Jump to content
tyxodioktis100

Μυγακια στον προφυλακτηρα

Recommended Posts

καλημερα παιδες...

μετα απο αρκετα ταξιδια χωρις χρονο για ενδιαμεσο πλυσιμο, ο προφυλακτηρας γεμισε ζουζουνια ξεραμενα....

με απλο σαμπουαν και μαλακο σφουγγαρι τιποτα σημαδια ακομα, με πιεστικο παλι τιποτα....

υπαρχει κατι που μπορω να κανω...? χρωμα....κιτρινο....οποτε ξερετε φαινονται ενα προς ενα...

υπαρχει περιπτωση να τα εχει αποροφησει το χρωμα και να μεινουν μονιμα..?

ευχαριστω...

Edited by tyxodioktis100
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε γμτ, μεγαλη ταλαιπωρια να καθαριζεις τα ζουμια απο τα κουνουπια! :lol: και γω σε μαυρο που το εχω φαινονται... :( αν δεν καθαρισεις με νερακι τοπικα εκει που εχουν κολλησει αμεσως μετα απο καθε διαδρομη, δεν υπαρχει περιπτωση να βγουν και μενουν για παντα, οποτε ξεχνα το...οτι και να δοκιμασεις, ειδικα σαμπουαν και σπρει, τπτ, αν κολλησουν δεν ξεκολλανε τα ζουμια...

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Ναι αυτό, δεν έχει πρόβλημα και κάνει πολύ καλή δουλειά. πότισε ένα βαμβακερό πανάκι και δοκίμασε να τρίψεις τοπικά τα επίμονα μυγάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα τον προφυλακτηρα ομως...κυριως εκει σκανε ολα...

Το κιτ περιλαμβάνει και τον προφυλαχτήρα (δεν έχω φωτο για αυτό)...Δεν είναι και το πιο όμορφο πράγμα αλλά την δουλειά του την κάνει περίφημα στα ταξιδάκια.. B)

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες...

μετα απο αρκετα ταξιδια χωρις χρονο για ενδιαμεσο πλυσιμο, ο προφυλακτηρας γεμισε ζουζουνια ξεραμενα....

με απλο σαμπουαν και μαλακο σφουγγαρι τιποτα σημαδια ακομα, με πιεστικο παλι τιποτα....

υπαρχει κατι που μπορω να κανω...? χρωμα....κιτρινο....οποτε ξερετε φαινονται ενα προς ενα...

υπαρχει περιπτωση να τα εχει αποροφησει το χρωμα και να μεινουν μονιμα..?

ευχαριστω...

Δοκίμασε να βάλεις ενα τούλι από μπομπονιέρα (ναι ναι αυτή που έχει τα κουφέτα από βαφτίσια κ' γάμους :D ) έξω από το σφουγγάρι και τρίψε ελαφρά. Να είναι βρεγμένο το σφουγγάρι όμως.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΟΙΦΗ ΑΞΙΑΣ 6 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΤΡΙΒΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΚΟΥΡΑΖΕΣΤΕ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΡΕΤΣΙΝΙΑ

...ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΤΕ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΑΞΕΣΟΥΑΡ....

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΟΙΦΗ ΑΞΙΑΣ 6 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΤΡΙΒΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΚΟΥΡΑΖΕΣΤΕ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΡΕΤΣΙΝΙΑ

...ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΤΕ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΑΞΕΣΟΥΑΡ....

πως λεγετε γνωριζεις? να ξερουμε τουλαχιστον πως θα την βρουμε - ζητησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η AUTOGLYM βγαζει καθαριστικο πισσας/ρετσινιου αλλα δεν ξερω αν κανει για την δουλεια που το θελεις. Ονομαζεται INTENSIVE TAR REMOVER.

Επισης υπαρχει ενεργος αφρος εντομων "ACTIVE INSECT REMOVER" παλι τις ιδιας εταιριας.

Εχω χρησιμοποιησει τετοιο αφρο της SONAX και δεν ειδα αποτελεσμα. Παρ' ολα αυτα αν θελεις τιμες πληροφοριες κλπ, εγω τα AUTOGLYM τα αγοραζω απο εδω: http://www.louis.com.gr/index.php?ctg=162#

Ριξε μια ματια και παρτον τηλεφ. να σου πει και τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Autoglym πολυ καλα γενικα το εχω το σετακι τους αλλα το insect remover δεν εκανε και πολλα...

τεσπα δοκιμασα με καθαριστικο παρπριζ συμπηκνωμενο, μετα λιγο απορυπαντικο \πιατων, ετριψα λιγο παραπανω κατι εγινε....

Link to comment
Share on other sites

ζεστο νερο για να φουσκωσουν τα μυγακια κ μετα πολυ καλο τριψιμο με σφουγγαρι κ σαπουναδα, εν αναγκη 2 η 3 φορες η συγκεκριμενη διαδικασια επιμονα αν ειναι τοσο χαλια ο προφυλακτηρας.. συνηθως ετσι τα βγαζω κ δεν αντιμετωπιζω ιδιαιτερο προβλημα.

δεν το ηξερα το κολπο με το καθαριστικο τζαμιων, αν τα βρω σκουρα καποια στιγμη θα το δοκιμασω!

