Jump to content
bigjohn13

1o Service 1.0TSI 115PS

Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα!

 

Σε λίγες μέρες συμπληρώνεται ένας χρόνος από την αγορά του Polo 1.0 115ps R Line, έχω κοντά 8.000χλμ και πρέπει να κάνω το καθιερωμένο service στην αντιπροσωπεία (Ηράκλειο Κρήτης).

Θα ήθελα να ρωτήσω για τη διαδικασία, τι προτείνει ο κατασκευαστής να αλλαχτεί στο 1ο Service αλλά και τι θα ήταν καλό να αλλαχτεί σαν εξτρά από αυτά που προτείνονται και τι άλλο θα ήταν καλό να προσέξω.

Τι λαδάκια χρησιμοποιούν στην αντιπροσωπεία? Μπορώ να αγοράσω απ έξω και να τους τα πάω να τα βάλουν αυτοί? αν ναι ποια είναι τα πιο καλά?

Πάνω κάτω τι τιμές παίζει το 1ο service?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτο σερβίς αλλάζουν μόνο λάδια εγώ άλλαξα και φίλτρο λαδιού κάπου στα 5 ευρώ.τωρα για τα λάδια που βάζουν άστα να πάνε! Εγώ με 5w30 LL άρχισα και με αυτά θα συνεχίσω!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αυτά ? Ποσα λιτρα χρειαζονται? μπορω να τα παρω να τα βαλουν στην αντιπροσωπεία? Φιλτρο αερα? φιλτρο καμπινας ή κατι αλλο δεν χρειάζεται λες? Επίσης αλλαζουν και την ταπα στο καρτερ ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα bigjohn13

Δεν γνωρίζω τι λάδια βάζει η αντιπροσωπία, ούτε αν όλες οι αντιπροσωπείες βάζουν το ίδιο λάδι. Συνήθως δέχονται δικό σου, αρκεί να πληροί τις προδιαγραφές που ορίζει ο κατασκευαστής. Αυτές είναι οι VW 504 00 (0w-30 ή 5w-30), VW 507 00 (0w-30 ή 5w-30) ή VW 508 00 (0w-20).

Η Volkswagen προτείνει στους σύγχρονους TSI το 0w-20 (που είναι και το λάδι που ήρθε μέσα στη μηχανή σου από το εργοστάσιο), ωστόσο πολλοί ιδιοκτήτες παραπονιούνται ότι βλέπουν αυξημένη κατανάλωση λαδιού με το 0w-20, οπότε βάζουν 5w-30.

To Castrol Edge Titanium FST 5W-30 LL που αναφέρεις, είναι κατάλληλο και πολύ καλό λάδι. Αν όμως θες να ενημερωθείς καλυτέρα, σου προτείνω να μπεις στην ενότητα λάδια, τι παίζει, όπου πολλά παιδιά του κλαμπ εκθέτουν γνώσεις, γνώμες και εμπειρίες τους σχετικά με τα λιπαντικά.

Ο κινητήρας σου έχει ονομαστική χωρητικότητα λαδιού 4 λίτρα. Μην εκπλαγείς πάντως αν χωρέσει λίγο παραπάνω. Καλό είναι να έχεις μαζί σου 5 λίτρα.

Μαζί με τα λάδια θα αντικατασταθεί και το φίλτρο λαδιού.

Το φίλτρο καμπίνας αντικαθίσταται στα 2 χρόνια.

Το φίλτρο αέρα του κινητήρα στα 2 χρόνια ή αργότερα.

Στους τελευταίους κινητήρες TSI, η Volkswagen χρησιμοποιεί πλαστικό κάρτερ καθώς και πλαστική τάπα αποστράγγισης λαδιού, που είναι μιας χρήσης. Οπότε ναι, θα βάλουν καινούρια τάπα.

Συνοπτικά, θα αλλάξουν στο Polo λάδια, φίλτρο και τάπα (τυπικό λιπαντικό σέρβις).

Το σωστό είναι να τηλεφωνήσεις στην αντιπροσωπεία και να ρωτήσεις αν δέχονται δικό σου λάδι και το κόστος του εν λόγω σέρβις για το αυτοκίνητό σου (ο καθένας χρεώνει ό,τι θέλει, κυριολεκτικά).

