Jump to content
evangelos2c

autodna (γνησιότητα ή οχι)

Recommended Posts

Καλησπέρα.με βάση μια αγορά ενος golf tdi που έκανα απο μια μάντρα με 50000 χιλιόμετρα (έτσι έλεγε εκείνος) θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε το συγκεκριμένο site  και αν ξέρετε κατα πόσο είναι έγκυρο.Βέβαια το αμάξι που αγόρασα είναι εισαγωγής όπου υπάρχουν αρκετα στοιχεία και προς έκπληξη διαπίστωσα ότι έχει τα διπλασια χιλιόμετρα( έμφραγμα is loading).Θα ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε το https://www.autodna.com/ και κατα πόσο ειναι έγκυρο?Επίσης γνώρίζετε αν υπάρχει κάτι που μπορούμε να κανούμε(με δικηγόρο ή χωρις) σε περίπτωση που ισχύει αυτό που λέει το site καθώς στην σύμβαση αγοραπωλησίας γράφει ότι έχει 49000 ένω στο κτέο το είχε περασει με 130000(είπε οτι το περασαν στο τελωννειο έτσι για λιγότερους φόρους) .να επισημάνω ότι το αμάξι εσωτερικά είναι στην πένα κυριολεκτικά και σε έλεγχο στην αντιπροσωπεία είπαν ότι ειναι ατρακάριστο και σε πολύ καλη μηχανική κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Στο τελωνειο δε μπορει να κρυφτει. Εκει φαινονται τα πραγματικα χλμ και γι αυτο πολλοι παιρνουν με πολλα χλμ για να εχουν λιγοτερους φορους. Δηλαδη ο δικος σου σκοπιμα το ανεβασε στα 130.000χλμ για λιγοτερους και μετα το πηγε στα 50.000χλμ που ηταν τα πραγματικα?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , takpanos said:

Στο τελωνειο δε μπορει να κρυφτει. Εκει φαινονται τα πραγματικα χλμ και γι αυτο πολλοι παιρνουν με πολλα χλμ για να εχουν λιγοτερους φορους. Δηλαδη ο δικος σου σκοπιμα το ανεβασε στα 130.000χλμ για λιγοτερους και μετα το πηγε στα 50.000χλμ που ηταν τα πραγματικα?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

είπε ότι είναι σύνηθες φαινομενο να το κάνουν αυτό για να μειώνουν τα τέλη ταξινόμησης.ότι λενε στο τελωνειο οτι εχει πχ 130000 για να πληρωνει λιγοτερα.και οτι δεν τα κοιτανε τα κοντερ καθολου..

Link to comment
Share on other sites

Ενα σημειο που μπορεις να κοιταξεις για να εχει 50000Km πρεπει να εχει πανω και τους μαμα εμπρος δισκους, οποτε ξεκινας απο εκει, οι δισκοι πρεπει να ειναι σκουριασμενοι και δεν πρεπει να ειναι φαγωμενοι, δεν πρεπει να εχουν δοντι δηλαδη, για να εχει 50000km, αν ειναι φαγωμενοι ή αλλαγμενοι, τοτε δυστηχως δεν εχει μονο 50000km Οι πισω δισκοι φαγωνονται ποιο αργα, οπως αλλαζονται και ποιο αργα, οποτε αν εχουν δοντι απο φθορα τοτε τα Km ειναι παραπανω απο 50000km. Οπως και οι οξυδωσεις στην εξατμιση μαρτυρανε Km, 

Το ποιο πιθανο σεναριο ειναι να εχει κατεβασμενα km το αμαξι σου, κανενας μαντρας δεν αγοραζει και φερνει στην Ελλαδα αμαξι με 50000km γιατι πολυ απλα θα το χρυσοπληρωσει στην Γερμανια, σε σχεση με ενα που εχει 150-200000km και θα το παρει μισοτιμης, θα το φερει ελλαδα και θα το γυρισει στα 70-110000km. Και θα το πασαρει για ελαφρως μεταχειρησμενο.

