Jump to content
tonino

Mtm Vs Giac Vs Revo

Recommended Posts

παληκαρια μην παιρνετε φορα...α3 με revo και full εξατμιση ποσα εβγαλε?245 με 38 κιλα?ετσι μπραβο.αλλα βλεπετε δεν ειχε μεσα το τεχνικο της revo με το laptop να το τσιτωσει εντελως το αμαξι κατα την διαρκεια της δυναμομετρησης οπως εκανε με το αλλο gti που εβγαλε αυτα τα αλογα...ετσι θελει η revo να πουλησει τα προγραμματα της???και καλα το γυρισε σε stock και μετα στο κανονικο και τρεχα γυρευε....

???????????????????????????????????????????

What?

Η πρωτη μετρηση ηταν ακριβως οπως κυκλοφορει το αυτοκινητο καθημερινα, στη δευτερη το αυτοκινητο γυρισε σε stock για να επιβεβαιωθει η ακριβεια του δυναμομετρου (και υστερα απο προτροπη του κ.Φωτεινελη) και η 3η μετρηση ηταν πανομοιοτυπη της 1ης, με τη διαφορα οτι ειχε πλεον ζεσταθει ο κινητηρας οποτε και εχουμε μια λογικη πτωση της ταξης των 5-6 ιππων.

Εαν βγαινανε τοσο ευκολα τα αλογα φιλε μου, θα ειμασταν παμπλουτοι!!!

Οσο για το παρακατω σχολιο, θα ηθελα σε παρακαλω να το αναλυσεις λιγο παραπανω, γιατι δε νομιζω οτι σου εδωσα ποτε το δικαιωμα...

και οπως λεει και ο vag-lover "εισαστε πιτσιρικαδες και σας πιανουν κοτσο μωρε" αμ δε..ουτε πιτσιρικας ειμαι ουτε κοτσο με πιανουνε.
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πολύ καλα ποτε ειπώθηκε αυτό και μαλιστα όχι μια φορα αλλα πολλες. Αυτό εγινε στην αγια παρασκευη στη north την καφετερια σε μια συνάντηση με αλλα μελη του club.συγκεκριμενα καποια αλλα μελη λεγανε διαφορα κι εσυ τους ελεγες αυτό το πραμα. « εισαστε πιτσιρικαδες και δεν ξερετε και σας πιανουν κοτσο.το θυμαμαι παρα πολύ καλα. Κοιτα τελικα πως ηρθαν τα πραματα…. Εσυ πως το βλεπεις το 272? Εδώ αλλοι με προγραμματα και εξατμισεις με το ζορι βγαζουνε 265 και η revo μονο προγραμμα 272. οπα φρενο. Δηλαδή με εξάτμιση? 245 όπως εβγαλε το άλλο το α3 tfsi με revo και εξατμιση? Ααα σε αυτό δεν ηταν καποιος μεσα με να το ρυθμιζει…

Γενικα εχω ξενερωσει τοσο πολύ που στεναχωριέμαι πιο πολύ για τον tom γιατι γινεται τοσο ντορος γυρω από το αμαξι του που στο κατω κατω δεν φταιει σε τιποτα να κανει το διαφημιστικό προιον της revo. Πηγαμε εκει να κανουμε το χαβαλε μας και βρηκαν αλλοι ευκαιρία να πιάσουν πελατεία με νούμερα ουτοπικά. Εε βεβαια κάποιος θα τσιμπήσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην το κουραζουμε το θεμα θα το ξαναμετρησω το αμαξι μου και το αλλο το παλικαρι με revo και εξατμηση σε δυναμομετρο για το οποιο δεν θα γνωριζει κανεις τπτ..

Δεν με νοιζει να εχω ενα χαρτι το οποιο λεει 270 και το αμαξι να μην ειναι τοσα..

Παντως δεν πιστευω οτι ο κωστας εκανε κατι με το δυναμομετρο για να βγαλει αλογα..

Και στην τελικη και σε εσενα ρε αντωνη μαμα ειχε βγαλει 220 και 32 κιλα ροπη..

Εμενα σε στοκ προγραμμα και με την εισαγωγη εβγαλε 224 και 33κιλα..

Επισης οταν ειχε προτωβγαλει η revo το προγραμμα 262 ανακοινωνε και 38 κιλα..

Και στο vortex τα νουμερα που εβγαλα εω τα βλεπουν πολυ συχνα..

Και κατι τελευταιο..

Που ξερετε στην τελικη οτι με εξατμιση και stage 2 δεν χανει αντι να περνει??

Τεσπα, θα επανελθω με νεοτερη μετρηση καποια στιγμη και θα δειξει..

