Jump to content
Άννα σ.

Κολλησε η μηχανή

Recommended Posts

Παιδιά  καλησπέρα.  Να ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν έχω ιδέα από αυτοκίνητα. 

Οδηγούσε ο σύζυγος στην Ιόνια οδό όταν ξαφνικά το αυτοκίνητο  κόβει ξαφνικά κόβει ταχύτητα το αμάξι από μόνο του κ καπάκι ανάβει η ένδειξη της λυχνίας κ ένα άλλο πορτοκαλί που μοιάζει με καρμπυρατέρ.  Μόλις φτάνουμε σε διόδια κ πατάει φρένο, σβήνει τελείως το αμάξι κ δεν παίρνει μπρος, τίποτα ούτε μίζα ούτε τίποτα. Ο μάστορας μας είπε ότι μάλλον κολλησε η μηχανή. 

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει  αν έχει παρόμοια εμπειρία αν παίζει κάτι αλλο; 17 χρόνων είναι το αμάξι αλλά 120000 χιλιόμετρα έχει, κ δεν έχω τρακάρει ποτέ, μου έβγαζε κλασσικά προβλήματα τύπου ψυγείο τακάκια κλπ τα συντήρησης δηλαδή.  Σώστε με!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορει να συμβει για πολλους λογους οπως πχ να ειχε αδειασει το ψυγειο.

Τωρα που εγινε το κακο ο,τι και να πουμε ειναι λιγο...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , stavrouliasp said:

Και συνέχισες ενώ είχες αυτές τις ενδείξεις;; 

Μετά από δύο λεπτά  φτάσαμε στα διόδια , είχε σκοτάδια κ έρχονταν νταλικες,  ήμουν με μωρό παιδί πίσω. Δεν διανυσαμε τρελή απόσταση  2 3 χιλιόμετρα αφού άναψαν. Αυτό είναι το θεμα; 

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2023 at 1:04 ΜΜ, kou said:

Αυτο μπορει να συμβει για πολλους λογους οπως πχ να ειχε αδειασει το ψυγειο.

Τωρα που εγινε το κακο ο,τι και να πουμε ειναι λιγο...

Δεν ήταν το ψυγείο,  ούτε τα λάδια ούτε Παραφλου, τα τσέκαρα πριν φύγουμε για ταξιδι.

Edited by activious
merge/correct
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , Άννα σ. said:

Δεν ήταν το ψυγείο,  ούτε τα λάδια ούτε παραλία, τα τσέκαρα πριν φύγουμε για ταξιδι

Κυρία, σημασία δεν έχει τι ποσότητες σε νερό και λάδι, είχε το αμάξι όταν ξεκίνησε. Σημασία έχει τι ποσότητες είχε όταν κόλλησε.

Ποιες είναι λοιπόν, αυτές οι ποσότητες;

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν , TASOS M, said:

Κυρία, σημασία δεν έχει τι ποσότητες σε νερό και λάδι, είχε το αμάξι όταν ξεκίνησε. Σημασία έχει τι ποσότητες είχε όταν κόλλησε.

 

Ποιες είναι λοιπόν, αυτές οι ποσότητες;

 

Από ότι μου είπε ο μάστορας δεν λειτούργησε η τρόμπα που ανεβάζει λάδια για να τρέξουν οι κυλινδροι  κάτι τέτοιο 

Θεός σχωρεστο  δηλαδή,  πάω για αλλαγή μηχανής 

Link to comment
Share on other sites

"καταλαβαινω" το οτι μιας και η αποσταση ηταν μικρη μεχρι τα διοδια,να πας εως εκει, αφου και ο δρομος ηταν σκοτεινος και ειχες παιδι/ια μεσα στο αυτοκινητο.

οχι οτι ηταν σωστη κινηση αλλα και εγω ισως εκανα το ιδιο.

μια ερωτηση.ειδα οτι γραφεις "Ο μάστορας μας είπε ότι μάλλον κολλησε η μηχανή. ".

αυτα στα ειπε απο το τηλεφωνο?

μετα το συμβαν,εχει δει απο κοντα το αμαξι πλεον?αν το εχει δει ,τι ειπε τελικα?

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2023 at 2:20 ΜΜ, activious said:

"καταλαβαινω" το οτι μιας και η αποσταση ηταν μικρη μεχρι τα διοδια,να πας εως εκει, αφου και ο δρομος ηταν σκοτεινος και ειχες παιδι/ια μεσα στο αυτοκινητο.

οχι οτι ηταν σωστη κινηση αλλα και εγω ισως εκανα το ιδιο.