 

Επισης μπορεις να πας και στην αντιπροσωποια, με τον αριθμο πλαισιου μπορεις θα σου βρουνε το ιστορικο του και αν εχει κανει σερβις μεσα σε αντιπροσωποια και ποτε και ποσα Km ειχε στο τελευταιο σερβις.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , dasauto said:

Ενα σημειο που μπορεις να κοιταξεις για να εχει 50000Km πρεπει να εχει πανω και τους μαμα εμπρος δισκους, οποτε ξεκινας απο εκει, οι δισκοι πρεπει να ειναι σκουριασμενοι και δεν πρεπει να ειναι φαγωμενοι, δεν πρεπει να εχουν δοντι δηλαδη, για να εχει 50000km, αν ειναι φαγωμενοι ή αλλαγμενοι, τοτε δυστηχως δεν εχει μονο 50000km Οι πισω δισκοι φαγωνονται ποιο αργα, οπως αλλαζονται και ποιο αργα, οποτε αν εχουν δοντι απο φθορα τοτε τα Km ειναι παραπανω απο 50000km. Οπως και οι οξυδωσεις στην εξατμιση μαρτυρανε Km, 

Το ποιο πιθανο σεναριο ειναι να εχει κατεβασμενα km το αμαξι σου, κανενας μαντρας δεν αγοραζει και φερνει στην Ελλαδα αμαξι με 50000km γιατι πολυ απλα θα το χρυσοπληρωσει στην Γερμανια, σε σχεση με ενα που εχει 150-200000km και θα το παρει μισοτιμης, θα το φερει ελλαδα και θα το γυρισει στα 70-110000km. Και θα το πασαρει για ελαφρως μεταχειρησμενο.

Θα το κοιταξω.γνωριζετε μηπως αν υπαρχει καποια μορφη υπαναχωρησης λογω ψευδων στοιχειων πωλησης ή κατα ποσο μπορω να χρησιμοποιησω την εκθεση απο το autodna για να το αποδειξω?επισης στο κτεο το περασε με 130000.μπορω καπως να το χρησιμοποιησω και εκει ή μετα μπλεκω περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , evangelos2c said:

Θα το κοιταξω.γνωριζετε μηπως αν υπαρχει καποια μορφη υπαναχωρησης λογω ψευδων στοιχειων πωλησης ή κατα ποσο μπορω να χρησιμοποιησω την εκθεση απο το autodna για να το αποδειξω?επισης στο κτεο το περασε με 130000.μπορω καπως να το χρησιμοποιησω και εκει ή μετα μπλεκω περισσοτερο?

Ξεχασα μαλλον να επισημανω οτι ειναι εισαγωγης.στην αντιπροσωπεια ειπαν οτι δεν μπορουν να δουν κατι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ακου:

1. Το συνηθες φαινομενο ειναι να παιρνουν με πολλα χλμ για να γλυτωνουν εφορια κι μετα να τα κατεβαζουν και οχι το αντιθετο

2. Τα καλα αυτοκινητα με λιγα χλμ τα κρατανε στο εξωτερικο και δεν τα παιρνουν οι Ελληνες εμποροι επειδη ειναι πιο εξυπνοι απο τους εκει αγοραστες

4. Αν ειχε μονο 50.000χλμ θα ειχε παει εστω μια δυο φορες για σερβις και θα ειχε βιβλιο. Σιγουρα δεν εχει

3. Ακομα και αν εχει 130.000χλμ αν εχει αλλαξει δισκους στα 100.000χλμ δε θα καταλαβεις τιποτα γιατι θα ειναι σα να βλεπεις ενα αμαξι με 50.000χλμ. Ιδιες φθορες στα δισκοφρενα θα εχει

