Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Ειναι ενας απο τους καινουργιους ανερχομενουσ προγραμματιστες.

:D:whistling::whistling::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: να σε καλα με εκανες να γελασω με την ψυχη μου

Link to comment
Share on other sites

Τασο εσυ γνωριζεις οτι ο Ανδριανακης και ο μισος πλανητης παλευει να προγραμματισει την κ04 μηνες τωρα και αφου τελικα την προγραμματισε στου Τριποτσερη που εχεο και μπεκ εβγαλε εκει καπου στα 300+μοτερ ! Ο jimakos που το οδηγησε ειπε οτι εχει και μερικες μικροδιακοπουλες !Τωρα πως του voa δουλεψε με stage 2 μια χαρα και μαλιστα 300 AΛΟΓΑ ειναι λιγο ανεξηγητο!Voa να κανονισουμε να ερθεις σε κανα meeting να δουμε απο κοντα πως δουλευει!

Του trip-team έχει επιπλέον και FORGE FMIC και το βαλβιδάκι για 130bar σταθερά.... διακοπές δέν κάνει...αλλά κόβει λόγω DSG (εκεί έχει εντοπιστεί το πρόβλημα)

Τα DSG έχουν πρόβλημα μόλις διαβάσει ο εγκέφαλος πάνω από 390Nm+

edit

Αν θυμάμαι καλά....έβγαλε 278 τροχό.

Edited by TASOS_1.8T
Link to comment
Share on other sites

Το βαλβιδακι που αναφερεσαι ξερεις τι ειναι? Εγω ξερω και σου λεω πως ολα τα TFSI ΒWA και τα περισσοτερα ΑΧΧ το εχουν. Τα μονα TFSI που ειχαν λαθος βαλβιδακι και εκτονωνε στα 110bar ήταν τα πρωτα TFSI και ορισμενα leon με 185ps

Link to comment
Share on other sites

Το βαλβιδακι που αναφερεσαι ξερεις τι ειναι? Εγω ξερω και σου λεω πως ολα τα TFSI ΒWA και τα περισσοτερα ΑΧΧ το εχουν. Τα μονα TFSI που ειχαν λαθος βαλβιδακι και εκτονωνε στα 110bar ήταν τα πρωτα TFSI και ορισμενα leon με 185ps

Η βαλβίδα για την αντλία υψηλής που κρατάει σταθερά 130bar είναι part του S3 (άν θυμάμαι σωστά).

Τα GTI με την revision C κρατάγανε 110.

Τα πρώτα GTI & τα Leon 185 είχαν όντως πρόβλημα.

Τέσπα...λεπτομέρειες

Δέν έρχεσαι καμμιά βόλτα στο αυριανό meeting στη Βάρκιζα ???

Link to comment
Share on other sites

Και ο Ανδριανακης ποιος ειναι? Εδω το δικο μου το εκανε μ@νι

Εσυ δεν εισαι ρε συ ο Φανης με ενα oktavia rs?

Θυμαμαι οτι φοραγες την κ16 της mtm? :angry:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν εισαι ρε συ ο Φανης με ενα oktavia rs?

Θυμαμαι οτι φοραγες την κ16 της mtm? :angry:

Καλα εσένα δεν ειναι να σου λέει κανένας τίποτα... :angry2::lol:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πάντως να μου πούνε αυτα τα 2 ατομα που βάλανε το Ι/C του S3 , αν έχει βοηθήσει καθόλου , γενικότερα...

Και μην μου αρχίσετε μα και μου , παρε της forge,apr,eurojet Κτλ...γιατι για τα άλογα που το θέλω , είναι μια χαρά(IMO)...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πάντως να μου πούνε αυτα τα 2 ατομα που βάλανε το Ι/C του S3 , αν έχει βοηθήσει καθόλου , γενικότερα...

Και μην μου αρχίσετε μα και μου , παρε της forge,apr,eurojet Κτλ...γιατι για τα άλογα που το θέλω , είναι μια χαρά(IMO)...

