Jump to content

Recommended Posts

Εξαιρετικο post. Παρα πολυ ωραιες οι αλλαγες! Ενθουσιαστηκα που υπαρχει κοσμος εκει εξω να πειραξει το αυτοκινητο μας. Δεν ειμαι φαν του πορτοκαλι, αλλα ο Μανταρινης ειναι respect. Μια ερωτηση εχω. Το μαυρισμα στο μπροστινο φαναρι πως το εκανες; ειναι ταινια απο πανω ή μπηκες σε διαδικασια να το ανοιξεις; ειμαι 10 μερες πριν τα βαψιματα σε λεπτομερειες και θα με ενδιεφερε κ αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο post. Παρα πολυ ωραιες οι αλλαγες! Ενθουσιαστηκα που υπαρχει κοσμος εκει εξω να πειραξει το αυτοκινητο μας. Δεν ειμαι φαν του πορτοκαλι, αλλα ο Μανταρινης ειναι respect. Μια ερωτηση εχω. Το μαυρισμα στο μπροστινο φαναρι πως το εκανες; ειναι ταινια απο πανω ή μπηκες σε διαδικασια να το ανοιξεις; ειμαι 10 μερες πριν τα βαψιματα σε λεπτομερειες και θα με ενδιεφερε κ αυτο..
Καλησπέρα!
Στο φανάρι εχει μπει μαύρη ταινία gloss της 3Μ εξωτερικά από το μαγαζί που μου έκαναν το de-chrome.

Και ευχαριστώ πολύ για τα καλά σχόλια@Lev

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Το πόσο θα κάτσει το αυτοκίνητο εκτός από τη διαφορά στο μήκος του ελατηρίου παίζει ρόλο και η σκληρότητα αυτού. Αν ξέρεις τη σκληρότητα μπορείς να υπολογίσεις και το επιπλέον βύθισμα.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , doggy said:

Καλησπέρα!
Στο φανάρι εχει μπει μαύρη ταινία gloss της 3Μ εξωτερικά από το μαγαζί που μου έκαναν το de-chrome.

Και ευχαριστώ πολύ για τα καλά σχόλια@Lev

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Σ' ευχαριστώ, καλές βόλτες!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, stavrouliasp said:

Το πόσο θα κάτσει το αυτοκίνητο εκτός από τη διαφορά στο μήκος του ελατηρίου παίζει ρόλο και η σκληρότητα αυτού. Αν ξέρεις τη σκληρότητα μπορείς να υπολογίσεις και το επιπλέον βύθισμα.

Έχεις δίκιο, και αυτό δεν το κοίταξα ποτέ να σου πω την αλήθεια. In any case είμαι happy με το αποτέλεσμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μικρές βελτιώσεις, εμφανισιακές στον Μανταρίνη.

 

Είχα παραγγείλει από kliimw.com (Klii Motorwerkes) ένα κάρο αυτοκόλλητα και έκανα και ειδική παραγγελία για να μου ταιριάξουν το χρώμα του αυτοκινήτου, σε vinyl αυτοκόλλητο για να φτιάξω τα εσωτερικά κομμάτια του πίσω σήματος (το οποίο στο μεταξύ βάφτηκε οπότε είναι ήδη οκ), το μπροστινό σήμα και επίσης custom VWClub αυτοκόλλητα σε Energetic Orange.

Επιπλέον πήρα αυτοκόλλητα (3-4 διαφορετικά) για το τιμόνι, και για το πίσω σήμα σε μαύρο, σε sticker bomb κ.α. για να έχω επιλογές. :)

 

Δεν λέω, το ταίριασμα του χρώματος ήταν χρονοβόρο και ακριβό αλλά άξιζε.

