Jump to content
DubbeR_ChRoniS

ποιο απο τα προτεινομενα ελαστικα θα επιλεγατε και γιατι;

???? ??? ?? ???????????? ???????? ?? ????????? ??? ?????;  

1 member has voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εαν θελατε να βαλετε λαστιχα με τα παρακατω χαρακτηριστικα :

1) Καλυτερο κρατημα στο στεγνο παρα στο βρεγμενο

2) Μεγαλυτερη διαρκεια ζωης

3) Μικρες διαδρομες (maximum 15 χλμ), οποτε δεν θα προλαβενει να ζεσταθει.

Πιο λαστιχο θα προτειναται?? Τιμες (περιπου)??

Υ.Γ.

για 17αρες ζαντες..

Link to comment
Share on other sites

Sport contact 2 είχε το Gofaki μου από το εργοστασιο! (τυχερος !!!!) Πολύ μαλακό σχεδόν καθόλου θόρυβος τέλειο κράτημα και ...... καπνιάζει ευκολα -_-

Link to comment
Share on other sites

Guest golf 5 gt
PARA POLY KALA LASTIXA SE STEGNO DROMO ALLA USTEROUNE LIGO SE BREGMENO DROMO SYMFONA ME TA PROTA TEST POU TO KANANE EDO

Εγω στο δικο μου έχω τα μαμήσια dunlop sport 01A 225/45/17 και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος καθώς μετά τα 20.000 χλμ. αρχισαν να γλυστράνε πολύ οχι οτι πριν κρατούσαν καλά κιολας, μόνο σε βρεγμένο είναι καπως καλά. το επόμενο λάστιχο μάλλον continental ή michelin θα είναι.

post-7041-1193239770_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου ειχα σε 16αρα τα michelin primacy 205/55 και απο την αρχη γλιστρουσανε.τωρα εβαλα 17αρες ΤΟΥΟ proxes t1r και θελω να πιστευω οτι θα μου βγουν καλα.εχω κανει 600 χλμ και εχεουν καλητερο κρατημα αλλα αυτο οφειλεται και στην αλλγη διαστασης

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα βαλω τα Vredestein Wintrac extreme γιατι βαρεθηκα να ειμαι με την ψυχη στο στομα οποτε ριχνει λιγο χιονι ή εχει λασπογλιτσα.

Χιλιομετρα πολλα και τσιτωμενα δεν κανω απομενως ειναι μια καλη λυση.Τιμη δεν γνωριζω ακομα :lol:

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω καταλληλο ελαστικο για το γκολφ 5 σε διασταση 205/55/R16 H.

μεχρι τωρα ειχα τα Sport Contact 2 και θα τα ξαναβαζα αλλα μπαινω στη σελιδα της Continental και δεν διατιθενται πλεον! (σιγουρα θα υπαρχουν καποια εναπομειναντα στα μαγαζια αλλα θελω το λαστιχο να ειναι φρεσκο)

υπαρχουν μονο τα Sport Contact 3 που δεν βγαινουν ομως στη διασταση που θελω και μετα υπαρχουν υπαρχουν τα Premium Contact 3 τα οποια βγαινουν στην επιθυμητη διασταση αλλα δεν τα ξερω. θα ειναι εξισου καλα με τα Sport Contact 2?

σε αλλη μαρκα τι εχετε να προτεινετε?

(σημειωστε οτι θελω απαραιτητως δεικτη Η)

Link to comment
Share on other sites

εγω για την διασταση 195/65/R15 σκευτομαι να βαλω τα BRIDGESTONE tyranza ΕR300.

ειναι λαστιχο με δεικτη Η (max 210khm) και για μεγιστη φορτιση 615 kgr.

εχω το 1,4FSI πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη λυση για την πολη.

τι λετε?

εχει κανεις παρομια εμπειρια με το παραπανω ελαστικο?

Link to comment
Share on other sites

οχι με τιποτα. αυτα ηταν τα μαμισια που ειχε πανω το γκολφ (205/55R16 V) και οταν εβαλα εγω μετα τα sport contact 2 φανηκε μεγαλη διαφορα.

ισως να παιξε ρολο και ο δεικτης αλλα γενικα δεν ακουγονταν καλα λογια για τα turanza.

Edited by GolfRider
Link to comment
Share on other sites

οχι με τιποτα. αυτα ηταν τα μαμισια που ειχε πανω το γκολφ (205/55R16 V) και οταν εβαλα εγω μετα τα sport contact 2 φανηκε μεγαλη διαφορα.

ισως να παιξε ρολο και ο δεικτης αλλα γενικα δεν ακουγονταν καλα λογια για τα turanza.

δηλαδη?δεν ειχαν καλη συμπεριφορα?για πες?

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνω.....