Link to comment
Share on other sites

Τα κάναμε σαλάτα. Εγώ πριν μερικούς μήνες, ήξερα ότι με ένα "δυνατό" πρόγραμμα και με τις ανάλογες παρεμβάσεις, βλέπεις κάπου στα 260-265 άλογα με 38-40 κιλά ροπής. Αυτό το ξέρω γιατί το έχω δει πολλές φορές να συμβαίνει και όχι μόνο στην περίπτωση της Revo. Σε καμία περίπτωση το πρόγραμμα δεν ήταν το τυποποιημένο. Όλοι είχαν φτιάξει μια custom εκδοχή της ανάλογης εταιρίας. Τα 270 και τα 41 κιλά ροπής δεν είναι αδύνατο να βγουν. Με κατάλληλες τροποποιήσεις στις παραμέτρους του προγράμματος, μπορείς να τις πετύχεις. Έστω και για μια δυναμομέτρηση. Πάντως τα 270 είναι πάρα πολλά μόνο με πρόγραμμα και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το αυτοκίνητο του Θωμά κυκλοφορεί έτσι στο δρόμο. Είναι πολύ τσιτωμένο...

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πολύ καλα ποτε ειπώθηκε αυτό και μαλιστα όχι μια φορα αλλα πολλες. Αυτό εγινε στην αγια παρασκευη στη north την καφετερια σε μια συνάντηση με αλλα μελη του club.συγκεκριμενα καποια αλλα μελη λεγανε διαφορα κι εσυ τους ελεγες αυτό το πραμα. « εισαστε πιτσιρικαδες και δεν ξερετε και σας πιανουν κοτσο.το θυμαμαι παρα πολύ καλα.

Ποτε δεν ανεφερα τετοιο πραγμα που λες, αλλα τωρα που το σκεφτομαι δε θα μου φαινοτανε και πολυ περιεργο να συμβαινει κατι τετοιο.

Αν πραγματι πιστευεις οτι μπορει καποιος να πουσαρει τοσο πολυ τον κινητηρα ωστε να βγαλει παραπανω αλογα πανω σε ενα δυναμομετρο, τοτε μαλλον εισαι πολυ ευκολοπιστος και τουλαχιστον αφελης.

Εσυ πως το βλεπεις το 272? Εδώ αλλοι με προγραμματα και εξατμισεις με το ζορι βγαζουνε 265 και η revo μονο προγραμμα 272. οπα φρενο. Δηλαδή με εξάτμιση? 245 όπως εβγαλε το άλλο το α3 tfsi με revo και εξατμιση? Ααα σε αυτό δεν ηταν καποιος μεσα με να το ρυθμιζει…

Χμ, πολλα αλογα, ισως παραπανω απο οσα πραγματικα εχει το αυτοκινητο, αλλα αν παλι σου ελεγα οτι και το Α3 εχει λιγα, μαλλον δε θα ειχε καμια αξια για σενα ε;

Οσο για το ποσα αλογα βγαζει το 1ο ή το 2ο σταδιο της REVO, επετρεψε μου να το γνωριζω πολυ καλυτερα απο εσενα και απο τον καθενα, και το γεγονος οτι δεν τα δειχνω σε κοινη θεα, ειναι γιατι σεβομαι το χωρο που με φιλοξενει και δεν ειναι στις προθεσεις μου να κανω τετοιου ειδους διαφημιση...

Ποτε δε χρησιμοποιησα ενα φορουμ με τετοιο σκοπο και ποτε δεν θα το κανω.

Γενικα εχω ξενερωσει τοσο πολύ που στεναχωριέμαι πιο πολύ για τον tom γιατι γινεται τοσο ντορος γυρω από το αμαξι του που στο κατω κατω δεν φταιει σε τιποτα να κανει το διαφημιστικό προιον της revo. Πηγαμε εκει να κανουμε το χαβαλε μας και βρηκαν αλλοι ευκαιρία να πιάσουν πελατεία με νούμερα ουτοπικά. Εε βεβαια κάποιος θα τσιμπήσει.

Οταν ενα προϊον ειναι σωστο, δεν εχει αναγκη τετοιου ειδους διαφημισης.

Τωρα αν καποιος μπορει πραγματικα να πιστευει σε ενα κομματι χαρτι και μονο, σε αυτο δυστυχως δε μπορω να κανω τιποτα.

Βλεπω παντως πολυ καχυποψια και αυτο δε δειχνει τιποτα παραπανω απο προσωπικη εμπαθεια.

Fair... δε γινεται να ειμαστε φιλοι με ολους, ο καθενας αλλωστε εχει τις δικες του αποψεις.