 

Δείτε παρακάτω καταρχήν την συλλογή:

IMG_20201128_132529.jpg

 

inlets για το λογότυπο του τιμονιού στα χρώματα του MK7 GTD:

IMG_20201128_133129.jpg

 

Δοκιμή του χρώματος στα custom αυτοκόλλητα (βρείτε το αυτοκόλλητο):

IMG_20201128_133504.jpg

 

Τώρα το βλέπετε;

IMG_20201128_133521.jpg

 

Και το λογότυπό μας στο χρώμα του αυτοκινήτου:

IMG_20201128_135352.jpg

 

Μόλις έχουμε μια ζεστή μέρα (εχθές είχαμε 6 βαθμούς στο Άμστερνταμ και δεν ήταν ό,τι πιο ευχάριστο) θα κάτσω να αλλάξω το μπροστινό wrap που έχω στο VW badge, με αυτό που παρήγγειλα στο χρώμα του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

ετσι...τουμπανο το κανες...και το πολακι απο τον Μαιο κοιμαται παραμελημενο...αλλα στο παρκινγκ αυτο θα σε φερει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TMESSOLO said:

ετσι...τουμπανο το κανες...και το πολακι απο τον Μαιο κοιμαται παραμελημενο...αλλα στο παρκινγκ αυτο θα σε φερει...

Κατεβαίνω Ελλάδα 19/12 και το 1ο πράμα που θα κάνω είναι να πάω στο πολάκι να το νταντέψω! :)

Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2020 at 7:33 PM, doggy said:

Λίγο πολύ όλοι ξέρετε το VW Polo 6N που έχω στην Ελλάδα , το οποίο λόγω Covid-19 δεν έχω καταφέρει να φέρω στην Ολλανδία. Θέλοντας όμως και ένα λίγο πιο "καθημερινό" αυτοκίνητο για την Ολλανδία, πήρα ένα T-Roc. Ας παρουσιάσω και τον Μανταρίνη λοιπόν.

 

Πρόκειται για ένα 2020 T-Roc 2.0 TSI, που καθώς έχω το μικρόβιο της βελτίωσης (γενικά), πέρασε και αυτό ήδη από μερικά στάδια βελτίωσης.

 

Το αυτοκίνητο παρέμεινε "μαμά" για 1 εβδομάδα και κατόπιν έγιναν wrap με μαύρο gloss 3M vinyl όλες οι ασημί λεπτομέρειες (ράγες οροφής, ασημένιες ψεύτικες εξατμίσεις στον πίσω προφυλακτήρα, λογότυπα μπρος πίσω και πλαινά) και βαφή των δαγκάνων των φρένων σε πορτοκαλί gloss.

Λίγο αργότερα έγιναν φιμέ τα πίσω φανάρια +3ο στοπ +ανακλαστήρες, τα DLR/φλας και μπήκε και φιμέ λωρίδα στο μπροστά τζάμι ψηλά, για να διευκολύνει στην οδήγηση.

 

Ενδιάμεσα στις 2 επισκέψεις για το wrap έγινε ηλεκτροστατική βαφή στις Sebring 18" ζάντες, σε μαύρο gloss χρώμα και μπήκαν και τα γνήσια self-leveling καπάκια στις ζάντες με το καινούριο λογότυπο της VW.

 

Τα παραπάνω ακολούθησε κατόπιν η αφαίρεση του πίσω wrap στο λογότυπο και η βαφή του σε μαύρο gloss με τα γεμίσματα στο χρώμα του αμαξώματος. Επιπλέον έγινε custom ο πίσω προφυλακτήρας με την αφαίρεση των ψεύτικων εξατμίσεων. Και έγινε ceramic coating σε όλο το αυτοκίνητο.

 

Λίγο αργότερα μπήκαν ένα turbo muffler delete, ένα turbo intake 90 degree elbow και τα δύο της racingline και μπήκε πρόγραμμα 1ου σταδίου που μας έδωσε περίπου τα 260 άλογα (με 100άρα βενζίνη) και 430nm ροπής.

 

Πίστευα πως τελείωσα αλλά ακόμη δεν μου καθόταν καλά στο μάτι. :)

Οπότε οι 18" Sebring αλλάχθηκαν με DRC DGR ζάντες σε μαύρο gloss (Pretoria inspired) σε 19"x8.5 ET45 και με 235/40/19 Continental Sportcontact 6XL.

