Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

αυτες τις μερες θα τις αλαξω και γω μιας και πλησιαζω στα 90000ΚΜ και δεν ξερω αν αλαχτηκαν και ποτε γιατι το αυτοκινητο αγοραστηκε μεταχ/νο.

παντως προβλημα με περιεργους ηχους, η δυσκολια σε κουμπωματα, η προβλημα κουμπωματος με κρυο καιρο δεν ειχα ποτε, απλα θα τις αλαξω για να δω σε τι κατασταση ειναι τωρα, αλλα για να ξερω ειναι καινουριες πλεον.

αποφασισα να βαλω τις mobil 1 Mobilube 1 SHC SAE 75W-90.

Ποια η διαφορα ομως αναμεσα στις 2 παρακατω ρε παιδια? μπορει να μας πει καποιος που γνωριζει?

και οι 2 mobil 1 ειναι.:

1) http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=5730&category_id=65&option=com_virtuemart&Itemid=100033

2) http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=99&category_id=24&option=com_virtuemart&Itemid=57〈=el

απλα και οι 2 γραφουν 75w-90, εγω θα βαλω την πρωτη παντως.

Εγω που αλλαξα παντως στα 70000 χλμ βγηκαν απο μεσα μαυρες.Εβαλα fuchs speed.βλεπω αρκετη διαφορα τα πρωινα,η τριτη θελει λιγο ζορι στις πρωτες 3-4 αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

οι motul gear 300 κανουν για gti; τι προδιαγραφες και τα σχετικα πρεπει να εχουν;

Οι motul ειναι 75w90 και ικανοποιουν τις GL4 & GL5.Λογικα κανουν και για το δικο σου αλλα κανε ενα κοπο και σιγουρεψου απο το manual.

Link to comment
Share on other sites

Οι motul ειναι 75w90 και ικανοποιουν τις GL4 & GL5.Λογικα κανουν και για το δικο σου αλλα κανε ενα κοπο και σιγουρεψου απο το manual.

Τα Golf 5 tsi και Golf 6 tsi παίρνουν βαλβολίνες 75w-80 σύμφωνα με το site της Fuchs.

http://www.olyslager-lubricants.nl/FuchsEurope/Select.asp

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οι βαλβολινες εαν δεν εχεις καποιο προβλημα καλο ειναι να μην πειραξεις τιποτα ...εδω αυτοκινητα με 200.000 και δεν εχουν κανενα προβλημα.Ναι λιπαντικα ειναι ...αλλα δεν φθειρονται τοσο ευκολα οσο νομιζουμε. Φανταστειτε τι γινεται στην βαθμιδα μεταδοσης και στι βαθμιδα συγχρονισμου του κομπρεσσορα που ειναι γεμισμενες με λαδι εφορου ζωης και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ανοιχτει . Μιλαμε για στοιχεια που στροφαρουν με 15.000 στροφες....

Τεσπα δεν ανακαλυψαμε τωρα τα αυτοκινητα παιδια...καποιες κινησεις -για μενα- ειναι υπερβολικες... εγω θα αλλαζα καθε 100.000 ετσι για το φοβο των ιουδαιων που λενε...οχι γιατι υπαρχει επειγον λογος .

Link to comment
Share on other sites

Οπως διαβαζω τα post σας παιδια, οι αποψεις διιστανται!

Τυχαια σημερα περνωντας απο την αντιπροσωπεια της vw ρωτησα σχετικα με αλλαγη βαλβολινης καθε ποτε την αλαζουμε κλπ.

Η απαντηση που πηρα ειναι οτι εφοσον δεν προκειται για αυτοματο κιβωτιο δεν αλαζουμε βαλβολινη, παρα μονο συμπληρωνουμε εφοσον και αν λειπει.

τελικα τι κανουμε ρε παιδια?

παντως δεν ειναι κακο να αλαχτουν κατα τη γνωμη μου και κατα τη γνωμη φιλου μου μηχανικου που συζητησα το θεμα μαζιτου.

Οπως και να εχει δεν μπορει να ειναι εφ ορου ζωης αυτες οι βαλβολινες.

Σιγουρα δεχονται καταπονηση και μετα απο 90000ΚΜ που εχω τωρα ολο και λιγο γρεζακι θα εχει κοψει το σασμαν.

παντως θα ρωτησω και σε αλλη αντιπροσωπεια να παρω γνωμες πριν κανω οτιδηποτε.

Παντως σιγουρα δεν πρεπει να μπει GL 5 διοτι ειναι πιο παχυρευστη και κανει πιο δυσκολες τις αλλαγες.

