Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

το θεμα ειναι οτι οι Motul ισως ειναι πλησιεστερες σε αυτο που ζητας εσυ.Δλδ να εχεις ομαλες κρυες εκκινησεις και οταν χρειαστει

σπορ οδηγηση να μπορουν να ανταπεξελθουν.

:blush: - ετσι (!)

Link to comment
Share on other sites

κακο στα μεταλα του κιβωτιου δεν κανω ετσι?

ισα ισα μπορει να κανω και καλο?

τι ακριβως εννοεις?μηπως επειδη θα αλαξεις τις εργοστασιακες?

οχι βεβαια εκτος αν βαλεις βαλβολινες μη καταλληλων προδιαγραφων.

παλαιοτερα ειχε γραφτει και απο ενα μελος ''miltellas'' που φαινεται να εχει

αρκετες γνωσεις στο αντικειμενο οπως και ο tsakis πως τα δικα μας τα κιβωτια παιρνουν βαλβολινες

GL-4.Οι GL-5 ομως δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερες.υποδηλωνει καταλληλοτητα διοτι οι GL-5 περιεχουν ουσιες που φθηρουν τα κιτρινα μεταλλα.

Συνιθηζεται πολλα ''μαστορια'' να λενε βαλε GL-5 ειναι ανωτερες, το οποιο μπορει να ειναι και λαθος. Υπαρχουν νομιζω και βαλβολινες που καλυπτουν και τις 2 προδιαγραφες.

Υ.Γ οπου εχω λαθος να με διορθωσετε

Link to comment
Share on other sites

Συνιθηζεται πολλα ''μαστορια'' να λενε βαλε GL-5 ειναι ανωτερες, το οποιο μπορει να ειναι και λαθος. Υπαρχουν νομιζω και βαλβολινες που καλυπτουν και τις 2 προδιαγραφες.

thumbsdown.gif - και πολλοι ασχετοι πωλητες σε αναλογα μαγαζια ,ειναι οι ιδιοι που λενε βαλε υγρο φρενων DOT 5.1 ειναι καλυτερο απο το 5 που ειναι και καλυτερο απο το 4 - εχεις δικιο φιλε μου (!)

Link to comment
Share on other sites

απορω που καποιοι μιλανε εδω για βαλβολινες σαν να εχουν κανει τα τεστ σε καποιο εργαστηριο.

πως ειναι δυνατον να λεει καποιος ποια ειναι καλυτερη και κατα ποσο;

αλλαζεις βαλβολινες και αλλαζει τοσο πολυ το αυτοκινητο που μπορεις να πεις πως ειναι καλυτερη απο εκεινη που ειχες πριν; η απλα ειναι καλυτερη καθως μολις αλαχτηκαν;

το ιδιο και με τα λαστιχα. κανεις δεν θα νιωσει χειροτερα τα νεα του λαστιχα ειδικα αν τα προηγουμενα τα ειχε λιωσει.

ειναι λογικο τα καινουργια του λαστιχα καθως ειναι καινουργια, να πιανουν καλυτερα απο τα παλια λιωμενα κ.

ακριβως το ιδιο συμβαινει και με οποιον αγοραζει νεο αμαξι. εχει ενα παλιο χ μαρκα για 10 χρονια και αγοραζειε ενα νεο ψ μαρκα και ξαφνικα βγαινει και λεει ποσο καλυτερο ειναι και αρα η μαρκα αυτη ειναι καλυτερη κτλ ενω στην ουσια απλα συγκρινει ενα αμαξι με τεχνολογια 10ετιας, κουρασμενο απο τα πολλα χιλιομετρα , με ενα νεο του κουτιου με νεα τεχνολογια και 0 χιλιομετρα. με την ευκαιρια να πω πως ετσι δημιουργηθηκε και η φημη για τα ιαπωνεζικα αυτοκινητα. πριν 15 χρονια οταν εκαναν την εμφανισητους τα toyota nissan κτλ, οσοι ειχαν ευρωπαικα και πηραν

ιαπωνα, ξαφνικα συγκριναν τα δυο και εβγαλαν καλυτερο το ιαπωνεζικο, οποτε δημιουργηθηκε η φημη.