Παρτο μωρε παιδακι μου καλο ειναι!Σιγουρα καλυτερο απο το δικο μας!Πω πω!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρτο μωρε παιδακι μου καλο ειναι!Σιγουρα καλυτερο απο το δικο μας!Πω πω!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Σιχτιρ εσυ.... :angry:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πάντως να μου πούνε αυτα τα 2 ατομα που βάλανε το Ι/C του S3 , αν έχει βοηθήσει καθόλου , γενικότερα...

Και μην μου αρχίσετε μα και μου , παρε της forge,apr,eurojet Κτλ...γιατι για τα άλογα που το θέλω , είναι μια χαρά(IMO)...

Εγώ πάντως είδα διαφορά μετά τις 4500σαλ (ανεβάζει πιο εύκολα μέχρι κόφτη) και κυρίως 5η-6η. Στην 6η π.χ. όπου με μεσαίες στροφές το φορτίο είναι μεγάλο και η τουρμπίνα κάνει overboost, η απόκριση είναι άμεση και το κλώτσημα πιο αισθητό. Περίμενα να δω λίγο μεγαλύτερο Lag χαμηλά αλλά ούτε αυτό είδα.

Δε λέω πως πρόκειται για την ανακάλυψη του τροχού ούτε για το φάρμακο κατά της φαλάκρας, είναι όμως μια καλή μετατροπή που σίγουρα βοηθά στο να μη χάνεις δύναμη σε μεγάλα φορτία ή σε επαναλαμβανόμενα ανοίγματα. Αν εγώ που δεν είμαι κοντράκιας διαπίστωσα βελτίωση σε ενα αυτοκίνητο 245 ίππων τότε πιστεύω πως είναι καλή επένδυση, τι παραπάνω να πω. Τώρα, το πόσο αξίζει να δώσεις μια 350άρα ευρώ (χωρίς τοποθέτηση) εφόσον σκοπεύεις να το κάνεις βαρβάτο Stg III με 300+ άλογα τροχό δεν το γνωρίζω, ίσως εκείνοι που έχουν μεγάλα σχέδια (όχι K04 αλλά Disco Potato και βάλε) να πρέπει να περιμένουν την έλευση του APR. Μια άλλη λύση θα ήταν να βάλει κανείς το FMIC του S3 και να συμπληρώσει εκείνο της Forge ή της Eurojet αν χρειαστεί.

Προσωπικά αν και δε γνωρίζω καθόλου τα παιδιά θα ήθελα να ευχαριστήσω τον dk_supra και τον VoA για τις πληροφορίες που έδωσαν σχετικά με το FMIC του S3. Οι διαφορές όπως τις είδα έχουν ως εξής: Το εργοστασιακό είναι 1 πόντο πιο λεπτό, έχει πλαστικά άκρα και 27 σπείρες. Του S3 είναι ενα πόντο πιο παχύ, έχει χυτά άκρα συγκολλημένα στον πυρήνα και 31 σπείρες. Τα άκρα του φαίνονται και πιο αεροδυναμικά (όσο μπορεί να δει κανείς μέσα). Τι είπαμε λοιπόν οτι βάζουμε μετά? :angry:

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είδα διαφορά μετά τις 4500σαλ (ανεβάζει πιο εύκολα μέχρι κόφτη) και κυρίως 5η-6η. Στην 6η π.χ. όπου με μεσαίες στροφές το φορτίο είναι μεγάλο και η τουρμπίνα κάνει overboost, η απόκριση είναι άμεση και το κλώτσημα πιο αισθητό. Περίμενα να δω λίγο μεγαλύτερο Lag χαμηλά αλλά ούτε αυτό είδα.

Δε λέω πως πρόκειται για την ανακάλυψη του τροχού ούτε για το φάρμακο κατά της φαλάκρας, είναι όμως μια καλή μετατροπή που σίγουρα βοηθά στο να μη χάνεις δύναμη σε μεγάλα φορτία ή σε επαναλαμβανόμενα ανοίγματα. Αν εγώ που δεν είμαι κοντράκιας διαπίστωσα βελτίωση σε ενα αυτοκίνητο 245 ίππων τότε πιστεύω πως είναι καλή επένδυση, τι παραπάνω να πω. Τώρα, το πόσο αξίζει να δώσεις μια 350άρα ευρώ (χωρίς τοποθέτηση) εφόσον σκοπεύεις να το κάνεις βαρβάτο Stg III με 300+ άλογα τροχό δεν το γνωρίζω, ίσως εκείνοι που έχουν μεγάλα σχέδια (όχι K04 αλλά Disco Potato και βάλε) να πρέπει να περιμένουν την έλευση του APR. Μια άλλη λύση θα ήταν να βάλει κανείς το FMIC του S3 και να συμπληρώσει εκείνο της Forge ή της Eurojet αν χρειαστεί.

