Jump to content
viardon

Ρουλεμάν ή κάτι άλλο ;;;;;

Recommended Posts

Καλημέρα.

Κάτοχος Golf TSI 140 πλησιάζω τα 30.000χλμ

Λίγο πρίν κάνω το service του, παρατήρησα το εξής.

Μετά απο μερικά λεπτά όταν σταματούσα και έβαζα νεκρά

άκουγα ένα θόρυβο απο τη μηχανή συνεχόμενο κρα κρα κρα κρα και τον ένιωθα στο λεβιέ των ταχυτήτων.

Οταν πατούσα συμπλέκτη ο θόρυβος σταματούσε.

Αν τον άφηνα (τις πρώτες μέρες) δεν τον έκανε.

Προσπαθούσα να δώ πότε το κάνει και πότε όχι, συνέβαινε σε τυχαίες στιγμές.

Μπορεί πχ να ήμουν σε στάση να τρομπάρω το συμπλέκτη και να μή το κάνει.

Το αφήνω να τσουλίσει 10 πόντους, σηκώνω χειρόφρενο και πάλι ακούγεται.

Κάνω το service του και το κρατάνε το αυτοκίνητο 3 μέρες μέσα.

Μου είπαν για ρουλεμάν.

Απο τη στιγμή που το πήρα δεν έχω ανοίξει ούτε το ραδιόφωνο στο αμάξι για να έχω το νού μου.

Η αλήθεια είναι την πρώτη μέρα μετά το service κάτι ένιωσα στο λεβιέ αλλά λέω εντάξει ας μή γίνω παρανοϊκός.

Ελα όμως που μέσα σε ένα σαββατοκύριακό το πρόβλημα επανήλθε.

Αφού ξεκινήσω το κάνει σε πιό σύντομο διάστημα και ο θόρυβος μέρα με τη μέρα μεγαλώνει.

Αυτή τη στιγμή περιμένω τηλ. απο την αντιπροσωπεία για το πότε θα έχουν να μου δώσουν όχημα εξυπηρέτησης.

Δεν νοείται 2η φορά το ίδιο πρόβλημα και να μή δώσουν ούτε άλλο αμάξι.

Edited by viardon
Link to comment
Share on other sites

Σπυ διευκρίνησαν τι ρουλεμάν άλλαξαν?

Όχι

Ξάδερφός μου μηχανικός μου είπε οτι για τις μέρες που το κράτησαν λογικά το άνοιξαν. Τόσο χρειάζεται.

Βέβαια αν σηκώναμε το αμάξι θα έβλεπε αν όντως το έλυσαν ή όχι.

Να ζητήσω το "χαλασμένο" κομμάτι τώρα που θα το πάω πάλι;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι

Ξάδερφός μου μηχανικός μου είπε οτι για τις μέρες που το κράτησαν λογικά το άνοιξαν. Τόσο χρειάζεται.

Βέβαια αν σηκώναμε το αμάξι θα έβλεπε αν όντως το έλυσαν ή όχι.

Να ζητήσω το "χαλασμένο" κομμάτι τώρα που θα το πάω πάλι;;

Εχεις αλλάξει συγχρονιζέ 2ας?

Link to comment
Share on other sites

Όχι

Ξάδερφός μου μηχανικός μου είπε οτι για τις μέρες που το κράτησαν λογικά το άνοιξαν. Τόσο χρειάζεται.

Βέβαια αν σηκώναμε το αμάξι θα έβλεπε αν όντως το έλυσαν ή όχι.

Να ζητήσω το "χαλασμένο" κομμάτι τώρα που θα το πάω πάλι;;

Εφοσον εισαι μεσα σε εγγυηση και καλυπτεσαι απο αυτην δεν σου επιστρεφεται κανενα ανταλλακτικο που εχει

αντικατασταθει γιατι θεωρητικα κρατουνται/αποστελλονται για να τεκμηριωσουν την καλυψη απο την μαμα εταιρια.

Οταν εισαι εκτος εγγυησης και η ζημια γινεται με δικα σου εξοδα τοτε δικαιουσαι να ζητησεις τα αντικατασταθεντα αλλα κυριως και η αντιπροσωπεια (συνεργειο) πρεπει απο μονοι τους να σου τα δωσουν. Ετσι πρεπει να γινεται και απο κατι τετοια καταλαβαινεις ποσο επαγγελματικα δουλευει καθε συνεργειο/αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα για να ακούσουν τον θόρυβο.

Μου είπε οτι άλλαξαν σύνολο 3 ρουλεμάν, αυτό που είχε το πρόβλημα και άλλα 2 που δε του άρεσαν και πολυ.

Περιμένουμε προς το παρών "ενημέρωση" απο Αθήνα.

Χαρακτηριστικά είπε: Αλλάχτηκαν 3 ρουλεμάν στον κεντρικό άξονα. Ο θόρυβος επανήλθε όταν είναι στο ρελαντί σαν να ακούγεται απο τα βολάν :lol::thumbsup:

Ιδέα δεν έχω.... τί παίζει .....

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου jetta tsi με τα ιδια συμπτωματα που εχεις και εσυ μου αλλαξαν σετ συμπλεκτη και εστρωσε,η μονη διαφορα που εχει τωρα το αυτοκινητο ειναι οτι ο συμπλεκτης στο πατημα του θελει πιο πολυ δυναμη απο πριν.Ευχομαι να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το αυτοκίνητο και λες και είναι καινούργιο.

Αλλη αίσθηση... άλλος ήχος.

Παίρνει τις ταχύτητες πάρα πολύ καλά ... ο λεβιές δε σκαλώνει πουθενά και προς το παρών δεν ακούω κανένα θόρυβο.

Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιο πρόβλημα σε tsi..Εκάνε θόρυβο στο ρελαντί(σαν diesel),και με το πάτημα του συμπλέκτη σταματούσε..Μάλιστα τον τελευταίο καιρό σε ζόρισμα του συμπλέκτη στην εκκίνηση(έντονη ανηφόρα πχ)ακουγόταν ενα σφύριγμα απο το κιβώτιο..Το μυρίστηκα οτι πρόκειται για ρουλεμάν συμπλέκτη και τελικά αλλάχτηκε το σετ στην εγγύηση ...ευτυχώς...Απο τότε ολα οκ B)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.