Τέλος, αν έχεις παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία, κάποιον ύποπτο θόρυβο ή τέλος πάντων κάτι περίεργο στο αμάξι, να τους το αναφέρεις. Μην ξεχνάς πως είσαι ακόμα στην εγγύηση και αν βρεθεί κάποιο ελάττωμα, θα πρέπει να αντικατασταθεί χωρίς δική σου επιβάρυνση.

Edited by Aramis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αυτά ? Ποσα λιτρα χρειαζονται? μπορω να τα παρω να τα βαλουν στην αντιπροσωπεία? Φιλτρο αερα? φιλτρο καμπινας ή κατι αλλο δεν χρειάζεται λες? Επίσης αλλαζουν και την ταπα στο καρτερ ξερεις?
Ναι αυτά είναι τα λάδια αλλά μην τα πάρεις από ότι να ναι μαγαζί γιατί παίζει πολύ μαϊμού! Πάρε τηλ στην αντιπροσωπεία και πάρε προσφορά αναλυτική. Φίλτρο αέρα κινητήρα αλλάζεις στις 40 χιλιάδες( εγώ άλλαξα στις 25 και το μετάνιωσα γτ ήταν πεντακάθαρο) και φίλτρο καμπίνας στα 2 χρόνια ( εγώ το άλλαξα λίγο πιο νωρίς από τα 2 χρόνια και 25 χιλιάδες χιλιόμετρα και είχε αρκετή σκόνη. Τάπα Κάρτερ αλλάζεις κάθε φορά. Οπότε εσύ άλλαξε λάδι, φίλτρο λαδιού και τάπα Κάρτερ. Εγώ με 4 λίτρα που πήγα αντιπροσωπεία ήμουν οκ. Επίσης μια φορά που πήρα λάδι από αντιπροσωπεία το μετάνιωσα γτ μου έβαλαν από βαρέλι.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για τις αναλυτικες απαντησεις! αυτο με τα λαδια μαιμου το εχω ακουσει ξανα.. ξερετε καποιο μαγαζι που ειναι αξιοπιστο και εχει γνησια λαδακια??

Εχω παρατηρησει κατι τριξιματα στα πισω αμορτισερ σε καποιες ανωμαλιες του δρομου (λακουβες δλδ) αλλα δν ξερω κατα ποσο φυσιολογικο ειναι αυτο..

Θα τους παρω αυτη την εβδομαδα και θα σας πω κοστος και εμπειρια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για τις αναλυτικες απαντησεις! αυτο με τα λαδια μαιμου το εχω ακουσει ξανα.. ξερετε καποιο μαγαζι που ειναι αξιοπιστο και εχει γνησια λαδακια??
Εχω παρατηρησει κατι τριξιματα στα πισω αμορτισερ σε καποιες ανωμαλιες του δρομου (λακουβες δλδ) αλλα δν ξερω κατα ποσο φυσιολογικο ειναι αυτο..
Θα τους παρω αυτη την εβδομαδα και θα σας πω κοστος και εμπειρια..
Για σέρβις θα πας Ρέθυμνο.
Είναι πιο φτηνός και βλέπεις το αμάξι σου αν θες ενώ Ηράκλειο το παίρνουν και πάνε στο πίσω μέρος.
Ακόμα με τη βενζίνη που θα χάσεις πιο φτηνά θα εινια.
Λάδια εμένα μου είχαν βάλει καστρολ.
Δε χρειάζεται να πάρεις λάδια και να πετύχεις κάνα μαϊμού
Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτο σερβίς αλλάζουν μόνο λάδια εγώ άλλαξα και φίλτρο λαδιού κάπου στα 5 ευρώ.τωρα για τα λάδια που βάζουν άστα να πάνε! Εγώ με 5w30 LL άρχισα και με αυτά θα συνεχίσω!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν αλλάζουν μόνο λάδια. Πάντα αλλάζουν και φίλτρο λαδιου
Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2021 at 3:19 ΜΜ, takpanos said:

Για σέρβις θα πας Ρέθυμνο.
Είναι πιο φτηνός και βλέπεις το αμάξι σου αν θες ενώ Ηράκλειο το παίρνουν και πάνε στο πίσω μέρος.
Ακόμα με τη βενζίνη που θα χάσεις πιο φτηνά θα εινια.
Λάδια εμένα μου είχαν βάλει καστρολ.
Δε χρειάζεται να πάρεις λάδια και να πετύχεις κάνα μαϊμού

Φιλε μου πηρα στο Ρεθυμνο. Μου ειπαν οτι βαζουν τα 5w-30 σε συσκευασια της VW τα οποια ειναι της Castrol.

