Jump to content
DubbeR_ChRoniS

ποιο απο τα προτεινομενα ελαστικα θα επιλεγατε και γιατι;

???? ??? ?? ???????????? ???????? ?? ????????? ??? ?????;  

1 member has voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Tελικα σχεδον τα περισσοτερα ελαστικα ειναι καλα αλλα ισως ξεχναμε μια παραμετρο..Μηπως παιζει ρολο και η ημερομηνια παραγωγης?? Το λεω γιατι μερικα λαστιχα που τα βρισκουμε σε τιμη ευκαιριας τυχαινει να ειναι και αρκετα παλια..Αυτο δεν εχει επιπτωσεις στη συμπεριφορα του ελαστικου και στη διαρκεια ζωης του?? Δεν ειμαι σχετικος με το θεμα "ελαστικα" αλλα αν καποιος γνωριζει καλο ειναι να πει την αποψη του για να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.. Επισης μου κανει εντυπωση που δε μπορουμε να παραγγειλουμε ελαστικα απο ευρωπαικη ενωση παρα μονο αμερικη (με το φοβο του τελωνειου) .. Γιατι ειναι πραγματικα ξεφτιλα στη χωρα με το χαμηλοτερο μισθο να πληρωνουμε σχεδον διπλασια τιμη τα ελαστικα απ οτι στην Ιταλια ή στη Γερμανια..Αν μπειτε ebay θα βρειτε michelin pilot sport kai pirelli pzero rosso στα 350-400 ευρω.. Αυτα και περαστικα μας για ακομα μια φορα..Παω τωρα να φουλαρω το ρεζερβουαρ γιατι μας εσπειραν και τον πανικο οτι δε θα χουμε βενζινη μπας και πουλησουν λιγο ακριβοτερα αφου το βαρελι κατρακυλησε και πρεπει να μειωσουν τις τιμες αλλιως θα ξεφτιλιστουνε.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για το pirelli p zero τι γνωμη εχετε??Εχω ακουσει καλα λογια

Καλησπερα σε ολους για ακομα μια φορα το ιδιο θεμα που φαινεται οτι αρεσει πολυ αλλα δεν καταληγουμε τελικα σε συμπερασμα.Οσοι θελουν μπορουν να επισκεφτουν το απιστευτα καλο site .www.tirerack.com και θα τους λυθουν οι απορειες ολες. Σε διασταση παντως 225/40/18 το καλυτερο μακραν βγηκε το pirelli p zero(το καινουριο ουτε nero ουτε rosso).Σε διασταση 225/45/17 παιζει η γνωστη τετραδα 1)goodyear f1 asymmetric 2)michelin pilot sportII 3)Bridgestone potenza RE050A 4)Continental sport contact 3.Αυτα και καλο βραδυ.Α και το pirelli p zero που το ειδα φορεμενο μου φανηκε πολυ σκληρο και με δεδομενο οτι το περισσοτερο χρονο τα αμαξια κινουνται μεσα στη πολη να τα ζεσταινεται καλα τα λαστιχα γιατι τα αποτομα φραναρισματα μεσα στην πολη γινονται κυριως, και οι περισσοτερες λακουβες εκει ειναι οποτε το σκληρο λαστιχο κοπαναει πιθανα.

Link to comment
Share on other sites

παραθετω εδω την αποψη μου για τα ελαστικα που τοποθετησα μιας και ειναι και ενα γενικο θεμα περι ελαστικων και να μην ανοιγω καινουργιο.

λοιπον τοποθετησα τα Hankook v12 evo http://www.hankooktire-eu.com/tires/passenger-cars.html τα οποια και παρηγγειλα απο το ιντερνετ 450 ευρω μαζι με τα μεταφορικα σε διασταση 225/40/18 για golf v gti.η ημερομηνια αρκετα φρεσκια και πριν ποσταρω τις εντυπωσεις μου ηθελα πρωτα να τα τεσταρω καλα για περιπου 1500 χιλιομετρα για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη.η γομα του ειναι σχετικα μαλακη εχουν καλη ποιοτητα κυλισης και οχι θορυβωδης.πολυ καλο φρεναρισμα.και επειδη φυσικα το τεσταρα εκτεταμενα στο στροφονησι εχω να πω οτι το λαστιχο απο κρατημα ειναι πολυ καλο και δεν σε τρομαζει.επισης σε βρεγμενο οδοστρωμα ειναι αρκετα ικανοποιητικο.σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλο value for money αν και δεν ξερω ποια ειναι η δειαρκεια τους αλλα αυτο θα το δειξει ο χρονος .