αν ομως παει κανεις την ιδια μερα σε διαφορες αντιπροσωπιες θα δει πως vw mercedes bmw ειναι κλασεις ανωτερες σε ποιοτητα κατασκευης απο toyota kia honda h/dai alfa opel ford κτλ

και στην τελικη, για να επιστρεψω στο θεμα, τι σας κανει να πιστευετε πως η vw δεν βαζει καλη βαλβολινη στα αυτοκινητα της αλλα μετρια; τοσο βλακες ειναι; θελουν να μην ειμαστε ικανοποιημενοι;

το ιδιο ισχυει και για το λαδι στον κινητηρα, που ολοι εμεις αποφασιζουμε πως το χ ψ ειναι καλυτερο εκαι οι υπευθευνοι στο εργοστασι ο μαλον βλακες.

εγω αλλαξα βαλβολινες, εβαλα παλι τις εργοστασιακες και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος και νομιζω πως ειναι ανωτερες απο τις χ ψ που αναφερθηκαν. απο που το συμπεραινω; απο την εμπειρια μου (δηλαδη με τα ιδια κρητηρια που βγαζουν και οι αλλοι τα συμπερασματα τους....)

Link to comment
Share on other sites

απορω που καποιοι μιλανε εδω για βαλβολινες σαν να εχουν κανει τα τεστ σε καποιο εργαστηριο.

πως ειναι δυνατον να λεει καποιος ποια ειναι καλυτερη και κατα ποσο;

αλλαζεις βαλβολινες και αλλαζει τοσο πολυ το αυτοκινητο που μπορεις να πεις πως ειναι καλυτερη απο εκεινη που ειχες πριν; η απλα ειναι καλυτερη καθως μολις αλαχτηκαν;

το ιδιο και με τα λαστιχα. κανεις δεν θα νιωσει χειροτερα τα νεα του λαστιχα ειδικα αν τα προηγουμενα τα ειχε λιωσει.

ειναι λογικο τα καινουργια του λαστιχα καθως ειναι καινουργια, να πιανουν καλυτερα απο τα παλια λιωμενα κ.

ακριβως το ιδιο συμβαινει και με οποιον αγοραζει νεο αμαξι. εχει ενα παλιο χ μαρκα για 10 χρονια και αγοραζειε ενα νεο ψ μαρκα και ξαφνικα βγαινει και λεει ποσο καλυτερο ειναι και αρα η μαρκα αυτη ειναι καλυτερη κτλ ενω στην ουσια απλα συγκρινει ενα αμαξι με τεχνολογια 10ετιας, κουρασμενο απο τα πολλα χιλιομετρα , με ενα νεο του κουτιου με νεα τεχνολογια και 0 χιλιομετρα. με την ευκαιρια να πω πως ετσι δημιουργηθηκε και η φημη για τα ιαπωνεζικα αυτοκινητα. πριν 15 χρονια οταν εκαναν την εμφανισητους τα toyota nissan κτλ, οσοι ειχαν ευρωπαικα και πηραν

ιαπωνα, ξαφνικα συγκριναν τα δυο και εβγαλαν καλυτερο το ιαπωνεζικο, οποτε δημιουργηθηκε η φημη.

αν ομως παει κανεις την ιδια μερα σε διαφορες αντιπροσωπιες θα δει πως vw mercedes bmw ειναι κλασεις ανωτερες σε ποιοτητα κατασκευης απο toyota kia honda h/dai alfa opel ford κτλ

και στην τελικη, για να επιστρεψω στο θεμα, τι σας κανει να πιστευετε πως η vw δεν βαζει καλη βαλβολινη στα αυτοκινητα της αλλα μετρια; τοσο βλακες ειναι; θελουν να μην ειμαστε ικανοποιημενοι;

το ιδιο ισχυει και για το λαδι στον κινητηρα, που ολοι εμεις αποφασιζουμε πως το χ ψ ειναι καλυτερο εκαι οι υπευθευνοι στο εργοστασι ο μαλον βλακες.

εγω αλλαξα βαλβολινες, εβαλα παλι τις εργοστασιακες και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος και νομιζω πως ειναι ανωτερες απο τις χ ψ που αναφερθηκαν. απο που το συμπεραινω; απο την εμπειρια μου (δηλαδη με τα ιδια κρητηρια που βγαζουν και οι αλλοι τα συμπερασματα τους....)

Και λαδι το ''εργοστασιακο βαζεις και σου ρουφαει σαν τρελο...