Προσωπικά αν και δε γνωρίζω καθόλου τα παιδιά θα ήθελα να ευχαριστήσω τον dk_supra και τον VoA για τις πληροφορίες που έδωσαν σχετικά με το FMIC του S3. Οι διαφορές όπως τις είδα έχουν ως εξής: Το εργοστασιακό είναι 1 πόντο πιο λεπτό, έχει πλαστικά άκρα και 27 σπείρες. Του S3 είναι ενα πόντο πιο παχύ, έχει χυτά άκρα συγκολλημένα στον πυρήνα και 31 σπείρες. Τα άκρα του φαίνονται και πιο αεροδυναμικά (όσο μπορεί να δει κανείς μέσα). Τι είπαμε λοιπόν οτι βάζουμε μετά? :angry:

Μπράβο ρε άρη, μπράβο...Καλορίζικο....

Αυτο ήθελα να ακούσω...Τα δισκο ποτατο δεν είναι για εμένα , ουτε για 2-3 άτομα που ξέρω...Μια κ04 και έχεις ένα εργοστασιακά φτιαγμένο golf με 300άλογα...Οπότε και η τιμή καλή και δουλειά κάνει , γιατι να περιμένω της APR που στάνταρ θα το βαράει το 1000αρικο?Θα μου πείτε , είναι καλύτερο , αλλα τι να το κάνω αν δεν θέλω να περάσω τα 300....Μην ξεχνάμε οτι μετα θέλει και άλλα , φρένα , αναρτήσεις, μπλοκέ...

Υ.Γ Να σε πώ αρη, ο κωνσταντίνος στο άφησε τόσο?....

Link to comment
Share on other sites

Eνώ στα 300 άλογα το αμάξι θα πατάει κάτω και θα εκμεταλεύεται τη δύναμη του. Ρε δεν πάμε καλά. Έχουμε ξεφύγει πολύ. Το να πάρεις και να αλλάξεις την τουρμπίνα και να αφήσεις ένα πρόγραμμα το οποίο δεν είναι σχεδιασμένο για την συγκεκριμένη τουρμπίνα, σε ένα αυτοκίνητο που τα έχει όλα ηλεκτρονικά, είναι μια κίνηση που μόνο έξυπνη δεν την χαρακτηρίζω. Τα αυτοκίνητα δεν είναι μπαμπούλες, μπορούν να γίνουν όμως αν αρχίσουν και παρουσιάζουν προβλήματα. Αν ήταν όλα τόσο απλά, θα είμασταν όλοι βελτιωτές. Μπορεί να κάνω λάθος και μακάρι να είμαι λάθος μιας και αν έχω δίκιο θα έχουμε ιστορίες. Αν έχω άδικο, απλά έχω άδικο και δεν τρέχει κάστανο.

Να βάλω σε ρίσκο το αυτοκινητάκι μου για 20-25 άλογα παραπάνω; Και καλά επειδή βγήκε ένα S3 με μια Κ04 με "ίδιο" μοτέρ με του GTI πάει να πει ότι μπορώ να κάνω την μετατροπή αυτή; Και μάλιστα εύκολα; Να βάλω ένα περιφεριακό, ένα ιντερκούλερ, το δέχομαι. Αλλά μέχρι εκεί. Αν δεν βγει και το κατάλληλο πρόγραμμα, που τότε ναι θα μπορώ να εκμεταλλευτώ την μεγαλύτερη τουρμπίνα, τότε θα το έβαζα. Θα υπήρχε και η γνώση και η υποστήριξη.

Τα υπόλοιπα από κοντά το βραδάκι...