Και τέλος, μπήκαν ελατήρια της Eibach, το Pro-Kit συγκεκριμένα, κρατώντας την μαμά ανάρτηση. Ο λόγος που δεν άλλαξα ανάρτηση γενικά είναι γιατί την στιγμή της αλλαγής το αυτοκίνητο είχε περι τα 6500χλμ μόνο.

 

Μπήκε και μια custom cat-back (OPF/GPF back) εξάτμιση και πλέον θα περιμένω υπομονετικά μέχρι να λήξει η 4ετής εγγύηση πριν πάμε για bigger turbo κλπ. ;)

 

Πάρτε και μερικές φώτο από την αρχή μέχρι τώρα.

 

ΟΕΜ:

IMG-20200308-WA0006.jpg.7bb6ec4de9fb6569

 

 

Wrapped:

20200320_172322.jpg

20200320_172549.jpg

 

 

18" Sebring painted:

IMG_20200408_144316.jpg.5acd3f9d50e29cde

 

 

Tinted lights:

StorySaver_procarwrap_95217205_802072813

 

 

Custom rear logo and rear bumper:

IMG-20200520-WA0000.jpg.6a769d921a0de394

IMG-20200520-WA0001.jpg.d4cd48ac3de10256

 

 

19" DRC DGR rims:

IMG_20200801_134005b.jpg.0da6604be17dc53

 

 

Eibach springs installed:

IMG_20200806_161305.jpg.964e889d243d6a59

 

 

Valve exhaust installed:

jmtuning.nl_20200929_204716.jpg

IMG_20200929_170026__01.jpg

 

Και μερικά ξερόγκαζα με την βαλβίδα ανοιχτή και κλειστή:

 

 

 

Αν δεν το έβλεπα μέσα από το φόρουμ θα νόμιζα ότι είναι από παρουσίαση της Volkswagen. Πραγματικά απίστευτο look, ωραίο χρώμα, τα φανάρια του εξωπραγματικά, τα δίμπουκα πίσω σκέτη τρέλα και η ζάντες το κερασάκι. Πραγματικά ένα αυτοκίνητο που ξεχωρίζει στο δρόμο. Καλοτάξιδο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, vwdeo9 said:

Αν δεν το έβλεπα μέσα από το φόρουμ θα νόμιζα ότι είναι από παρουσίαση της Volkswagen. Πραγματικά απίστευτο look, ωραίο χρώμα, τα φανάρια του εξωπραγματικά, τα δίμπουκα πίσω σκέτη τρέλα και η ζάντες το κερασάκι. Πραγματικά ένα αυτοκίνητο που ξεχωρίζει στο δρόμο. Καλοτάξιδο!

τετοια λεγε του και στο τελος δεν θα φαινεται οτι ειναι vw..ασε τον μανταρινη στην τρελλα του και δες την πολαρα του που την εχει κανει διαστημοπλοιο...:lol:

 

εννοειται οτι κανω πλακα..προσεγμενο αυτοκινητο...αλλα και το πολο ειναι οπλο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έβλεπα μέσα από το φόρουμ θα νόμιζα ότι είναι από παρουσίαση της Volkswagen. Πραγματικά απίστευτο look, ωραίο χρώμα, τα φανάρια του εξωπραγματικά, τα δίμπουκα πίσω σκέτη τρέλα και η ζάντες το κερασάκι. Πραγματικά ένα αυτοκίνητο που ξεχωρίζει στο δρόμο. Καλοτάξιδο!
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
τετοια λεγε του και στο τελος δεν θα φαινεται οτι ειναι vw..ασε τον μανταρινη στην τρελλα του και δες την πολαρα του που την εχει κανει διαστημοπλοιο...
 