υπαρχουν παιδια που χουν αλλαξει εδω βαλβολινες και σε 5.000 και 1.000 χιλιομετρα για να βρουν αυτο που θελουν οποτε θα χουν μια αποψει...

οσο για τα γιαπωνεζικα μερικα και τα παλια θα αντεξουν πολυ περισσοτερο μαλλον απο το αυτοκινητο σου...αλλα εσυ θα χεις μια ακινητη ποιοτητα...μη τα ισοπεδωνεις ολα

Link to comment
Share on other sites

απορω που καποιοι μιλανε εδω για βαλβολινες σαν να εχουν κανει τα τεστ σε καποιο εργαστηριο.

closedeyes.gif - και απο εργαστηριο να βγαζαμε αποτελεσματα θα μας ελεγες "τα πηρατε απο αλλη εταιρια,δεν ηταν τα τεστ εγκυρα, δεν ειχαν ISO,του φιλου μου του Σακη το εργαστηριο ειναι καλυτερο,ξερω εγω καλυτερα" και τα σχετικα που εχουμε συνηθισει - να εξακολουθεις να βαζεις εργοστασικα προϊοντα φιλε μου δεν τιθεται θεμα αν δεν θες να τα αλλαξεις ,μονο που ο κατασκευαστης καθε τοσο αλλαζει προμηθευτη λογω $$$ αλλα εσυ θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι βαζεις μαμισια αρα εισαι καλυμμενος οσα χρονια θα κρατησεις το αμαξι

- παρε ενα απτο παραδειγμα: μπαταρια "εργοστασιακη" 140 Ε με την τοποθετηση ενω ιδια αν οχι και καλυτερη βρισκεις με 80 Ε τοποθετημενη μπροστα σου ,εσυ οπως κι ο πατερας μου να πας να βαλεις "την εργοστασιακη" λες και η VW κατασκευαζει μπαταριες (!)

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για λιπαντικά, πολλές φορές οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους.

Κάθε λιπαντικό έχει τεχνικά χαρακτηριστικά από τα οποία (αυτός που ξέρει να τα διαβάσει) βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα.

Αν χαρακτηρίζεται κάτι "εργοστασιακό", αυτό δεν το κάνει κι αυτομάτως καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

και στην τελικη, για να επιστρεψω στο θεμα, τι σας κανει να πιστευετε πως η vw δεν βαζει καλη βαλβολινη στα αυτοκινητα της αλλα μετρια; τοσο βλακες ειναι; θελουν να μην ειμαστε ικανοποιημενοι;

closedeyes.gif - ρωτα οσους τρεχουν πχ για γρυλο παραθυρου,μοτερακι ανακυκλωσης,βαλβιδες - οχι βλακες δεν ειναι απλα λαμογια υπολογιζουν οτι το αμαξι θα το κρατησεις οσο και οι Ευρωπαιοι δηλαδη καμια 5ετια και μετα θα το πουλησεις αρα εχει περασει και η εγγυηση και που σε ειδα που σε ξερω (!)

Link to comment
Share on other sites

απορω που καποιοι μιλανε εδω για βαλβολινες σαν να εχουν κανει τα τεστ σε καποιο εργαστηριο.

Οπως στα λαδια, ετσι και στις βαλβολινες απλα συγκρινεις τα επισημα χαρ/κα τους και βλεπεις ποιο ειναι καλυτερο.Οσο για τις βαλβολινες καταλαβαινει ακομα και ο πατερας μου λιγο πολυ ποιες ειναι καλυτερες σε αισθηση και σε κουμπωμα του λεβιε.Οπως καταλαβε και την τελευταια φορα που αλλαξε οτι οι εργοστασιακες που του εβαλαν (τι το ηθελα να τον αφησω να παει μονος του να τις αλλαξει; ) ειναι μαπα.Το αυτοκινητο ακομα και τα πρωινα του Καλοκαιριου, αρνειται να κουμπωσει την πρωτη ενω οταν καταφερεις να τη βαλεις ακολουθει η δευτερα με μικροτερη δυσκολια.Ρε λες να του εβαλαν τιποτα αγωνιστικες;Δε σου δινει και την εντυπωση του κοντρακια... ;)

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

απορω που καποιοι μιλανε εδω για βαλβολινες σαν να εχουν κανει τα τεστ σε καποιο εργαστηριο.

