Jump to content
NEA_KIOS

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Σκάστρες [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

Πάει σένα μικρό εγκεφαλάκι που παρέχεται απο την Forge, για να μην σου βγάζει μετά σφάλμα ανοιχτού κυκλώματος.

Στην αρχή καλά είναι μετά όντως τα βαριέσαι λιγάκι :db:

ευχαριστω φιλε

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτού ή κλειστού τύπου πήρες τελικά ?

Link to comment
Share on other sites

Και στους 2 .. :search:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Πριν λιγες μερες εβαλα Και εγω τον ανταπτορα της forge!!γενιΚα δουλευει μια χαρα χωρις Κανενα προβλημα

η Καποια αρρυθμια στο ρελαντι.συν οτι εχει Και εναν αρΚετα ιΚανοποιητιΚο ηχο...!!!δεν ξερω η ΚανονιΚη σχαστρα της forge

τι παραπανω Κανει Και προσφερει αλλα για αρχη ειναι Καλα!!!ας ελπισουμε στο μελλον να βγαλουν Κιαλλες εταιριες..!!! :)

Edited by GEOZN8
Link to comment
Share on other sites

έβαλα και εγω σήμερα την ανοικτη σκαστρα της forge -

εντυπώσεις : καμια υστέρηση στο γκαζί , και αισθηση ότι το αυτοκινητο γενικα σε όλες τις στροφες πιο δυνατό ,φαίνεται ότι κραταει καλυτερα πίεση από ότι η μαμα- στο vag com κανενα σφάλμα -παρεχεται με δυο ελατηρια ,κιτρινο για μαμα και μπλε πιο σκληρο για αυτοκινητα με πρόγραμμα-

ο ηχος μαζί με την χοανη είναι too much ,όχι ότι με χαλαει αλλά είναι αρκετός ,,γουσταρω όμως (io sono kagouras :crazy: )

για περισσότερες λεπτομερεις θα σας ενημερωσω όταν βγω με το vag com για πάτημα και δοκιμη

Link to comment
Share on other sites

Έλα κάγκουρα, με γειες!!! :D

Ανοιχτού τύπου είπες εε?? Έχεις βάλει το μπλε ελατήριο λογικά! Σου κάνει το γνωστό "φλουτάρισμα" ή απλά σκάει μονοκόμματα? Για κοίτα λίγο και τις πιέσεις να μας πεις τι γίνεται.... =@ =@ =@

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν δοκιμαστηκε σε όλες τις στροφες και με vag com ,το peak είναι όπως ήταν για αυτην την εποχη (1,5+)

-specified με actual είναι σχεδόν κόπιες (και προ σκαστρας ήταν κοντα ,σε αυτο το πατημα ήταν καλυτερες)

-στις 6320 ΄έχω σχεδόν 1,2 ,και Over 1,52 βάσει μπαρομετρου και στο vag com 1,46 (γιατί από 3160 στρ πάει η μετρηση μετα στις 3560 επειδη είχα ξεχασει να πατησω turbo mode και τα διαστηματα της μετρησης είναι σχετικα αραια (καθε 400στρ) )

το σκασιμο που κανει είναι σαν αυτο τον ηχο στα στεγνοκαθαριστηρια όταν κατεβαζουν αυτο το πραμα για να σιδερωθουν τα ρουχα :crazy: - μονοκοματο πάντως

πάντως επειδη το δοκιμασα πολύ το αυτοκινητο ,είναι αυτη η αισθηση ότι κραταει πίεση παραπανω απο την μαμα και αυτο φαινεται και στο vag com όπου στα ψηλα είμαι 0,1 παραπανω από πριν

Link to comment
Share on other sites

Σάββα, για πες και συ τις εντυπώσεις σου από την κλειστού τύπου.

Dimiv με γειες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Με Του Κλειστού Τύπου Το Μόνο Που Παρατήρησα Είναι Ότι Κρατάει Σταθερά Την Πιέση Αν Και Για Κάποιους Λόγους Είμαι Μαμά Ακόμα, Μες Στην Εβδομάδα Ξαναγυρίζω Stage 2 Οπότε Θα Αλλαχτεί Και Θα Τοποθετηθεί Το Μπλε Ελατήριο.Πάντως Με Του Κλειστού Τύπου Ο Ήχος Είναι Λίγο Ποιο Δυνατός Απο Την Μαμά Σκάστρα Και Προτίμησα Του Κλειστού Τύπου Γιατί Ήθελα Να Εκτονώνει Τον Αέρα Μέσα Και Όχι Έξω.

Link to comment
Share on other sites

το σκασιμο που κανει είναι σαν αυτο τον ηχο στα στεγνοκαθαριστηρια όταν κατεβαζουν αυτο το πραμα για να σιδερωθουν τα ρουχα :crazy: - μονοκοματο πάντως

Ωραία γιατί θέλω να σου φέρω ένα κουστούμι γαμπριάτικο που έχω!!! :D :D :D

Πάντως αν λες ότι δεν έχεις πρόβλημα με την πίεση είναι πολύ καλά νέα!!

Έκανες καμιά ρύθμιση του προγράμματος ή το έχεις όπως πριν?( stage 2 αν δεν κάνω λάθος!) :huh:

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν χρειαστηκε,γιατι με αυτα που ειδα στο vagcom ,όλα δουλευουν ρολοι

υγ παντρεύεσαι βρε :crazy: συγχαρητήρια !

