομη της αναρτησης με αποτελεαμα να παραδωσει πνευμα γρηγορα;Γιατι αλλοι λενε φορανε -35 σε κανονικη αναρτηση χωρις προβλημα και αλλοι λενε εσκασε σε 30.000 χλμ....

Η θα βαλει  αμορτισερ χαμηλωματος μαζι με ελλατηρια κοντα,η' το αφηνεις οπως ειναι.

 

Θελω να μου βρεις εναν που εβαλε χαμηλα ελλατηρια με κανονικα αμορτισερ και δεν του χαλασανε μεσα στα επομενα 30.000χλμ.

 

να το βαλει πες του σε ενα αμορτισερομετρο να παρει μια ιδεα και μετα ας πει αν εχουνε ' οχι πεσει σε αποδοση..

Link to comment
Share on other sites

 

Θελω να μου βρεις εναν που εβαλε χαμηλα ελλατηρια με κανονικα αμορτισερ και δεν του χαλασανε μεσα στα επομενα 30.000χλμ.

 

Golf 3 το 2002, στις 72000km μπήκανε μάυρα bilstein, στα 96000km μπήκανε HR ελατήρια μάυρα για 3,5 πόντους, είχε κάτσει παραπάνω από ότι θυμάμαι, στα 139000km το 2004 πουλήθηκε με αυτά πάνω χωρίς θέμα.

 

Σε mondeo mk3, απο τις 160000km, sacks μάυρα αμορτισέρ, με HR κόκκινα ελατήρια το 2008 μπήκανε, τώρα εχει ξεπεράσει τα 230000km, και ακόμα αυτά φοράει.

 

Δεν ξέρω γιατί έχει βγει αυτή η φήμη οτι τα μάυρα αμορτισέρ δεν κρατάνε άμα τα χαμηλώσεις, σαφώς όμως δεν έχει το ίδιο πάτημα, και το ίδιο χώσιμο σε στροφές, με ενα χαμηλωμένο που φοράει πχ κίτρινα bilstein.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Golf 3 το 2002, στις 72000km μπήκανε μάυρα bilstein, στα 96000km μπήκανε HR ελατήρια μάυρα για 3,5 πόντους, είχε κάτσει παραπάνω από ότι θυμάμαι, στα 139000km το 2004 πουλήθηκε με αυτά πάνω χωρίς θέμα.

 

Σε mondeo mk3, απο τις 160000km, sacks μάυρα αμορτισέρ, με HR κόκκινα ελατήρια το 2008 μπήκανε, τώρα εχει ξεπεράσει τα 230000km, και ακόμα αυτά φοράει.

 

Δεν ξέρω γιατί έχει βγει αυτή η φήμη οτι τα μάυρα αμορτισέρ δεν κρατάνε άμα τα χαμηλώσεις, σαφώς όμως δεν έχει το ίδιο πάτημα, και το ίδιο χώσιμο σε στροφές, με ενα χαμηλωμένο που φοράει πχ κίτρινα bilstein.

βασικα δυσκολευομαι υπερβολικα να πιστεψω οτι βγαλανε 70.000 χλμ και δεν χαλασανε στα μισα για να να μην πω λιγοτερα χλμ.

 

Εσυ πως καταλαβες οτι ειναι οκ και πως δεν ειναι πολυ πεσμενα με τοσα χλμ???

εκτος και αν το αμαξι δουλευει μονο σε εθνικη με ευθειες και παντα μονοκαβαλο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα φορεθηκαν τα monroe reflex!!Επιτελους μετα απο σχεδον 2 μηνες εχω αμορτισερ χαχαχαχαχα

Τωρα στο ζουμι...

Ειναι εξαιρετικα και δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο πιο ακριβα μαυρα αμορτισερ!!!!!

Ειναι πιο σκληρα απο τα μαμα και πιο μαλακα απο τα bilstein τα κιτρινα που φορουσα.Αισθηση σε λακουβες,Αν παω σιγα ειναι λες και ειμαι σε χαλι,αν παω γρηγορα εχει συμπεριφορα σαν τα κιτρινα(δηλαδη σταθερο και χωρις να χοροπηδαει).

Επισης σε σχεση με ενα πεζο που φοραει kyb και ενα ιμπιζα με sachs ΔΕΝ βουταω καθολου μουτρα οταν φρεναρω!!