τα turanza er300 φοραω και εγω και δεν με εχουν προβληματησει καθολου.πολυ καλα κρατηματα και σε στεγνο και σε βρεγμενο και σε στροφες και σε ευθειες.σε πληροφορω οτι ειναι απο τα καλυτερα λαστιχα στην αγορα και εχει παρει την δευτερη θεση αναμεσα απο πολλα σε δοκιμες που εγιναν.τα conti που λες ειχαν παρει την πεμπτη-εκτη.πολυ μαλακα τα πλαινα τους βλεπεις......

μπροστα στα turanza χαρτακι για στριφτο τσιγαρο tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Bridgestone's Turanza ER300 is BridgestoneΆs premium touring tyre, designed to complement the engine power and ride comfort of luxury and mid-range touring models. Turanza ER300 offers Top-quality handling on wet and dry.

Inside area of the tread pattern is specially designed to enhance wet grip.

Outstanding straight-line stability at higher speeds.

Silky smooth and extremely quiet ride.

Turanza ER300 available in Runflat in certain sizes.

Grip in Dry: 4 out of 5

Grip in wet: 4 out of 5

Overall performance: 4 out of 5

δες και εδω..........

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνω.....

τα turanza er300 φοραω και εγω και δεν με εχουν προβληματησει καθολου.πολυ καλα κρατηματα και σε στεγνο και σε βρεγμενο και σε στροφες και σε ευθειες.σε πληροφορω οτι ειναι απο τα καλυτερα λαστιχα στην αγορα και εχει παρει την δευτερη θεση αναμεσα απο πολλα σε δοκιμες που εγιναν.τα conti που λες ειχαν παρει την πεμπτη-εκτη.πολυ μαλακα τα πλαινα τους βλεπεις......

μπροστα στα turanza χαρτακι για στριφτο τσιγαρο tongue.gif

σε ευχαριστω!!! worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

γιατι αυριο λεω να παω να τα βαλω.τα βρηκα και 320 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελατε να βαλετε λαστιχα με τα παρακατω χαρακτηριστικα :

1) Καλυτερο κρατημα στο στεγνο παρα στο βρεγμενο

2) Μεγαλυτερη διαρκεια ζωης

3) Μικρες διαδρομες (maximum 15 χλμ), οποτε δεν θα προλαβενει να ζεσταθει.

Πιο λαστιχο θα προτειναται?? Τιμες (περιπου)??

Υ.Γ.

για 17αρες ζαντες..

Απλα. Fulda excellero για 17ρες ζαντες.

Το καλυτερο και σε ανθρωπινη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνω.....

τα turanza er300 φοραω και εγω και δεν με εχουν προβληματησει καθολου.πολυ καλα κρατηματα και σε στεγνο και σε βρεγμενο και σε στροφες και σε ευθειες.σε πληροφορω οτι ειναι απο τα καλυτερα λαστιχα στην αγορα και εχει παρει την δευτερη θεση αναμεσα απο πολλα σε δοκιμες που εγιναν.τα conti που λες ειχαν παρει την πεμπτη-εκτη.πολυ μαλακα τα πλαινα τους βλεπεις......

μπροστα στα turanza χαρτακι για στριφτο τσιγαρο tongue.gif

κατσε ρε συ.. εγω που εχω φορεσει και τα δυο μου φανηκαν τα bridgestone φανερα κατωτερα.. και γενικα για το sport contact 2 ολοι (και σ αυτο το φορουμ απο ο,τι διαβαζω) λενε τα καλυτερα. αν δεν το σταματουσαν (οπως διαβαζω στο σαιτ της continental), θα το ξαναφορουσα ασυζητιτι.

Link to comment
Share on other sites

Για το pirelli p zero τι γνωμη εχετε??Εχω ακουσει καλα λογια

Είχα τα Rosso στο προηγούμενο μου αυτοκίνητο (Peugeot 307 XSi). Πολύ θετικές εντυπώσεις. Μαλακό αλλά πολυ καλά καρατήματα και σχετικά λιγότερος θόρυβος

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε συ.. εγω που εχω φορεσει και τα δυο μου φανηκαν τα bridgestone φανερα κατωτερα.. και γενικα για το sport contact 2 ολοι (και σ αυτο το φορουμ απο ο,τι διαβαζω) λενε τα καλυτερα. αν δεν το σταματουσαν (οπως διαβαζω στο σαιτ της continental), θα το ξαναφορουσα ασυζητιτι.

φιλε μου αυτα που εγραψα δεν ειναι μονο απο προσωπικη εμπειρια(ας το παραβλεψουμε αυτο),αλλα απο ερευνα στο νετ μεσα απο εγκυρα site και εταιριες οι οποιες εκαναν διαφορα τεστ σε ελαστικα διαφορων εταιριων και διαφορων διαστασεων,σε διαφορων ειδων οδοστρωματα και με διαφορες καιρικες συνθηκες.

τα conti sport contact2 ειναι ενα πολυ καλο ελαστικο αλλατο turanza ειναι αρκετα καλυτερο,τοσο σε στεγνο αλλα ιδιαιτερα στο βρεγμενο οδοστρωμα σε ομοιες παντα συνθηκες και για τα 2 ελαστικα και παντα στην διασταση των 16in.