Εχεις καθε δικαιωμα να πιστευεις οτι εγινε ρυθμιση του αυτοκινητου επανω στο δυναμομετρο για να βγαλει τα αλογα που εβγαλε, οπως μπορεις καλλιστα να πιστευεις οτι 'λαδωσα' το δυναμομετρο για δειξει τετοια νουμερα. (δεν ειχα πολλα λεφτα ομως και 'λαδωσα' μονο για το αυτοκινητο του ΤΟΜ :) )

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ανεφερα τετοιο πραγμα που λες, αλλα τωρα που το σκεφτομαι δε θα μου φαινοτανε και πολυ περιεργο να συμβαινει κατι τετοιο.

Αν πραγματι πιστευεις οτι μπορει καποιος να πουσαρει τοσο πολυ τον κινητηρα ωστε να βγαλει παραπανω αλογα πανω σε ενα δυναμομετρο, τοτε μαλλον εισαι πολυ ευκολοπιστος και τουλαχιστον αφελης.

Χμ, πολλα αλογα, ισως παραπανω απο οσα πραγματικα εχει το αυτοκινητο, αλλα αν παλι σου ελεγα οτι και το Α3 εχει λιγα, μαλλον δε θα ειχε καμια αξια για σενα ε;

Οσο για το ποσα αλογα βγαζει το 1ο ή το 2ο σταδιο της REVO, επετρεψε μου να το γνωριζω πολυ καλυτερα απο εσενα και απο τον καθενα, και το γεγονος οτι δεν τα δειχνω σε κοινη θεα, ειναι γιατι σεβομαι το χωρο που με φιλοξενει και δεν ειναι στις προθεσεις μου να κανω τετοιου ειδους διαφημιση...

Ποτε δε χρησιμοποιησα ενα φορουμ με τετοιο σκοπο και ποτε δεν θα το κανω.

Οταν ενα προϊον ειναι σωστο, δεν εχει αναγκη τετοιου ειδους διαφημισης.

Τωρα αν καποιος μπορει πραγματικα να πιστευει σε ενα κομματι χαρτι και μονο, σε αυτο δυστυχως δε μπορω να κανω τιποτα.

Βλεπω παντως πολυ καχυποψια και αυτο δε δειχνει τιποτα παραπανω απο προσωπικη εμπαθεια.

Fair... δε γινεται να ειμαστε φιλοι με ολους, ο καθενας αλλωστε εχει τις δικες του αποψεις.

Εχεις καθε δικαιωμα να πιστευεις οτι εγινε ρυθμιση του αυτοκινητου επανω στο δυναμομετρο για να βγαλει τα αλογα που εβγαλε, οπως μπορεις καλλιστα να πιστευεις οτι 'λαδωσα' το δυναμομετρο για δειξει τετοια νουμερα. (δεν ειχα πολλα λεφτα ομως και 'λαδωσα' μονο για το αυτοκινητο του ΤΟΜ :) )

ευκολοπιστος και τουλαχιστον αφελης ειναι αυτος που θα πιστεψει οτι μπορουν να βγουν αυτα τα νουμερα μονο απο ενα προγραμμα. αντε πες πως το πιστευει...μετα στο στο δρομο ποιος θα τον πιστεψει οτι το αμαξι του ειναι τοσα οσα του εδειξαν δηθεν στο δυναμομετρο.και δεν ειναι θεμα δυναμομετρου αλλα προσωρινων ρυθμισεων απο καποιον αφελη αλογοδοτη :D

Link to comment
Share on other sites

ευκολοπιστος και τουλαχιστον αφελης ειναι αυτος που θα πιστεψει οτι μπορουν να βγουν αυτα τα νουμερα μονο απο ενα προγραμμα. αντε πες πως το πιστευει...μετα στο στο δρομο ποιος θα τον πιστεψει οτι το αμαξι του ειναι τοσα οσα του εδειξαν δηθεν στο δυναμομετρο.και δεν ειναι θεμα δυναμομετρου αλλα προσωρινων ρυθμισεων απο καποιον αφελη αλογοδοτη :)

Μα, αυτο ακριβως σου λεω.

Εγω ξερω τι πιστευω οταν και οποτε βλεπω μια δυναμομετρηση.

Ξερω σε τι κλιμακα και υποληψη θα καταταξω τη μετρηση του ΤΟΜ, οπως ξερω και που και πως θα καταταξω τη μετρηση του Α3.

Εσυ φωναζεις κι οχι κανενας αλλος απο αυτους που εχουν αμεσα συμφερον.

Ουτε εγω, ουτε κανενας αλλος δεν εβαλε τη μετρηση και ειπε 'σας τρωω ολους', απλως εσυ βλεπεις φαντασματα οτι βγηκαμε να σου πουλησουμε.

Αλλωστε ποτε δεν βγηκε κανενας να πει οτι το REVO ειναι το καλυτερο ή το δυνατοτερο.

