Jump to content
Numb

Intercooler S3 σε Gti Mk5

Recommended Posts

Σε μαμά κινητήρα TSI θα του δώσει ζωντάνια τις ζεστές μέρες, αλλά μήπως του χαλάσει την γραμμικότητα λέω τώρα ή μήπως λέω μ@λ@κίες.

Στα κρύα επηρεάζει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

γινεται να μπει...αλλα τι να το κανεις?...φταστο 200+ αλογα και μετα ναι βαλτο...

εκτος αν σκοπευεις να το πας εκει οποτε οκ!!

για ποιο s3 milate. αν λετε για το παλιο πως μπαινει για εξηγησε μας.Το s3 εχει 2 intercooler ενα δεξια ενα αριστερα και ενωνεται απο κατω με ενα ατσαληνο σωληνα ΠΩΣ κουμπώνουν ολα αυτα σε tsi oyte kan 20vt?

Edited by petrose Melissia
Link to comment
Share on other sites

για ποιο s3 milate. αν λετε για το παλιο πως μπαινει για εξηγησε μας.Το s3 εχει 2 intercooler ενα δεξια ενα αριστερα και ενωνεται απο κατω με ενα ατσαληνο σωληνα ΠΩΣ κουμπώνουν ολα αυτα σε tsi oyte kan 20vt?

Για το καινουριο μιλανε Πετρο.

Απο το νεο S3 μπαινει ανετα στο V GTI και γινεται συζητηση για το αν προσφερει και στα μικροτερα τουρμπατα.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα 10 βαθμους εριξε την θερμοκρασια

Εσένα ακουσα και το παράγγειλα :lol: Το ΣΚ μαλλον μπαίνει με logs πριν και μετα θερμοκρασίες, πιέσεις, παλμούς :lol: και ολα τα υπόλοιπα. Κόστος 350€ κομπλέ καινούργιο :lol:

Link to comment
Share on other sites

για κάποιον που η μόνη μετατροπή που πρόκειται να κάνει στο πολύ άμεσο μέλλον σε GTI , είναι full εξάτμιση , εισαγωγή και πρόγραμμα (όχι αλλαγή turbo K04 κτλ.)

και με ερωτιματικό ακόμα για άλλη σκάστρα , τι ic είναι η καλύτερη επιλογή ?

από το s3 , ένα παράλληλο με το εργοστασιακό (π.χ. forge) ή κάποιο εντελώς νέο π.χ APR, Oettinger κτλ. ?

και εννοώ καλύτερη επιλογή από άποψη απόδοσης , και όχι βάση τιμής. Βέβαια αν είναι μικρή έως μηδαμινή η διαφορά και το κόστος αρκετά παραπάνω εννοείται οτι απορίπτεται.

Link to comment
Share on other sites

για κάποιον που η μόνη μετατροπή που πρόκειται να κάνει στο πολύ άμεσο μέλλον σε GTI , είναι full εξάτμιση , εισαγωγή και πρόγραμμα (όχι αλλαγή turbo K04 κτλ.)

και με ερωτιματικό ακόμα για άλλη σκάστρα , τι ic είναι η καλύτερη επιλογή ?

από το s3 , ένα παράλληλο με το εργοστασιακό (π.χ. forge) ή κάποιο εντελώς νέο π.χ APR, Oettinger κτλ. ?

και εννοώ καλύτερη επιλογή από άποψη απόδοσης , και όχι βάση τιμής. Βέβαια αν είναι μικρή έως μηδαμινή η διαφορά και το κόστος αρκετά παραπάνω εννοείται οτι απορίπτεται.

Η ποιο απόλυτη είναι s3 με forge. Η ποιο ορθή είναι s3 .Η διαφορα σε απόδοση των 2 δεν δικαιολογείται με την χρηματικη τους διαφορα.για εμενα ξεκινάμε με s3 και αργότερα βλέπουμε

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

H poio apoluti einai s3 me forge. H poio orthi einai s3.H diafora se apodosi twn 2 den dikaiologeite me tin xrimati tous diafora.gia emena ksekiname me s3 kai argotera blepoume

Λάθος σκέψη αυτή.Να ήταν κανένας άλλος να έλεγα ΟΚ, αλλά εσύ που έχεις απιτήσεις απο τον κινητήρα σου δέν θα έπρεπε να σκέφτεσαι έτσι.

Το να δώσεις ~400 Ευρώ για να έχεις "εργοστασιακή" απόδοση ενώ με κάποια παραπάνω λύνεις το πρόβλημα μια και καλή, δέ είναι σωστή λογική.

Όπως και η λύση του S3+Forge, ίσως να δημιουργούσε προβλήματα, λόγω του αυξημένου όγκου, και των σωληνώσεων μεταξύ τους.

