Jump to content
NEA_KIOS

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Σκάστρες [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

Παιδιά τελικά έβαλε κάποιος την forge κλειστού ή ανοιχτού τύπου? Αν και κάνει ωραίο ήχο αυτή με τις τρύπες, κατά τη γνώμη μου μειώνεται ο αέρας που πηγαίνει από την σκάστρα στην εισαγωγή αέρα. Αυτό δεν έχει κάποια επίπτωση στη λειτουργία του κινητήρα μακροπρόθεσμα; Γιατί από τη στιγμή που έχει σχεδιαστεί και κατασκευαστεί να λειτουργεί έτσι ώστε ο επιπλέον αέρας του τούρμπο να πηγαίνει στην εισαγωγή αέρα (πριν από το τούρμπο) κι έμείς παρεμβαίνουμε, αφαιρούμε μέρος της ποσότητας του αέρα και τον οδηγούμε έξω από αυτό το κλειστό κύκλωμα για να δημιουργείται ο χαρακτηριστικός ήχος, δεν αλλάζει έστω και λίγο η λειτουργεία του συστήματος; Το θέμα είναι να γνωρίζουμε κατά πόσο αυτή η αλλαγή επηρεάζει την απόδοση του κινητήρα και εάν επηρεάζεται η αξιοπιστία του. Εάν η σκάστρα κλειστού τύπου της forge (αυτη χωρίς τρύπες) δεν αυξάνει τον ήχο, για ποιο λόγο να αλλάξετε την εργοστασιακή; Την έχει τοποθετήσει κανένας για να μας πει τη γνώμη του?

Προσωπικά πιστεύω ότι λιγότερες απώλειες αέρα και συνεπώς μικρότερη επέμβαση στη λειτουργία του κινητήρα προκαλεί ο αντάπτορας σε σχέση με τη σκάστρα γιατί ο πρώτος έχει λιγότερες τρύπες. Όσο για τον ήχο είναι ποιο διακριτικός και ακούγεται αρκετά.

Edited by NIKOS5113
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδεία,σήμερα έβγαλα από το golf 5(tsi 140 με πρόγραμμα) την σκάστρα της forge(spacer) και ξενέρωσα πολύ :p δεν έχω καθόλου ήχο,και από τον φίλτρο βγάζει ελάχιστο ήχο,έχουμε καμια λύση γιαυτο το θεματάκι;;; :heart: :heart: :heart:

Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση να αντικαταστήσετε το ελατήριο της μαμά σκάστρας σας με ένα όμοιο αλλά σκληρότερο, την έχετε σκεφτεί;

Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση να αντικαταστήσετε το ελατήριο της μαμά σκάστρας σας με ένα όμοιο αλλά σκληρότερο, την έχετε σκεφτεί;

Δλδ για εξήγησε μας!!!! :thumbsup:

Edited by vasillakis
Link to comment
Share on other sites

Δλδ για εξήγησε μας!!!! :thumbsup:

Αυτό ακριβώς που είπα. Βγάζετε το μαμά ελατήριο της σκάστρας, το πηγαίνετε σε "Ελατηριά" και λέτε να σας φτιάξει το ίδιο σε πιο σκληρό...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδεία,σήμερα έβγαλα από το golf 5(tsi 140 με πρόγραμμα) την σκάστρα της forge(spacer) και ξενέρωσα πολύ :thumbsup: δεν έχω καθόλου ήχο,και από τον φίλτρο βγάζει ελάχιστο ήχο,έχουμε καμια λύση γιαυτο το θεματάκι;;; :logik::thumbsup: :thumbsup:

γιατι δεν την ξαναβαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο έβαλα σκληρότερο ελατήριο στη μαμά σκάστρα απλά μπορεί να το παραέκανα λίγο με τη σκληρότητα! Θα σας πω εντυπώσεις από αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπό΄ν κάτι πήρε το μάτι μου.....Στην σελίδα μιας εταιρίας cargate http://www.cargate.gr/projects/VW_PRO/SCIROCCO_REVO_Stage1.html βλέπω ότι ένα scirocco φοράει σκάστρα .. FORGE D/V (Σκάστρα ανοικτού τύπου) αυτή μπαίνει σε tsi 140? (έχω πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπό΄ν κάτι πήρε το μάτι μου.....Στην σελίδα μιας εταιρίας cargate http://www.cargate.g...EVO_Stage1.html βλέπω ότι ένα scirocco φοράει σκάστρα .. FORGE D/V (Σκάστρα ανοικτού τύπου) αυτή μπαίνει σε tsi 140? (έχω πρόγραμμα)

Άσε τις σκάστρες ανοικτού τύπου και βάλε σκληρότερο ελατήριο στη μαμά σκάστρα. Αντί να χάσεις λίγη πίεση όπως με την ανοικτού θα πάρεις λίγη. Όσο για το πως θα είναι ο ήχος, άκου το δικό μου και πες μου αν σου αρέσει!

σκάστρα-tsi.mp3

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Άσε τις σκάστρες ανοικτού τύπου και βάλε σκληρότερο ελατήριο στη μαμά σκάστρα. Αντί να χάσεις λίγη πίεση όπως με την ανοικτού θα πάρεις λίγη. Όσο για το πως θα είναι ο ήχος, άκου το δικό μου και πες μου αν σου αρέσει!