Τωρα, που βλεπεις εσυ ολα αυτα τα σεναρια συνομωσιας, ενας Θεος ξερει...

@Geopan: οσο κι αν ακουγεται περιεργο, το αυτοκινητο ειχε ηπιες ρυθμισεις (b7-t6). Μπορει να παρει λιγο ακομα παραπανω σε ρυθμιση (b9-t6), αλλα τοτε δεν θα ειχε παραπανω αλογα (ισως λιγο λιγοτερα), αλλα θα πηγαινε λιγο καλυτερα στο δρομο.

(το μεγαλο boost δε βολευει στις δυναμομετρησεις)

Link to comment
Share on other sites

ή δεν καταλαβαινεις ή κανεις οτι δεν καταλαβαινεις... σε τι κλιμακα κατατασεις δηλαδη το 272 και σε τι το 245?δηλαδη πως παει στο δρομο το 272 και πως το 245? τελικα ποιο ειναι ποιο δυνατο το 272 ή το 245?

δεν φωναζω ουτε κανενας δεν προκειται να φωναξει γιατι πολυ απλα ξερουν οτι το αποτελεσμα δεν ειναι το πραγματικο αλλα φτιαχτο για συμφερον καποιον αλλων.(καλη ευκαιρια για διαφημιση ενα dyno day. καποιοι θα τσιμπισουν).

τελος παντων η αποψη μου ειναι αυτη, τη δικια σου που την στηριζεις...δεν ξερω ουτε εχω ορεξη να μαθω. οποτε αστο, οχι τιποτα αλλο εκτιθεσαι παραπανω :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ GTI ΜΑΣ, ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΜΤΜ 'Η ΣΤΟΥ ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ..

Link to comment
Share on other sites

ή δεν καταλαβαινεις ή κανεις οτι δεν καταλαβαινεις... σε τι κλιμακα κατατασεις δηλαδη το 272 και σε τι το 245?δηλαδη πως παει στο δρομο το 272 και πως το 245? τελικα ποιο ειναι ποιο δυνατο το 272 ή το 245?

δεν φωναζω ουτε κανενας δεν προκειται να φωναξει γιατι πολυ απλα ξερουν οτι το αποτελεσμα δεν ειναι το πραγματικο αλλα φτιαχτο για συμφερον καποιον αλλων.(καλη ευκαιρια για διαφημιση ενα dyno day. καποιοι θα τσιμπισουν).

τελος παντων η αποψη μου ειναι αυτη, τη δικια σου που την στηριζεις...δεν ξερω ουτε εχω ορεξη να μαθω. οποτε αστο, οχι τιποτα αλλο εκτιθεσαι παραπανω :(

Πραγματικα δεν μπορω να σε ακολουθησω σε οτι λες.

Πιθανον σε πληγωσε (????) μια απλη δυναμομετρηση και προσπαθεις με χιλιες δυο δικαιολογιες και υπονοουμενα να αποδειξεις κι εγω δεν ξερω τι.

Ενα GOLF V GTi με μονο προγραμμα REVO αποδιδει περιπου απο 245 εως 250 ιππους και ροπη απο 35 εως 38 κιλα.

Το ιδιο αυτοκινητο με εξατμιση και αναβαθμιση stage2, 10-15 ιππους παραπανω.

Αυριο το πρωϊ εαν παρεις ενα τηλεφωνο, ακομα και 'επισημα' τα ιδια πραγματα θα ακουσεις.

Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι λες και δεν το λεω ειρωνικα.

Εχω ακουσει πολλα και διαφορα οσο καιρο κανω αυτη τη δουλεια, αλλα το να με κατηγορησουν οτι 'μαγειρεψα' παραπανω αλογα σε μια δυναμομετρηση, πραγματικα πρωτη φορα μου συμβαινει.

Ειλικρινα δεν ξερω εαν θα πρεπει να εκλαβω τις ασαφειες που γραφεις αρνητικα ή θετικα!

Προσωπικα πιστευω οτι ο χωρος του tuning στην Ελλαδα πασχει κυριως απο ψεμα και ασυνεπεια, και αυτο ακριβως που με ενοχλει και ποτε δεν ακολουθω, μου το καταλογιζεις ανευ λογου και αιτιας.

Φιλε 'tonino' καθε αυτοκινητο εχει τις δικες του ιδιομορφιες.

Δυο ολοϊδια αυτοκινητα, με ακριβως τις ιδιες βελτιωσεις, μπορει να εχουν μια αποκλιση ιπποδυναμης ή αποδοσης στο δρομο, που ουτε καν μπορεις να φανταστεις!

Του ΤΟΜ το αυτοκινητο εβγαλε 'χ' αλογα.