Link to comment
Share on other sites

Του trip-team έχει επιπλέον και FORGE FMIC και το βαλβιδάκι για 130bar σταθερά.... διακοπές δέν κάνει...αλλά κόβει λόγω DSG (εκεί έχει εντοπιστεί το πρόβλημα)

Τα DSG έχουν πρόβλημα μόλις διαβάσει ο εγκέφαλος πάνω από 390Nm+

edit

Αν θυμάμαι καλά....έβγαλε 278 τροχό.

Το αυτοκινητο αυτο δεν κοβει απο DSG , αλλα απο πτωση πιεσης στην τροφοδοσια καυσιμου!

Οσον αφορα στα νουμερα , εχει βγαλει λιγο πανω απο 270 "τροχο" στο Rototest (ενα καλο TFSI με προγραμμα - εξατμιση full - εισαγωγη βγαζει εκει 235).

+40WHP εβγαλε και εκει θελει αντλια καυσιμου!Η πιεση κρατηθηκε καπως πιο χαμηλα στις 4000-5500 (που ειναι και η περιοχη των κοψιματων) και γενικα δεν γινεται κατι αλλο σε προγραμμα αν δεν βρεθει λυση με την αντλια! Την επομενη εβδομαδα θα εχω (επιτελους μετα απο 2 μηνες αναμονη!) την πολυποθητη αντλια στα χερια μου (Hitachi single piston που θα ειναι bolt-on) για να την δωσω στον Ανδριανακη και να δουμε πειτελους τι θα γινει (ή τι δεν θα γινει!) με αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω σε ρίσκο το αυτοκινητάκι μου για 20-25 άλογα παραπάνω;

Εδώ το έβαλες για ένα διακόπτη στο off! tongue.gifupyours.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα άλλο TFSI που έκανε τις διακοπές, και σε πληροφορώ ότι τις διακοπές τις έκανε από την πρώτη στιγμή, το πρόβλημα διορθώθηκε αφού αλλάχτηκε το μισό μοτέρ μαζί με το καπάκι. Από τότε δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό και σκόρδα του μην το ματιάσουμε. Με ένα παληκάρι που μιλούσα μέσα από το κλαμπ, μηχανικό, μου είπε ότι έχει και ένα Octavia 1.6FSI που του παρουσιάζει το ίδιο και είχε προβληματικό καπάκι. Δεν πολύ κατάλαβα το τι μου είπε, κάτι για ραγίσματα στο καπάκι, αλλά κατάλαβα ότι αφού το άλλαξαν τελείωσαν και τα προβλήματα του. Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να φταιει η αντλία μόνο, μιας και αν ήταν ανεπαρκής, τότε όλα τα μοτέρ τα βελτιωμένα θα παρουσιάζανε το πρόβλημα με τις διακοπές. Από την στιγμή που υπάρχουν stageII TFSI μοτέρ και δεν κάνουν κιχ, ενώ φοράνε όλα την ίδια αντλία, το βλέπω πολύ χλωμό να φταίει μόνο η αντλία. Ίσως είναι παραπάνω από ένας παράγωντας.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το έβαλες για ένα διακόπτη στο off! tongue.gifupyours.gif

Κοίταξε, ναι έχεις ένα δίκιο σε αυτό. Τουλάχιστον εγώ το έκανα βαθυσκάφος και το ευχαριστήθηκα... Μουχαχαχαχα :thumbsup::angry::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκινητο αυτο δεν κοβει απο DSG , αλλα απο πτωση πιεσης στην τροφοδοσια καυσιμου!

Οσον αφορα στα νουμερα , εχει βγαλει λιγο πανω απο 270 "τροχο" στο Rototest (ενα καλο TFSI με προγραμμα - εξατμιση full - εισαγωγη βγαζει εκει 235).

+40WHP εβγαλε και εκει θελει αντλια καυσιμου!Η πιεση κρατηθηκε καπως πιο χαμηλα στις 4000-5500 (που ειναι και η περιοχη των κοψιματων) και γενικα δεν γινεται κατι αλλο σε προγραμμα αν δεν βρεθει λυση με την αντλια! Την επομενη εβδομαδα θα εχω (επιτελους μετα απο 2 μηνες αναμονη!) την πολυποθητη αντλια στα χερια μου (Hitachi single piston που θα ειναι bolt-on) για να την δωσω στον Ανδριανακη και να δουμε πειτελους τι θα γινει (ή τι δεν θα γινει!) με αυτο το θεμα.