για να καταλαβεις καλυτερα φαντασου οτι με αριστα το 5 το turanza er300 πηρε 4.3 και το conti 3.6,μεσα απο τουλαχιστο 20 διαφορετικα τεστ για το καθενα....

για την ιστορια αναφερω οτι την 1 θεση σαν κορυφαιο ελαστικο μεταξυ των διαγωνιζομενων βγηκε το michelin pilot....βεβαιως βεβαιως!

στην περιπτωση την δικια σου θεωρω οτι ''αδικηθηκες'' απο τα turanza που φοραγες γιατι δεν ειχαν τον σωστο Δ.Τ με αποτελεσμα τα ελαστικα να μην αποδιδουν σωστα μιας που να ζεσταθουν χρειαζονταν αρκετα χιλιομετρα ή ισως και να εμεναν κρυα παντοτε.....

Link to comment
Share on other sites

ακουγεσαι αρκετα σιγουρος οποτε δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω. ως προς την περιπτωση μου, ή εφταιγε ο δεικτης ταχυτητας (που ηταν V) ή μηπως αυτα που φορουσα ηταν turanza αλλα αλλο μοντελο? (οχι τα ΕR 300 δλδ που αναφερεις)

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε συ.. εγω που εχω φορεσει και τα δυο μου φανηκαν τα bridgestone φανερα κατωτερα.. και γενικα για το sport contact 2 ολοι (και σ αυτο το φορουμ απο ο,τι διαβαζω) λενε τα καλυτερα. αν δεν το σταματουσαν (οπως διαβαζω στο σαιτ της continental), θα το ξαναφορουσα ασυζητιτι.

εγω ειμαι ευχαριστημενος απο το sport contact 2...τωρα που βρηκα ζαντολαστιχα με dunlop sp 9000 με 5.000Km???...αυτα τι λενε?...

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι ευχαριστημενος απο το sport contact 2...τωρα που βρηκα ζαντολαστιχα με dunlop sp 9000 με 5.000Km???...αυτα τι λενε?...

βεντουζα!τα φοραγε απο μαμα το αμαξι και εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος.δυστηχως καταργηθηκε η διασταση που φοραγα και εκτοτε βαζω αλλα....

στα συνιστω ανεπιφυλακτα κααι ας εχουν και τοσα χιλιομετρα.....αρκει να μην ειναι καμμενα ή στραβωμενα.

Link to comment
Share on other sites

βεντουζα!τα φοραγε απο μαμα το αμαξι και εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος.δυστηχως καταργηθηκε η διασταση που φοραγα και εκτοτε βαζω αλλα....

στα συνιστω ανεπιφυλακτα κααι ας εχουν και τοσα χιλιομετρα.....αρκει να μην ειναι καμμενα ή στραβωμενα.

οχι μια χαρα ειναι...απλα και τα δικα μου ουτε χρονο δεν εκλεισαν...τα πισω ακομα μπιμπικια εχουν...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτα που εγραψα δεν ειναι μονο απο προσωπικη εμπειρια(ας το παραβλεψουμε αυτο),αλλα απο ερευνα στο νετ μεσα απο εγκυρα site και εταιριες οι οποιες εκαναν διαφορα τεστ σε ελαστικα διαφορων εταιριων και διαφορων διαστασεων,σε διαφορων ειδων οδοστρωματα και με διαφορες καιρικες συνθηκες.

τα conti sport contact2 ειναι ενα πολυ καλο ελαστικο αλλατο turanza ειναι αρκετα καλυτερο,τοσο σε στεγνο αλλα ιδιαιτερα στο βρεγμενο οδοστρωμα σε ομοιες παντα συνθηκες και για τα 2 ελαστικα και παντα στην διασταση των 16in.

για να καταλαβεις καλυτερα φαντασου οτι με αριστα το 5 το turanza er300 πηρε 4.3 και το conti 3.6,μεσα απο τουλαχιστο 20 διαφορετικα τεστ για το καθενα....

για την ιστορια αναφερω οτι την 1 θεση σαν κορυφαιο ελαστικο μεταξυ των διαγωνιζομενων βγηκε το michelin pilot....βεβαιως βεβαιως!

στην περιπτωση την δικια σου θεωρω οτι ''αδικηθηκες'' απο τα turanza που φοραγες γιατι δεν ειχαν τον σωστο Δ.Τ με αποτελεσμα τα ελαστικα να μην αποδιδουν σωστα μιας που να ζεσταθουν χρειαζονταν αρκετα χιλιομετρα ή ισως και να εμεναν κρυα παντοτε.....

υπαρχει μια πολυ καλη σελιδα μετρησεων,διαφορων ειδων και μεταξυ των αλλων εχει και για ελλαστικα.

εγω αυτην συμβουλευτικα και δια λεξα τα BRIDGESTONE tyranza ΕR300.

γιατην διασταση 195/65/R15.

αμα θελετε δειτε.

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/default.asp?id=913&location=2%5FTests

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.