Ε και;

Αυτο σε καμια περιπτωση δε σημαινει οτι ενα ακριβως ιδιο αυτοκινητο με του ΤΟΜ, θα αποδοσει τοσα πολλα αλογα ακομα κι αν φορεσει τα ιδια ακριβως πραγματα.

Αντιστοιχα αυτο σε καμια περιπτωση δε σημαινει οτι το δυναμομετρο ειναι για 'κλωτσες', αλλα σε καμια περιπτωση δε σημαινει οτι θα παρω εγω αυτη τη μετρηση και θα την κανω 'σημαια'.

Εαν οπως υποστηριζεις, ειχα 'μαγειρεψει' τις ρυθμισεις για να βγουν παραπανω αλογα, αυτο μονο αρνητικο θα ηταν και για εμενα, αλλα και για το προϊον.

Θα επρεπε καθε φορα που ανεβαινε ενα αυτοκινητο της REVO επανω σε καποιο δυναμομετρο, να κανω το ιδιο ακριβως πραγμα, κατι που τεχνικα ειναι αδυνατο αφου πολυ απλα δεν μπορω να το κανω.

Και κατι τελευταιο: εαν πραγματι μπορουσα να δωσω με μια απλη ρυθμιση τοσους πολλους ιππους, γιατι να μην κανω το ιδιο και στο Α3;

Τι απο τα παραπανω δεν καταλαβαινεις, να στο εξηγησω ευχαριστως...

@Periklis: φιλε Περικλη αυτο που προτεινεις ειναι ουτοπικο. Προσωπικη μου γνωμη ειναι να βαλει καποιος το προγραμμα αναβαθμισης που τον κανει να αισθανεται πιο 'ασφαλης', με οτι πραγματικα αυτο σημαινει για τον καθενα. Αλλος θελει την ασφαλεια μιας εγγυησης, αλλος αναζητα την απολυτη δυναμη, αλλος ψαχνει για προγραμμα φτιαγμενο επανω στο δυναμομετρο, αλλος ψαχνει για ρυθμισιμοτητα και αλλος ψαχνει ολα αυτα μαζι. Νομιζω οτι η αγορα σε αυτο τον τομεα ειναι μεγαλη και ο καθε ενας μπορει να κανει την επιλογη που του ταιριαζει καλυτερα.

Αυτα, και συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν μπροστά και δεν μπορώ να εκφράσω κάποια γνώμη. Όσο αστείο και να μου φαίνεται το νούμερο που έβγαλε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο,μιας και το ξέρω καλά. Εγώ σε μια λεπτομέρια μόνο θα κολλήσω. Μου είπαν τα παιδιά, ότι κατά την διάρκεια της δυναμομέτρησης, βρισκόσουν μέσα στο αυτοκίνητο με το Vag-com συνδεδεμένο. Τι έκανες δεν μπορώ να στο ρωτήσω, μιας και δεν είσαι υποχρεωμένος να μου απαντήσεις, αλλά μπορώ να σου πω, ότι με αυτήν την κίνηση, έδωσες τροφή για σενάρια. Για αυτό έχει ξεσπάσει αυτός ο ντόρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν μπροστά και δεν μπορώ να εκφράσω κάποια γνώμη. Όσο αστείο και να μου φαίνεται το νούμερο που έβγαλε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο,μιας και το ξέρω καλά. Εγώ σε μια λεπτομέρια μόνο θα κολλήσω. Μου είπαν τα παιδιά, ότι κατά την διάρκεια της δυναμομέτρησης, βρισκόσουν μέσα στο αυτοκίνητο με το Vag-com συνδεδεμένο. Τι έκανες δεν μπορώ να στο ρωτήσω, μιας και δεν είσαι υποχρεωμένος να μου απαντήσεις, αλλά μπορώ να σου πω, ότι με αυτήν την κίνηση, έδωσες τροφή για σενάρια. Για αυτό έχει ξεσπάσει αυτός ο ντόρος.

To μονο που μπορει να κανει με αυτο που αναφερεις ειναι να βαλει τις ρυθμισεις στο μεγιστο αλλα αυτο χωρις εξατμιση ισως να ειχε και χειροτερη αποδοση. Δε μπορει να πειραξει τιποτα αλλο εκεινη την ωρα με το VAG-COM γι'αυτο ηρεμηστε. Αν καποιος εχει αμφιβολια περνει το παληκαρι που εχει το αμαξι,ανοιγουν και βλεπει διαφορες και κρινει.Δε καταλαβαινω γιατι "στηνετε στο τοιχο" τον VagLover.Αλλωστε οπως και ο ιδιος λεει θα το εκανε σε ολα τα αυτοκινητα (το να "μαγειρεψει" το αποτελεσμα) που θα φοραγαν προγραμμα REVO.