μια ερωτηση.ειδα οτι γραφεις "Ο μάστορας μας είπε ότι μάλλον κολλησε η μηχανή. ".

αυτα στα ειπε απο το τηλεφωνο?

μετα το συμβαν,εχει δει απο κοντα το αμαξι πλεον?αν το εχει δει ,τι ειπε τελικα?

Από το τηλέφωνο...αλλά όταν το πήγαμε μας είπε ότι ήταν η κεντροφορος...να μην τα πολυλογώ ένα 300αρι μου έφτασε τελικά 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος νοήμων ανθρωπος θα έβαζε τα παιδιά του το 2023 σε Golf mkl (1974-1978);

Ποιος  χρησιμοποιεί το εν λόγω αυτοκίνητο για καθημερινή χρήση όταν δεν διαθέτει κανένα σύστημα προστασίας επιβατών-πεζών; 

Μα πόση φτώχεια  πια;

Υπάρχει ακόμα στην αγορά απλή βενζίνη;

Σε ένα σωστά συντηρημένο + σε καλή κατάσταση γκολφάκι mkl το σωστό είναι να μπουν ιστορικές πινακίδες.

Το τεράστιο αστείο, σε κολλημένη μηχανή €300 επισκευή. 

Κόστος ρεκτιφιέ κυλίνδρων, στροφάλου, εκκεντροφόρου, πιστόνια-μπιέλες, μέταλλα;

Κόστος σετ φράντζες αναλώσιμα, αμοιβή μηχανικού;

Τυχόν αλλά που θα προέκυψαν μετά το άνοιγμα του κινητήρα. 

Από την πρώτη στιγμή που το διάβασα δεν πίστεψα αυτήν την χοντροκομμένη παραμύθα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ήρεμα παιδάκια.. γιατί βλέπω ένταση χωρίς λόγο και θα πέσει warn για να χαλαρώσετε μερικοί.

Το γράφει στο 1ο ποστ, 17 χρονών είναι 120Κ χλμ το αυτοκίνητο. Πιθανότατα έκανε ένα λάθος στην επιλογή του ΜΚ1 στη δημιουργία προφίλ.

 

Ποιο ήταν το αίτιο για την χαμηλή πίεση λαδιού?

Edited by nikdev
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βγηκε κατα λάθος.  Μη μας δείρεις κιόλας 

 

On 20/9/2023 at 3:56 ΜΜ, nikdev said:

Ήρεμα παιδάκια.. γιατί βλέπω ένταση χωρίς λόγο.

Το γράφει στο 1ο ποστ, 17 χρονών είναι 120Κ χλμ το αυτοκίνητο.

 

Ποιο ήταν το αίτιο για την χαμηλή πίεση λαδιού?

Παιδιά σας ειπα δεν εχω ιδεα απο αυτα..ο άνθρωπος μου εφτιαξε κατι στη μαχανη μουψεφτασε βαρια 350, δεν μου πηρε εργατικά γιατι ηταν φιλος

On 20/9/2023 at 11:57 ΠΜ, tsikis007 said:

Στο προφίλ σου αναφέρεις ως αυτοκίνητο Golf mk1.

Ούτε τι γράφεις δεν θυμάσαι; ;;;

 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , nikdev said:

Ήρεμα παιδάκια.. γιατί βλέπω ένταση χωρίς λόγο και θα πέσει warn για να χαλαρώσετε μερικοί.

Το γράφει στο 1ο ποστ, 17 χρονών είναι 120Κ χλμ το αυτοκίνητο. Πιθανότατα έκανε ένα λάθος στην επιλογή του ΜΚ1 στη δημιουργία προφίλ.

 

Ποιο ήταν το αίτιο για την χαμηλή πίεση λαδιού?

Έχω ήδη ένα warn λες να με πειράξει το δεύτερο; 

Αυτό που σίγουρα με ενοχλεί είναι το χοντροκομμένο δούλεμα. 

Σταματώ εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2023 at 3:57 ΜΜ, Άννα σ. said:

Θα βγηκε κατα λάθος.  Μη μας δείρεις κιόλας 

 

Παιδιά σας ειπα δεν εχω ιδεα απο αυτα..ο άνθρωπος μου εφτιαξε κατι στη μαχανη μουψεφτασε βαρια 350, δεν μου πηρε εργατικά γιατι ηταν φιλος

 

οποτε για να τα βαλουμε σε μια σειρα και να διορθωθει το προφιλ σου.

εχεις το polo?το golf 4? το golf 5 ?

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.