Το value for money, δέν είναι το φτηνότερο. ειναι το ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΕΡΟ, γιατι στη τελική αυτό είναι και το "οικονομικότερο"...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος σκέψη αυτή.Να ήταν κανένας άλλος να έλεγα ΟΚ, αλλά εσύ που έχεις απιτήσεις απο τον κινητήρα σου δέν θα έπρεπε να σκέφτεσαι έτσι.

Το να δώσεις ~400 Ευρώ για να έχεις "εργοστασιακή" απόδοση ενώ με κάποια παραπάνω λύνεις το πρόβλημα μια και καλή, δέ είναι σωστή λογική.

Όπως και η λύση του S3+Forge, ίσως να δημιουργούσε προβλήματα, λόγω του αυξημένου όγκου, και των σωληνώσεων μεταξύ τους.

Το value for money, δέν είναι το φτηνότερο. ειναι το ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΕΡΟ, γιατι στη τελική αυτό είναι και το "οικονομικότερο"...

Μιλάμε για κάποιον ο οποίος σκέφτεται Κ03 ΦΠΕ και οχι για εμένα προσωπικά....σωστά? :D

Εξαλλου είναι γνωστό εδω και καιρό οτι για Κ04 και συγκεκριμένα για τα S3 οταν ρωτήσαμε την Giac μας είπε οτι με πρόγραμμα και το εργαστασιακό Ι/C φτάνει το heat shock οπως είπαν.

(Ευχαριστώ για την τροποποιηση admin...εγραφα απο pda χωρίς Ελληνικούς χαρακτήρες :excl: )

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για κάποιον ο οποίος σκέφτεται Κ03 ΦΠΕ και οχι για εμένα προσωπικά....σωστά? :D

Εξαλλου είναι γνωστό εδω και καιρό οτι για Κ04 και συγκεκριμένα για τα S3 οταν ρωτήσαμε την Giac μας είπε οτι με πρόγραμμα και το εργαστασιακό Ι/C φτάνει το heat shock οπως είπαν.

(Ευχαριστώ για την τροποποιηση admin...εγραφα απο pda χωρίς Ελληνικούς χαρακτήρες :excl: )

Έ καλά αφού ρώτησες την Giac... popeye.gif

Τώρα τί σχέση έχει το heat soak με την απόδοση των δύο intercooler....;;

Μπορεί να επιρεάζεται ελαφρώς, αλλά όταν συγκρίνεις 2 intercooler ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ, (και με τόσο ίδιες διαστάσεις) δέν μπορείς να μιλάς για διαφορά στο συγκεκριμένο θέμα.

Και για να μπούμε σε νούμερα, απο ότι ειπώθηκε παραπάνω το IC του S3 ρίχνει 10 βαθμούς, ενώ το IC της Forge και APR ρίχνει 20.....

Κοστίζει μέν, αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Έ καλά αφού ρώτησες την Giac... popeye.gif

Τώρα τί σχέση έχει το heat soak με την απόδοση των δύο intercooler....;;

Μπορεί να επιρεάζεται ελαφρώς, αλλά όταν συγκρίνεις 2 intercooler ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ, (και με τόσο ίδιες διαστάσεις) δέν μπορείς να μιλάς για διαφορά στο συγκεκριμένο θέμα.

Και για να μπούμε σε νούμερα, απο ότι ειπώθηκε παραπάνω το IC του S3 ρίχνει 10 βαθμούς, ενώ το IC της Forge και APR ρίχνει 20.....

Κοστίζει μέν, αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις.

Δεν την ρωτησα ΕΓΩ αλλα δεν νομιζω οτι παιζει και ιδιαίτερο ρολο. Στην συγκριση δεν παιζει κανένα ρολο και δεν το είπα για αυτό. Παιζει ρολο στην επιλογή κάποιου πχ: με Cupra/ED30 ή 200αρι με Κ04 γα να πάρει μια αποφαση...η οποια είναι οτι οταν μιλάμε για Κ04, το Intercooler του S3 είναι και αυτο απο μονο του ανεπαρκές.

Το οτι του S3 στα Κ03 ρίχνει 10βαθμούς το εχω δει στην πράξη. Για τα υπολοιπα επειδή δεν τα εχω δει ακόμα κρατάω μια επιφύλαξη.. Γιατι αν οντως ριχνουν 20 τοτε εχει τεράστιο νοημα (για την προοπτική αναβάθμισης σε Κ04)... αν ομως την ριχνουν 12-15 πχ τοτε για εμένα το value for money αρχίζει και χάνεται

Συμφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ρωτησα ΕΓΩ αλλα δεν νομιζω οτι παιζει και ιδιαίτερο ρολο. Στην συγκριση δεν παιζει κανένα ρολο και δεν το είπα για αυτό. Παιζει ρολο στην επιλογή κάποιου πχ: με Cupra/ED30 ή 200αρι με Κ04 γα να πάρει μια αποφαση...η οποια είναι οτι οταν μιλάμε για Κ04, το Intercooler του S3 είναι και αυτο απο μονο του ανεπαρκές.