Link to comment
Share on other sites

Ενα GOLF V GTi με μονο προγραμμα REVO αποδιδει περιπου απο 245 εως 250 ιππους και ροπη απο 35 εως 38 κιλα.

ωραια και πως εγινε ενα gti μονο προγραμμα να βγαλει 272 με πανω απο 40 κιλα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν μπροστά και δεν μπορώ να εκφράσω κάποια γνώμη. Όσο αστείο και να μου φαίνεται το νούμερο που έβγαλε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο,μιας και το ξέρω καλά. Εγώ σε μια λεπτομέρια μόνο θα κολλήσω. Μου είπαν τα παιδιά, ότι κατά την διάρκεια της δυναμομέτρησης, βρισκόσουν μέσα στο αυτοκίνητο με το Vag-com συνδεδεμένο. Τι έκανες δεν μπορώ να στο ρωτήσω, μιας και δεν είσαι υποχρεωμένος να μου απαντήσεις, αλλά μπορώ να σου πω, ότι με αυτήν την κίνηση, έδωσες τροφή για σενάρια. Για αυτό έχει ξεσπάσει αυτός ο ντόρος.

Το VAG-COM είναι απλά ένα διαγνωστικό/logging προγραμμα και δέν έχει ιδιότητες ρύθμισης.

Η αλλαγή ορισμένων blocks είναι η μόνη του τέτοια δηνατότητα, αλλά αυτό φυσικά δέν έχει να κάνει σε τίποτα με την απόδοση ενός αυτοκινήτου, τουλάχιστον σε αυτά τα επίπεδα......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε μια λεπτομέρια μόνο θα κολλήσω. Μου είπαν τα παιδιά, ότι κατά την διάρκεια της δυναμομέτρησης, βρισκόσουν μέσα στο αυτοκίνητο με το Vag-com συνδεδεμένο. Τι έκανες δεν μπορώ να στο ρωτήσω, μιας και δεν είσαι υποχρεωμένος να μου απαντήσεις, αλλά μπορώ να σου πω, ότι με αυτήν την κίνηση, έδωσες τροφή για σενάρια. Για αυτό έχει ξεσπάσει αυτός ο ντόρος.

Ακου να δεις τι ακριβως εγινε:

Εγω βασικα ειχα μια δουλεια στην εταιρια (Ν.Ερυθραια) και απλως περασα μια βολτα απλως για να χαζεψω το ολο event.

Καποια στιγμη εχει αρχισει μια μουρμουρα απο τους περισσοτερους για τα αλογα που βγαζει το δυναμομετρο.

Αποκορυφωμα ολων ηταν η μετρηση του ΤΟΜ, την οποια την κοιταγαμε ολοι με απορια.

Μεχρι εκεινη την ωρα, δεν ειχα καμια απολυτως επαφη με το αυτοκινητο, παρα μονο κοιταγα...

Εκεινη τη στιγμη μου λεει ο κ.Φωτεινελης να κανουμε και ενα πατημα με γυρισμενο το αυτοκινητο σε stock, ρωτωντας με παραλληλα, ποσα αλογα θα πρεπει κανονικα να δουμε, για να ειμαστε βεβαιοι οτι το δυναμομετρο ειναι ΟΚ.

Του απανταω λοιπον οτι ολα μετριουνται περιπου στα 215-220 αλογα, αλλα το συγκεκριμενο φοραει εισαγωγη, οποτε μπορει να δουμε και ενα κλικ παραπανω.

Πραγματι η δευτερη μετρηση ηταν στα 223 αλογα!

Σε ολη τη διαρκεια της 2ης μετρησης, ο κ.Φωτεινελης μου ειπε να παραμεινω μεσα στο αυτοκινητο, ωστε να το γυρισω και παλι σε performance αμεσως μετα, ωστε να επιβεβαιωσουμε το αρχικο νουμερο. (γι αυτο και εκατσα μεσα/απλως κοιτουσα)

Πραγματι με το τελειωμα της 2ης μετρησης, το γυρισα αμεσως σε performance και παλι, και ξανα η μετρηση (3η στη σειρα) ηταν κοντα στην 1η. (265 νομιζω)

ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ, αφου δεν υπηρχε λογος αλλωστε.

Οσοι ηταν παροντες νομιζω οτι μπορουν να επιβεβαιωσουν τα παραπανω....

κωστα τι πίεσεις δουλευει του θωμα?

υπαρχει μήπως η δυναμόμετρηση για να ανέβει?

Νομιζω 1,5 over/0,9 σταθερο.

Εαν θελει ο ιδιος ας την βαλει, αλλα προσωπικα δε θα το ηθελα.

Εδω με κατηγορησανε για διαφημιση χωρις να κανω τιποτα!

