Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

Recommended Posts

Εξαιρετικο post. Παρα πολυ ωραιες οι αλλαγες! Ενθουσιαστηκα που υπαρχει κοσμος εκει εξω να πειραξει το αυτοκινητο μας. Δεν ειμαι φαν του πορτοκαλι, αλλα ο Μανταρινης ειναι respect. Μια ερωτηση εχω. Το μαυρισμα στο μπροστινο φαναρι πως το εκανες; ειναι ταινια απο πανω ή μπηκες σε διαδικασια να το ανοιξεις; ειμαι 10 μερες πριν τα βαψιματα σε λεπτομερειες και θα με ενδιεφερε κ αυτο..

Εξαιρετικο post. Παρα πολυ ωραιες οι αλλαγες! Ενθουσιαστηκα που υπαρχει κοσμος εκει εξω να πειραξει το αυτοκινητο μας. Δεν ειμαι φαν του πορτοκαλι, αλλα ο Μανταρινης ειναι respect. Μια ερωτηση εχω. Το μαυρισμα στο μπροστινο φαναρι πως το εκανες; ειναι ταινια απο πανω ή μπηκες σε διαδικασια να το ανοιξεις; ειμαι 10 μερες πριν τα βαψιματα σε λεπτομερειες και θα με ενδιεφερε κ αυτο..
Καλησπέρα!
Στο φανάρι εχει μπει μαύρη ταινία gloss της 3Μ εξωτερικά από το μαγαζί που μου έκαναν το de-chrome.

Και ευχαριστώ πολύ για τα καλά σχόλια@Lev

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Το πόσο θα κάτσει το αυτοκίνητο εκτός από τη διαφορά στο μήκος του ελατηρίου παίζει ρόλο και η σκληρότητα αυτού. Αν ξέρεις τη σκληρότητα μπορείς να υπολογίσεις και το επιπλέον βύθισμα.

22 hours ago , doggy said:

Καλησπέρα!
Στο φανάρι εχει μπει μαύρη ταινία gloss της 3Μ εξωτερικά από το μαγαζί που μου έκαναν το de-chrome.

Και ευχαριστώ πολύ για τα καλά σχόλια@Lev

Σ' ευχαριστώ, καλές βόλτες!

8 hours ago, stavrouliasp said:

Το πόσο θα κάτσει το αυτοκίνητο εκτός από τη διαφορά στο μήκος του ελατηρίου παίζει ρόλο και η σκληρότητα αυτού. Αν ξέρεις τη σκληρότητα μπορείς να υπολογίσεις και το επιπλέον βύθισμα.

Έχεις δίκιο, και αυτό δεν το κοίταξα ποτέ να σου πω την αλήθεια. In any case είμαι happy με το αποτέλεσμα. :)

Μικρές βελτιώσεις, εμφανισιακές στον Μανταρίνη.

Είχα παραγγείλει από kliimw.com (Klii Motorwerkes) ένα κάρο αυτοκόλλητα και έκανα και ειδική παραγγελία για να μου ταιριάξουν το χρώμα του αυτοκινήτου, σε vinyl αυτοκόλλητο για να φτιάξω τα εσωτερικά κομμάτια του πίσω σήματος (το οποίο στο μεταξύ βάφτηκε οπότε είναι ήδη οκ), το μπροστινό σήμα και επίσης custom VWClub αυτοκόλλητα σε Energetic Orange.

Επιπλέον πήρα αυτοκόλλητα (3-4 διαφορετικά) για το τιμόνι, και για το πίσω σήμα σε μαύρο, σε sticker bomb κ.α. για να έχω επιλογές. :)

Δεν λέω, το ταίριασμα του χρώματος ήταν χρονοβόρο και ακριβό αλλά άξιζε.