Το μονο που μενει ειναι να κατσουν λιγο γιατι φαινοταν πριν σαν κατσικι τωρα ειμαι σιγουρος πως εχουν κανα ποντο πιο πανω!

Συνολικο κοστος μαζι με ευθυγραμμιση και καινουργια καλυματα 235 ευρα...

Το σ/κ θα το παω σε κατι γνωστα στροφιλικια,κατι σαν test track δικια μου και θα σας πω και αλλες εντυπωσεις!Ελπιζω να μπορω να μπαινω ταπα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει προβλημα δεν εβγαλε ευτυχως!!!Ενταξει δεν εχει τη σιγουρια των bilstein αλλα τα πηγαν αρκετα καλα!Για παραδειγμα στροφη που τη επαιρνα με τα κιτρινα Α-Ν-Ε-Τ-Α τωρα νιωθω στο πετσι μου οτι παιρνω την ιδια στροφη,με τα ιδια χιλιομετρα....Για τα λευτα τους ομως καλα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Σημερα φορεθηκαν τα monroe reflex!!Επιτελους μετα απο σχεδον 2 μηνες εχω αμορτισερ χαχαχαχαχα

Συνολικο κοστος μαζι με ευθυγραμμιση και καινουργια καλυματα 235 ευρα...

 

τα καληματα τι ειναι??????????????????

Link to comment
Share on other sites

Σημερα φορεθηκαν τα monroe reflex!!Επιτελους μετα απο σχεδον 2 μηνες εχω αμορτισερ χαχαχαχαχα

Τωρα στο ζουμι...

Ειναι εξαιρετικα και δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο πιο ακριβα μαυρα αμορτισερ!!!!!

Ειναι πιο σκληρα απο τα μαμα και πιο μαλακα απο τα bilstein τα κιτρινα που φορουσα.Αισθηση σε λακουβες,Αν παω σιγα ειναι λες και ειμαι σε χαλι,αν παω γρηγορα εχει συμπεριφορα σαν τα κιτρινα(δηλαδη σταθερο και χωρις να χοροπηδαει).

Επισης σε σχεση με ενα πεζο που φοραει kyb και ενα ιμπιζα με sachs ΔΕΝ βουταω καθολου μουτρα οταν φρεναρω!!

Το μονο που μενει ειναι να κατσουν λιγο γιατι φαινοταν πριν σαν κατσικι τωρα ειμαι σιγουρος πως εχουν κανα ποντο πιο πανω!

Συνολικο κοστος μαζι με ευθυγραμμιση και καινουργια καλυματα 235 ευρα...

Το σ/κ θα το παω σε κατι γνωστα στροφιλικια,κατι σαν test track δικια μου και θα σας πω και αλλες εντυπωσεις!Ελπιζω να μπορω να μπαινω ταπα ακομα...

 

Ωραια, τα παρηγγειλα και εγω τα ιδια, monroe reflex και τα περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι... Συχνά διαβάζω σε ξένα φόρουμ και ειδήσεις ότι πολίτες καταθέτουν μηνύσεις κατά δημοτικών αρχών στην δικαιοδοσία των οποίων είναι ο δρόμος ή/και κατασκευαστριών εταιρειών που ανέλαβαν συντήρηση και κερδίζουν τις δικαστικές διαμάχες με κάλυψη εξόδων επισκευής. Νομοθεσία κάθε χώρας έχει προβλεπόμενες διαστάσεις σε βάθος και πλάτος για τις ανωμαλίες του δρόμου που θεωρούνται επιτρεπτές. Αν, δηλαδή, μια λακκούβα ξεπερνάει έστω τη μια εκ των δύο διαστάσεων και υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία (φωτογραφίες του σημείου, της ζημιάς, και μάρτυρες) κερδίζονται οι αγωγές για κάλυψη ζημιάς και δικαστικών εξόδων (καμιά φορά και ψυχικής ωδίνης). Στην Ελλάδα...; (φοβάμαι να ολοκληρώσω την ερώτηση, διότι φοβάμαι πως ξέρω την απάντηση)

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε ενα θεμα σχετικο στην καταλληλη ενοτητα ωστε να μπορεσεις να παρεις απαντησεις και να μεινει και στο αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.