Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

ρε παιδια την βοηθεια σας...το αυτοκινητο ειναι τριων μηνων με ελαχιστα χλμ..χθες το βραδυ γυριζα απο ενα γαμο και επειδη το ειχα τσουξει λιγο παραπανω, πηρα κλειστα την στροφη στο γκαραζ και πηρα μαζι και λιγο σοβα απο τον τοιχο γμτ...ευτυχως δεν εκανε βαθουλωμα αλλα εχει μεινει ασπρη γρατζουνια (επιφανειακη ευτυχως) πως μπορω να την βγαλω?? τι προιον πρεπει να χρησιμοποιησω?? και μια πιο γενικη ερωτηση...το κερι και η αλοιφη γυαλισματος κανουν την ιδια δουλεια?? αν ναι ποιο ειναι προτιμωτερο?? ευχαριστω εκ των προτερων και συγχαρητηρια για την καταπληκτικη δουλεια ολων σας εδω μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτη η περιοδος ειναι καλη για να το κανω ενα εππαγελματικο γυαλισμα και κερωμα?

3 χρονια το αμαξι περα απο κατι κερια, δεν το εχω κανει τπτ αλλο και το χρωμα εχει θαμπωσει πολυ, και εχει και απειρες αραχνες....

να το κανω τωρα πριν μπει ο χειμωνας?

η να περιμενω την ανοιξη που εχει και καλο καιρο και το αμαξι ειναι πιο καθαρο....

υποψην οτι βολταρω πολυ στα χιονια και φοβαμαι μηπως δωσω λεφτα και μεχρι την ανοιξη εχει γινει παλι μια απο τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτη η περιοδος ειναι καλη για να το κανω ενα εππαγελματικο γυαλισμα και κερωμα?

3 χρονια το αμαξι περα απο κατι κερια, δεν το εχω κανει τπτ αλλο και το χρωμα εχει θαμπωσει πολυ, και εχει και απειρες αραχνες....

να το κανω τωρα πριν μπει ο χειμωνας?

η να περιμενω την ανοιξη που εχει και καλο καιρο και το αμαξι ειναι πιο καθαρο....

υποψην οτι βολταρω πολυ στα χιονια και φοβαμαι μηπως δωσω λεφτα και μεχρι την ανοιξη εχει γινει παλι μια απο τα ιδια...

Το κέρωμα θεωρητικά προστατέυει τόσο απο τον ήλιο, όσο κι απο το νερό. Δεν θα πάνε πεταμένα τα χρήματά σου αν το κάνεις πριν το χειμώνα.

Μην κάνεις όμως το κέρωμα με αλοιφιέρα συχνά. Σου τρώει το βερνίκι και είναι κρίμα σε καινούριο αυτοκίνητο.

Κάνε ένα καλό κέρωμα τώρα, έστω και με αλοιφιέρα και μετά μπορείς να το κάνεις περιστασιακά με το χέρι. Έχει εξαιρετικά προιόντα στο εμπόριο για να το κάνεις και μόνος σου.

Είτε έτσι, είτε αλλιώς, κάντο όσο είναι καλός ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

παρολο που δεν κατορθωσα να βρω κατι, θα κανω μια αλλη ερωτηση αν ξερει καποιος ας απαντησει...το σκληρο κερι πως το εφαρμοζουμε στο αυτοκινητο?? ειναι αρκετα πιο σκληρο απο την απλη αλοιφη, αρα και πιο δυσκολο στο περασμα ετσι δεν ειναι??

Link to comment
Share on other sites

παρολο που δεν κατορθωσα να βρω κατι, θα κανω μια αλλη ερωτηση αν ξερει καποιος ας απαντησει...το σκληρο κερι πως το εφαρμοζουμε στο αυτοκινητο?? ειναι αρκετα πιο σκληρο απο την απλη αλοιφη, αρα και πιο δυσκολο στο περασμα ετσι δεν ειναι??

