Jump to content
gp46047

Προβλημμα σε golf 5 tsi με αισθητήρας εξωτερικής θερμοκρασίας

Recommended Posts

Γεια σας , εχω νε golf 5 tsi με τον κινητήρα BMY και εχει χαλάσει ο αισθητήρας εξωτερικής θερμοκρασίας , επειδή εχω ψαξει , μηπως ξερει κανεις που ειναι ή υπαρχει καποιο βιντεο για να μπορεσω να τον αλλαξω μονος μου

 

Ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , εχω νε golf 5 tsi με τον κινητήρα BMY και εχει χαλάσει ο αισθητήρας εξωτερικής θερμοκρασίας , επειδή εχω ψαξει , μηπως ξερει κανεις που ειναι ή υπαρχει καποιο βιντεο για να μπορεσω να τον αλλαξω μονος μου
 
Ευχαριστω !!!
Αριστερά κάτω από την μάσκα. (η δεξιά δε θυμαμαι ακριβώς)

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , Dj mitsos said:

Αριστερά κάτω από την μάσκα. (η δεξιά δε θυμαμαι ακριβώς)

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αριστερά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να Πρωτεινω και μια λύση είχα ένα golf 4 και είχε το ίδιο πρόβλημα. Δε χρειαστηκε να τον αλλάξω αρκούσε να καθαρίσω την άκρη του αισθητήρα με λίγο οινόπνευμα και τσουπ όλα καλά. Δε ξέρω βέβαια πόσο κράτησε γιαι το πούλησα το αμάξι.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τη μπροστινη σιτα βγαλε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρόνια πολλά καλή χρόνια με υγεία!! 
 

εχω ένα golf 5 GT BLG κινητήρας με τα 170hp 

του 2008… μου έδειξε ο Αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας - 40 βαθμούς και Λυσίου και μετά από λίγο μου άναψαν τα βεντιλατέρ συνεχόμενα έβγαλα τον πόλο της μπαταρίας για 10 λεπτά Και μετά μου έφτιαξε η θερμοκρασία η εξωτερική αλλά τα βεντιλατέρ δεν έχουν σταματήσει τι μπορεί να φταίει ευχαριστώ

Edited by Kwstas13
Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν , kou said:

Ο θερμοστατης κομπλε?

Ναι δεν μου βγάζει κάποια βλάβη και λειτουργεί κανονικά ο κλιματισμός βγάζει ζέστη όπως πρέπει 

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν , Kwstas13 said:

Ναι δεν μου βγάζει κάποια βλάβη και λειτουργεί κανονικά ο κλιματισμός βγάζει ζέστη όπως πρέπει 

Κοίτα...πέρυσι ή προσπερσι είχα θέμα με τον θερμοστάτη.Δεν μου ανέβαζε θερμοκρασία αλλά το αντίθετο, αντί για σταθερά 90 βαθμους πήγαινε 65-85 ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία και τις οδηγικές συνθήκες.....Παρ όλα αυτά ζεστό αέρα είχα από το καλοριφέρ απλά μου έριχνε την θερμοκρασία στον κινητήρα.....

Link to comment
Share on other sites

Όχι εμένα δουλεύει κανονικά η θερμοκρασία αλλά με προβλημάτισε που έδειξε -40 βαθμούς ότι έχει στον εξωτερικό χώρο στο ξαφνικό και μετά μόλις έβγαλα τν πόλο και τν ξανά έβαλα έφτιαξε αλλά τα βεντιλατερ δεν σταμάτησαν… λες να αλλάξω έναν θερμοστάτη;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,από τεχνικά θέματα δεν γνωρίζω και πάρα πολλά...υπάρχουν παιδιά μέσα στο forum που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν περισσότερο από ότι εγώ .Όπως και να χει όμως είναι τρομερά μεγάλα απόκλιση το -40 να σου δείχνει εξωτερική θερμοκρασία αλλά δεν ξέρω ρε φίλε αν αυτό είναι σε θέση να επηρεάσει λειτουργία του βεντιλατερ,νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει με τη θερμοκρασία στον κινητήρα και τι διαβάζει ο θερμοστάτης... εάν λοιπόν δεν ωφειλεται σε κάποιο ηλεκτρολογικό πρόβλημα πολύ πιθανό να είναι αυτό που σου λέω,στη δική μου περίπτωση πάντως αν θυμάμαι καλά το διαγνωστικό έδειξε σφάλμα θερμοστάτη,δεν θυμάμαι ποιος είναι ο κωδικός,εκτός αυτου όμως ο μάστορας οταν ανέφερα τα συμπτώματα μου είπε εξαρχής ότι πρόκειται για θερμοστάτη.

Edited by kou
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , kou said:

Κοίτα,από τεχνικά θέματα δεν γνωρίζω και πάρα πολλά...υπάρχουν παιδιά μέσα στο forum που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν περισσότερο από ότι εγώ .Όπως και να χει όμως είναι τρομερά μεγάλα απόκλιση το -40 να σου δείχνει εξωτερική θερμοκρασία αλλά δεν ξέρω ρε φίλε αν αυτό είναι σε θέση να επηρεάσει λειτουργία του βεντιλατερ,νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει με τη θερμοκρασία στον κινητήρα και τι διαβάζει ο θερμοστάτης... εάν λοιπόν δεν ωφειλεται σε κάποιο ηλεκτρολογικό πρόβλημα πολύ πιθανό να είναι αυτό που σου λέω,στη δική μου περίπτωση πάντως αν θυμάμαι καλά το διαγνωστικό έδειξε σφάλμα θερμοστάτη,δεν θυμάμαι ποιος είναι ο κωδικός,εκτός αυτου όμως ο μάστορας οταν ανέφερα τα συμπτώματα μου είπε εξαρχής ότι πρόκειται για θερμοστάτη.

Σε ευχαριστώ πολυ πάντως που μου απάντησες θα το κοιτάξω ακόμα περισσότερο και θα δώσω βάση στον θερμοστάτη μπορεί να τον αλλάξω κιόλας μπας καο φτιάξει φθηνός είναι έτσι και αλλιώς η θα το πάω να το δει και κάποιος άλλος σε ευχαριστώ και πάλι πολυ να σαι καλά… δεν ξέρω και πολλά να στέλνω μηνύματα από εδώ και αυτό τυχαία το έγραψα και μου απάντησες πίστευα ότι δεν το έχω γράψει σωστά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.