πως ειναι δυνατον να λεει καποιος ποια ειναι καλυτερη και κατα ποσο;

αλλαζεις βαλβολινες και αλλαζει τοσο πολυ το αυτοκινητο που μπορεις να πεις πως ειναι καλυτερη απο εκεινη που ειχες πριν; η απλα ειναι καλυτερη καθως μολις αλαχτηκαν;

το ιδιο και με τα λαστιχα. κανεις δεν θα νιωσει χειροτερα τα νεα του λαστιχα ειδικα αν τα προηγουμενα τα ειχε λιωσει.

ειναι λογικο τα καινουργια του λαστιχα καθως ειναι καινουργια, να πιανουν καλυτερα απο τα παλια λιωμενα κ.

ακριβως το ιδιο συμβαινει και με οποιον αγοραζει νεο αμαξι. εχει ενα παλιο χ μαρκα για 10 χρονια και αγοραζειε ενα νεο ψ μαρκα και ξαφνικα βγαινει και λεει ποσο καλυτερο ειναι και αρα η μαρκα αυτη ειναι καλυτερη κτλ ενω στην ουσια απλα συγκρινει ενα αμαξι με τεχνολογια 10ετιας, κουρασμενο απο τα πολλα χιλιομετρα , με ενα νεο του κουτιου με νεα τεχνολογια και 0 χιλιομετρα. με την ευκαιρια να πω πως ετσι δημιουργηθηκε και η φημη για τα ιαπωνεζικα αυτοκινητα. πριν 15 χρονια οταν εκαναν την εμφανισητους τα toyota nissan κτλ, οσοι ειχαν ευρωπαικα και πηραν

ιαπωνα, ξαφνικα συγκριναν τα δυο και εβγαλαν καλυτερο το ιαπωνεζικο, οποτε δημιουργηθηκε η φημη.

αν ομως παει κανεις την ιδια μερα σε διαφορες αντιπροσωπιες θα δει πως vw mercedes bmw ειναι κλασεις ανωτερες σε ποιοτητα κατασκευης απο toyota kia honda h/dai alfa opel ford κτλ

και στην τελικη, για να επιστρεψω στο θεμα, τι σας κανει να πιστευετε πως η vw δεν βαζει καλη βαλβολινη στα αυτοκινητα της αλλα μετρια; τοσο βλακες ειναι; θελουν να μην ειμαστε ικανοποιημενοι;

το ιδιο ισχυει και για το λαδι στον κινητηρα, που ολοι εμεις αποφασιζουμε πως το χ ψ ειναι καλυτερο εκαι οι υπευθευνοι στο εργοστασι ο μαλον βλακες.

εγω αλλαξα βαλβολινες, εβαλα παλι τις εργοστασιακες και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος και νομιζω πως ειναι ανωτερες απο τις χ ψ που αναφερθηκαν. απο που το συμπεραινω; απο την εμπειρια μου (δηλαδη με τα ιδια κρητηρια που βγαζουν και οι αλλοι τα συμπερασματα τους....)

θες να σου πω εγω απο συμπαιρανω οτι οι AMSOIL με καλυπτουν περισσοτερο και τις θεωρω καλυτερες?απο την εμπειρια μου ,ειχα τις εργοστασιακες για πολλα χιλιομετρα και κατεληξα οτι επρεπε να αλαξω διοτι δεν με καλυπταν.εβαλα τις AMSOIL και ειδα πραγματικα αρκετη διαφορα και για πολλα χιλιομετρα αρα ναι, για μενα ειναι καλυτερες και επειτα απο καποια τεστ που εχω διαβασει και τεχνικα χαρακτηριστικα.κανεις δεν ειπε οτι vw βαζει ''κακη'' βαλβολινη αγω απλα θα σου πω οτι δεν ξερω τι βαζει γιατι στα μπουκαλια δεν αναγραφει τιποτα ουτε καν χαρακτηριστικα.και δεν ειναι οτι η vw δεν μας θελει ευχαριστημενους απλα θελει να βγαλει οσα περισσοτερα χρηματα μπορει με το μικροτερο δυνατο κοστος οπως καθε επιχειρηση.

