Jump to content
stig

Golf 5 - Νερά Από Ηλιοροφή

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

Πρίν αρκετές μέρες, τότε με τις πολλές βροχές, είχα παρατηρήσει ότι στο αυτοκίνητο υπήρχε έντονη υγρασία. Σε κάθισμα και πατάκι. Το αμάξι δεν το κυκλοφορώ συχνά πλέον οπότε δεν το είδα άμεσα. Υποψιάστηκα τότε.

Χθες που έπλυνα το αυτοκίνητο, ο άνθρωπος που το έπλυνα μου είπε ότι παίρνει νερά η ηλιοροφή και όντως ισχύει.

Πέρυσι το χειμώνα που το πάρκαρα έξω κάτω από δέντρα, κάθε μέρα γέμιζε φύλλα το αμάξι. Αλλά μιλάμε για πολλά φύλλα. Ενδεχομένως να έχει βουλώσει κάμια υδρορροή.

Δεν ξέρω τί είναι προτιμότερο να πω την αλήθεια. Να έχει βουλώσει υδρορροή ή να είναι προβληματική κάποια τσιμούχα; Επίσης δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης της υδρορροής και κατ' επέκταση γιατί μπαίνουν νερά εάν έχει βουλώσει η υδρορροή.

Έχεις πάθει κανείς κάτι αντίστοιχο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε την ηλιοροφη, εκει θα δεις στις δυο μπροστινες γωνιες τις υδρορροες, με ενα μπουκαλι νερο ριξε σιγα-σιγα νερο και δες αν φευγει με ευκολια το νερο.

Αν δεν φευγει ευκολα το νερο θα πρεπει να καθαρισες τις υδρορρες. 

Στο δικο μου που το εκανα πριν 2 περιπου μηνες ειδα οτι φευγει κανονικα το νερο αλλα μετα εβαλα και νημα για χορτοκοπτικο (σιγα-σιγα το εβαζα μεχρι να φτασει κατω και σιγα-σιγα το εβγαλα) ετσι ωστε αν υπηρχε κατι να το πεταξει και μετα εριξα παλι νερο να τρεξει. Αν κανεις κατι τετοιο μην βαλεις μεταλικο ή σκληρο αντικειμενο γιατι μπορει να προκαλεσεις ζημια στην υδρορροη.

 

Στην πισω πλευρα εχει υδρορροες ?  μηπως εχει και δεν της ειδα......

Link to comment
Share on other sites

 Τί είναι το νήμα για χαρτοκοπτικό;

Όχι νήμα για χαρτοκοπτικό αλλά νήμα για χoρτοκοπτικό δλδ μεσηνέζα που βάζουν στα μηχανήματα που κουρεύουν τα χόρτα!!! Εκτός αν εννοεί κάτι άλλο ο Κarthan 7.

Link to comment
Share on other sites

Ok, λάθος μου. Τώρα κατάλαβα.

Σε περίπτωση που είναι βουλωμένες, πώς καθαρίζουν; Παίζει να γίνει με πιστόλι αέρα; Νομίζω προτιμώ να είναι εκεί το πρόβλημα παρά τίποτα τσιμούχες κλπ.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Είστε και οι δύο λάθος. Χλοοκοπτικό λέγεται ! 

 

Για την ηλιοροφή να δεις και τις πίσω υδροροές, συνολικά 4. Πρόσεξε όμως γιατί είναι αρκετά περίπλοκος μηχανισμός και η ιστορία που σου κάνει μπορεί να προέρχεται και από .. (να μην το πω και σε αγχώσω) 

 

Κώστας

post-7187-0-61769100-1447351818_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

COTAS_ ή οποιος αλλος,,,, πως θα εχουμε προσβαση στις πισω υδρορροες ? απο την πισω ''κολωνα'' ή απο την ηλιοροφη ? τι πρεπει να ''ξηλωσουμε'' ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχω προσπαθήσει να "δω" τις πίσω υδροροές και στην δική μου ηλιοροφή αλλά μου ήταν αδύνατον. Ετσι εαν προσπαθήσεις να περάσεις μια μεσινέζα θα πρέπει να πάς στα τυφλά. Μόνο τα λάστιχα έχω βρεί πίσω από τις πίσω ταπετσαρίες κοντά στα κωλοφάναρα. 

 

Επισυνάπτω και το manual της οροφής να δεις τον όλο μηχανισμό. 

 

Μεταφέρω και μια σύσταση του κατασκευαστή : 

 

The rear water drain hoses run through the C-pillars and end in the rear wheel housings. Start cleaning from the wheelhousing outward, wheelhousing liner must be removed to do so.