Δείτε παρακάτω καταρχήν την συλλογή:

IMG_20201128_132529.jpg

inlets για το λογότυπο του τιμονιού στα χρώματα του MK7 GTD:

IMG_20201128_133129.jpg

Δοκιμή του χρώματος στα custom αυτοκόλλητα (βρείτε το αυτοκόλλητο):

IMG_20201128_133504.jpg

Τώρα το βλέπετε;

IMG_20201128_133521.jpg

Και το λογότυπό μας στο χρώμα του αυτοκινήτου:

IMG_20201128_135352.jpg

Μόλις έχουμε μια ζεστή μέρα (εχθές είχαμε 6 βαθμούς στο Άμστερνταμ και δεν ήταν ό,τι πιο ευχάριστο) θα κάτσω να αλλάξω το μπροστινό wrap που έχω στο VW badge, με αυτό που παρήγγειλα στο χρώμα του αυτοκινήτου.

ετσι...τουμπανο το κανες...και το πολακι απο τον Μαιο κοιμαται παραμελημενο...αλλα στο παρκινγκ αυτο θα σε φερει...

2 hours ago, TMESSOLO said:

ετσι...τουμπανο το κανες...και το πολακι απο τον Μαιο κοιμαται παραμελημενο...αλλα στο παρκινγκ αυτο θα σε φερει...

Κατεβαίνω Ελλάδα 19/12 και το 1ο πράμα που θα κάνω είναι να πάω στο πολάκι να το νταντέψω! :)

On 8/19/2020 at 7:33 PM, doggy said:

Λίγο πολύ όλοι ξέρετε το VW Polo 6N που έχω στην Ελλάδα , το οποίο λόγω Covid-19 δεν έχω καταφέρει να φέρω στην Ολλανδία. Θέλοντας όμως και ένα λίγο πιο "καθημερινό" αυτοκίνητο για την Ολλανδία, πήρα ένα T-Roc. Ας παρουσιάσω και τον Μανταρίνη λοιπόν.

Πρόκειται για ένα 2020 T-Roc 2.0 TSI, που καθώς έχω το μικρόβιο της βελτίωσης (γενικά), πέρασε και αυτό ήδη από μερικά στάδια βελτίωσης.

Το αυτοκίνητο παρέμεινε "μαμά" για 1 εβδομάδα και κατόπιν έγιναν wrap με μαύρο gloss 3M vinyl όλες οι ασημί λεπτομέρειες (ράγες οροφής, ασημένιες ψεύτικες εξατμίσεις στον πίσω προφυλακτήρα, λογότυπα μπρος πίσω και πλαινά) και βαφή των δαγκάνων των φρένων σε πορτοκαλί gloss.

Λίγο αργότερα έγιναν φιμέ τα πίσω φανάρια +3ο στοπ +ανακλαστήρες, τα DLR/φλας και μπήκε και φιμέ λωρίδα στο μπροστά τζάμι ψηλά, για να διευκολύνει στην οδήγηση.

Ενδιάμεσα στις 2 επισκέψεις για το wrap έγινε ηλεκτροστατική βαφή στις Sebring 18" ζάντες, σε μαύρο gloss χρώμα και μπήκαν και τα γνήσια self-leveling καπάκια στις ζάντες με το καινούριο λογότυπο της VW.

Τα παραπάνω ακολούθησε κατόπιν η αφαίρεση του πίσω wrap στο λογότυπο και η βαφή του σε μαύρο gloss με τα γεμίσματα στο χρώμα του αμαξώματος. Επιπλέον έγινε custom ο πίσω προφυλακτήρας με την αφαίρεση των ψεύτικων εξατμίσεων. Και έγινε ceramic coating σε όλο το αυτοκίνητο.

Λίγο αργότερα μπήκαν ένα turbo muffler delete, ένα turbo intake 90 degree elbow και τα δύο της racingline και μπήκε πρόγραμμα 1ου σταδίου που μας έδωσε περίπου τα 260 άλογα (με 100άρα βενζίνη) και 430nm ροπής.