Και πως το mtm δουλευει τελεια με την μαμα αντλια??

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα άλλο TFSI που έκανε τις διακοπές, και σε πληροφορώ ότι τις διακοπές τις έκανε από την πρώτη στιγμή, το πρόβλημα διορθώθηκε αφού αλλάχτηκε το μισό μοτέρ μαζί με το καπάκι. Από τότε δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό και σκόρδα του μην το ματιάσουμε. Με ένα παληκάρι που μιλούσα μέσα από το κλαμπ, μηχανικό, μου είπε ότι έχει και ένα Octavia 1.6FSI που του παρουσιάζει το ίδιο και είχε προβληματικό καπάκι. Δεν πολύ κατάλαβα το τι μου είπε, κάτι για ραγίσματα στο καπάκι, αλλά κατάλαβα ότι αφού το άλλαξαν τελείωσαν και τα προβλήματα του. Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να φταιει η αντλία μόνο, μιας και αν ήταν ανεπαρκής, τότε όλα τα μοτέρ τα βελτιωμένα θα παρουσιάζανε το πρόβλημα με τις διακοπές. Από την στιγμή που υπάρχουν stageII TFSI μοτέρ και δεν κάνουν κιχ, ενώ φοράνε όλα την ίδια αντλία, το βλέπω πολύ χλωμό να φταίει μόνο η αντλία. Ίσως είναι παραπάνω από ένας παράγωντας.

Δεν είναι όλα τα GTI ίδια. Εδώ ακόμη δε γνωρίζουμε ακριβώς τις διαφορές μεταξύ AXX και BWA, θα γνωρίζουμε λεπτομέρειες για την αντλία? Ήδη υπάρχουν τρεις εκδόσεις εκεί έξω (B, F, H) και όλες με την ίδια πίεση. Παράλογο δεν ακούγεται?

Τώρα, για ρήγμα στο καπάκι δεν υπάρχει περίπτωση. Πίστεψέ με, είχα ρήγμα στο καπάκι στον 1.8Τ και το είχα καταλάβει αμέσως. Το αμάξι ψιλορετάρει κρύο, έχει ασταθές ρελαντί, τρέμει λίγο παραπάνω από το κανονικό, το παραφλού είναι κατάτι πιο σκούρο και λιπαρό και η στάθμη πέφτει με τον καιρό, τα μπουζί βγαίνουν λευκά, όταν είναι κρύο η εξάτμιση βγάζει τόσο λευκό καπνό που νομίζεις ότι είναι ατμοσίδερο. Κοψίματα είχα με το Oettinger και καταλάβαινα απόλυτα πως ανοιγόκλεινε η σκάστρα για προστασία.

Επίσης, το καπάκι του TFSI είναι κατασκευασμένο από πολύ καλύτερα μέταλλα σε σχέση με εκείνο του 1.8Τ. Αν το ΤΤ μου κράτησε 103.000 km με απίστευτη καταπόνηση, πολύ υψηλές θερμοκρασίες (120+ λαδιού από το σπίτι στο περίπτερο που λέει ο λόγος) και 1,8bar overboost - 1,25 σταθερό με Κ04-023 τότε το βρίσκω απίθανο ενα πολύ καλύτερο μοτέρ με το 1/3 των km και ελάχιστο κυνηγητό να έχει το ίδιο πρόβλημα.

Εγώ πιστεύω πως οι μικροδιαφορές από μοτέρ σε μοτέρ και κυρίως οι μικρορυθμίσεις στις ίδιες της αντλίες (από κατασκευής) είναι οι παράγοντες που προκαλούν τα προβλήματα. Δεν είμαι μηχανολόγος αλλά όπως το αντιλαμβάνομαι είναι τόσο οριακά ρυθμισμένες που στα 250 άλογα λίγο μικρότερη πίεση να έχει η μια από την άλλη ή λίγο πιο αργή απόκριση αμέσως θα δεις κοψίματα. Εξάλλου, πως εξηγείται το γεγονός κάποιοι να μην έχουν καθόλου προβλήματα και μόλις βάλουν μια V-Flow να αρχίζουν τα χοροπηδητά?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.