εννοειται οτι κανω πλακα..προσεγμενο αυτοκινητο...αλλα και το πολο ειναι οπλο
Όντως η πολάρα είναι η 1η αγάπη και η μεγάλη μου αρρώστια!
Χωρίς να θέλω να ακουστώ ψώνιο (ίσως να είμαι )@vwdeo9 όντως δες το Polo και θα καταλάβεις

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@doggy καλησπερα αγορινα. Τα badge για το τιμονι εξαιρετικη προσθηκη. Θα παραγγειλω οπωσδηποτε. Το εβαλες απο πανω απο το αλλο ή βγαινει πρωτα το προηγουμενο;

Επισης στη μασκα μπροστα πως το εβαψες το σημα; στο εβγαλαν; εδω μου ειπαν οτι δ βγαινει..

 

Edit: δ ειναι badge αλλα αυτοκολλητα απ οτι καταλαβα. Με γνωμονα ποιο μοντελο παρηγγειλες; mk7.5? 

Edited by Lev
Link to comment
Share on other sites



[mention=1]doggy[/mention] καλησπερα αγορινα. Τα badge για το τιμονι εξαιρετικη προσθηκη. Θα παραγγειλω οπωσδηποτε. Το εβαλες απο πανω απο το αλλο ή βγαινει πρωτα το προηγουμενο;
Επισης στη μασκα μπροστα πως το εβαψες το σημα; στο εβγαλαν; εδω μου ειπαν οτι δ βγαινει..
 
Edit: δ ειναι badge αλλα αυτοκολλητα απ οτι καταλαβα. Με γνωμονα ποιο μοντελο παρηγγειλες; mk7.5? 


Καλησπέρα!
Στο τιμόνι είναι αυτοκόλλητο και παρήγγειλα με γνώμονα τα golf mk7/7.5 όντως. :-)

Το μπροστά σήμα είναι επίσης wrap, αυτοκόλλητο. Το οποίο αυτές τις μέρες θα αλλαχθεί με το custom wrap στο χρώμα του αυτοκινήτου.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , doggy said:


 

 


Καλησπέρα!
Στο τιμόνι είναι αυτοκόλλητο και παρήγγειλα με γνώμονα τα golf mk7/7.5 όντως. :-)

Το μπροστά σήμα είναι επίσης wrap, αυτοκόλλητο. Το οποίο αυτές τις μέρες θα αλλαχθεί με το custom wrap στο χρώμα του αυτοκινήτου. emoji16.png

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

 

Πολυ ωραια. Σ ευχαριστω που με κατατοπισες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή στο μπροστινό σήμα έγινε τον Φλεβάρη του 2021 όντως αλλά δεν κράτησε πολύ. Δεν μου άρεσε όσο το περίμενα οπότε αφαιρέθηκε και ξαναμπήκε το μαύρο σήμα.

 

IMG_20210212_213816__01.jpg IMG_20210213_132852.jpg

 

Δεν λέω, όμορφο αλλά δεν μου καθόταν καλά. Οπότε back to black.

 

Επίσης αλλάχθηκαν οι H8 λάμπες από τα προβολάκια σε λευκό αντί κίτρινου για να μην χαλάει την ομοιομορφία.

IMG_20210821_141337.jpg

 

Κάτι άλλο τυχερό που μου έκατσε τον Ιούλιο, κέρδισα 4 χρωματιστές ζώνες σε τοπική συνάντηση κάποιου club στην Ολλανδία. Πλήρωσα για την 5η ώστε να είναι όλες ίδιες και έβαλα μαύρες με πορτοκαλί ρίγα. :)

 

IMG_20210918_171403.jpg

 

Και τέλος (από τα ευχάριστα) ξεκλείδωσα το HMI / Performance Monitor στο infotainment.