θα το βρεις κυρίως σε πάστα και θέλει περισσότερη προσπάθεια στο πέρασμα και στο ξέβγαλμα

Link to comment
Share on other sites

Και μια συμβουλή: Πλένετε το αμάξι καλά πριν περάσετε οτιδήποτε και πάντα περνάτε ένα ένα σημείο. (καπό, δεξί φτερό, αριστερό φτερό, κτλ). Όμως πριν περάσετε κάποιο σημείο, σκουπίστε καλά να φύγει και η παραμικρή σκόνη που έχει κάτσει μετά το στέγνωμα. Αν έχει σκόνη και περάσετε αλοιφή, κλάφτα χαράλαμπε.

Link to comment
Share on other sites

Και μια συμβουλή: Πλένετε το αμάξι καλά πριν περάσετε οτιδήποτε και πάντα περνάτε ένα ένα σημείο. (καπό, δεξί φτερό, αριστερό φτερό, κτλ). Όμως πριν περάσετε κάποιο σημείο, σκουπίστε καλά να φύγει και η παραμικρή σκόνη που έχει κάτσει μετά το στέγνωμα. Αν έχει σκόνη και περάσετε αλοιφή, κλάφτα χαράλαμπε.

:) ΣΩΩΩΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ :)

Link to comment
Share on other sites

το πολυ πολυ με λιγη σκονη πανω, η αλοιφη να γινει ενα τονο χονδρητερη.... tongue.gif

:lol: :lol: :lol: καλό! :lol:

Link to comment
Share on other sites

χμχμ ρε παιδιά, όταν ένα είδος διασταύρωσης δεινοσαύρου με κοράκι, το οποίο αποδεδειγμένα έφαγε φασολάδα για μεσημέρι, κάνει την ανάγκη του στην οροφή ενός golf, και μετά δεν βγαίνει ούτε με πλύσιμο ούτε με ειδικά σπρέι και τρίψιμο......ποιά αρχαία μέθοδο χρησιμοποιώ για να εξαφανίσω τα υπόλοιπα κομμάτια απο τις πολυτελέστατες κουράδες? έχουν αφήσει ενα είδος σκατοκηλίδας στο καϊμένο το τουτου! ευχαριστώ! παρεπιπτόντως ειναι μόλις 3 μηνών το τουτού αν έχει καμία σχέση για κέρωμα κτλ κτλ !

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε Όμηρε!Έχεις ίδιο όνομα με τον αδερφό μου B).Δεν μπορεί να μην βγαίνει ρε συ...βρεζτο να μουλιάσει καλά και μετά τρίψε.Αν δε βγεί ,κανε λίγη σαπουνάδα με Fairy για τα πιάτα και πλύνε το καλά .Τότε θα βγεί σίγουρα,δεν μπορεί!

Link to comment
Share on other sites

χμχμ ρε παιδιά, όταν ένα είδος διασταύρωσης δεινοσαύρου με κοράκι, το οποίο αποδεδειγμένα έφαγε φασολάδα για μεσημέρι, κάνει την ανάγκη του στην οροφή ενός golf, και μετά δεν βγαίνει ούτε με πλύσιμο ούτε με ειδικά σπρέι και τρίψιμο......ποιά αρχαία μέθοδο χρησιμοποιώ για να εξαφανίσω τα υπόλοιπα κομμάτια απο τις πολυτελέστατες κουράδες? έχουν αφήσει ενα είδος σκατοκηλίδας στο καϊμένο το τουτου! ευχαριστώ! παρεπιπτόντως ειναι μόλις 3 μηνών το τουτού αν έχει καμία σχέση για κέρωμα κτλ κτλ !

Αν έμεινε πολύ καιρό στον ουρανό του αυτοκινήτου σου και ποτίσει, δύσκολα τα πράγματα. Κι ο ουρανός του αυτοκινήτου δεν είναι και το αγαπημένο σημείο των μαστόρων!