Παρακαλω ολες οι γνωμες σας δεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα σημερα με τον μηχανικο εξουσιοδοτημενου συνεργειου vw (πρωην αρχιμαστορας επι σειρα ετων σε αντιπροσωπεια vw)

σχετικα με την αλλαγη βαλβολινης για ΜΚ5 1.6 fsi.

Οι βαλβολινες δεν αλαζονται μου ειπε, ελεγχεται συνηθως σε καθε service η σταθμη της και συμπληρωνεται αν λεπει.

δεν χρειαζεται αντικατασταση ειπε συγγεκριμενα μιας και ειναι 100% συνθετικη.

:):wacko::wacko:

τελικα αυο που θα κανω ειναι το εξης, θα τσεκαρω την σταθμη και θα δω σε τι ποιοτικη καταση βρισκεται η βαλβολινη.

αν ειναι στην κανονικη ποσοτητα και φενεται ποιοτικως καλη δεν θα την αλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν αντεξα και τσεκαρα τη σταθμη βαλβολινης.

βγαζοντας την ταπα για να δω αν ειναι σωστη η σταθμη δεν εβγαζε, που σημαιναι οτι υπηρχε ελειμα.

ειπα αν δω οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση θα την πεταξω ολη και θα αντικαταστησω με καινουρια βαλβολινη.

βγαζοντας την κατω ταπα που αδειαζει η βαλβολινη, εβγαλα μικρη ποσοτητα να δω σε τι κατασταση ειναι και τελικα ητανε πολλυ καθαρη http://img834.imageshack.us/f/dsc00884fg.jpg/.

οποτε δεν την πεταξα, αλλα μονο συμπληρωσα. Αγορασα ενα λιτρο 75-90 βαλβολινη και συμπληρωσα και μαλιστα πηρε και μπολικη, περιπου 500-600ml.

Link to comment
Share on other sites

Τα Golf 5 tsi και Golf 6 tsi παίρνουν βαλβολίνες 75w-80 σύμφωνα με το site της Fuchs.

http://www.olyslager-lubricants.nl/FuchsEurope/Select.asp

Τελικα τι παιρνουν;75w80 ή 75w90;; Στο manual που κοιταξα δε γραφει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει και το site μάλλον, 75w-80.

Δεν ξερω πως ειχε επικρατησει ολοι να λενε 75w90 αλλα ισως καποιος σε αλλο site να το ειχε δει ετσι.Με βλεπω να ρωταω αντιπροσωπεια.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως ειχε επικρατησει ολοι να λενε 75w90 αλλα ισως καποιος σε αλλο site να το ειχε δει ετσι.Με βλεπω να ρωταω αντιπροσωπεια.

Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις στην αντιπροσωπία. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εγω ειχα αλλαξει τις βαλβολινες στα 50.000 και στα 100.000.η διαφορα ηταν εμφανεις αμεσως,οι ταχυτητες κουμπωναν πιο γλυκα σε νορμαλ στροφες αλλα και στις ψηλες στροφες ακομα πιο γλυκα σε σχεχη με πριν την αλλαγη.στην αντιπροσωπεια και εμενα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται μεχρι τα 150.000χλμ...αλλα επειδη στο σασμαν του "πινω το αιμα" κυριολεκτικα ηθελα οσο γινεται να του προσφερω μια φροντιδα και δοξα τον θεο μετα απο 150.000χλμ σημερα και μετα απο αυτα που εχει τραβηξει ακομα δεν εχει χρειαστει να το ανοιξω...