Δε ξερω τι μπορεις να κανεις. Σιγουρα το χαρτι κτεο βοηθαει αφου ειναι επισημο χαρτι και μαζι με ενα δικηγορο μπορεις να κανεις υπαναχωρηση τωρα που ειναι νωρις. Εσυ μπορεις να αποδειξεις τα αληθινα χλμ και ο εμπορος δε μπορει να αποδειξει πως ειναι 50.000χλμ

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , takpanos said:

Φιλε ακου:

1. Το συνηθες φαινομενο ειναι να παιρνουν με πολλα χλμ για να γλυτωνουν εφορια κι μετα να τα κατεβαζουν και οχι το αντιθετο

2. Τα καλα αυτοκινητα με λιγα χλμ τα κρατανε στο εξωτερικο και δεν τα παιρνουν οι Ελληνες εμποροι επειδη ειναι πιο εξυπνοι απο τους εκει αγοραστες

4. Αν ειχε μονο 50.000χλμ θα ειχε παει εστω μια δυο φορες για σερβις και θα ειχε βιβλιο. Σιγουρα δεν εχει

3. Ακομα και αν εχει 130.000χλμ αν εχει αλλαξει δισκους στα 100.000χλμ δε θα καταλαβεις τιποτα γιατι θα ειναι σα να βλεπεις ενα αμαξι με 50.000χλμ. Ιδιες φθορες στα δισκοφρενα θα εχει

Δε ξερω τι μπορεις να κανεις. Σιγουρα το χαρτι κτεο βοηθαει αφου ειναι επισημο χαρτι και μαζι με ενα δικηγορο μπορεις να κανεις υπαναχωρηση τωρα που ειναι νωρις. Εσυ μπορεις να αποδειξεις τα αληθινα χλμ και ο εμπορος δε μπορει να αποδειξει πως ειναι 50.000χλμ

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Στο χαρτι του κτεο γραφει 134000 περιπου ενω αυτος στο κοντερ εχει 50000. Να παω να παρω επισημη βεβαιωση απο το κτεο οτι οντως ειδαν να εχει τοσα χιλιομετρα και με δικηγορο να το τραβηξω οσο παει?ειδα και στο site που αναφερω οτι δεν ισχυουν οσα αναφερει.και στην συμβαση ισχυριζεται για τα 50000.εχω σκοπο να το παω μεχρι τερμα,

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν , evangelos2c said:

Στο χαρτι του κτεο γραφει 134000 περιπου ενω αυτος στο κοντερ εχει 50000. Να παω να παρω επισημη βεβαιωση απο το κτεο οτι οντως ειδαν να εχει τοσα χιλιομετρα και με δικηγορο να το τραβηξω οσο παει?ειδα και στο site που αναφερω οτι δεν ισχυουν οσα αναφερει.και στην συμβαση ισχυριζεται για τα 50000.εχω σκοπο να το παω μεχρι τερμα,

αν του στειλεις απλα ενα εξωδικο θα κλασει μεντες και μπορεις να κερδισεις αρκετα.....ειναι στο χερι σου τι θα του πεις του μαντρα οτι θελεις σαν αποζημιωση,απο επιστροφη αναστροφη πωλησης και καταβολη σε εσενα ολοκληρου του ποσου που εδωδες και φυσικα χρηματικη αποζημιωση για την ηθικα βλαβη και ψυχικη οδυνη που υπεστης απο την ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ που εγεινες αποδεκτης.

 

 

Σκηστον φιλε,εχεις χοντρα χαρτια στα χερια σου..