Θα σου πρότεινα μια δοκιμή με νερό και προσεκτικό ξύσιμο με το νύχι. Όχι δυνατά βέβαια. <_<

Link to comment
Share on other sites

Οταν η κουτσουλια μεινει πολυ καιρο τοτε αν κοιταξεις προσεκτικα απο κοντα, θα δεις οτι το βερνικι εχει καει.Θα το καταλαβεις αν εχει καει ή απλα εχει δημιουργησει θαμπαδα επειδη δεν εχει φυγει τελειως καθε υπολλειμα της κουτσουλιας.Αν ειναι το δευτερο, τοτε με μια αλοιφη γυαλισματος με κερι θα εξαφανιστει.Ισως με την πρωτη να μην εξαφανιστει τελειως αλλα οταν εγω το ειχα παθει, μετα απο μερικα πλυσιματα και εφαρμογη της αλοιφης εκ νεου, εξαφανιστηκε παντελως.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πέρασμα στο 10ετίας αυτοκίνητό μου με αλοιφή καθαριστική-γυαλιστική nirgin για μεταλικά χρώματα (εχει και κερί) και κατόπιν με κερί το αυτοκίνητο έγινε όλο ολογράμματα!! Γυάλισε αλλά οταν το βλέπει ο ήλιος χάλια. Τώρα θα αρχίσουν τα πειράματα...με αλοιφές 3Μ (λέω τέστ, γιατί το αυτοκίνητο αν δε πουληθεί θα πάει για όλικό βάψιμμο οπότε δε με πολυαπασχολεί...) Μπορεί κανείς να πεί οτι φταίει το "ειδικό βαμβάκι" που χρησιμοποίησα? Το ολογράμματα εχω ακούσει οτι εμφανίζονται μόνο μετά απο χρήση αλοιφαδόρου.

Οι κουτσουλιές αν δε φύγουν όσο είναι φρέσκιες και ποτίσουν μέχρι μέσα δε φεύγουν ποτέ! Ανάλογα το πουλί...και το οξύ που έχει. Καμία φορά με μια απαλή αλοιφή εξαφανίζονται παντως.

Edited by PAGOURISTAS
Merge posts
Link to comment
Share on other sites

Εχω αλοιφαδόρο και 2 αλοιφες (μια χοντρη και μια ψηλή) 3 και 4. Ποιες απο τις 2 να βάλω? Το αμαξι ειναι του 1990 αλλα το μισο εχει ξαναβαφτεί. Να περασω και τις 2? Πρωτα πια?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλοιφαδόρο και 2 αλοιφες (μια χοντρη και μια ψηλή) 3 και 4. Ποιες απο τις 2 να βάλω? Το αμαξι ειναι του 1990 αλλα το μισο εχει ξαναβαφτεί. Να περασω και τις 2? Πρωτα πια?

Φίλε την χοντρή αλοιφή να την προσέξεις. Αν δεν περαστεί σωστά θα φαίνεται σαν γρατζουνισμένο το αυτοκίνητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι διάβασα πρεπει πρωτα να περασω την/τις αλοιφες γυαλισματος ξεκινώντας απο την χοντρότερη στην ψηλότερη. Και μετα το κερι για να προστατεψω το γυαλισμα!

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς να προσέξω? Να τις βαλω και τις 2 αρα?

Αν δεν γνωρίζεις τα μυστικά της αλοιφιέρας, την χοντρή αλοιφή μη την ακουμπάς καθόλου. Θα πρέπει η αλοιφιέρα να δουλεύει γύρω στις 1500 στροφές κλπ κλπ.

Αν είσαι αποφασισμένος όμως, κάνε πρώτα μία έρευνα σε σχετικά site του ίντερνετ ή ρώτα κάποιον ειδικό.

Θα πας να κάνεις καλό και θα σου προκύψει ζημιά.

