Jump to content
GDal

Golf 5 - Bilstein B4,B6,B8, B12-14 & Ελατήρια (Hr - Eibach) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Παιδιά βρίσκω αναρτηση kw 3 μαζί με ελατήρια όλο το σετ δλδ 600 ευρώ.. τι λέτε κα΄λη τιμή . την φορουσε φίλος φίλου ο οποίος είχε golf v gti και λόγω του ότι το πούλησε του έμεινε η ανάρτηση η οποία δεν έχει φορεθει για πάνω απο 10.00 χιλ.. Αυτη είναι coilover; ρυθμιζόμενη ; δλδ το χαμηλωνω όσο θελω εγω (π.χ ) 3.5 πόντους , ρυθμιζω σκληρότητα κτλ... ; Απλα την εχει 6 μήνες αφόρετη.. Γνώμες γτ δεν είμαι κ γνώστης :D ????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρίσκω αναρτηση kw 3 μαζί με ελατήρια όλο το σετ δλδ 600 ευρώ.. τι λέτε κα΄λη τιμή . την φορουσε φίλος φίλου ο οποίος είχε golf v gti και λόγω του ότι το πούλησε του έμεινε η ανάρτηση η οποία δεν έχει φορεθει για πάνω απο 10.00 χιλ.. Αυτη είναι coilover; ρυθμιζόμενη ; δλδ το χαμηλωνω όσο θελω εγω (π.χ ) 3.5 πόντους , ρυθμιζω σκληρότητα κτλ... ; Απλα την εχει 6 μήνες αφόρετη.. Γνώμες γτ δεν είμαι κ γνώστης :p ????

...φιλε η τιμη ειναι σουπερ, προσεξε μονο αν οντως προκειται για kw3, η οποια ειναι coilover, ρυθμιζομενη σε αποσβεση και σκληροτητα και καθ υψος και προπαντως να μην χρειαζεται επισκευη. Την περνεις ανα χειρας και πας σε ενα συνεργατη υπευθηνο ή και τον ιδιο τον αντιπροσωπο τους η οποια ειναι η ΤΡΟΧΟΣ ΑΕ και ζητας την γνωμη τους. Ακομη και ο ιδιος ο αντιπροσωπος θα ειναι προθυμος να τη δει νομιζω. Αν τωρα χρειαζεται επισκευη συννενοησε απευθειας για το κοστος, αν και νομιζω οτι δεν προκειται να σε συμφερει αφου για μια απλη αλλαγη λαδιων ή περισσοτερο για αλλαγη φυσιγγιων θα σου παρουν το σκαλπ.... Το οτι την εχει σε κουτι και αφορετη για μηνες δεν λεει τιποτε, μηνες ολοκληρες μενουν στα ραφια περιμενοντας να πουληθουν οι καινουργιες.

Link to comment
Share on other sites

...φιλε η τιμη ειναι σουπερ, προσεξε μονο αν οντως προκειται για kw3, η οποια ειναι coilover, ρυθμιζομενη σε αποσβεση και σκληροτητα και καθ υψος και προπαντως να μην χρειαζεται επισκευη. Την περνεις ανα χειρας και πας σε ενα συνεργατη υπευθηνο ή και τον ιδιο τον αντιπροσωπο τους η οποια ειναι η ΤΡΟΧΟΣ ΑΕ και ζητας την γνωμη τους. Ακομη και ο ιδιος ο αντιπροσωπος θα ειναι προθυμος να τη δει νομιζω. Αν τωρα χρειαζεται επισκευη συννενοησε απευθειας για το κοστος, αν και νομιζω οτι δεν προκειται να σε συμφερει αφου για μια απλη αλλαγη λαδιων ή περισσοτερο για αλλαγη φυσιγγιων θα σου παρουν το σκαλπ.... Το οτι την εχει σε κουτι και αφορετη για μηνες δεν λεει τιποτε, μηνες ολοκληρες μενουν στα ραφια περιμενοντας να πουληθουν οι καινουργιες.

SOUKOS ο αντιπρόσωπος ξέρεις που βρίσκεται?Επίσης καθε ποτε δλδ θελει αλλαγη λαδιών κ τετοια. εδω οι εργοστασιακες τις εχουμε 60.000 χιλ κ δεν βγαζουν κιχ... πως μια τετοια αναρτηση με 8.000 μπορει να θελει επισκευη; Υπαρχει συγκεκριμενο χρονικο διαστημα ή αριθμος χιλ για την επισκευη ή αλλαγη των λαδιων τους;Ποσο μπορει ν κοστιζει;

sorry για τις μαζεμενες ερωτησεις..... :p

Link to comment
Share on other sites

SOUKOS ο αντιπρόσωπος ξέρεις που βρίσκεται?Επίσης καθε ποτε δλδ θελει αλλαγη λαδιών κ τετοια. εδω οι εργοστασιακες τις εχουμε 60.000 χιλ κ δεν βγαζουν κιχ... πως μια τετοια αναρτηση με 8.000 μπορει να θελει επισκευη; Υπαρχει συγκεκριμενο χρονικο διαστημα ή αριθμος χιλ για την επισκευη ή αλλαγη των λαδιων τους;Ποσο μπορει ν κοστιζει;