Edited by tsoupra
Link to comment
Share on other sites

;) - ξερετε εσεις κανενα μικρο αμαξι απο την μανα του με συνθετικο λιπαντικο/υψηλου βρασμου dot υγρο,υψηλου μ τακακια,τρυπητους δισκους,μεταλλικα σωληνακια ? αν μεσα σε ολα εβαζε και συνθετικες βαλβολινες [οπως ειναι ο τιτλος του τοπικ] το καθε αμαξι θα ειχε την τιμη αγορας μακραν πιο πανω (!)
Link to comment
Share on other sites

υστερα απο μια μικρη ερευνα αγορας για τις βαλβολινες ηθελα να κανω τις ερωτησεις μου.αυτη τη στιγμη φοραω αυτες http://www.amsoil.com/storefront/mtg.aspx σε golf v gti αρκετα καλες θα ελεγα αλλα οχι τοσο ωστε να μου ταιριαζουν απολυτα οποτε κινηθηκα και σε αλλες κατευθυνσεις οπως αυτη http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=46&pcid=7 για την οποια εχω ακουσει εξαιρετικα λογια θα μου πειτε βεβαια εχει και 20 ευρω το μπουκαλι αλλα θεωρειται καλυτερη και καταληλοτερη για το κιβωτιο και οταν λεω καταληλοτερη εννοω συνεργαζεται καλυτερα με το κιβωτιο, αυτη για την οποια δεν ξερω και πολλα, αλλα μεχρι στιγμης απο 2-3 που εχω ρωτησει μου εχουν πει παρα πολυ καλα λογια http://www.torcousa.com/products/productview.aspx?id=cefbe62d-01ac-423b-9fba-cd0965cef88c την οποια την βρηκα 25 ευρω το μπουκαλι 946ml.πηγα προχτες στον μηχανικο μου και συζητουμε περι βαλβολινης και μου ειπε αν θελω να δοκιμασω αυτη http://www.le-inc.com/products/documents/0703-0704_tdb.pdf .η αληθεια ειναι οτι εγω δεν την ειχα ξανακουσει και κρατουσα τις επιφυλαξεις μου αλλα μου ζητησε να τις βαλω με δικη του ευθυνη και μονο αν δω θεαματικη διαφορα θα τις πληρωσω και καθιστε καλα διοτι εχει 65 ευρω το μπουκαλι.ο ιδιος απο οτι μου ειπε τις εχει τοποθετησει σε καποια audi s3 και ετυχε να ερθει ενα παληκαρι εκει οσο καθομουν με evo 9 καμια 500 αρια αλογα και μου ειπε οτι βρηκε την υγεια του με αυτες.να πω την αληθεια μου αν και εκλινα προς τις RED LINE μαλλον θα βαλω αυτες αλλα αν γνωριζει κατι περισσοτερο ας με διαφωτισει.tsakis?

Edited by tsoupra
Link to comment
Share on other sites

υστερα απο μια μικρη ερευνα αγορας για τις βαλβολινες ηθελα να κανω τις ερωτησεις μου.αυτη τη στιγμη φοραω αυτες http://www.amsoil.com/storefront/mtg.aspx σε golf v gti αρκετα καλες θα ελεγα αλλα οχι τοσο ωστε να μου ταιριαζουν απολυτα οποτε κινηθηκα και σε αλλες κατευθυνσεις οπως αυτη http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=46&pcid=7 για την οποια εχω ακουσει εξαιρετικα λογια θα μου πειτε βεβαια εχει και 20 ευρω το μπουκαλι αλλα θεωρειται καλυτερη και καταληλοτερη για το κιβωτιο και οταν λεω καταληλοτερη εννοω συνεργαζεται καλυτερα με το κιβωτιο, αυτη για την οποια δεν ξερω και πολλα, αλλα μεχρι στιγμης απο 2-3 που εχω ρωτησει μου εχουν πει παρα πολυ καλα λογια http://www.torcousa.com/products/productview.aspx?id=cefbe62d-01ac-423b-9fba-cd0965cef88c την οποια την βρηκα 25 ευρω το μπουκαλι 946ml.πηγα προχτες στον μηχανικο μου και συζητουμε περι βαλβολινης και μου ειπε αν θελω να δοκιμασω αυτη http://www.le-inc.com/products/documents/0703-0704_tdb.pdf .η αληθεια ειναι οτι εγω δεν την ειχα ξανακουσει και κρατουσα τις επιφυλαξεις μου αλλα μου ζητησε να τις βαλω με δικη του ευθυνη και μονο αν δω θεαματικη διαφορα θα τις πληρωσω και καθιστε καλα διοτι εχει 65 ευρω το μπουκαλι.ο ιδιος απο οτι μου ειπε τις εχει τοποθετησει σε καποια audi s3 και ετυχε να ερθει ενα παληκαρι εκει οσο καθομουν με evo 9 καμια 500 αρια αλογα και μου ειπε οτι βρηκε την υγεια του με αυτες.να πω την αληθεια μου αν και εκλινα προς τις RED LINE μαλλον θα βαλω αυτες αλλα αν γνωριζει κατι περισσοτερο ας με διαφωτισει.tsakis?