Golf5_Sunroof.pdf

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπέρα έχω και εγω ενα golf5 το δικό μου εχει ενα θέμα, από καμία φορά άνοιγε η ηλιοροφή από μόνη της με αποτέλεσμα να γεμίσει νερά μεσα στα πατώματα ,κατέβασα λοιπόν την οροφή όλη πριν περίπου 2χρονια πράγμα που δεν στο συνηστω για να δω απο που μπάζει νερά ,εχει 2 νεροχύτες μπροστά για πισω δεν θυμάμαι καλα για να καθαρίσεις τους νεροχύτες η Καλητερη περίπτωση ειναι με τον αέρα απο κοφλερ και ενα εργαλείο με μύτη μπροςτα ,το φυςας μια απο πάνω μια μια απο κάτω μπορείς να το δεις απο που βγαίνει ο αέρας και μετα ρίξε λιγο νερό να δεις αν σου κρατάει ,πιστεύω ότι με αυτό θα ξεμπερδέψεις πολυ ποιο εύκολα αν το πρόβλημα συνεχίσει τότε μπορεί να ειναι κομενο σε κάποιο σημείο τουτεστην αστα να πανε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω προσπαθήσει να "δω" τις πίσω υδροροές και στην δική μου ηλιοροφή αλλά μου ήταν αδύνατον. Ετσι εαν προσπαθήσεις να περάσεις μια μεσινέζα θα πρέπει να πάς στα τυφλά. Μόνο τα λάστιχα έχω βρεί πίσω από τις πίσω ταπετσαρίες κοντά στα κωλοφάναρα. 

 

Επισυνάπτω και το manual της οροφής να δεις τον όλο μηχανισμό. 

 

Μεταφέρω και μια σύσταση του κατασκευαστή : 

 

The rear water drain hoses run through the C-pillars and end in the rear wheel housings. Start cleaning from the wheelhousing outward, wheelhousing liner must be removed to do so.

 

Ευχαριστω για την απαντηση, η συσταση του κατασκευαστη φαινεται πολυ ποιο ευκολη.

Edited by Karthan7
Link to comment
Share on other sites

καλησπεραα σε όλους και καλή χρονιά.. έχω ένα golf 5 πριν κάνα μήνα μ έβαλε νερα μόνο από τη μεριά του οδηγού..στη αρχή νόμιζα ότι έφταιγε το ότι εκεί που το είχα αφήσει έτρεχε πολύ νερό στο μπαμπριζ με αποτέλεσμα οι νεροχυτες λογικά να μη προλάβαιναν να βγάζουν τόσο νερό .. του έκανα βιολογικό τσέκαρα τους νεροχυτες όλα καλά . μετά από τόσες βροχές που έφαγε όλον αυτόν τον καιρό δεν είχε βάλει νερα μέχρι σήμερα . που είδα νερό στη μεριά του οδηγού ξανά και επειδή ήταν κατηφορικα έχει μείνει μέχρι εκεί 
 και δε έχει πάει μέχρι πίσω.. Δεν μπορώ να καταλάβω από που μπαίνουν Ρίξτε καμία βοήθεια .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Βρήκα νερά χθές στη μεριά του συνοδηγού, και σήμερα έφαγα όλη την ημέρα να ξήλωνω πλαστικά, μοκέτα αλλά και τον κετσέ ο οποίος ήταν πλυμμηρισμένος με νερά αλλά και η επένδυση που έχει στα πόδια (δερματίνη και αφρολέξ). με πετσέτες, λεκανάκια και μετά a/c στο full στα πόδια να στεγνώσει όσο μπορούσε και τέλος έχω αφήσει εφημερίδες ανάμεσα να τραβήξουν... Έφαγα πακέτο καλό...

 

Έψαξα τις υδροροές από το καπό και ήταν καθαρές, ενώ μετά απο ψάξιμο στο ίντερνετ κοίταξα την ηλιοροφή και ήταν βουλωμένη η αριστερή υδροροή ενώ η δεξιά πεντακάθαρη.

 

Ερώτηση 1η: Αφού ήταν βουλωμένη η αριστερή δε θα έπρεπε τα νερά να είναι στη μεριά του οδηγού; Δε ξέρω αν στέκει αυτό που λέω γι' αυτό και ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος να μου πεί.