βασικο παντως ειναι να μην τα αφησετε να συσσωρευονται, γιατι οντως δυσκολευουν τα πραγματα μετα..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα το προιον της sonax που ειναι για εντομα και πισσες, και παιδια πραγματικα εκανε φοβερη δουλεια.αφου εχεις βρεξει καλα τον προφυλακτηρα, ψεκαζεις με sonax το αφηνεις κανα 5λεπτο και το περνας με νερο να φυγει. Αν δεν εχουν φυγει τα εντομα και τα ζουμια :D ,τοτε αφου εχεις ψεκασει τριβεις με το σφουγγαρι απαλα και ιδου τα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑντως παιδια να πω την μαυρη μου αληθεια επειδη πλενω παντα το αμαξι με πλυστικο, δεν ηξερα οτι ηταν τοσο μεγαλο ζητημα να φυγουν τα μυγακια απο τον προφυλακτηρα και την μασκα, μιας και με το πιεστικο ειναι περιπου 20-25 sec υποθεση...

Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγώ αυτό θα έλεγα...

εγώ συνήθως το βάζω σε καμιά βούρτσα με 3 ευρώ αλλά όταν έχει πολλά μυγάκια κάνω το λεγόμενο special ( tongue.gif ) πλύσιμο που έχει πιεστικό στην αρχή και δε μένει τίποτα! ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σας συνιστω ειναι απο αποσταση σωστη το πιεστικο γιατι καμια φορα ξυλωνει χρωμα

στα πλαστικα μερη...το σωστο ειναι με ζεστο νερο απο αποσταση...αλλιως φαρμακο και με ενα περασμα

απλο.....φευγουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Δοκιμάστε το Bug & Tar Remover της Meguiars.

Υγρό για μυγάκια,ξεραμένα έντομα και πίσσα.

Κάποιο παιδί είπε να τρίψεις μέχρι να φύγουν.

Αυτό είναι λάθος διότι πρώτα απ όλα απλώνεις το λίπος απο τα έντομα πάνω στο χρώμα.

Ψεκάζεις,το αφήνεις λίγο και βγάζεις τοπικά και όχι τρίψιμο με μεγάλες κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τρελενεστε.Κι εγω μαυρο εχω κ πιεστικο εχω αλλα το πιεστικο ΠΟΤΕ δεν το πλησιαζουμε.Ελεος.Τα μυγακια ειναι πιο σημαντικα απο το χρωμα μας?Λοιπον εγω ακολουθησα τη συμβουλη καποιου για αυτο το θεμα κ τελικα σωθηκα.Οσο κ αν σας φαινεται περιεργο η λυση ειναι ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ.Φθηνη,γρηγορη και ξεκουραστη χωρις φασαρια.Μου εκανε εντυπωση.Ενω με νερο κ σφουγγαρι κ σαπουναδα δε γινοταν τιποτα,με λιγο τριψιμο με μωρομαντηλο εξαφανισθηκαν αμεσως.Κ ηταν κ μερες πανω στο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τρελενεστε.Κι εγω μαυρο εχω κ πιεστικο εχω αλλα το πιεστικο ΠΟΤΕ δεν το πλησιαζουμε.Ελεος.Τα μυγακια ειναι πιο σημαντικα απο το χρωμα μας?Λοιπον εγω ακολουθησα τη συμβουλη καποιου για αυτο το θεμα κ τελικα σωθηκα.Οσο κ αν σας φαινεται περιεργο η λυση ειναι ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ.Φθηνη,γρηγορη και ξεκουραστη χωρις φασαρια.Μου εκανε εντυπωση.Ενω με νερο κ σφουγγαρι κ σαπουναδα δε γινοταν τιποτα,με λιγο τριψιμο με μωρομαντηλο εξαφανισθηκαν αμεσως.Κ ηταν κ μερες πανω στο χρωμα.

Αυτά τα μωρομάντηλα τελικά έσουν σώσει παρα πολύ κόσμο!!!Για ότι θές κάνουν!!!Για μωρά δεν ξέρω τελικά αν κάνουν!!!

Εγώ πάλι ή δεν το έχω προσέξει ποτέ ή δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με τα μυγάκια στον προφυλακτήρα!Όλα στο τζάμι σκάνε τα μ@λ@κ1σμ3ν@ και τα βγάζω τελικά με σπάτουλα!!!

Υπάρχουν και μαντηλάκια με απορυπαντικό που κάνουν επίσης πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα μωρομάντηλα τελικά έσουν σώσει παρα πολύ κόσμο!!!Για ότι θές κάνουν!!!Για μωρά δεν ξέρω τελικά αν κάνουν!!!

Εγώ πάλι ή δεν το έχω προσέξει ποτέ ή δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με τα μυγάκια στον προφυλακτήρα!Όλα στο τζάμι σκάνε τα μ@λ@κ1σμ3ν@ και τα βγάζω τελικά με σπάτουλα!!!

Υπάρχουν και μαντηλάκια με απορυπαντικό που κάνουν επίσης πολύ καλή δουλειά.

Ναι η αληθεια αυτη ειναι.Μου κανει τρομερη εντυπωση ομως η ευκολια που βγαινουν τα αιματα κ τα ζουμια απο τα μυγακια χρησιμοποιωντας μωρομαντηλα.Να φανταστεις οτι με σφουγγαρι,σαπουναδα κ πολυ επιμονη προσπαθεια δε μπορουσα να βγαλω μερικα ζουμια με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.