Jump to content
geologist

Πιθανή (;) Λύση Στην Κατανάλωση Λαδιού (Gti)

Recommended Posts

Λοιπόν, επειδή υπάρχουν τρία τόπικ για το πρόβλημα, με αποτέλεσμα να ψαχνόμαστε και πολλοί να αναγκάζονται να ξαναποστάρουν το ίδιο μήνυμα, αποφάσισα να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα, ώστε να βλέπουμε εδώ τις εξελίξεις.

Υπενθυμίζω ότι η οδηγία ήταν "αλλαγή του σωλήνα αναθυμιάσεων λαδιού και update στον εγκέφαλο".

Αρκετοί κάναμε τη συγκεκριμένη "επισκευή" χτες και σήμερα. Η αλλαγή του σωλήνα είναι υπόθεση 15 λεπτών.

Παρακαλούνται όσοι φίλοι έχουν κάποια εξέλιξη να ενημερώνουν εδώ.

Κάποιος φίλος έγραψε σε άλλο τόπικ ότι είχε ενημέρωση για λύση στο 80% των περιπτώσεων. Αυτό δε με ενθαρρύνει ιδιαίτερα, γιατί, φίλοι μας Γερμανοί, ή βρήκαμε την αιτία του προβλήματος ή δεν τη βρήκαμε. Αν τη βρήκαμε, δε δικαιολογείται τίποτα λιγότερο από 100%.

Εύχομαι μόνο σε λίγο καιρό να βγει η λέξη "πιθανή" από τον τίτλο του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Από ποστάρισμα παιδιού στο seat club.

λοιπον τα νεα ειναι ευχαριστα σημερα με πηρε ο κολητος μου τηλεφωνο μες την τρελη χαρα ηταν στην αντιπροσωπεια για σερβις με το polo gti και ρωτησε τον αρχιμηχανικο αν βρεθηκε λυση με την καταναλωση λαδιου και του ειπε πως πηραν ενημερωση που αναφερει οτι βρεθηκε λυση που μειωνει την καταναλωση σε φυσιολογικα επιπεδα.Το προβλημα εντοπιστηκε στην βαλβιδα ανθυμιασεων λαδιου εμενε ανοιχτη και ενα ποσοστο της πιεσης υπερπληρωσης περνουσε απο τη βαλβιδα με αποτελεσμα να ανεβαζει τα λαδια και να καιγονται απο τους κυλινδρους,το προβλημα λυνεται με βελτιωμενη βαλβιδα,ενα σωληνα εισαγωγης και αναβαθμιση λογισμικου ποια ειναι ακριβως τα ανταλακτικα που θα αλλαχθουν δεν ξερει ακομα καθως θα πρεπει να γινει συγκεντρωση στοιχειων για μαζικη παραγγελια απο πλευρας των αντιπροσωπων παντως ολα δειχνουν για αισιο τελος αφου η αλλαγη τους θελει μονο 40 λεπτα δλδ δεν ειναι τιποτα η αντικατασταση τους απο το συνεργειο

http://seatclub.gr/forum/index.php/topic,29708.msg980326/topicseen.html#msg980326

Link to comment
Share on other sites

παίδες εγώ κοίταξα σήμερα τη στάθμη του λαδιού και δεν έχει πέσει ούτε ένα "τετραγωνάκι"..

στα 1.200χλμ

τι σου ειχαν αλλαξει εσενα?

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα οποτε μακαρι και σε μας να πανε ολα καλα.μου φαινεται απο την αγωνια μου τα 1000 χλμ θα τα κανω σε χρονο dt

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι φαίνεται αυτο ήταν το πρόβλημα (επιφυλασομαι ) αντε καλο ξεκαπνισμα τώρα και να αρχίσουν και οι βελτιώσεις !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω μαλλον ειμαι ο αρχιγκαντεμης της υποθεσης. Μολις 15 χιλιομετρα μετα τις αλλαγες σωληνακια kai update και δεν ξερω τι αλλο εκαναν, εκει που πηγαινα χαλαρα βλεπω να αναβοσβηνει εκει που γραφει την ταχυτητα που εχεις στο dsg ενα μικρο γαλλικο κλειδι. Δηλαδη αναβοσβηνε μια ο αριθμος 3 πχ αν ειχα 3η και μετα το κλειδι. Ο κινητηρας κομπιαζει οταν παταω γκαζι σαν να μη συνεργαζεται με το κιβωτιο. Αυτο αναβοσβηνει και οταν ειμαι σταματημενος και το χω στο P ή στο N. Εχω τρελαθει θα γινει μακελιο στην Καρεντα. Σιγουρα κατι παιζει με το update που εκαναν δεν εξηγειται αλλιως. Τι σημαινει αυτο ρε παιδια? Μαλλον δυσλειτουργια στο κιβωτιο ψιλιαζομαι. Παντως οταν το χω στη νεκρα και παταω γκαζι μια χαρα ανεβαζει δεν κομπιαζει ο κομπρεσσορας. Αφηστε κοντευω να τρελαθω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει κανένα update χάλασε η μονάδα mechatronic του DSG , DSG rules , είναι ο φόβος και ο τρόμος των χρηστών DSG ( κ εγω) συμβαίνει ανα πάσα στιγμή και μπορει να σε αφήσει στα καλα καθουμενα , είτε έχεις 6αρι DSG είτε 7αρι !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λες ρε φιλε?? πως διαολο ετσι ξαφνικα?? τωρα σε λιγο φευγω και τους το παω να το βαλουν εγκεφαλο να μου πουν τι εχει και θα μεινει μεσα να το φτιαξουν. Τι σκατα καθε 20.000 θα χαλαει ο mechatronic και ο megatron και ο optimous prime τι ειναι αυτα ρε πουστη μου εχω τρελαθει. Καλα κατσε να δω τι θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το γραφω κι εδω θα το γραψω και στο φορουμ της μετδοσης. Μολις γυρισα απο Καρεντα το βαλανε στο διαγνωστικο και εχει βγαλει διαφορα σφαλματα τα περισσοτερα εκ των οποιων ειναι οτι εχει προβλημα στο υδραυλικο συστημα του DSG στην υδραυλικη του πιεση και ιστοριες για αγριους. Το αμαξι μενει μεσα θα στειλουν το log στη Γερμανια για να παρουν απαντηση Δευτερα Τριτη για το τι ειναι το προβλημα. Δηλαδη περαστικα μου. Ξεκιναει γολγοθας για μενα οπως φανταζεστε θα του κανουν πειραματα δοκιμες και μαλακιες λοιπες μεχρι να παρουν αποφαση να αλλαξουν το Mechatronic ή και το κιβωτιο ολοκληρο. Κλασσικα πραγματα. Και παλι περαστικα μου και μακρια απο σας παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Mechatronic 10000% μπορει να το πάθει οποιοδήποτε DSG ΧΩΡΊΣ προειδοποίηση . Είναι ο φόβος μου κάθε μέρα που οδηγω το αμάξι