Ερώτηση 2η: Όπως είδα από το manual που πόσταρε ο συμφορουμίτης COSTAS_ υπάρχουν σωληνάκια μετά τις τρύπες, και λέω μήπως λείπει το σωληνάκι του drain από την δεξιά υδροροή και τα περνάει μέσα...;

 

Δυστυχώς δεν έχω καθαρίσει καλά την υδροροή λόγω του ότι δεν πρόλαβα να αγοράσω σήμερα τα "κατάλληλα" εργαλεία αλλά και να δοκιμάσω με αέρα ή νέρο να δω απο πού θα βγούν.

Δεν ξέρω αν το πρόβλημα είναι από την ηλιοροφή αλλά κατα πάσα πιθανότητα είναι από εκεί...

 

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά ήμουν όσο πιο συνοπτικός μπορούσα.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλες καμιά φωτογραφία κατά το καθάρισμα ?

 

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν όλα τα  ποστ εδώ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω τραβήξει 2 για να τις στείλω σε ένα φίλο. Μισό να μάθω πώς ανεβάζω φωτο εδώ γιατί δεν έχω ανεβάσει ποτέ... sorry...

Link to comment
Share on other sites

Q0KGQ5.jpg3il3rd.jpg

 

 

 

Εδώ έχω στραγγίξει όσα νερά μπορούσα και έχω στηρίξει το αφρολέξ με το a/c σε λειτουργία. Από το χρώμα του κετσέ φαίνεται το νερό.

Στον μαρσπιέ στην πόρτα που είναι ανοιχτο γκρι είναι στεγνό...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, σήμερα το πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργάτη της Cosmocar, (δε θέλω να αναφέρω όνομα) μου είπαν ότι θα βγάλουν κάθισμα να σηκωθεί η μοκέτα και να στεγνώσει, θα γίνει έλεγχος από πού μπαίνουν τα νερά και θα επισκευαστεί αν είναι από τα drain της ηλιοροφής με κόστος 150€ ,τους ρώτησα πώς θα γίνει το στέγνωμα και μου είπαν ότι... "Θα σηκωθεί η μοκέτα, θα στηριχθεί με πασσάλους και με το καλοριφέρ του αυτοκινήτου να δουλεύει! Θα πρέπει να έχεις, μου λένε, το μισό ντεπόζιτο γεμάτο και θα μου κάψει περίπου 30€ βενζίνης γιατί θα το κρατήσουν μέχρι την Παρασκευή να στεγνώσει!!!"

 

-"Καλά αφυγραντήρες, θερμαντικά σώματα για τέτοιες δουλειές δεν υπάρχουν του λέω; Μόνο με το καλοριφέρ;" Και η απάντηση ήταν σε άλλη περίπτωση θα πρέπει να ξηλωθεί όλη η μοκέτα και να πάει σε φούρνο να στεγνώσει και οτι το κόστος θα πήγαινε στα 300 μια 350€.

 

Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο ή εγώ είμαι ο παράλογος της υπόθεσης ρε παιδιά; Τελικά τους το άφησα τουλάχιστον να βρεθεί η ζημιά...

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε φίλε ήμαρτον...! 30 € βενζίνη έτσι; Και να δουλεύει η μηχανή 8ωρα κάθε μέρα; Φταίω εγώ να στείλω κανένα ραβασάκι στη Γερμανία;

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε φίλε ήμαρτον...! 30 € βενζίνη έτσι; Και να δουλεύει η μηχανή 8ωρα κάθε μέρα; Φταίω εγώ να στείλω κανένα ραβασάκι στη Γερμανία;
Ν απεις του μαγκα του μηχανικου οτι υπαρχει και το αεροθερμο που το βαζεις στη πριζα και στεγνωνει
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Alexander The Sailor said:
 
2 λεπτά πριν , takpanos said:

Ν απεις του μαγκα του μηχανικου οτι υπαρχει και το αεροθερμο που το βαζεις στη πριζα και στεγνωνει

 

Μίλησα σήμερα και βρήκαν υδροροή από ηλιοροφή βουλωμένη. Τις δοκίμασαν όλες και δεν έβαζε νερό απο πουθενά, οπότε problem fixed.

Να είσαι σίγουρος ότι θα του το πώ την Παρασκευή που θα το πάρω με άδειο ντεπόζιτο...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αμάξι ήταν έτοιμο σήμερα και το πήρα. Ήταν βουλωμένες οι δύο μπροστινές υδροροές και περισσότερο η δεξιά.

Όσο για τον τρόπο στεγνώματος μου είπαν ότι απαγορεύεται να βάλουν μέσα σε οποιοδήποτε όχημα θερμαντικά σώματα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.