Ειναι καλά αυτά λέτε?

Αλλάγη λαδιών, φίλτρο λαδιού ταπα και γενικος έλεγος "κ καλα"

Τιμή: 105 ευρω συνολο

Για αντιπροσωπεία ειναι καλά?

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πηρα στο Ρεθυμνο. Μου ειπαν οτι βαζουν τα 5w-30 σε συσκευασια της VW τα οποια ειναι της Castrol.
Ειναι καλά αυτά λέτε?
Αλλάγη λαδιών, φίλτρο λαδιού ταπα και γενικος έλεγος "κ καλα"
Τιμή: 105 ευρω συνολο
Για αντιπροσωπεία ειναι καλά?
 
Μια χαρά είναι. Εκεί πήγαινα από Ηράκλειο για τα πρώτα σέρβις πριν ανέβω Αθήνα.
Οι τιμές είναι πιο φτηνές από Ηράκλειο και όσο προχωράς προς τα μεγάλα σέρβις ακόμα καλύτερα
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , bigjohn13 said:

Φιλε μου πηρα στο Ρεθυμνο. Μου ειπαν οτι βαζουν τα 5w-30 σε συσκευασια της VW τα οποια ειναι της Castrol.

 

φίλε μου , όταν με το καλό κάνεις το service.

είναι εύκολο να βάλεις μια φωτογραφία από το μπουκάλι τού λαδιού??

 

να το δούμε και εμείς ποιο είναι για να έχουμε μια εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστευω να μπορεσω να βγαλω μια φωτογραφία.. Αλλα λογικα το ιδιο λαδι δν βαζουν ολες οι αντιπροσωπειες? υπάρχουν διαφορές..?

Παιδια ειμαι καινουριος δεν ξερω πολλά απο αυτά γι αυτό σας ρώτησα. Διαβασα τη συζητηση που εχει ανοιχτει για τα λαδια.. αλλα οι αποψεις διίστανται πολύ.. Οι περισσοτεροι βεβαια βλεπω οτι υποστηριζουν το  5w-30. Εμενα το αυτοκινητο εχει 7.800 δεν το πιεζω πολυ αλλα η αληθεια ειναι οτι πανω απο 100-101  θερμοκρασια λαδιου δεν εχω δει. γενικα παρατηρω οτι αργουν να ζεσταθουν τα λαδια.. αν εχει 0w-20 τι διαφορες θα δω με τα 5w-30???

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , OMINUS said:

 

είναι εύκολο να βάλεις μια φωτογραφία από το μπουκάλι τού λαδιού??

να το δούμε και εμείς ποιο είναι για να έχουμε μια εικόνα

 

Τρίπολη που αφήνουν να είσαι μέσα θυμαμαι στο πρώτο σέρβις είχα τσεκάρει το μπουκάλι ήταν ένα τετράλιτρο σαν αυτό του link αλλά είχε πάνω το brand της VW. Ηταν όπως αυτό. Δεν έχω κρατήσει τη φωτό δυστυχώς. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση και στα επόμενα σέρβις είναι ότι στην απόδειξη στις χρεώσεις χρεώνουν 4 φορές το μονόλιτρο μπουκάλι και ακόμα απορώ αν είναι για τιμολογιακούς λόγους μόνο ή απλά μόνο οι αντιπροσωπείες έχουν πρόσβαση..

Edited by Giannis Ds
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, bigjohn13 said:

Ναι πιστευω να μπορεσω να βγαλω μια φωτογραφία.. Αλλα λογικα το ιδιο λαδι δν βαζουν ολες οι αντιπροσωπειες? υπάρχουν διαφορές..?

Παιδια ειμαι καινουριος δεν ξερω πολλά απο αυτά γι αυτό σας ρώτησα. Διαβασα τη συζητηση που εχει ανοιχτει για τα λαδια.. αλλα οι αποψεις διίστανται πολύ.. Οι περισσοτεροι βεβαια βλεπω οτι υποστηριζουν το  5w-30. Εμενα το αυτοκινητο εχει 7.800 δεν το πιεζω πολυ αλλα η αληθεια ειναι οτι πανω απο 100-101  θερμοκρασια λαδιου δεν εχω δει. γενικα παρατηρω οτι αργουν να ζεσταθουν τα λαδια.. αν εχει 0w-20 τι διαφορες θα δω με τα 5w-30???