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσο πιο πολυ διαβάζεις ένα φόρουμ τόσο πιο πολυ επηρεάζεσαι.

Είναι κρίμα να οδηγας dsg και να τρεμεις μη πάθει τίποτα.

Και εγω όταν το πήρα τα είχα διαβάσει τα περισσότερο αλλα προσπαθώ να μην το σκέφτομαι.

Μου φαίνεται θα βγω απο το φορούμ να ηρεμήσω αχαχχαχχα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά από Δευτέρα θα παω να παραδόσω το Polo gti για να πάρω το golf 6. Τελικά βρέθηκε η λύση? είναι σίγουρα αυτή που γράψατε η λύση? έχει κάποιο αποτέλεσμα? Επειδή λυπάμαι να δώσω το polo gti για να πάρω το Golf 6.

Σας παρακαλώ δώστε πληροφορίες για το θέμα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2.400+ για την ακρίβεια.

μια χαρά, είδε τη στάθμη των λαδιών και δεν έχει κάψει σταγόνα!

οπότε μάλλον βρέθηκε η λύση..

...μέχρι να μας βγεί καινούριο πρόβλημα :D

Link to comment
Share on other sites

2.400+ για την ακρίβεια.

μια χαρά, είδε τη στάθμη των λαδιών και δεν έχει κάψει σταγόνα!

οπότε μάλλον βρέθηκε η λύση..

...μέχρι να μας βγεί καινούριο πρόβλημα :D

χτιπα ξυλο φιλε μου, ελπιζω κανενα αλλο προβλημα να μην υπαρξει... το βασικοτερο προβλημα για σενα λυθηκε τωρα να δουμε με τα δικα μας.
Link to comment
Share on other sites

2.400+ για την ακρίβεια.

μια χαρά, είδε τη στάθμη των λαδιών και δεν έχει κάψει σταγόνα!

οπότε μάλλον βρέθηκε η λύση..

...μέχρι να μας βγεί καινούριο πρόβλημα :D

Αντε μακαρι να βρεθηκε η λυση να παψει να ναι φριτεζα. Και χτυπα ξυλο ή καλύτερα σπασε κανα ξυλο να σαι σιγουρος γιατι ειδες εμενα τι μου τυχε με το DSG....

Link to comment
Share on other sites

μωρέ να χτυπήσω και να σπάσω ξύλα..

πάντως εγώ σκοπεύω να τη στείλω την επιστολή στην cosmocar και στα αγγλικα στην γερμανια...θα τη συντάξω με γνωστό μου δικηγόρο.

θα την κοινοποιήσω και σε ό,τι περιοδικό κ δημοσιογράφο ξέρω...

αν θέλει κανείς άλλος να την υπογράψει ας μου στείλει μήνυμα να δούμε τι μπορεί να γίνει!

Edited by Leftos
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα οποτε μακαρι και σε μας να πανε ολα καλα.μου φαινεται απο την αγωνια μου τα 1000 χλμ θα τα κανω σε χρονο dt

τι εγινε φιλε σπυρο εσυ πως τα πας απο χιλιομετρα κ λαδακια μετα την αλλαγη? Edited by papajohn20
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε φιλε σπυρο εσυ πως τα πας απο χιλιομετρα κ λαδακια μετα την αλλαγη?

ειμαι πολυ λιγος ακομα....100 χλμ εχω κανει...χαχαχαχα!!!τριγυρναω με το xtx τωρα το καλοκαιρακι και το αμαξι το εχω ψιλοπαρατημενο.βεβαια οσο μπορω θα το παιρνω να μαζεψω κανενα χιλιομετρο γιαι σε 10 μερες φευγω με αδεια

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ λιγος ακομα....100 χλμ εχω κανει...χαχαχαχα!!!τριγυρναω με το xtx τωρα το καλοκαιρακι και το αμαξι το εχω ψιλοπαρατημενο.βεβαια οσο μπορω θα το παιρνω να μαζεψω κανενα χιλιομετρο γιαι σε 10 μερες φευγω με αδεια

κακο αυτο γιατι δεν θα εχουμε συντομα νεα σου :p αλλα οκ εσυ ξερεις αν μαζεψεις κανενα χιλιομετρα μπες στον κοπο και κανε μια ενιμερωση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.