Αλλωστε μια δυναμομετρηση ειναι παντα ενδεικτικη...

To μονο που μπορει να κανει με αυτο που αναφερεις ειναι να βαλει τις ρυθμισεις στο μεγιστο αλλα αυτο χωρις εξατμιση ισως να ειχε και χειροτερη αποδοση. Δε μπορει να πειραξει τιποτα αλλο εκεινη την ωρα με το VAG-COM γι'αυτο ηρεμηστε. Αν καποιος εχει αμφιβολια περνει το παληκαρι που εχει το αμαξι,ανοιγουν και βλεπει διαφορες και κρινει.Δε καταλαβαινω γιατι "στηνετε στο τοιχο" τον VagLover.Αλλωστε οπως και ο ιδιος λεει θα το εκανε σε ολα τα αυτοκινητα (το να "μαγειρεψει" το αποτελεσμα) που θα φοραγαν προγραμμα REVO.

Αυτο ακριβως προσπαθω να εξηγησω, αλλα εγω τα λεω, εγω τα ακουω...

ωραια και πως εγινε ενα gti μονο προγραμμα να βγαλει 272 με πανω απο 40 κιλα??

(να ξεκαθαρισουμε οτι το αυτοκινητο φοραει και εισαγωγη, κατι που βοηθαει πολυ ενα αυτοκινητο με προγραμμα)

Οπως για χιλιους-δυο λογους ενα αυτοκινητο δεν βγαζει τα αλογα που πρεπει (π.χ. το Α3), ετσι και καποια αλλα εχουν τη δυνατοτητα να βγαζουν ευκολα αλογα στο dyno. (προσωπικα τα εχω ξαναδει, οχι τοσα πολλα, αλλα αρκετα κοντα σε αυτα)

Τωρα με ρωτας ουσιαστικα εαν το αυτοκινητο πηγαινει στο δρομο σαν 270 ιππους;

Ρωτας λαθος ανθρωπο.

Ας πει ο ιδιοκτητης του...

Καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως το βοηθαει παρα πολυ... το βοηθαει να κανει κοψηματα...φοβερο.

Μου λες επισεις οτι μονο προγραμμα βγαζει 245 και με εισαγωγη 270. 25 αλογα δινει δηλαδη η εισαγωγη. τουρμπινα εχει μεσα της? δεν μπορω να καταλαβω.

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως το βοηθαει παρα πολυ... το βοηθαει να κανει κοψηματα...φοβερο.

Μου λες επισεις οτι μονο προγραμμα βγαζει 245 και με εισαγωγη 270. 25 αλογα δινει δηλαδη η εισαγωγη. τουρμπινα εχει μεσα της? δεν μπορω να καταλαβω.

Ρε συ tonino,ελεος.Απο τα γραφωμενα του Κωστα εσυ αυτο καταλαβαινεις? Συγνωμη αν μιλαω καπως εντονα αλλα ειλικρινα κατι δε διαβαζεις καλα απο αυτα που γραφονται.Ξαναδιαβασε γιατι ειναι εντελως ακυρο το συμπερασμα σου.Συγνωμη και παλι αλλα εισαι παραλογος σε αυτο το διαλογο.

Link to comment
Share on other sites

Kοίταχτε, η δυσπιστία που υπάρχει είναι φυσιολογικό να υπάρχει. Εγώ δεν έγραψα κατηγορηματικά, έγραψα για να εξηγήσω λίγο προς τι γίνεται η όλη φασαρία. Και όπως ξαναείπα, δεν ήμουν μπροστά για να ξέρω. Το νούμερο είναι πολύ για μένα και το μόνο που μένει να δούμε είναι να ανοίξει ένα αυτοκίνητο με 270 άλογα με του ΤΟΜ για να δούμε διαφορές. Αυτό θα μας πείσει όλους. Και ας τελειώσει εδώ το θέμα μιας και δεν οδηγούμαστε πουθενά.

@Όσο για το αν μπορεί να γίνει τίποτα με το Vag-com έτσι ώστε το αυτοκίνητο να ανεβάζει λίγο περισσότερο πίεση, αν δεν το ξέρετε, σας το δείχνω εγώ. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Kοίταχτε, η δυσπιστία που υπάρχει είναι φυσιολογικό να υπάρχει. Εγώ δεν έγραψα κατηγορηματικά, έγραψα για να εξηγήσω λίγο προς τι γίνεται η όλη φασαρία. Και όπως ξαναείπα, δεν ήμουν μπροστά για να ξέρω. Το νούμερο είναι πολύ για μένα και το μόνο που μένει να δούμε είναι να ανοίξει ένα αυτοκίνητο με 270 άλογα με του ΤΟΜ για να δούμε διαφορές. Αυτό θα μας πείσει όλους. Και ας τελειώσει εδώ το θέμα μιας και δεν οδηγούμαστε πουθενά.