Πίστευα πως τελείωσα αλλά ακόμη δεν μου καθόταν καλά στο μάτι. :)

Οπότε οι 18" Sebring αλλάχθηκαν με DRC DGR ζάντες σε μαύρο gloss (Pretoria inspired) σε 19"x8.5 ET45 και με 235/40/19 Continental Sportcontact 6XL.

Και τέλος, μπήκαν ελατήρια της Eibach, το Pro-Kit συγκεκριμένα, κρατώντας την μαμά ανάρτηση. Ο λόγος που δεν άλλαξα ανάρτηση γενικά είναι γιατί την στιγμή της αλλαγής το αυτοκίνητο είχε περι τα 6500χλμ μόνο.

Μπήκε και μια custom cat-back (OPF/GPF back) εξάτμιση και πλέον θα περιμένω υπομονετικά μέχρι να λήξει η 4ετής εγγύηση πριν πάμε για bigger turbo κλπ. ;)

Πάρτε και μερικές φώτο από την αρχή μέχρι τώρα.

ΟΕΜ:

IMG-20200308-WA0006.jpg.7bb6ec4de9fb6569

Wrapped:

20200320_172322.jpg

20200320_172549.jpg

18" Sebring painted:

IMG_20200408_144316.jpg.5acd3f9d50e29cde

Tinted lights:

StorySaver_procarwrap_95217205_802072813

Custom rear logo and rear bumper:

IMG-20200520-WA0000.jpg.6a769d921a0de394

IMG-20200520-WA0001.jpg.d4cd48ac3de10256

19" DRC DGR rims:

IMG_20200801_134005b.jpg.0da6604be17dc53

Eibach springs installed:

IMG_20200806_161305.jpg.964e889d243d6a59

Valve exhaust installed:

jmtuning.nl_20200929_204716.jpg

IMG_20200929_170026__01.jpg

Και μερικά ξερόγκαζα με την βαλβίδα ανοιχτή και κλειστή:

Αν δεν το έβλεπα μέσα από το φόρουμ θα νόμιζα ότι είναι από παρουσίαση της Volkswagen. Πραγματικά απίστευτο look, ωραίο χρώμα, τα φανάρια του εξωπραγματικά, τα δίμπουκα πίσω σκέτη τρέλα και η ζάντες το κερασάκι. Πραγματικά ένα αυτοκίνητο που ξεχωρίζει στο δρόμο. Καλοτάξιδο!

12 minutes ago, vwdeo9 said:

Αν δεν το έβλεπα μέσα από το φόρουμ θα νόμιζα ότι είναι από παρουσίαση της Volkswagen. Πραγματικά απίστευτο look, ωραίο χρώμα, τα φανάρια του εξωπραγματικά, τα δίμπουκα πίσω σκέτη τρέλα και η ζάντες το κερασάκι. Πραγματικά ένα αυτοκίνητο που ξεχωρίζει στο δρόμο. Καλοτάξιδο!

τετοια λεγε του και στο τελος δεν θα φαινεται οτι ειναι vw..ασε τον μανταρινη στην τρελλα του και δες την πολαρα του που την εχει κανει διαστημοπλοιο...:lol:

εννοειται οτι κανω πλακα..προσεγμενο αυτοκινητο...αλλα και το πολο ειναι οπλο

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
τετοια λεγε του και στο τελος δεν θα φαινεται οτι ειναι vw..ασε τον μανταρινη στην τρελλα του και δες την πολαρα του που την εχει κανει διαστημοπλοιο...

εννοειται οτι κανω πλακα..προσεγμενο αυτοκινητο...αλλα και το πολο ειναι οπλο
Όντως η πολάρα είναι η 1η αγάπη και η μεγάλη μου αρρώστια!
Χωρίς να θέλω να ακουστώ ψώνιο (ίσως να είμαι )@vwdeo9 όντως δες το Polo και θα καταλάβεις