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε.θα συναντησω δικηγορο αυριο και θα το δω και θα το αναφερω και εδω για να βοηθησω αλλα μέλη να μην πέσουν θύματα τέτοιων <<επαγγελματιων>>

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι πρεπει να ειναι και πολυ εγκυρο το σαιντ.Εγω εβαλα τον vin ενος φιλου και μου λεει οτι ειναι νισσαν juke και οχι το qashqai. Κατι δεν παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια εγω εβαλα ένα πεζο 406 το εβγαλε μια χαρα. και σκεψου ότι πληρωνεις για να παρεις την περιληψη

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν προχωρησα να πληρωσω αλλα απο τα πρωτα στοιχεια μου εβγαλε οτι ειναι το juke οποτε κατι ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Themis83 said:

Εγω δεν προχωρησα να πληρωσω αλλα απο τα πρωτα στοιχεια μου εβγαλε οτι ειναι το juke οποτε κατι ειναι λαθος.

Καταλαβα.αν και γω εδωσα ενα ποσο θα το συνεχισω με δικηγορο απο δω και περα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει και στο θέμα για τα μεταχειρισμένα Golf. Όχι από μάντρες, δεν είναι ότι καλύτερο.

Καλά ξεμπερδέματα Ευάγγελε.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , nikdev said:

Τα έχουμε πει και στο θέμα για τα μεταχειρισμένα Golf. Όχι από μάντρες, δεν είναι ότι καλύτερο.

Καλά ξεμπερδέματα Ευάγγελε.

Την πατησα απο οτι φαινεται οσο αφορα τα χιλιομετρα.μηχανικα συμφωνα με αντιπροσωπεια ειναι κομπλε.αυτο που με προβληματιζει σημαντικα ειναι αν θα εχω θεμα μελλοντικα με το κτεο αν αρχισουν διασταυρωσεις.μια ερωτηση αν ξερει καποιος.στο κτεο ο ελεγκτης ειναι υποχρεωμενος να γραψει οτι λεει το κοντερ για χιλιομετρα ή οτι του πει αυτος που το φερνει?μπορω να κινηθω νομικα κατα του κτεο για λανθασμενη καταχωρηση στοιχειων με καποιο πιθανο οφελος για μενα?

Link to comment
Share on other sites

Κοντέρ.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , nikdev said:

Κοντέρ.

Δηλαδη αφου αποδεικνυεται με δημοσιο εγγραφο του κτεο οτι δεν εβαλε τα σωστα χιλιομετρα ο ελεγκτης μπορεις να ζητησεις αποζημιωση απο το κτεο καθως το κοντερ εχει λιγοτερα πανω?

 

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλεια εχεις με το κτεο. Ο ελεγκτης εβαλε τα σωστα. Θα κατηγορηθει για την αληθεια?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω δουλεψει σε μαντρα.ακουστε τι γινεται.περναει το αμαξι κτεο για να γινει η εισαγωγη απο την εξω χωρα.τα χλμ που θα εμφανιστουν ειναι οκ.τα γνησια δηλαδη.τη δευτερη που θα περασει επιτηδες κτεο τους λενε να το κοψουν το αμαξι πχ λειπει το φαρμακειο.καμενη μια λαμπα.οτιδηποτε.εκτυπωνεται ενα χαρτι και αυτο πανω λεει ποσα χλμ ειχε τη προηγουμενη φορα και ποσα εχει τωρα.πχ 150000 τη πρωτη 150100 τη δευτερη.λογικο.οταν πας να ξαναελεχθει το αμαξι για επανελεγχο το συστημα κοβει αποδεικτικο μονο με τα τωρινα χλμ πχ 30000 που τα εχει αλλαξει ο μαντρας.και δινει στον αγοραστη το δευτερο εντυπο του κτεο που ειναι οκ το αμαξι και δε δινει το πρωτο με τα γνησια χλμ και για το λογο που εχει κοπει

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν , takpanos said:

Τι δουλεια εχεις με το κτεο. Ο ελεγκτης εβαλε τα σωστα. Θα κατηγορηθει για την αληθεια?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το θεμα ειναι αυτο που ρωτησα παραπανω.ο ελεγκτης τα χιλιομετρα τα καταχωρει με βαση τι λεει το κοντερ ή τι λεει το χαρτι που θα του φερει ο οδηγος.το λεω αυτο επειδη στην αδεια κυκλοφοριας λεει 134000 περιπου ενω στο κοντερ 50000.οποτε ειτε ο ελεγκτης πηρε το λαδακι του ειτε ειναι μπατε σκυλοι αλεστε και τα ιδιωτικα κτεο