@Όσο για το αν μπορεί να γίνει τίποτα με το Vag-com έτσι ώστε το αυτοκίνητο να ανεβάζει λίγο περισσότερο πίεση, αν δεν το ξέρετε, σας το δείχνω εγώ. :excl:

Γιωργακι, αντε και ανεβαζεις πιεση με το VAGCOM, εισαι σιγουρος οτι θα βγαλεις παραπανω αλογα? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ tonino,ελεος.Απο τα γραφωμενα του Κωστα εσυ αυτο καταλαβαινεις? Συγνωμη αν μιλαω καπως εντονα αλλα ειλικρινα κατι δε διαβαζεις καλα απο αυτα που γραφονται.Ξαναδιαβασε γιατι ειναι εντελως ακυρο το συμπερασμα σου.Συγνωμη και παλι αλλα εισαι παραλογος σε αυτο το διαλογο.

ειμαι και παραλογος... ο.κ. αντε οσοι εχουν προγραμμα ας τα βγαλουν και ας πανε να βαλουν revo που περαν απο αξιοπιστια δινει και νουμερα. αντε νεοκλη, στεφανε, αρη, πεταξτε τα αφου ουτος συ αλλος βημα δεν πανε τα δικα σας. αραγε γιατι δεν βαλατε revo? δεν το λεω ειρωνικα ,απλα ρωταω. και μην μου πειτε οτι δεν θελετε αλογα...αλογα...αλογα...αλογα...ολοι θελουν αλογα.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι και παραλογος... ο.κ. αντε οσοι εχουν προγραμμα ας τα βγαλουν και ας πανε να βαλουν revo που περαν απο αξιοπιστια δινει και νουμερα. αντε νεοκλη, στεφανε, αρη, πεταξτε τα αφου ουτος συ αλλος βημα δεν πανε τα δικα σας. αραγε γιατι δεν βαλατε revo? δεν το λεω ειρωνικα ,απλα ρωταω. και μην μου πειτε οτι δεν θελετε αλογα...αλογα...αλογα...αλογα...ολοι θελουν αλογα.

Συνεχιζεις να εχεις λαθος συμπερασμα στο μυαλο σου γι'αυτα που ειπε ο Κωστας. Κανενας δεν ειπε οτι το REVO δινει τα καλυτερα νουμερα απο ολους,κανεις δεν ειπε πως ειναι το πιο αξιοπιστο,κανεις δεν ειπε πως δεν υπαρχουν κι αλλα προγραμματα καλυτερα ή χειροτερα,κανεις δεν ειπε πως το REVO ειναι το καλυτερο προγραμμα. Ο Κωστας ειπε πως το αυτοκινητο του ΤΟΜ εβγαλε αυτα τα αλογα με τις συγκεκριμενες συνθηκες και πως αν παω πχ. εγω το δικο μου με τα ιδια πραγματα μπορει να μη τα βγαλει (το πιο πιθανο).Ειπε επισης πως ΔΕΝ τα εχει ξαναδει αυτα τα νουμερα μονο με προγραμμα και πως και του ιδιου του "φαινονται" πολλα. Δε ξερω ποσα χρονια ασχολεισαι με βελτιωσεις και τι αυτοκινητα εχεις βελτιωσει εσυ προσωπικα και ποσα χρονια ακους και βλεπεις βελτιωσεις.Θα σου πω ομως 2-3 πραγματα απο τη δικια μου εμπειρια. Εχω δει αυτοκινητα με ιδια ακριβως πραγματα να εχουν διαφορα πανω απο 3 καροτσες,εχω δει αυτοκινητα με ιδια αλογα στο δυναμομετρο να εχουν διαφορα πανω απο 3 καροτσια (με διαφορους οδηγους) και επισης εχω δει αυτοκινητα με ολοιδια πραγματα να εχουν πανω απο 10 αλογα διαφορα στο ιδιο δυναμομετρο,την ιδια μερα.Ο Κωστας μονος του ειπε πως η δυναμομετρηση δεν ειναι πανακειο απλα μια μετρηση ενδεικτικη. Δεν υπαρχει λογος να λες ολα αυτα και να κανεις τοσο θεμα απο τη στιγμη που δεν υπαρχει.Κανεις δε προσπαθει να σου πουλησει τιποτα και κανεις δε σου λεει να κανεις οτιδηποτε.Αποψεις γραφουμε και ορισμενα στοιχεια ο καθενας απο την εμπειρια του. Διαβασε πιο προσεχτικα τα τελευταια ποστ και πιστευω πως θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.