sorry για τις μαζεμενες ερωτησεις..... :p

αντιπροσωπος εδω http://www.autoaccessories.gr/tuning/search/antiproswpeia.asp?PELAID_NEW=40441&pelkatid=208 τηλ και σε παραπεμπει σε εξουσιοδοτημενα οπου και κανεις ολες τις ερωτησεις σου. Παντως ενα θεμα για να χαλασει πολύ πιο γρηγορα μια αναρτηση ειναι το υπερβολικο χαμηλωμα, διοτι η αναρτηση δουλευει εκτος οριων, οπως συμβαινει και σε μαμα αναρτηση οταν χαμηλωνουμε μονο το υψος των ελατηριων, και ναι εκει τα φτυνει η αναρτηση χωρις να προλαβει να γραψει ουτε 10000 χλμ. Για επισκευη εχω ακουσει διαφορα, οποτε ο μονος αρμοδιος ειναι ο ιδιος ο επισκευαστης, ενδεικτικα λενε απο 200 ευρώ για καθένα μπροστινο και κανενα 150 για καθενα πισω μονο για λαδακια ητοι περιπου 700 το συνολο. Αν χρειαζεται αλλαγη φυσιγγιων μη ρωτας τιμες, απευθειας κανε τη μπιμπελο!!!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος τι καλαμι φορα το tsi 140hp?50 h 55?

Φοράει 55άρι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Μόλις πριν μια εβδομάδα άλλαξα τα μαμά αμορτισέρ με τα bilstein τα κίτρινα και ακούγεται ένας θόρυβος από τα πίσω αμορτισέρ (σαν σκούξιμο). Μου είπαν από το συνεργείο που τα άλλαξα ότι μπορεί να οφείλεται στο ότι τα κίτρινα είναι χοντρομπούκαλα και τρίβονται εκεί που κάνουν επαφή με τη βάση του αμορτισέρ..

Σημειωτέον, ότι μου άλλαξαν βάσεις ούτε μπροστά.

Έχει κανείς ιδέα σε τι μπορεί να οφείλεται ο θόρυβος και τι πρέπει να γίνει;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω τα ιδια αμορτισερ και "καπως" ακουω τα μπροστινα στο δικο μου.

δουλευουν παντως οκ.

θα το ψαξω στις γιορτες

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες αν και μετά από καιρό ξέρεις κάποιος να μου πεί τους κωδικούς για bilstein sprint (κίτρινα) χοντρομπούκαλα μρός και πίσω για golf tsi 140hp.....

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είναι μπροστά: 35-108191

και πίσω: 24-106115

Επειδή είμαι από το κινητό, αν θες για 100% σιγουριά, μπες και στο site της bilstein που έχει τον πλήρη κατάλογο ανά αυτοκίνητο...

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου..Ναι οι μπροστινές είναι οι VE3-A819 (35-108191)...αλλά οι πίσω ποιές είναι οι σωστές;;οι BE5-A611 (24-106115) ή ΒΕ3-Η800 (24-178006) οεο;;
Τα ελατήρια πάντως τα Η&R τα 3ποντα(κόκκινα) είναι τα 29176.

 

Σωστός ο Argie

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου..Ναι οι μπροστινές είναι οι VE3-A819 (35-108191)...αλλά οι πίσω ποιές είναι οι σωστές;;οι BE5-A611 (24-106115) ή ΒΕ3-Η800 (24-178006) οεο;;

Τα ελατήρια πάντως τα Η&R τα 3ποντα(κόκκινα) είναι τα 29176.

χμμ τι να σου πω τώρα!!

Απ'οτι βλέπω με λίγο ψάξιμο πρέπει να είναι ο κωδικός που σου έδωσα. Ο 2ος που βρήκες μάλλον είναι τα b8 και οχι τα b6.

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες αν και μετά από καιρό ξέρεις κάποιος να μου πεί τους κωδικούς για bilstein sprint (κίτρινα) χοντρομπούκαλα μρός και πίσω για golf tsi 140hp.....

Οι σωστοί κωδικοί για Golf 5 140ps είναι οι εξής :

Bilstein B8 εμπρός --> 35-108191

Bilstein B8 πίσω --> 24-178006

http://web1.carparts...8004&12=100

Για τα ελατήρια H&R 3,5cm είναι :

Με χειροκίνητο σασμάν : 29261-1

Με DSG : 29261-2

http://web1.carparts...14=1&12=100

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά και ο πρώτος κωδικός από τις b8 είναι...στην σελίδα της η bilstein έχει σαν b6 τις sport και σαν b8 τις sprint...ειδού:

http://web1.carparts-cat.com/default.aspx?230=1&34=0,100121&36=854&35=0&32=19469&14=1&10=C062353C158BEEE4E040A8C00A3E6213217001&12=130

Τα ελατήρια Στέλιο αυτά που μου έστειλες είναι 3,5 πόντουσ χαμήλωμα;;

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

βασικα στην σελίδα της h&r έχει 3ποντα...έχει τα 29176-1..αλλά και τα 3,5μιση δεν με χαλάνε.. :cool:Ποιά είναι όμως τα κόκκινα;;;

τα 29260 είναι τελικά...http://www.vwwatercooled.org.au/forums/f24/h-r-springs-golf-5-jetta-gti-audi-a3-54968.html

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

τα αμορτισερ ηταν λιγο μεγαλυτερα (3-5 χιλιοστα) και έπαιζε το ελατηριο. επισκευαστηκε καλύπτοντας τη μια σπείρα με λαστιχο... ακούγονται-αρπαξαν τα ρουλεμαν στις πανω βασεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.