Νικο αψογο!!!! δεν εχω ακουσει πιο ωραιο ηχο!!!! κ σε θεμα πιεσης πρεπει να ειναι καλυτερο ετσι;;;

Link to comment
Share on other sites

Νικο αψογο!!!! δεν εχω ακουσει πιο ωραιο ηχο!!!! κ σε θεμα πιεσης πρεπει να ειναι καλυτερο ετσι;;;

Υποψιάζομαι πως κρατάει καλύτερα πίεση από ότι πριν αλλά δεν έχω κάνει μετρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να ξέρετε και κάτι..με νεκρά δεν ακούγεται ποτέ καλά....με ταχτύτητα μέσα ακούγεται κανονικά..οπότε αν τύχει και βγάλεις κανά ήχο ενώ είσαι σε κίνηση ανέβασε τον...πολλά τουσ τουσ τσουφ δεν κάνει??? για πες τι ακριβως εκανες και πως...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να ξέρετε και κάτι..με νεκρά δεν ακούγεται ποτέ καλά....με ταχτύτητα μέσα ακούγεται κανονικά..οπότε αν τύχει και βγάλεις κανά ήχο ενώ είσαι σε κίνηση ανέβασε τον...πολλά τουσ τουσ τσουφ δεν κάνει??? για πες τι ακριβως εκανες και πως...

Ο ήχος είναι σχεδόν ο ίδιος και κατά την κίνηση του αμαξιού. Έχω εξηγήσει τι έκανα! Αντικατέστησα το ελατήριο της "μαμά" σκάστρας με ένα σκληρότερο!

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι πως κρατάει καλύτερα πίεση από ότι πριν αλλά δεν έχω κάνει μετρήσεις!

midi πως το αλλαζεις το ελατηριο ρε μαν? και 2ον)το καλοκαιρι που ανεβαζεις θερμοκρασιες οτι ελατηριο και να εχεις δεν θα σπασει?ειναι αναλωσιμη η μακακια(σκεξου εχω αλλη μια σπιτι)!πως να το κανουμε για αυτο της forge αν ειναι κομπλε αξιζει πιο πολυ!

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοούσα λίγο πιο συγκερκιμένα για εμας που δεν ξέρουμε...πως ακριβως εβγαλες το ελατηριο που βρηκες σκληροτερο κτλ... αλλα να πω την αληθεια δεν με τρελαινει ο ηχος...μεσα στην αλλη βδομαδα θα εχω νεα για αυτο που ρωτησα πιο πανω..εχει βγει ηλεκτρονικη σκαστρα.για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

midi πως το αλλαζεις το ελατηριο ρε μαν? και 2ον)το καλοκαιρι που ανεβαζεις θερμοκρασιες οτι ελατηριο και να εχεις δεν θα σπασει?ειναι αναλωσιμη η μακακια(σκεξου εχω αλλη μια σπιτι)!πως να το κανουμε για αυτο της forge αν ειναι κομπλε αξιζει πιο πολυ!

Θα σας φτιάξω κανένα βιντεάκι ρε λαμόγια :flowers: Δεν είναι κάτι το δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Θα σας φτιάξω κανένα βιντεάκι ρε λαμόγια ;) Δεν είναι κάτι το δύσκολο...

ωραιος!αλλα με βλεπω για forge ασε να την δοκιμασουνε κανα 2 να μας πουνε και μετα! Btw ψαχνομαι για προγραμμα και θελω την συμβουλη σου...κανονισε να πιουμε κανα καφε γτ εισαι ψαγμενος! :flowers:

Edited by themisSs13
Link to comment
Share on other sites

ωραιος!αλλα με βλεπω για forge ασε να την δοκιμασουνε κανα 2 να μας πουνε και μετα! Btw ψαχνομαι για προγραμμα και θελω την συμβουλη σου...κανονισε να πιουμε κανα καφε γτ εισαι ψαγμενος! :flowers:

Επειδή όλες τις απόψεις μου τις λέω και στο φόρουμ.

Προτείνω για δυνατή κονσέρβα Revo και για την καλύτερη κονσέρβα (ροπή + αξιοπιστία) την SKN. Για custom κλείνω προς e-tuners. Καφέ εννοείτε ρε. Αν δεν έχεις τον κινητό μου, στείλε pm.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλες τις απόψεις μου τις λέω και στο φόρουμ.

Προτείνω για δυνατή κονσέρβα Revo και για την καλύτερη κονσέρβα (ροπή + αξιοπιστία) την SKN. Για custom κλείνω προς e-tuners. Καφέ εννοείτε ρε. Αν δεν έχεις τον κινητό μου, στείλε pm.

παιδια δεν ειναι τοσο απλο!δεν με νοιαζει να δειχνει 230 και να πηγαινει σαν 220- ουτε να κανει ενα πικ και να τα βγαζει! ας μου πουνε 220 η 210 η ακομα και 200 αλλα για 200 να πηγαινει ταπα!ενας φιλος πατησε με πεζο 207 γτ προγραμμα tuners γυρο στα 180 και καλα και ο φιλος ροκο 160αρι dsg και μλκ απογοητευτηκα απο το γτ.δεν λεω το ροκο καλυτερο η γρηγοροτερο αλλα για τα αλογα που ελεγε δεν πηγαινε πως να το κανουμε!revo δεν σκεφτομαι(και γενικα κονσερβα) γτ εχω σκοπο να παω για αντλιες και φτερωτες!

Πείτε και μου κάτι..Από τον αντάπτορα της forge πόσα άλογα χάνουμε περίπου??

περιπου 6!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.