Το οτι του S3 στα Κ03 ρίχνει 10βαθμούς το εχω δει στην πράξη. Για τα υπολοιπα επειδή δεν τα εχω δει ακόμα κρατάω μια επιφύλαξη.. Γιατι αν οντως ριχνουν 20 τοτε εχει τεράστιο νοημα (για την προοπτική αναβάθμισης σε Κ04)... αν ομως την ριχνουν 12-15 πχ τοτε για εμένα το value for money αρχίζει και χάνεται

Συμφωνείς?

Για μένα (και το έχω ξαναπεί) όσο πιο αποδοτικό (όχι υποχρεωτικά μεγαλύτερο) το ιντερκούλερ, τόσο το καλύτερο.

Ποτέ δέν έβλαψε κανέναν ο πιο κρύος αέρας, οπότε το θέμα του "αυτό φτάνει" είναι άκυρο.Ώς γνωστόν όσο πιο κρύος είναι ο εισερχόμενος αέρας, τόσο πιο αποδοτική είναι η καυση,άρα και περισσότερη ιποδύναμη.Τα meth κιτς που εμφανίστηκαν στην Αμερική έχουν σάν σκοπό να ψύξουν τον εισερχόμενο αέρα, και απο ότι φαίνεται στον δικό μας κινητήρα (ειδικά λόγω DI) δινουν ΠΟΛΛΑ ΑΛΟΓΑ.

Για να μήν ξεχνάμε ότι ζούμε και στους τροπικούς έτσι...¶λλο και αυτό...

Και το ξαναλέω το value for money είναι το...πόσα δίνεις και τί παίρνεις, και ΑΡΝΟΥΜΑΙ να βάλω ένα εργοστασιακό IC που έχει σχεδιαστεί με ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ in mind, αντί τα aftermarket IC που έχουν σχεδιαστεί με το...κέρδος (και απόδοσης, και prestige)

Όσοι παρασυρθήκατε στην τρέλα του OEM αντί OEM, καλά κάνατε, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και καλύτερα....

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Όσοι παρασυρθήκατε στην τρέλα του OEM αντί OEM, καλά κάνατε, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και καλύτερα....

Αυτο ειναι το μόνο σίγουρο. Σίγουρα η vw εχει κάνει τεράστια προοδο στο θέμα των εργοστασιακών IC που τοποθετεί (μην θυμηθούμε τι εβαζε στα 20VT..) αλλά οταν μια σοβαρη aftermarket εταιρία σχεδιάζει IC τότε ειναι σχεδον σίγουρο οτι θα είναι καλύτερο(αποδοτικότερο)

Δεν εχω αυταπάτες οτι το εργοστασιακό IC του S3 είναι το ίδιο με είτε της Forge είτε της APR

Ας μην ξεχνάμε ομως και το οικονομικό μέρος. Εγώ (και πιστεύω και πολλοί αλλοι) προτιμάνε να δώσουν το 1/3 των χρημάτων που θα εδιναν για το I/C της Forge και να είναι πισω μια καρότσα ή ακομα να διαθέσουν τα χρήματα αυτά σε κάτι αλλο ;)

Οσο για το "αυτό φτάνει" είμαι σίγουρος οτι καταλαβαίνεις πως το εννοώ

Αυτά :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το μόνο σίγουρο. Σίγουρα η vw εχει κάνει τεράστια προοδο στο θέμα των εργοστασιακών IC που τοποθετεί (μην θυμηθούμε τι εβαζε στα 20VT..) αλλά οταν μια σοβαρη aftermarket εταιρία σχεδιάζει IC τότε ειναι σχεδον σίγουρο οτι θα είναι καλύτερο(αποδοτικότερο)

Δεν εχω αυταπάτες οτι το εργοστασιακό IC του S3 είναι το ίδιο με είτε της Forge είτε της APR

Ας μην ξεχνάμε ομως και το οικονομικό μέρος. Εγώ (και πιστεύω και πολλοί αλλοι) προτιμάνε να δώσουν το 1/3 των χρημάτων που θα εδιναν για το I/C της Forge και να είναι πισω μια καρότσα ή ακομα να διαθέσουν τα χρήματα αυτά σε κάτι αλλο <_<

Οσο για το "αυτό φτάνει" είμαι σίγουρος οτι καταλαβαίνεις πως το εννοώ

Αυτά :thumbsup:

ok , tnx vio και golfrs , κατάλαβα πάνω κάτω τι παίζει.