Link to comment
Share on other sites

Σαββα..............με 'γεια την σχαστρα σου!!!!κανει δουλεια??? :flowers:

Μάστορα Αν Κάνει Λέει Μια Χαρά Τώρα Την Τετάρτη Πάω Για Το Γνωστό Θέμα Και Μετά Θα Αλλάξουμε Το Ελατήριο.
Link to comment
Share on other sites

ποιο ελατηριο πρεπει να βαζουμε η tuned?σαβα γιατι προτιμησες μεσα και οχι εξω?ακουστικο το θεμα η μηπως η μεσα λειτουργει καλυτερα>

επισης στην ηλεκτρικι καταλαβαινει ο εγκεφαλος κτλ και στελνει σημα.στη μηχανικη τι γινεται?πως καταλαβαινει ποτε να σκασει?μηχανικα με το ελατηριο ε?ειναι καλο αυτο?θελει vagcom?

δηλαδη ανοιχτου τυπου και κλειστοθ εχουν ιδια αποδοση?συμφωνα και με τα λεγομενα του dim...μια δυναμομετρηση πριν και μετα θα ηταν σωτηρια!

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα και πιο πάνω μπλε ελατηριο βαζουμε με προγραμμα-

με vag com εάν όχι καλυτερα είμαι τουλαχιστον τα ιδια -η μονη διαφορα και ενδοιασμος μου ηταν μηπως εχει διαφορα στην αποκριση στο γκαζι σε αλλαγη ταχυτητας γιατι σε εκεινο το σημειο ο αερας βγαινει εξω και δεν το κραταει μεσα οταν τον ξαναχρειαστει-αλλα υπάρχει παντα αερας στο κυκλωμα ,απο την σκαστρα φευγει ο αερας που επιστρεφει πισω προς την τουρμπινα αλλα μόλις πατησεις γκαζι παιρνει τον αερα που ηδη υπαρχει πριν την τουρμπινα -

στο dyno δεν θα φανει κατι γιατι εκει ξεκινας με μια ταχυτητα και την πας μέχρι τον κόφτη -οποτε αφου η συγκεκριμενη κραταει αν όχι την ιδια αλλα και καλυτερα την πιεση μπορει να δεις και καλυτερα αποτελεσματα-

οπως σου ανεφερα και προσωπικα δια φορα θα υπηρχε σε καποιο τεστ χρονου ,εκει θα φανει εαν εχει χασει καπου ..

το εχω δοκιμασει και σε επιταχυνσεις και τελικες και σαν αισθηση εάν δεν είναι καλυτερα απο πριν είναι τουλαχιστον ιδια-

Link to comment
Share on other sites

κατατοπιστικοτατο αλλα ειναι για το 2λιτρο-στο 14αρι και μετον κομπρεσορ ειναι αλλιως ταπραγματα -αποψη μου ,εχω και εγω Logs

αλλά σημασία έχει οι μετρήσεις πριν και μετα να ειναι κατω απο τις ιδιες συνθηκες (ζεστη, κρυο φορτιο.)

Link to comment
Share on other sites

κατατοπιστικοτατο αλλα ειναι για το 2λιτρο-στο 14αρι και μετον κομπρεσορ ειναι αλλιως ταπραγματα -αποψη μου ,εχω και εγω Logs

αλλά σημασία έχει οι μετρήσεις πριν και μετα να ειναι κατω απο τις ιδιες συνθηκες (ζεστη, κρυο φορτιο.)

μακαρι να ειναι αλλιως///
Link to comment
Share on other sites

θα πω κάτι τελευταίο και όχι για να διακιολογήσω την επιλογή μου σαν καλη ή κάτι άλλο -

σε αντιθετες περιπτωσεις (βλεπε μπουζι bosch) αμεσως μόλις ειδα ότι δεν κάνουν το πρωτο που εκανα ήταν να ενημερωσω το forum και όσους σκοπευαν να τα τοποθετησουν ή όσους τα ειχαν ότι εμενα βγηκαν μαυρα είχα misfires κλπ

λοιπον πάλι σήμερα ξεσκιστηκα σε δοκιμες απο χαμηλα ,απο ψηλα τελικες κλπ -σε όλα τα πατηματα η requested με την actual πιεση πηγαίναν μαζί ,με την actual λίγο πιο πανω απο την ζητουμενη-αυτο σημαινει ότι ότι ζηταει το προγραμμα το παιρνει και με το παραπάνω-

Over ειχα 1,55 όσο είχα δηλαδη και πριν-

λοιπον στο Link που παρεθεσε ο φίλος παραπανω δεν μας λέει ο κατοχος του 2λιτρου τι ελατηριο εχει βα΄λει και αυτο εχει πολύ σημασία καθως ειδικα στο 2λιτρο έχει τρια ελατηρια (κιτρινο,μπλε και κόκκινο) (μαμα -με προγραμμα- πιεσεις 1,6-2 bar αντιστοιχα) ,δεν θυμαμαι κιολας αν αναφερει εαν έχει πρόγραμμα-

επίσης αναφερει ότι έχει μια καθυστερηση .3 θέλω να πιστευω ότι εννοεί 0,3 γιατι 3δλ είναι μια αιωνιότητα κάτι που σε εμενα δεν συμβαινει με τιποτα ..

επίσης μετρησα 0-100 και είμαι τουλάχιστον στα ίδια -επίσης σήμερα πήγα 235 ...το αυτοκινητο πυροβολαει και τώρα κάνει και φσσσσ :crazy:

τώρα ο καθενας κάνει τις επιλογές του

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.