γνωμη μου να τις αλλαζεται ανα 50.000χλμ δεν ειναι μεγαλο το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα αντιπροσωπεια.75w90 GL4 παιρνει το TSI.Ο μηχανικος ειπε οτι δεν ειναι αναγκη να τις αλλαξω αλλα αφου τις εχω ηδη αγορασει εδω και κατι μηνες, θα τις αλλαξω να μην πανε χαμενες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια οι βαλβολινες που εχω αγορασει εδω και αρκετους μηνες, ισως και χρονο, δεν εχουν ημερομηνια κατασκευης πανω.Μονο τον κωδικο 26210/Α/87322.Ειναι αγορασμενες απο το trade-wind.Δεν θα επρεπε να αναγραφουν;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα διαβασα με προσοχη ολα αυτα που προαναφερθηκαν σχετικα με το τι βαλβολινη παιρνουν τα αυτοκινιτα μας αυτο που δεν προσεξα και βεβαια δεν ξερω αν εχει συζητηθει σε αλλο topic ειναι αν η αλαγη της βαλβολινης ειναι απλη οπως σε ολα τα αυτοκινητα με 5νταρι σασμαν δυο ταπες πανω κατω η μια για να τις αδειασεις και η αλλη για να τις βαλεις .Επειδη μαλον θα τις αλαξω μονος μου θα θελα να μου πει καποιος που τις εχει αλαξει πως ακριβως γινετε(εχω golf V tsi 140)Το ρωταω γιατι το προιγουμενο τουτου που ειχα με 6κσαρι κιβωτιο ταχυτητων ειχε 2 ταπες πληρωσεις λαδιου .Σας ευχαριστω πολυ !!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα διαβασα με προσοχη ολα αυτα που προαναφερθηκαν σχετικα με το τι βαλβολινη παιρνουν τα αυτοκινιτα μας αυτο που δεν προσεξα και βεβαια δεν ξερω αν εχει συζητηθει σε αλλο topic ειναι αν η αλαγη της βαλβολινης ειναι απλη οπως σε ολα τα αυτοκινητα με 5νταρι σασμαν δυο ταπες πανω κατω η μια για να τις αδειασεις και η αλλη για να τις βαλεις .Επειδη μαλον θα τις αλαξω μονος μου θα θελα να μου πει καποιος που τις εχει αλαξει πως ακριβως γινετε(εχω golf V tsi 140)Το ρωταω γιατι το προιγουμενο τουτου που ειχα με 6κσαρι κιβωτιο ταχυτητων ειχε 2 ταπες πληρωσεις λαδιου .Σας ευχαριστω πολυ !!

δεν ξερω αν βοηθαει... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38061

Link to comment
Share on other sites

Και μαλιστα ο τυπος βαζει τις motul gear 300 που εχω αγορασει :thumbsup:

και εγω αλλα ακομα δεν τις εχω βαλει....

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ οι πληροφοριες σας ηταν πολυ χρησιμες .Το μονο δυσκολο ειναι να καταφερεις να βαλεις την προβλεπομενη ποσοτητα λαδιου στο κιβωτιο .Με παρα πολυ δυσκολια και με ποικιλους τροπους καταφερα να βαλω μολις 1900 γρ. λαδιου

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω μια ερωτηση...βαλβολινες τι λεμε? αλλαζετε λαδι στο κιβωτιο αλλα ειδα εξωτερικο οτι αλαζουν και λαδι στο διαφορικο(βαζοντας παλι ιδια βαλβολινη....ειναι το ιδιο μαζι?και αν οχι πως αλλαζουμε στο διαφορικο?

λενε gear oil και trans Oil

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω μια ερωτηση...βαλβολινες τι λεμε? αλλαζετε λαδι στο κιβωτιο αλλα ειδα εξωτερικο οτι αλαζουν και λαδι στο διαφορικο(βαζοντας παλι ιδια βαλβολινη....ειναι το ιδιο μαζι?και αν οχι πως αλλαζουμε στο διαφορικο?

λενε gear oil και trans Oil

Νομιζω οτι το τελευταιο ειναι για αυτοματα κιβωτια

Link to comment
Share on other sites

Για GTI V Edition 30 το part number είναι το G052171A2

Σύμφωνα με το site της Fuchs:

TITAN SINTOFLUID SAE 75W-80

Premium gear oil for passenger cars. Offering good gearbox efficiency. Good cold start behaviour. Suitable as fill for life fluid according to manufacturer.

Specifications & Approvals:

API GL-5

Fuchs recommendations:

MIL-L-2105 D

ALFA ROMEO

BMW 2300 1434 404

BMW 2300 7533 513

BMW 2300 7533 818

CITROËN

FIAT

FORD M2C200-C/C2/C3

LANCIA

OPEL 19 40 182

OPEL 19 40 757

OPEL 19 40 768

OPEL 19 40 776

PEUGEOT

RENAULT

VOLVO 97308

VW 501 50 (G 005 000 05/

G 005 000/G 005 000 20/

G 052 911 A1/A2)

VW TL 521 71 (G 052 171 A1/A2)

Αρα 75W-80 GL5

Link to comment
Share on other sites

μια πολυ ευλοη διαδικασια ειναι η αγορα απο φαρμακειο συριγγα των 100-200 δεν θυμαμαι ακριβως ml.

βαζεις στην ακρη ενα σωληνακι και εισαι ετοιμος.

2. αλλη μια καλη ειναι η εξης. σε μονολιτρο κανεις μια τρυπα 4 χιλ. στο καπακι και καρφωνεις σωληνακι σαν αυτα του ποτισματος δεσιμο στο καπω και αδειαζει μονο του σε κανα 20 λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.