Για αλοιφές όμως που απλώνονται με το χέρι, κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Με άγχωσες τωρα! Πρεπει να το ψαξω πολυ το θεμα!

Φιλε μου οσα και να διαβασεις θεωρητικα, την πειρα ενος επαγγελματια δεν προκειται να την αποκτησεις.Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να κανεις κατι στραβα.Ο αλοιφαδορος ανεβαζει τοπικα την θερμοκρασια του βερνικιου.Λιγο παραπανω απ'οσο πρεπει αν τον αφησεις σε καποιο σημειο μπορει να σου μειωσει το βρενικι σε εκεινο το σημειο και να σου αφησει θαμπαδα.Αν θες οπωσδηποτε αλοιφαδορο, πηγαινε σε εναν επαγγελματια.

Link to comment
Share on other sites

Ψηνόμουνα κι εγώ πριν καιρό. Μάλιστα είχα αγοράσει και αλοιφαδόρο, δίχως τελικά να τον χρησιμοποιήσω.

Κάποια στιγμή είδα αυτοκίνητο φίλου μου μετά -υποτίθεται- από επαγγελματικό αλοιφάρισμα και απογοητεύτηκα. Όταν χτυπούσε ο ήλιος, φαινόταν έντονα τα τριψίματα του αλοιφαδόρου.

Αν τα κάνει αυτά ένας υποτίθεται επαγγελματίας, σκέψου τι μπορεί να κάνει κάποιος άπειρος. Κι εκεί κόλλησα φοβούμενος τα χειρότερα.

Μάθε ό,τι μπορείς από κάποιον έμπειρο και θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις αρχικά σε κάποιο παλιό αυτοκίνητο ή ανταλλακτικό (πόρτα-καπώ κλπ) που δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν γίνει καμμιά στραβή.

Edit: Αν όμως δεν έχεις να καλύψεις γρατζουνιές και θες ένα καλό κέρωμα, πάρε μία αλοιφή Meguiars, άπλωσέ την με το χέρι και θα είσαι πρώτος. Θέλει όμως υπομονή..

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Ψηνόμουνα κι εγώ πριν καιρό. Μάλιστα είχα αγοράσει και αλοιφαδόρο, δίχως τελικά να τον χρησιμοποιήσω.

Κάποια στιγμή είδα αυτοκίνητο φίλου μου μετά -υποτίθεται- από επαγγελματικό αλοιφάρισμα και απογοητεύτηκα. Όταν χτυπούσε ο ήλιος, φαινόταν έντονα τα τριψίματα του αλοιφαδόρου.

Αν τα κάνει αυτά ένας υποτίθεται επαγγελματίας, σκέψου τι μπορεί να κάνει κάποιος άπειρος. Κι εκεί κόλλησα φοβούμενος τα χειρότερα.

Μάθε ό,τι μπορείς από κάποιον έμπειρο και θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις αρχικά σε κάποιο παλιό αυτοκίνητο ή ανταλλακτικό (πόρτα-καπώ κλπ) που δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν γίνει καμμιά στραβή.

Edit: Αν όμως δεν έχεις να καλύψεις γρατζουνιές και θες ένα καλό κέρωμα, πάρε μία αλοιφή Meguiars, άπλωσέ την με το χέρι και θα είσαι πρώτος. Θέλει όμως υπομονή..

Δεν ειναι ολοι οι επαγγελματιες ετσι Χρηστο.Προφανως η επιλογη του φιλου σου δεν ηταν και η καλυτερη.Θελει ψαξιμο το θεμα και καλο ειναι να πηγαινει κανεις σε επαγγελματια που εχει καλες συστασεις.Ρωτα και τον Dark Angel που βαζει μια φορα το χρονο αλοιφαδορο και στα δυο του αυτοκινητα... tongue.gif (αν κ δεν ειμαι υπερ) tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.