 

μην τρελαίνεσαι...μια χαρά είναι το castrol 5w30 LL .Είσαι 100% καλυμμένος από την προδιαγραφή vw 504 00 που έχει. Ειδικά εσύ που μένεις Κρήτη και βαράς τρελές θερμοκρασίες το καλοκαίρι είναι οτι πρέπει τα 5w30 σε σχέση με τα 0w20.

Τώρα καλό θα είναι να ζητήσεις το μπουκάλι ή αν περισσέψει για να είσαι και εσύ σίγουρος για το τι έχει μπεί στο αυτοκίνητο σου.  Αυτά...και καλορίζικο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
μην τρελαίνεσαι...μια χαρά είναι το castrol 5w30 LL .Είσαι 100% καλυμμένος από την προδιαγραφή vw 504 00 που έχει. Ειδικά εσύ που μένεις Κρήτη και βαράς τρελές θερμοκρασίες το καλοκαίρι είναι οτι πρέπει τα 5w30 σε σχέση με τα 0w20.
Τώρα καλό θα είναι να ζητήσεις το μπουκάλι ή αν περισσέψει για να είσαι και εσύ σίγουρος για το τι έχει μπεί στο αυτοκίνητο σου.  Αυτά...και καλορίζικο
Δεν έχει σχέση ότι μένει Κρήτη. Το ότι έξω έχει 35 η 40 βαθμούς δεν έχει να κάνει με το εσωτερικό του κινητήρα που το λάδι είναι στους 90. Αρκεί που καλύπτει τις προδιαγραφές του κινητήρα
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, takpanos said:
22 minutes ago, Derv_7 said:
 
μην τρελαίνεσαι...μια χαρά είναι το castrol 5w30 LL .Είσαι 100% καλυμμένος από την προδιαγραφή vw 504 00 που έχει. Ειδικά εσύ που μένεις Κρήτη και βαράς τρελές θερμοκρασίες το καλοκαίρι είναι οτι πρέπει τα 5w30 σε σχέση με τα 0w20.
Τώρα καλό θα είναι να ζητήσεις το μπουκάλι ή αν περισσέψει για να είσαι και εσύ σίγουρος για το τι έχει μπεί στο αυτοκίνητο σου.  Αυτά...και καλορίζικο

Δεν έχει σχέση ότι μένει Κρήτη. Το ότι έξω έχει 35 η 40 βαθμούς δεν έχει να κάνει με το εσωτερικό του κινητήρα που το λάδι είναι στους 90. Αρκεί που καλύπτει τις προδιαγραφές του κινητήρα

έχει σχέση.Η εξωτερική θερμοκρασία έχει άμεση σχέση με την θερμοκρασία στον κινητήρα σου. Αν έξω έχει χαμηλές θερμοκρασίες ο κινητήρας σου θα αργήσει περισσότερο να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας. Επίσης όσο και να τον σκίσεις η θερμοκρασία του κινητήρα δεν θα φθάσει στο επίπεδο θερμοκρασιών που θα έφθανε εάν το έσκιζες και είχε σαραντάρια έξω. 

Edited by Derv_7
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έχει σχέση.Η εξωτερική θερμοκρασία έχει άμεση σχέση με την θερμοκρασία στον κινητήρα σου. Αν έξω έχει χαμηλές θερμοκρασίες ο κινητήρας σου θα αργήσει περισσότερο να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας. Επίσης όσο και να τον σκίσεις η θερμοκρασία του κινητήρα δεν θα φθάσει στο επίπεδο θερμοκρασιών που θα έφθανε εάν το έσκιζες και είχε σαραντάρια έξω. 
Δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά που ν αξίζει να ασχοληθείς.
Το χειμώνα στη Κρήτη θα ζεσταθεί σε 5 λ διαδρομής και στην Αθήνα η στα Τρίκαλα σε 7λ.
Κλαιν μαιν διαφορά.
Το καλοκαίρι πάλι δεν έχεις θέμα αφού για αυτό υπάρχει το σύστημα ψύξης.
Πλέον στα αυτοκίνητα δε κοιταμαι εξωτερική θερμοκρασία αλλά προδιαγραφή κατασκευαστή και τι λέει αυτός.
Έχω ζήσει Ηράκλειο πολλά χρόνια όπως Αθήνα και Τρίκαλα με το ίδιο αυτοκίνητο και διάφορα δεν είδα στη θερμοκρασία λαδιού.
Σιγά τις ιδιαίτερες συνθήκες Κρήτης με Αθήνα η Τρίκαλα που πρέπει να κοιτάς λάδια λες και είσαι στη δεκαετία του 80
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2021 at 12:18 ΠΜ, bigjohn13 said:

Ναι πιστευω να μπορεσω να βγαλω μια φωτογραφία.. Αλλα λογικα το ιδιο λαδι δν βαζουν ολες οι αντιπροσωπειες? υπάρχουν διαφορές..?