Link to comment
Share on other sites

Πειτε και σε μενα ρε παιδες μια αποψη ...κανω γυρω στα 20.000 το χρονο και θα ηθελα ενα καλυτερο λαστιχο απο τα ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ michelin energy saver τα οποια δυσφημουν το κρατημα του αυτοκινητου και φαγωθηκαν !! χωρις καφριλες ποτε ... Και οπως ειπα παω νορμαλ ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Μάλλον Πάω Για Τα toyo proxes t1r Στο Golf GT Μου Με Πρόγραμμα,Νομίζω Πως Είναι Πολύ Καλά Τα Λάστιχα,Για Ενημερώστε Με Πότε Είναι Η Καλύτερη Εποχή Για Να Αλλάξω Τα Λάστιχα Μου;;;Υπόψιν Ότι Τα Φοράω Τα Εργοστασιακά Απο Τον Ιούνιο Του '07 Οπότε Νομίζω Πως Ήρθε Ο Καιρός.Εσείς Τι Λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα λάστιχα επιβαρύνονται (ξεραίνονται) αρκετά το καλοκαίρι. Και με όσους το έχω συζητήσει λένε ότι η καλύτερη εποχή να αλλάξεις είναι φθινόπωρο (αρχές), ώστε να φάνε 1 καλοκαίρι λιγότερο (αυτό ισχύει και για τα λάστιχα των υαλοκαθαριστήρων- άσχετο). Δες σε τι κατάσταση είναι τα λάστιχα σου και άμα σε παίρνει κράτα τα λίγο ακόμα (αν είναι τελείως slick ή ξερά άλλαξε τα άμεσα)

Για τα Toyo t1r έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια οπότε προχώρα

Link to comment
Share on other sites

τα λαστιχα δεν εχουν εποχες.οταν χρειαζονται αλλαγη καλο ειναι να αλλαζονται ειτε ειναι χειμωνας ειτε καλοκαιρι.οσο γλιστερο ειναι το οδοστρωμα τον χειμαωνα με τις βροχες αλλο τοσο ειναι και το καλοκαιρι με τις ζεστες.αυτο επειδη οι δρομοι ειναι ''γυαλι''.επισης η θερμοκρασια του καλοκαιριου δεν εχει επιπτωση στην γομα τους.τα σημερινα ελαστικα δεν ''καταλαβαινουν'' τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Help, help!

Ψάχνω άμεσα για αγορά 17άρια καινούρια για τις ζάντες του GTi.

Ποιο μου προτείνετε και σε τι διαστάσεις πέλματος, προφίλ κτλ? Ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους για ακομα μια φορα το ιδιο θεμα που φαινεται οτι αρεσει πολυ αλλα δεν καταληγουμε τελικα σε συμπερασμα.Οσοι θελουν μπορουν να επισκεφτουν το απιστευτα καλο site .www.tirerack.com και θα τους λυθουν οι απορειες ολες. Σε διασταση παντως 225/40/18 το καλυτερο μακραν βγηκε το pirelli p zero(το καινουριο ουτε nero ουτε rosso).Σε διασταση 225/45/17 παιζει η γνωστη τετραδα 1)goodyear f1 asymmetric 2)michelin pilot sportII 3)Bridgestone potenza RE050A 4)Continental sport contact 3.Αυτα και καλο βραδυ.Α και το pirelli p zero που το ειδα φορεμενο μου φανηκε πολυ σκληρο και με δεδομενο οτι το περισσοτερο χρονο τα αμαξια κινουνται μεσα στη πολη να τα ζεσταινεται καλα τα λαστιχα γιατι τα αποτομα φραναρισματα μεσα στην πολη γινονται κυριως, και οι περισσοτερες λακουβες εκει ειναι οποτε το σκληρο λαστιχο κοπαναει πιθανα.

Το φοράω εδώ και 13 μήνες και έχω κάνει 20.000 χλμ με το συγκεκριμένο λάστιχο..καλό είναι μόνο όταν ζεσταθεί..αν δεν θέλετε να πηγαίνετε μέχρι την Χαλκίδα με 200 και μετά για δουλειά κάθε πρωί...βάλτε κάτι άλλο...καλό μεν..κρατάει το πέλμα του ολόκληρο ακόμη και μετά από μεγάλη χρήση...αλλά στις ασφάλτους της Αθήνας...νομίζεις πως έχεις R32 και όχι tsi....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πολύ πρόσφατα έβαλα το SportContat 2. Δε μπορώ να πω πολλά καθώς τα έχω για περίπου 500 Km πάνω. Πριν είχα τα ΤΕΛΕΙΩΣ απαράδεκτα μαμίσια Pirelli P7. Επίσης δεν άλλαξα κάτι στα χαρ/κα και έβαλα ξανά 205/55/Ρ16 και 91V.

Τα SC2 μου δείχνουν, όσο κι αν φαίνεται περίεργό καθώς είναι πιο μαλακά, να μην μπορούν να κρατήσουν το αμάξι σε ταχύτητες > 180 Km. Εκεί τα ζεσταμένα Pirelli μου μάλλον υπερτερούσαν. Κατά τα άλλα έφυγε ο πολύ ενοχλητικός θόρυβος των Pirelli και δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα το ASR, αλλά αυξήθηκε περίπου 0,5 lt/100km η κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.