IMG_20211107_164642.jpg

 

Και τα δυσάρεστα, πριν 2-3 εβδομάδες σε ένα κομμάτι της εθνικής εδώ στην Ολλανδία ενώ πήγαινα με 120 μου πετάχτηκε αλεπού. Ευτυχώς δεν έχασα τον έλεγχο, μικρή μανούβρα ίσα ίσα για να μην σκάσει στο κέντρο η αλεπού και μικρές υλικές ζημιές. Το ζώο κατά πάσα πιθανότητα δεν επιβίωσε, σταμάτησα περίπου 800μ πιο κάτω που είχε βενζινάδικο και κάλεσα αστυνομία η οποίοι κατέγραψαν το συμβάν τηλεφωνικά και μου είπαν θα στείλουν έναν οργανισμό που έχουν να βρει την αλεπού και είτε να της κάνουν ευθανασία ή να την περιθάλψουν αναλόγως του τραυματισμού. Κατόπιν μου ζήτησαν να συνεχίσω το ταξίδι μου μιας και το αμάξι μπορούσε να κυκλοφορήσει (είχαν ξεκουμπώσει πλαστικά εδώ και εκεί και είχαν σπάσει χαμηλά το lip και η γρίλια).

Το αμάξι είναι μέσα για αλλαγή των σπασμένων μερών του προφυλακτήρα (γρίλια, χειλάκι, βάση γρίλιας κλπ) και επί της ευκαιρίας ξεκίνησα κανά 2 αλλαγές ακόμη. Θα βαφούν στα φανάρια από μέσα ότι λεπτομέρειες είναι με χρώμιο, σε μαύρο, θα βαφτούν σε μαύρο οι ασημί λεπτομέρειες που είχαν προηγουμένως γίνει wrapped με μαύρο βινύλιο και θα μονταριστούν κανά 2-3 πραγματάκια της Maxton Design. :)

Μόλις ετοιμαστεί από τον φανοποιό θα πάει ξανά για κεραμικό για σφράγιση του χρώματος από την αρχή.

 

IMG-20211126-WA0000.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Με γεια τις αλλαγές... Όσο για το χτύπημα, το μη χειρον βέλτιστον που έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.

Αυτό με το ξεκλείδωμα του Performance Monitor με ενδιαφέρει πάρα πολύ κι εμένα... Πως το έκανες;

VW Tiguan 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, topmar said:

Αυτό με το ξεκλείδωμα του Performance Monitor με ενδιαφέρει πάρα πολύ κι εμένα... Πως το έκανες;

 

Με remote work από αυτούς τους τυπάδες: https://www.instagram.com/vagretrofit/?hl=en

Χρειάτηκε να αγοράσω VAS και κανά 2-3 πραματάκια που χρειάζονταν (αφού τους έστειλα πρώτα MIB version και κάτι άλλα στοιχεία) και μου έφτιαξαν τα FEC που χρειάζομαι. 

Μπήκαν remotely -η διαδικασία έφαγε συνολικά 1-2 μέρες από την ζωή μου- και έκαναν όλη την δουλειά, συν αναβάθμιση σε κάποια modules μιας και μπήκαν.

 

Το αμάξι κατά την διαδικασία, έγινε χριστουγεννιάτικο δέντρο για καμιά ώρα όσο κάνανε ξανά το End of Production Line reprogramming για να παίξουν όλα ομαλά, εκεί μόνο χέστηκα λίγο αλλά όλα καλά μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το VAS, τι άλλα πραγματάκια έπρεπε να αγοράσεις και πόσο κόστισε όλο το project;;

VW Tiguan 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

VAS 5054 διαγνωστικό (πήρα από AliExpress)

Συγκεκριμένο μοντέλο D-Link USB to Ethernet αντάπτορα που είναι συμβατό με το MIB της VW για να μπει στη USB του αυτοκινήτου για σύνδεση με το laptop

Κάρτα μνήμης για να μπουν κάποια updates καρφωτά στο αμάξι

USB - SD card reader για να μπορώ να βάλω τα αρχεία που χρειάζεται στην κάρτα μνήμης

και νομίζω και ένα USB bluetooth adapter

 

Αυτά πρέπει να πήγαν κανά 150-200άρι αλλά μου έμειναν για ότι άλλο θέλω.