Παιδια ειμαι καινουριος δεν ξερω πολλά απο αυτά γι αυτό σας ρώτησα. Διαβασα τη συζητηση που εχει ανοιχτει για τα λαδια.. αλλα οι αποψεις διίστανται πολύ.. Οι περισσοτεροι βεβαια βλεπω οτι υποστηριζουν το  5w-30. Εμενα το αυτοκινητο εχει 7.800 δεν το πιεζω πολυ αλλα η αληθεια ειναι οτι πανω απο 100-101  θερμοκρασια λαδιου δεν εχω δει. γενικα παρατηρω οτι αργουν να ζεσταθουν τα λαδια.. αν εχει 0w-20 τι διαφορες θα δω με τα 5w-30???

 

On 2/3/2021 at 8:01 ΜΜ, Giannis Ds said:

 

Τρίπολη που αφήνουν να είσαι μέσα θυμαμαι στο πρώτο σέρβις είχα τσεκάρει το μπουκάλι ήταν ένα τετράλιτρο σαν αυτό του link αλλά είχε πάνω το brand της VW.

 

Ηταν όπως αυτό. Δεν έχω κρατήσει τη φωτό δυστυχώς.

 

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση και στα επόμενα σέρβις είναι ότι στην απόδειξη στις χρεώσεις χρεώνουν 4 φορές το μονόλιτρο μπουκάλι και ακόμα απορώ αν είναι για τιμολογιακούς λόγους μόνο ή απλά μόνο οι αντιπροσωπείες έχουν πρόσβαση..

 

Γιατι δεν σου εδωσαν το λάδι που περίσσεψε?? 

 

Αν οχι κακός , πάντα να ζητάτε να σας δίνουν οτι βγάζουν απο το αμάξι σας.... ειναι υποχρεωμένη να σας τα δώσουν και οτι περισσεύει ειτε απο λαδια ειτε απο το οτιδήποτε να το ζητάτε, τα έχετε πληρώσει απο την τσέπη σας. 

 

 

Για το λάδι που λες οκ .

 

Γράψε λάθος φίλε μου,  νόμιζα οτι εννοούσες αυτο το λάδι- ΣΥΣΚΕΥΑΣΊΑ Ως VW 

 

https://shopee.com.my/amp/AUDI-VOLKSWAGEN-SAE-5W-40-ENGINE-OIL-5-LITERS-ORIGINAL-100--i.132706084.1995635914

 

https://www.skoda-parts.com/spare-part/g052577m9-motor-oil-0w-20-skoda-33245.html

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, takpanos said:

Δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά που ν αξίζει να ασχοληθείς.
Το χειμώνα στη Κρήτη θα ζεσταθεί σε 5 λ διαδρομής και στην Αθήνα η στα Τρίκαλα σε 7λ.
Κλαιν μαιν διαφορά.
Το καλοκαίρι πάλι δεν έχεις θέμα αφού για αυτό υπάρχει το σύστημα ψύξης.
Πλέον στα αυτοκίνητα δε κοιταμαι εξωτερική θερμοκρασία αλλά προδιαγραφή κατασκευαστή και τι λέει αυτός.
Έχω ζήσει Ηράκλειο πολλά χρόνια όπως Αθήνα και Τρίκαλα με το ίδιο αυτοκίνητο και διάφορα δεν είδα στη θερμοκρασία λαδιού.
Σιγά τις ιδιαίτερες συνθήκες Κρήτης με Αθήνα η Τρίκαλα που πρέπει να κοιτάς λάδια λες και είσαι στη δεκαετία του 80

 

8 hours ago, takpanos said:

Δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά που ν αξίζει να ασχοληθείς.
Το χειμώνα στη Κρήτη θα ζεσταθεί σε 5 λ διαδρομής και στην Αθήνα η στα Τρίκαλα σε 7λ.
Κλαιν μαιν διαφορά.
Το καλοκαίρι πάλι δεν έχεις θέμα αφού για αυτό υπάρχει το σύστημα ψύξης.
Πλέον στα αυτοκίνητα δε κοιταμαι εξωτερική θερμοκρασία αλλά προδιαγραφή κατασκευαστή και τι λέει αυτός.
Έχω ζήσει Ηράκλειο πολλά χρόνια όπως Αθήνα και Τρίκαλα με το ίδιο αυτοκίνητο και διάφορα δεν είδα στη θερμοκρασία λαδιού.
Σιγά τις ιδιαίτερες συνθήκες Κρήτης με Αθήνα η Τρίκαλα που πρέπει να κοιτάς λάδια λες και είσαι στη δεκαετία του 80

  Από το site της castrol:

Υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε για να βρείτε το σωστό λιπαντικό για το όχημά σας 1) το ιξώδες, 2) τις απαιτήσεις προδιαγραφών του κατασκευαστή. Τα προϊόντα σε αυτήν τη σελίδα έχουν όλα ιξώδες 0W-20 και εμφανίζουν επίσης τα στοιχεία των προδιαγραφών του κατασκευαστή. 

 

πηγή: https://www.castrol.com/el_gr/greece/home/car-engine-oil-and-fluids/engine-oils/engine-oil-viscosity-grades/0w-20.html

 

Το 0w20 θα συμπεριφερθεί μια χαρά στους χειμερινούς μήνες στα Τρίκαλα που μερικές φορές πάει και μηδέν και μείον βαθμούς κελσίου. Το 5w30 θα συμπεριφερθεί επίσης καλά τους χειμερινούς μήνες στα Τρίκαλα.

Τους καλοκαιρινούς μήνες στα Τρίκαλα το 0w20 θα την παλέψει πολύ οριακά εάν δεν το σκίζεις. Το 5w30 θα έχει καλύτερη συμπεριφορά.

 

Στην Κρήτη δεν πιάνει ποτέ μείον η κάτω από 5 οπότε το 0w20 είναι περιττό. Τους καλοκαιρινούς μήνες δε που είναι 6 μήνες στην Κρήτη όλα τα πρόσθετα που έχει το 0w20 θα εξαντληθούν όσο και να μην το σκίζεις. Το λάδι θα πιάνει τους 110 με 115 για πλάκα. 

Το 5w30 για Κρήτη είναι και αυτό οριακό αλλά είναι η μέση λύση για να μην πάμε σε 5w40 που θα εκτοξεύσει την κατανάλωση και ίσως η προδιαγραφή του να μην περιέχει όλα εκείνα τα πρόσθετα που απαιτούν οι σύγχρονοι κινητήρες.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites




 
 
Το 0w20 θα συμπεριφερθεί μια χαρά στους χειμερινούς μήνες στα Τρίκαλα που μερικές φορές πάει και μηδέν και μείον βαθμούς κελσίου. Το 5w30 θα συμπεριφερθεί επίσης καλά τους χειμερινούς μήνες στα Τρίκαλα.
Τους καλοκαιρινούς μήνες στα Τρίκαλα το 0w20 θα την παλέψει πολύ οριακά εάν δεν το σκίζεις. Το 5w30 θα έχει καλύτερη συμπεριφορά.
 
Στην Κρήτη δεν πιάνει ποτέ μείον η κάτω από 5 οπότε το 0w20 είναι περιττό. Τους καλοκαιρινούς μήνες δε που είναι 6 μήνες στην Κρήτη όλα τα πρόσθετα που έχει το 0w20 θα εξαντληθούν όσο και να μην το σκίζεις. Το λάδι θα πιάνει τους 110 με 115 για πλάκα. 
Το 5w30 για Κρήτη είναι και αυτό οριακό αλλά είναι η μέση λύση για να μην πάμε σε 5w40 που θα εκτοξεύσει την κατανάλωση και ίσως η προδιαγραφή του να μην περιέχει όλα εκείνα τα πρόσθετα που απαιτούν οι σύγχρονοι κινητήρες.
 

Αυτά είναι δικές σου εικασίες. Ο κατασκευαστής δε λει ότι στα Τρίκαλα το 0 20 θα είναι οριακό ούτε στη Κρήτη πως θα εξαντληθεί όσο και να μη το σκίζεις.
Τότε όλα τα αυτοκίνητα που έρχονται και πουλιούνται Κρήτη θα έπρεπε η vw να τους αλλάζει λάδια και να βάζει χοντροτερα πριν το πουλήσει.
Θα πρέπει να ξεκολλησεις από τις παλιές αντιλήψεις.
Ο κινητήρας με τις ανοχές του καθορίζει τι προδιαγραφή λαδιού θα βαλεις.

