Jump to content
xaros

Τοποθέτηση 2 Din

Recommended Posts

Παιδιά έχω παραγγείλει από εξωτερικό ένα ραδιο 2 din και θέλω να ρωτήσω όποιον έχει περάσει στο δικό του να μου πει αν χρειάζομαι εκτός από το πλαίσιο 2 din και αντάπτορα για την φύσα του αυτοκινήτου π.χ.(http://cgi.ebay.de/CAN-BUS-VW-Radioadapter-Anschlusskabel-Golf-V-Passat_W0QQitemZ150270668490QQihZ005QQcategoryZ38766QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmd

ZViewItem)

Link to comment
Share on other sites

εμενα επειδη το δικο μου ειχε αφτερμαρκετ ραδιοcd απο τη στιγμη που το αγορασα, δεν χρειαστηκε αλλη φισα κατα την τοποθετηση της 2din πηγης,καθως χρησιμοποιησα την ηδη υπαρχουσα.

τωρα αν εσενα εχει το rcd300, εχω την εντυπωση πως οντως χρειαζεται νεα φισα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω το μαμά rcd300. Ψάχνοντας στο e-bay βρήκα δυο διαφορετικούς τύπους. Το ένα έλεγε οτί δίνει μόνο τη φύσα και το άλλο και καλώδιο κεραίας ραδιοφώνου. Μήπως το βύσμα της κεραίας μας δε ταιριάζει?

Link to comment
Share on other sites

ΌΤΑΝ λεμε ράδιο 2 DIN ,

τι εννοουμε ρε παιδια????

Link to comment
Share on other sites

1 din ειναι η θεση που καταλαμβανει ενα οποιοδηποτε αφτερμαρκετ ραδιοcd αυτοκινητου, οποτε οπως ειναι προφανες 2din ειναι οι πηγες που καταλαμβανουν διπλασιο μεγεθος στην κονσολα του αμαξιου.

2 din ειναι οι multimedia οθονατες πηγες που εχουν πλεον κατακλυσει την αγορα(με dvd player, navigation, κλπ) που καλυπτουν τελειως το κενο στην κονσολα του αυτοκινητου μετα την αφαιρεση της μαμα πηγης(βλεπε golf v με rcd300). αυτες με αναδιπλουμενη οθονη ειναι 1din.

οσο για το βυσμα της κεραιας, στο δικο μου δεν χρειαστηκε αλλαγη, ταιριαζε αυτο απο το παλιο ραδιοcd(το οποιο επεναλαμβανω δεν ηταν το rcd300). τωρα τι παιζει με το τελευταιο φιλε μου θα σε γελασω..

στην τελικη αν κατα την εγκατασταση δεις οτι δεν ταιριαζει, παρε απο οποιοδηποτε καταστημα με ηχοσυστηματα τα 2 εξαρτηματα, θα βρεις πολυ ευκολα κ φισα κ βυσμα κεραιας για το γκολφακι κ σε οχι ιδιαιτερα υψηλη τιμη. δεν χρειαζεται δηλαδη να τα φερεις απο ebay,δεν νομιζω να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη..

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί με ηχοσυστήματα.
Οκ αυτό είναι αυτονόητο. Εννοώ online μήπως τη βγάλω φτηνότερα γιατί έχω ακούσει τρελές τιμές! Κάποιος που έχει βάλει μπορεί να μου πει περίπου κόστος;
Link to comment
Share on other sites

φύσα για ρεύμα ηχεία κτλ κ φυσα για την κεραία σε ολες τις αντιπροσωπίες κοστος 2-5 ευρ πλαστικο πλαισιο επισης σε ολες τις αντιπροσωπίες 20-30ευρ κ επισης στον καλογεροπολο ψαχτε στο ιντερνετ δεν νομίζω οτι ειναι ακριβά πιο φτηνα δεν θα τα βρείτε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτό είναι αυτονόητο. Εννοώ online μήπως τη βγάλω φτηνότερα γιατί έχω ακούσει τρελές τιμές! Κάποιος που έχει βάλει μπορεί να μου πει περίπου κόστος;

Πάρε ένα τηλ.στο 210-4000.185. Εγώ έβαλα μια alpine IVA-W205 2din πλαίσιο και τα διάφορα. Φοβερή δουλειά. Πάρε εκεί θα βρεις αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου εχω βαλει το JVC KW-AVX810,7inc DVD Player,USB,I-pod,SD Card Slot και αφαιρουμενη οθονη για να την παιρνεις μαζι σου!

Χρειαστηκα (μιας και φορουσε απο το εργοστασιο το RCD-300) το πλαισιο για 2DIN, μια φυσα για τη συνδεση (ρευματα-ηχεια) και ενα ανταπτορα (καλωδιο) για την κεραια του ραδιοφωνου!!

Οι τιμες ητανε 25ευρω το πλαισιο, 15ευρω η φυσα ηχειων-ρευματος και 19ευρω το καλωδιο-ανταπτορας για την κεραια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου εχω βαλει το JVC KW-AVX810,7inc DVD Player,USB,I-pod,SD Card Slot και αφαιρουμενη οθονη για να την παιρνεις μαζι σου!