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , diver86 said:

εχω δουλεψει σε μαντρα.ακουστε τι γινεται.περναει το αμαξι κτεο για να γινει η εισαγωγη απο την εξω χωρα.τα χλμ που θα εμφανιστουν ειναι οκ.τα γνησια δηλαδη.τη δευτερη που θα περασει επιτηδες κτεο τους λενε να το κοψουν το αμαξι πχ λειπει το φαρμακειο.καμενη μια λαμπα.οτιδηποτε.εκτυπωνεται ενα χαρτι και αυτο πανω λεει ποσα χλμ ειχε τη προηγουμενη φορα και ποσα εχει τωρα.πχ 150000 τη πρωτη 150100 τη δευτερη.λογικο.οταν πας να ξαναελεχθει το αμαξι για επανελεγχο το συστημα κοβει αποδεικτικο μονο με τα τωρινα χλμ πχ 30000 που τα εχει αλλαξει ο μαντρας.και δινει στον αγοραστη το δευτερο εντυπο του κτεο που ειναι οκ το αμαξι και δε δινει το πρωτο με τα γνησια χλμ και για το λογο που εχει κοπει

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δηλαδη συμφωνα με την εμπειρια σου η περιπτωση αυτη ειναι φυσιολογικη και οτι τα χιλιομετρα ειναι ενταξει?εμενα αυτο που με φοβιζει ειναι μην το παω με λιγοτερα χιλιομετρα στο κτεο σε σχεση με τα τωρινα καταχωρημενα και το κοψουν και τρεχουμε με προστιμα.γιατι η διαφορα των 130000(δηλωμενα στο κτεο) με τα 50000 (κοντερ)που εχει τωρα δεν καλυπτεται σε 2 ετη.το να ειχε 20000 παραπανω απο οτι ελεγε δεν θα με πειραζε αλλα ειναι πολυ περισσοτερα

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι ειναι φυσιολογικη.ειναι μια νομιμη παρανομια να ξεγελανε τον υποψηφιο αγοραστη λεγοντας του :κοιτα το κτεο εχει μονο 50000χλμ ενω το πρωτοτυπο με τα 200000χλμ το κρατανε για παρτη τους.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

να στο κοψουν δε το κοβουν.δε τους νοιαζει.αν εχεις καποιον γνωστο μπορεις να δεις ολο το ιστορικο του οχηματος σε οποιοδηποτε κτεο και στο τελωνειο επισης δεν υπαρχει περιπτωση να παιξεις μαιμουδια στο τελωνειο.πηγε εξω ο τυπος και πηρε αμαξι με 50000χλμ?γιατι δε το πηρε απο δω να γλυτωσει και τα εξοδα τελωνειου συν τα μεταφορικα?βλακειες.τα εχω δει με τα ματια μου αναθεμα τη κοροιδια που πουλανε

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν πας στο συγκοινωνιων να ζητησεις τον φακελο του αυτοκινητου να δεις στα χαρτια του τελωνειου, ή το χαρτι εισοδου στο τελωνειο αν ηρθε οδικος, με ποσα km εισηχθει το αυτοκινητο στην Ελλαδα, αν εκει τα Km ειναι παραπανω απο αυτα που λεει το κοντερ, τοτε δικαστικα θα του κοψεις τον κωλο του μαντρα για εξαπατιση ή να σου επιστρεψει καποιο ποσο αν δεν θελει να παει δικαστικα.

Με το χαρτι του κτεο δεν μπορεις να αποδιξεις και πολλα, οσο ενα εγραφο απο το τελωνειο.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.