Δε θα πιάσει στη Κρήτη 115 βαθμούς για πλάκα. Δηλαδή ο κινητήρας φτιάχτηκε για 0 20 και θα πάει ο άλλος και θα βάλει 5 40 και αντί να λιπαίνεται σωστά παντού θα έχουμε ελλιπή λίπανση επειδή πιστεύουμε ότι ξέρουμε παραπάνω από αυτόν που έφτιαξε το κξνητηρα

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, takpanos said:



 


Αυτά είναι δικές σου εικασίες. Ο κατασκευαστής δε λει ότι στα Τρίκαλα το 0 20 θα είναι οριακό ούτε στη Κρήτη πως θα εξαντληθεί όσο και να μη το σκίζεις.
Τότε όλα τα αυτοκίνητα που έρχονται και πουλιούνται Κρήτη θα έπρεπε η vw να τους αλλάζει λάδια και να βάζει χοντροτερα πριν το πουλήσει.
Θα πρέπει να ξεκολλησεις από τις παλιές αντιλήψεις.
Ο κινητήρας με τις ανοχές του καθορίζει τι προδιαγραφή λαδιού θα βαλεις.

Δε θα πιάσει στη Κρήτη 115 βαθμούς για πλάκα. Δηλαδή ο κινητήρας φτιάχτηκε για 0 20 και θα πάει ο άλλος και θα βάλει 5 40 και αντί να λιπαίνεται σωστά παντού θα έχουμε ελλιπή λίπανση επειδή πιστεύουμε ότι ξέρουμε παραπάνω από αυτόν που έφτιαξε το κξνητηρα
 

οκ διαφωνούμε. Εγώ θεωρώ οτι εκτός από την προδιαγραφή παίζει ρόλο και το ιξώδες.

Ας αφήσουμε και την Κρήτη μην γίνει και εκεί κανένας σεισμός όπως στα Τρίκαλα

Link to comment
Share on other sites

οκ διαφωνούμε. Εγώ θεωρώ οτι εκτός από την προδιαγραφή παίζει ρόλο και το ιξώδες.
Ας αφήσουμε και την Κρήτη μην γίνει και εκεί κανένας σεισμός όπως στα Τρίκαλα
Εσύ είπες: από το site castrol Υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε για να βρείτε το σωστό λιπαντικό για το όχημά σας 1) το ιξώδες, 2) τις απαιτήσεις προδιαγραφών του κατασκευαστή

Άρα συμφωνείς πως πρέπει να βάζεις αυτά που λέει ο κατασκευαστής και το τονίζεις κιόλας.
Αυτό κάνω και εγώ. Βάζω αυτά που λέει ο κατασκευαστής γιατί αυτός ξέρει.
Τώρα πως γίνεται άλλα να γράφεις και άλλα να κάνεις δε μπορώ να το πω εγω.

Στην ουσία διαφωνείς με τον κατασκευαστή αλλά υποστηρίζεις τα λεγόμενα του.

Τα λάδια στην Ελλάδα είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Είμαστε η μοναδική χώρα στο κόσμο που έχει ιδιαίτερες συνθήκες και εμείς γνωρίζουμε καλύτερα από το κατασκευαστή ενώ σα χώρα δε βγάζουμε ούτε πατινι
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα!

Σήμερα το πρωί έκανα το 1o Service στο Polaki. Σας παραθέτω τα λάδια και τις εργασίες που έγιναν συνολικό κόστος: 105 ευρώ.

Ενώ στην αρχή με είχαν ενημερώσει τηλεφωνικά ότι βάζουν τα 5W-30 όταν πήγα να πάρω το μπουκαλάκι για να δω τι έβαλαν τελικά, είχαν βάλει τα 0W-30.

Τους ρώτησα για ποιο λόγο δεν έβαλαν τα 5W-30 και μου είπαν ότι πλέον η VW συστήνει τα 0W-30.

Ερωτώ τους γνώστες ποια η διάφορα του 0W-30 με τα 5W-30;;;

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για όλη τη βοήθεια και τις απαντήσεις σας.

 

 

vw polo service.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.