η πιο φθηνή λύση και αρκετά καλύτερη απο το εργοστασιακό είναι του s3 , αλλιώς για ακόμα μεγαλύτερη απόδοση πάμε σε forge , σωστά ?(τουλάχιστον αυτο το συμπέρασμα έβγαλα από τα τελευταία posts σας)

** επίσης το ic που βάζει ο Τριποτσέρης (trip team) το ξέρει ή το έχει βάλει κανείς ? Είναι της forge και απλά το τοποθετεί ή είναι άλλο π.χ custom (επειδή και αυτό είναι παράλληλο με το εργοστασιακό)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω για ένα passat του 91 ποσο θα μου στοιχίσει ένα fmi ntercooler?

Edited by konstantinos passat
@Το post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω για ένα passat του 91 ποσο θα μου στοιχίσει ένα fmi ntercooler?

Φιλε καταρχην καλωσορισες.

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του φορουμ.

Ανοιξε το θεμα σου στην κατηγορια Passat μιας και εδω το θεμα αφορα Golf V :o

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νεότερα επι του θέματος ;)

Βάλαμε S3 I/C στο αμάξι φίλου μου (2ωρες δουλειά για 2ατομα) και τα αποτελέσματα εχουν ως εξης:

Το αμάξι πριν με το standard I/C και 25oC εξωτερική, σε πάτημα 2ας 3ης 4ης εφτανε θερμ. εισαγωγής τους 47oC

Με την ίδια εξ. θερμοκρασία αλλά με το I/C του S3 το ίδιο αμάξι δεν ξεπέρασε τους 32oC :o

Τα logs του πριν και μετά τώρα: Το αμάξι πριν με 3η στο κιβώτιο και πάτημα απο χαμηλά εκανε 1,35over και κράταγε 0,77bar στις 6000σαλ. Πλέον κάνει 1,45over και κρατάει 0,9bar στις 6000σαλ ;)

Παλι καλά που πήρα και για εμένα :D:o:o

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι...

Πάλι καλά............ :wacko::baby:

Πειράζει που πήρα 1 παραπάνω? Αν σε ενοχλεί τοσο πολύ η υπογραφή....τσούππ...εφυγε

Edited by vio
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Έχω διαβάσει με προσοχή το τοπικ...Θα ήθλε να αναφέρω κάτι που συνέβει σε γνωστό μου και τι απάντηση πήρε...

Λοιπον σε skoda tfsi επαθε μια μικρή ζημιά απο ένα άτυχο τετράποδο με αποτέλεσμα να χρειαστεί να γίνει η αλλαγή του ιντερκούλερ...Οπότε τι καλύτερο μιας και το αμάξι φοράει πρόγραμμα να βάλει το ιντερκούλερ απο το s3...Λοιπον τόσο σε επίσημο αντιπρόσωπο τηε skoda όσο και της VW που ρώτησε με βάση αριθμό πλαισίου του είπαν οτι το ιντερκούλερ σε όλα τα tfsi είναι ακριβός το ίδιο...!!!!!!!!

Αν συνέβαινε σε σε έναν μόνο θα έλεγα πέσαμε σε άσχετο αλλά σε δυο αντιπροσωπείες την ίδια μέρα λιγο δύσκολο....Τι γίνεται ρε παιδιά για δώστε τα φώτα σας οι πιο ψαγμένοι....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω να σου δείξω μονο αυτό:

404_DSC01407_2.jpg

Εκτύπωσε την και πήγαινε. Ίσως απλά να μην τα βλέπουν στο ΕΤΚΑ απο την στιγμή που βλέπουν μονο Skoda ανταλλακτικά :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχω δώσε σε φίλο που εργάζεται σε αντιπροσωπεία τόσο αριθμό πλαισίου απο golf όσο και από το νέο s3 και περιμένω απάντηση να δω αν θα του βγάλει διαφορετικό κωδικό ανταλλακτικού...

Φίλε Vio ευχαριστώ για τη βοήθεια με τη φώτο αλλα΄η μόνη διαφορά που μπορώ να διακρίνω είια τα πλαινά που στο ένα είναι πλαστικά στο άλλο ειναι απο κάποιο μέταλλο λογικά αλουμίνιο...Η διαφορά δεν εντοπίζεται στις διαστάσεις (δε μπορώ να δω μήπως του s3 είναι πιο παχύ...).Γνωρίζει κανείς αν η διαφορά είναι στις κυψέλες κάπου αλλού...Διότι με την αλλαγή του υλικού απο πλαστικό σε αλουμίνιο δε νομίζω (απο τις λίγες γνώσεις μου στις θετικέ επιστήμες) να ειτυγχάνεται αυτή η διαφορά...

Φίλε Puck τα μοτερ είναι διαφορετικα αλλά αυτό που δεν ξέρουμε ειναι αν το ιντερκούλερ είναι διαφορετικό...Και αν ναι που...???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.