65 ευρω το μπουκαλι;Μηπως ειναι για περιορισμενο αριθμο χιλιομετρων;

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτουν αυτές τις προδιαγραφές της VW? Όσον αφορά τα λιπαντικά των κιβωτίων θέλει πολύ προσοχή γιατί με λάθος προδιαγραφές μπορεί να το πάρεις στο χέρι.

Οι εργοστασιακές βαλβολίνες γιατί δεν σας αρέσουν όσοι ψάχνεστε για διαφορετικό κάτι? Τι είναι δηλαδή αυτό που προσπαθείτε βελτιώσετε να? Το λέω αυτό γιατί πολλοί περάσαν από τις διάφορες AMSOIL, REDLINE, MOTUL κ.λ.π και στο τέλος ξαναγύρισαν στις εργοστασιακές (οι οποίες για το GTI τουλάχιστον είναι αρκετά ακριβές)

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

65 ευρω το μπουκαλι;Μηπως ειναι για περιορισμενο αριθμο χιλιομετρων;

στην ουσια δεν τις αλαζεις ποτε.ακομα και επισκευη να κανεις στο σασμαν τις μαζευεις και τις ξαναβαζεις.π.χ η amsoil δηλωνει οτι οι δικες τις μπορουν να βγαλουν διπλασια χιλιομετρα απο τις υπολοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτουν αυτές τις προδιαγραφές της VW? Όσον αφορά τα λιπαντικά των κιβωτίων θέλει πολύ προσοχή γιατί με λάθος προδιαγραφές μπορεί να το πάρεις στο χέρι.

Οι εργοστασιακές βαλβολίνες γιατί δεν σας αρέσουν όσοι ψάχνεστε για διαφορετικό κάτι? Τι είναι δηλαδή αυτό που προσπαθείτε βελτιώσετε να? Το λέω αυτό γιατί πολλοί περάσαν από τις διάφορες AMSOIL, REDLINE, MOTUL κ.λ.π και στο τέλος ξαναγύρισαν στις εργοστασιακές (οι οποίες για το GTI τουλάχιστον είναι αρκετά ακριβές)

ναι τις καλυπτει τις προδιαγραφες αν και στην αρχη επειδη ηταν GL-5 νομιζα πως δεν κανουν αλλα αναγραφει πανω οτι κανει για κιβωτια με μπρουτζινα γραναζια αρα κιβωτια που εχουν κιτρινα μεταλλα..οσον αναφορα το δευτερο κοματι της απαντησης σου θελω να πω οτι οι εργοστασιακες ειναι πολυ καλες για μενα αν κανεις συνετη σχετικα χρηση.με την πιεση και την χρηση που εγω κανω στο δικο μου κινδυνευα να το παρω στο χερι.εγω τις αλαζω οχι γιατι πιστευω οτι δεν ειναι καλες αλλα δεν με καλυπτουν για την χρηση που εγω κανω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στις 40000 αλλαξα τις βαλβολινες για να βάλω τις amsoil. Δυο παρατηρήσεις.

1 οι παλιές βγήκαν καταμαυρες

2 η διάφορα που είδα είναι ότι οι αλλαγές έγιναν σκληρότερες σχεδόν κουραστικές ειδικά στα κατεβασματα μέσα στην πόλη αλλά Απο την άλλη νιώθω ακριβεστερο τον λεβιε στις αλλαγές και δεν γρατσουναει όσο ψηλά και αν γίνουν οι αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στις 40.000 αλλαξα τις βαλβολινες για να βάλω τις AMSOIL. Δυο παρατηρήσεις.