Χρειαστηκα (μιας και φορουσε απο το εργοστασιο το RCD-300) το πλαισιο για 2DIN, μια φυσα για τη συνδεση (ρευματα-ηχεια) και ενα ανταπτορα (καλωδιο) για την κεραια του ραδιοφωνου!!

Οι τιμες ητανε 25ευρω το πλαισιο, 15ευρω η φυσα ηχειων-ρευματος και 19ευρω το καλωδιο-ανταπτορας για την κεραια!

Η οθόνη της AVX810 προεξέχει απο το γύρω πλαστικό πλαίσιο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι προεξεχει λιγο.Ειχα οθονη της Kenwood παλιοτερα η οποια ητανε στο ιδιο επιπεδο με την κονσολα αλλα δεν εχω προβλημα τωρα που προεξεχει

και λιγο! Ειναι οπως σε αυτη την εικονα.

post-6991-1232224436_thumb.jpg

Edited by maximo_lider
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη της AVX810 προεξέχει απο το γύρω πλαστικό πλαίσιο?

ναι, προεξεχει λιγακι. το εχει ο αδερφος μου στο astra του.

edit : +1 με το maximo. οι οθονες της kenwood ειναι καλυτερες σε αυτο τον τομεα, δεν προεξεχουν απο το πλαισιο (το ξερω κι απο τη δικια μου).

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου -φυσικά- προεξέχει και δεν θα 'λεγα ότι μου αρέσει, θα την ήθελα στο ίδιο επίπεδο. Αρχικά νόμιζα πως έτσι είναι επειδή είναι αποσπώμενη, όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Μπορεί να έρθει "στα ίσια" όμως θα πρέπει να τροποποιηθεί η βάση και -το σημαντικότερο- να αλλαχθεί το πλαστικό πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Η kenwood εχει κοκκινο και πρασινο φωτισμο(ο πρωτος ταιριαζει και με την κονσολα που ειναι κοκκινη) και δειχνει πολυ ωραια!

Η JVC βεβαια εχει μπλε πληκτρα και μπορεις να αλλαξεις το φοντο μεσα σε κοκκινο,οποτε κανεις ενα συνδυασμο για να ταιριαζει στο καντραν και στο ταμπλω!!

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου -φυσικά- προεξέχει και δεν θα 'λεγα ότι μου αρέσει, θα την ήθελα στο ίδιο επίπεδο. Αρχικά νόμιζα πως έτσι είναι επειδή είναι αποσπώμενη, όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Μπορεί να έρθει "στα ίσια" όμως θα πρέπει να τροποποιηθεί η βάση και -το σημαντικότερο- να αλλαχθεί το πλαστικό πλαίσιο.

Ναι γινεται μια μικρη πατεντα στη βαση και η οθονη μπορει να παει πιο μεσα!! Αργοτερα ισως να το επιχειρησω!!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Η kenwood εχει κοκκινο και πρασινο φωτισμο(ο πρωτος ταιριαζει και με την κονσολα που ειναι κοκκινη) και δειχνει πολυ ωραια!

Η JVC βεβαια εχει μπλε πληκτρα και μπορεις να αλλαξεις το φοντο μεσα σε κοκκινο,οποτε κανεις ενα συνδυασμο για να ταιριαζει στο καντραν και στο ταμπλω!!

Έχει και δύο αποχρώσεις του μπλε με την πιό σκούρα απο τις δύο να ταιριάζει αρκετά με το μπλέ του καντράν. Γενικώς είναι καλή επιλογή σαν συσκευή.

Προσωπικά, για Golf IV, χρειάστηκα μόνο ένα αντάπτορα για την κεραία του ραδιοφώνου. Κόστος 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαξα οθόνη έβγαλα την alpine W205R και έβαλα την alpine W505R όπου το πλαίσιο μπαίνει λίγο πιο μέσα και η οθόνη έχει κάτσει πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαξα οθόνη έβγαλα την alpine W205R και έβαλα την alpine W505R όπου το πλαίσιο μπαίνει λίγο πιο μέσα και η οθόνη έχει κάτσει πρόσωπο.

Το θεμα με τη JVC ειναι οτι η οθονη ειναι αποσπωμενη και αναγκαστικα βγαινει λιγο πιο εξω.Και η Pioneer και η Alpine και η Kenwood που εχω δει ειναι ακριβως στο ιδιο επιπεδο με το ταμπλω!! ;);)

Παντως το μηχανημα σου ειναι παρα πολυ καλο!!!! tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια και εχετε αλλαξει τις εργοστασιακες μοναδες μπορειτε να μου πειτε αν με τον προσθετο ανταπτορα για το πολυλειτουργικο τιμονι (οσοι εχουν) δεν χανεται καμμια λειτουργια του?

Το αλλο ειναι αν υπαρχει δυνατοτητα να διατηρηθει η αυξομειωση της εντασης αναλογα με τις στροφες (gala) οπως στις εργοστασιακες μοναδες, αν και το βλεπω αδυνατο?

Link to comment
Share on other sites

Σε μια πηγη της Pioneer που ειχα στο αλλο αυτοκινητο,ειχε παρομοιο συστημα για την αυτοματη ενταση,τωρα αυτη η πηγη που εχω JVC δεν εχει τετοιο κολπο.

Οσο αφορα το πρωτο ερωτημα σου δε νομιζω να χανονται οι λειτουργιες αλλα το αντιθετο!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.