Επιπλέον έδωσα 150 ευρώ στους τύπους για να κάνουν την δουλειά remotely. Μπήκαν με team viewer στο λάπτοπ και κάναμε παιχνίδι.

 

Ιδανικά όμως θα πρέπει να έχεις πρίζα κοντά για να μη ξεμείνει το λάπτοπ σου από μπαταρία και να έχεις ίντερνετ. Προσωπικά έχω powerbank που κάνει για λάπτοπς και είχα βάλει και το 5G hotspot στο κινητό για να έχω ίντερνετ. 

Κάποια μεγάλα αρχεία που χρειάστηκε (έγινε firmware update το MIB), ανέβηκα σπίτι και τα κατέβασα από τη σύνδεση εκεί. Και για το αυτοκίνητο, κάποιες φορές συνεννοήθηκα πρώτα μαζί τους και είχα το αμάξι αναμμένο για να μη πέσει η μπαταρία.

 

Αυτά. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αρκετά βλέπω βγήκε το κόστος... Θα δω μήπως γίνεται από obd eleven....

VW Tiguan 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αρκετά βλέπω βγήκε το κόστος... Θα δω μήπως γίνεται από obd eleven....

VW Tiguan 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater


Δεν γίνεται. Πρέπει να ανοιχθεί το MIB unit πρώτα με custom firmware ώστε να μπορείς να του περάσεις FECs.
Μετά ναι, μπορείς να παίξεις με obdeleven.

Οι συγκεκριμένοι έκαναν όλη την βρωμοδουλειά μόνοι τους και μου έδωσαν οδηγίες όταν ήταν να κάνω εγώ κάτι.
Οπότε εκεί το VAS ήταν χρήσιμο.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Updates!

 

Παρέλαβα το αμάξι εχθές αφού τελείωσαν τα πάντα.

Μετά το ατύχημα (δείτε μερικά ποστ πιο πάνω), έγιναν τα εξής:

 

- Βγήκαν τα φανάρια και πήγαν Γερμανία στην 7-lights.de όπου ανοίχθηκαν, βάφτηκαν σε μαύρο όλες οι λεπτομέρειες που ήταν χρώμιο και ξανά στεγανοποιήθηκαν

- Βάφτηκαν σε μαύρο όλες οι λεπτομέρειες του αυτοκινήτου που ήταν χρώμιο και είχα κάνει wrap παλιότερα (ράγες οροφής, μάσκα μπροστά πάνω από το σήμα της VW και κάτω από την μάσκα.

- Ανοίχθηκε εξτρά τρύπα στην μάσκα / γρίλια για περισσότερο αέρα προς το φιλτροκούτι (ενδεχομένως να αλλάξω εισαγωγή στο μέλλον και να βάλω την R600 - Racingline).

- Τοποθετήθηκαν side skirts & roof spoiler της Maxton Design

- Έγινε customize και τοποθετήθηκε diffuser της Maxton Design. Χρειάστηκε customization γιατί έχω βάλει την quad εξάτμιση και γιατί το diffuser ήταν για τους απλούς προφυλακτήρες του T-Roc και όχι του R-Line.

- Έγινε εκ νέου κεραμική προστασία σε όλο το αυτοκίνητο.

 

Τσιμπήστε και μερικές φώτο. :)

 

IMG_20211230_164315__01-1.jpg

 

IMG_20211230_164345_b.jpg

 

IMG-20220107-WA0009.jpg

 

IMG-20220107-WA0008.jpg

 

IMG-20220118-WA0011.jpg

 

IMG-20220118-WA0010.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου είναι αυτό;
4c2c7386f1609ab39e2f90afb38b3e41.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Yeap, και από όσο μου είπαν κάνα δυο γνωστοί το έβγαλαν τώρα οι VW retrofit στο Facebook τους για το performance monitor που μου ενεργοποίησαν απομακρυσμένα πριν μερικούς μήνες.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.