Jump to content
lamousis

Ο κινητήρας χαλάει από τις γάτες

Recommended Posts

Προχθες ρωτησα ενα μηχανικο στο σερβις τι εγινε με αυτο αυτο το πολο και μου ειπε οτι βρηκαν τριχες στην εσωτερικη πλευρα της τροχαλιας (εκει που στερεωνεται και αφηνει ενα μικρο κενο για να μπορει να γυρναει) και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να σταματησει να γυριζει (κολλησε) και γι'αυτο το λογο εγινε οτι εγινε.Εγω δεν μπορω να καταλαβω, γιατι ενω οι αντιπροσωπειες θα πληρωθουν απο το εργοστασιο,τι θα παθαιναν να το βγαλουν εγγυηση

Edited by geohania
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι?Σιγουρα το Polo εχει ιμαντα και οχι καδενα οπως το Golf?(Δεν ξερω,ρωταω!!!)Μηπως απλα θελουν να σου φανε λεφτα απο το service?Αν δεν θες να τσακωθεις αλλο με την αντιπροσωπεια των Χανιων παρε τηλ και κανονισε να το πας στην KARENTA του Ηρακλειου και μην τους πεις τιποτα.Περιμενε να σου κανουν τη διαγνωση και κατα 99% θα στο βαλουν στην εγγυηση.Ξερω πολλα που δεν αλλαζαν στα Χανια με εγγυηση γιατι δεν τα καλυπτε, αλλα στο Ηρακλειο αλλαχθηκαν π.χ. φθαρμενο δερματινο τιμονι 1 χρονου και ενα αλλο προβλημα με σασμαν το εστειλαν κατευθειαν Ηρακλειο γιατι το "εξουσιοδοτημενο service" των Χανιων δεν μπορουσε να το επισκευασει.Καταλαβαινω οτι το πηγαινε ελα του αυτοκινητου ειναι μεγαλη ταλαιπωρια αλλα αν το φτιαξουν με εγγυηση θα εισαι κερδισμενος 1000%.Ασε που κανουν και καλυτερη δουλεια οποτε αν τελικα πληρωσεις καλυτερα να τα δωσεις στο Ηρακλειο.Η εγυηση που δινει το εργοστασιο ειναι μια χαρα αλλα το προβλημα ειναι με τους κεντρικους και τοπικους "αντιπροσωπους" που δεν γουσταρουν να τα βγαλουν εγγυηση,ειδικα αν δεν εισαι κολλητος τους (Ξερω και για αλλους που ηταν εκτος εγγυησης αλλα τα πραγματα τα χρεωναν σε μοντελα εντος εγγυησης)

το πόλο έχει ιμάντα και όχι καδενα.Αλλά όπως είπε και ένας άλλος φίλος υπάρχει πρόστατευτικο πλαστικό κάλυμμα ακριβώς για να μην πάει τίποτα επάνω στον ιμάντα!Οπότε όλοι οι ισχυρισμοί τις αντιπροσωπίας είναι τουλάχιστον απαράδεκτοι και το θέμα πρέπει να φτασει (αν όχι στην γερμανία)σίγουρα στα ελληνικα δικαστήρια.¶ντε γιατί πολλά μας τα έχει πει η κόσμοκαρ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έπαθα και εγω το ιδιο πραγμα με το Πολακι μου μία κρύα νυχτα του χειμώνα και ενω είχα αφησει το αυτοκίνητο εξω απο γυμναστηριο μπήκε μια γατα στον ιμαντα για να βρει ζεστη και οταν πηγα να φυγω ρουφηξε την ουρα της και στραβωσαν βαλβιδες και ..... και γενικα αλαξε ολο το πανω καπακι με βαλβιδες ..αφου πιεσα τον διευθυντή της επισιμης αντιπροσωπειας δεχτηκαν να μου χαρισουν τα ανταλακτικα αλλα πληρωσα 750 ευρω στο παζαροπουλο οπου και το ειχα παρει για εργατικα. Το κακο ειναι οτι δεν σε καλυπτει ουτε η εγγυηση του αυτοκινητου αλλα ουτε και της μικτης ασφαλιστικης..αλλα ενω εχει ποδια απο κατω μαλλον του εχουν αδυναμια τα ζωα!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω ακουσει για κατι συσκευουλες εκπομπεις συχνοτητων που διωχνουν γατες κι αλλα ζωα.Αν ισχυει κατι τετοιο ειναι σωτηριο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω ακουσει για κατι συσκευουλες εκπομπεις συχνοτητων που διωχνουν γατες κι αλλα ζωα.Αν ισχυει κατι τετοιο ειναι σωτηριο.

εχει δικιο ο Νασος.