1 οι παλιές βγήκαν καταμαυρες

2 η διάφορα που είδα είναι ότι οι αλλαγές έγιναν σκληρότερες σχεδόν κουραστικές ειδικά στα κατεβασματα μέσα στην πόλη αλλά Απο την άλλη νιώθω ακριβεστερο τον λεβιε στις αλλαγές και δεν γρατσουναει όσο ψηλά και αν γίνουν οι αλλαγές

[/ quote]

Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, είσαι σίγουρος ότι οι βαλβολίνες που έβαλες είνaι ιδίων προδιαγραφών με της VW; Το λέω γιατί αναφέρεις ότι ο λεβιές σου σκλήρυνε και άρα μάλλον είναι ποιο χοντρές από τις εργοστασιακές.Είναι σκληρός όσο είναι κρύο ή και αφού ζεσταθεί το αυτοκίνητο;

Για να είμαι ειλικρινής δεν είδα κάπου να αναφέρονται οι προδιαγραφές για τις βαλβολίνες των κιβωτίων της VW.Οι Amsoil που έβαλλες τι προδιαγραφές καλύπτουν; Ποιες οι αντίστοιχες τη VW;

Υ.Γ Και γω στις 40.000 χλμ. που άλλαξα βαλβολίνες και έβαλλα πάλι τις εργοστασιακές. Σε μένα όμως βγήκαν πεντακάθαρες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση που δεν ξερω αν οφειλετε σε βαλβολινες (που δεν εχω ιδεα τι ειναι) ή σε οτιδηποτε αλλο.

Εχω γκολφ 6 10.000χλμ και παρατηρω οτι σε γρηγορες αλλαγες ιδικα απο 2α σε 3η δεν γινεται να μπει γρηγορα η ταχυτητα.

Το δοκιμασα και απο νεκρα να κανω γρηγορα το λεβιε προς τα πανω για 3η και παλι δεν..

Ειναι σαν να χτυπαει πρωτα στο "διαχωριστικο τοιχακι" που ξεχωριζει την 3η απο την 1η ταχυτητα και μετα να μπαινει καλα.

Δεν ξερω αν το εξηγω σωστα μιας και δεν ξερω ονομασιες απο τα μηχανικα μερη.

Link to comment
Share on other sites

:) - για κοιτα αυτα:

Motul GEAR 300 75W-90 Fully Synthetic – Ester based

Shell Helix Racing Gear Oil 75W-90 synthetic

Castrol TAF-X 75w-90 synthetic

Silkolene SILKTRAN SYN 5 75W-90 Fully Synthetic

Mobilube 1 SHC 75W-90 fully synthetic

REDLINE Synthetic Manual Transmission 90 MT90 75W-90

Amsoil Synthetic Gear Oil (FGR) 75w-90

Motul MOTYLGEAR 75W-90 Gearbox Technosynthese

Fuchs TITAN GEAR SYN 75W-90 Semi Synthetic

Castrol Syntrax Universal 75w-90 semi-synthetic

η σειρα ειναι απο την καλυτερη στην λιγο καλυτερη η ειναι τυχαια??

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, είσαι σίγουρος ότι οι βαλβολίνες που έβαλες είνaι ιδίων προδιαγραφών με της VW; Το λέω γιατί αναφέρεις ότι ο λεβιές σου σκλήρυνε και άρα μάλλον είναι ποιο χοντρές από τις εργοστασιακές.Είναι σκληρός όσο είναι κρύο ή και αφού ζεσταθεί το αυτοκίνητο;

Για να είμαι ειλικρινής δεν είδα κάπου να αναφέρονται οι προδιαγραφές για τις βαλβολίνες των κιβωτίων της VW.Οι Amsoil που έβαλλες τι προδιαγραφές καλύπτουν; Ποιες οι αντίστοιχες τη VW;

Υ.Γ Και γω στις 40.000 χλμ. που άλλαξα βαλβολίνες και έβαλλα πάλι τις εργοστασιακές. Σε μένα όμως βγήκαν πεντακάθαρες.

στις 100,000χλμ που αλλαξα στο πολακι μου για πρωτη φορα, βγηκαν οπως λες και εσυ πεντακαθαρες και στη σχετικη ερωτηση προς τον τεχνικο μου απαντησε οτι οι βαλβολινες δε μαυριζουν...

επηρεασμενος απο τα τις περιγραφες ορισμενων παιδιων, περιμενα να τις δω κατραμι...

οσο για διαφορα δε μπορω να πω πως ειδα κατι το ιδιαιτερο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.