2runkpd2pgp2pkil933c_thumb.jpg

ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ

ΑΠΩΘΗΤΙΚΟ ΤΡΩΚΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΝΤΟΜΩΝ

ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ 100%.

ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΤΟΜΑ

ΤΡΩΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ <ΦΥΣΕΩΣ> ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ.

ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ! ! !

* Λειτουργεί με υπέρηχους.

* Διαθέτει 5 επιλογές λειτουργίας.

* Κατάλληλο για χρήση σε στεγασμένο η ανοικτό χώρο.

* Καλύπτει μέχρι 700 τ.μ.

* Απαραίτητο για εργαστήρια - αποθήκες

- γκαράζ - εργοστάσια κ.λ.π.

* Απομακρύνει τρωκτικά - έντομα - φίδια -αράχνες - νυχτερίδες κ.λ.π.

* Λειτουργεί με ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος με

την χρήση μετασχηματιστή που εμπεριέχει.

* Διαστάσεις 23 Χ 13 Χ 82 εκατοστά.

* Βάρος 620γρ.

Η χρήση του εντός κατοικίας ενδείκνυται μέχρι την επιλογή 4 (για τρωκτικά).

Ιδανικό για αποθήκες και μεγάλους ενιαίους χώρους χωρίς να μεσολαβεί

μεγάλος αριθμός από τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κατι τετοιο κ για αυτοκινητο με 12v κ σχετικα φθηνο καπου το ειχα δει στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτα πρεπει να ειναι λιγο μεγαλα για να τοποθετηθουν στο καπω του αυτοκινητου.Ισως να υπαρχουν και πιο μικρα.

Link to comment
Share on other sites

έχω τον σκύλο μου γι'αυτην την δουλεία δεν μένουν γάτες... (οχι δεν τις σκοτόνει) απλά τις κυνειγάει και έχουν εξαφανιστεί δια παντός εδώ που μένω

Link to comment
Share on other sites

έχω τον σκύλο μου γι'αυτην την δουλεία δεν μένουν γάτες... (οχι δεν τις σκοτόνει) απλά τις κυνειγάει και έχουν εξαφανιστεί δια παντός εδώ που μένω

Πλακα πλακα καποιος ειχε πει οτι αν δεσεις τριχες σκυλου σε καποιο σημειο μεσα στο καπω, οι γατες τις μυριζουν και δεν πλησιαζουν.Τωρα αυτο δεν ξερω κατα ποσο θα λειτουργησει.

Link to comment
Share on other sites

έχω τον σκύλο μου γι'αυτην την δουλεία δεν μένουν γάτες... (οχι δεν τις σκοτόνει) απλά τις κυνειγάει και έχουν εξαφανιστεί δια παντός εδώ που μένω

Μολις δουν την φατσα μου, σκυλια γατια εξαφανιζονται!!! Γιατι αραγε???????????????

Link to comment
Share on other sites

Μολις δουν την φατσα μου, σκυλια γατια εξαφανιζονται!!! Γιατι αραγε???????????????

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

εμενα μου φαινεται δυσκολο να γινει κατι τετοιο γιατι ο ιμαντας εχει πολυ μεγαλες αντοχες

αλλα ποτε δεν ξερεις τι να πω το σιγουρο ειναι οτι εμπλεξες.....

λες να εχουν και αλλα μερη του αυτοκινητου προβλημα απο κατι τετοιο???????

Link to comment
Share on other sites

Την αντιπροσωπεια δεν την συμφερει να στο βαλει στην εγγυηση γιατι δειχνει οτι εχει αστοχια σε πολλα αμαξια/ανταλλακτικα, ενω καποιες αλλες δεν εχουν. Αρα αυτη επιβαρυνει/χαλαει το το ονομα της VW.

Την συμφερει να φανει οτι φταιει ο πελατης (αγνοια χρησης, κακη χρηση) και οχι το προϊον (κακη ποιοτητα, αστοχια υλικου). Βγαζει οποιαδηποτε ευθυνη απο πανω της και βγαζει και κερδος 300% απο τα ανταλλακτικα που θα σου πουλησει.

Στην Αθηνα χρεωσαν τρομπα βενζινης σε παλικαρι, ενω ηταν στην εγγυηση, λεγοντας οτι φταιει η ποιοτητα της βενζινης που του εβαζε το βενζιναδικο ! ! ! Αφου πηγαν δυο τρεις απο κλαμπ αυτοκινητου, ριξανε το φταιξιμο στον μηχανικο που δεν το εγαλε εγγυηση και του εδωσαν τα λεφτα πισω.

Ειναι οπως σε "κοψουν" οταν σε δουν.

Σου λενε: Πιτσιρικος, δεν θα τσινίσει. Κοπελια, ειναι δεν ξερει. Εχει λεφτα, δεν θα το βαλουμε εγγυηση.

Δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα οι αντιπροσωπειες.

Κερδοσοπικες επιχειρησεις ειναι.

Edited by Vaso_P
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινεται δυσκολο να γινει κατι τετοιο γιατι ο ιμαντας εχει πολυ μεγαλες αντοχες

αλλα ποτε δεν ξερεις τι να πω το σιγουρο ειναι οτι εμπλεξες.....

λες να εχουν και αλλα μερη του αυτοκινητου προβλημα απο κατι τετοιο???????

Έχεις μεγάλο δίκαιο σε αυτό που λές!

Για να σπάσει ένας ιμάντας πρέπει να είναι καμμένος ή σάπιος...και πάλι δύσκολα!

Για πες αυτούς απο την αντιπροσωπία να προσπαθήσουν να τον κόψουν...

...σίγουρα έχουν παραπάνω δύναμη απο μια γάτα....

...δε θα μπορέσουν να τον κόψουν όμως!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έχει ξαναγίνει αρκετές φορές. Το χουμε ξανασυζητήσει.

Έχει εξεταστεί ιμάντας?

Έχει δαγκωνιές, νυχιές... κτλ?

Εκτός όταν πάς να βάλεις μπροστά, είναι η γάτα μέσα και.....έγινε whiskas!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινεται δυσκολο να γινει κατι τετοιο γιατι ο ιμαντας εχει πολυ μεγαλες αντοχες

αλλα ποτε δεν ξερεις τι να πω το σιγουρο ειναι οτι εμπλεξες.....

λες να εχουν και αλλα μερη του αυτοκινητου προβλημα απο κατι τετοιο???????

Ο ιμαντας ως υλικο μπορει να εχει μεγαλες αντοχες αλλα ενα μικρο σκισιμο σε ενα σημειο του προφανως ειναι αρκετο να τον οδηγησει σε ριξη του τη στιγμη που δουλευει ο κινητηρας.Εχει αναφερθει πολλες φορες παρομοιο περιστατικο.

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο ο Νασος.

2runkpd2pgp2pkil933c_thumb.jpg

ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ

ΑΠΩΘΗΤΙΚΟ ΤΡΩΚΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΝΤΟΜΩΝ

ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ 100%.

ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΤΟΜΑ

ΤΡΩΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ <ΦΥΣΕΩΣ> ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ.

ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ! ! !

* Λειτουργεί με υπέρηχους.

* Διαθέτει 5 επιλογές λειτουργίας.

* Κατάλληλο για χρήση σε στεγασμένο η ανοικτό χώρο.

* Καλύπτει μέχρι 700 τ.μ.

* Απαραίτητο για εργαστήρια - αποθήκες

- γκαράζ - εργοστάσια κ.λ.π.

* Απομακρύνει τρωκτικά - έντομα - φίδια -αράχνες - νυχτερίδες κ.λ.π.

* Λειτουργεί με ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος με

την χρήση μετασχηματιστή που εμπεριέχει.

* Διαστάσεις 23 Χ 13 Χ 82 εκατοστά.

* Βάρος 620γρ.

Η χρήση του εντός κατοικίας ενδείκνυται μέχρι την επιλογή 4 (για τρωκτικά).

Ιδανικό για αποθήκες και μεγάλους ενιαίους χώρους χωρίς να μεσολαβεί

μεγάλος αριθμός από τοίχους.

Εγώ αναρωτιέμαι αν όποτε παω σε σουπερ μαρκέτ και καταστήματα του στιλ πρακτικερ αν ο πονοκέφαλος που με πιάνει εκει οφείλεται σε κατι τέτοια μηχανάκια

Link to comment
Share on other sites

κάτι ξέρω που λέω ο σκύλος είναι ο καλήτερος μου φίλος δεν έχει πλυσιάσει γάτα στο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γειά σου.Γνωστός μου είχε το ίδιο πρόβλημα με τη γάτα.Είχε μπεί μια γάτα στη μηχανή και την ώρα που πήγε να βάλει μπροστά φράκαρε η γάτα στους ιμάντες και χτύπησε η μηχανή.Η διαφορά με σένα είναι οτι στην αντιπροσωπεία του είπαν για τη γάτα αλλά δεν πλήρωσε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οντος απο γατα το προβλημα η αντιπροσωπεια δεν θα το επιδιορθωση στην εγγυηση αν ομως ο αντιπροσωπος νοιαζεται να κρατησει εναν πελατη και τα επομενα 5-10 χρονια θα στο φτιαξει δωρεαν γιατι αν εφτιαχναν την ζημια δωρεαν και διαφημηση θα τους εκανες και αν το επομενο αυτοκινητο σου ειναι VW απο εκει θα το αγοραζες ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.