Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

:D - ομολογω οτι 15W-40 δυσκολα βρισκεις και απο οτι ξερω ειναι για Diesel ,μονο δτην Red Line εχω βρει τετοιο ιξωδες - με τυχαια σειρα: Mobil-1 E.P 15W-50 , Amsoil 20W-50 , RedLine 15W-50 , Silkolene 10W-50 , Motul 300V 15W-50 ενω αντιστοιχα βγαζουν ορισμενες 5W-50 και 20W-50
Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά δεν ξέρω τι λαδάκι να βάλω μπας και σταματήσει να καίει.

Περιμένω να μου προτείνετε τι να βάλω.

:D

Δοκίμασε Group IV/V 40άρι που να μην φτιάχνει υπερβολικά παχύ φιλμ (HTHS από 3.5 έως 4.0).

1) AMSOIL AFL 5W40 με HTHS 3.7 (ιδανικό και ειδικά σχεδιασμένο για τους σύγχρονους κινητήρες της VAG - καί για FSI)

2) Mobil 1 0W40 με HTHS 3.6 και απίθανο Pour Point ελέω 0W

3) MOTUL 8100 5W40 με άγνωστο HTHS αλλά λογικά πρέπει να είναι κάπου στο 3.5-3.7 (πολυδοκιμασμένη και σίγουρη επιλογή το 8100)

4) FUCHS TITAN SUPERSYN 5W40 με άγνωστο HTHS αλλά ισχύουν τα ίδια

Το RED LINE 5W40 Motor Oil παρότι είναι το καλύτερο 5W40 με απόλυτα νούμερα, έχει δείκτη HTHS 4.6 (εξαιρετικό!!) αλλά αυτό σημαίνει ότι φτιάχνει φιλμ πολύ ανθεκτικό και μάλλον δεν είναι ό,τι καταλληλότερο για κινητήρες με πολύ κλειστές ανοχές όπως τα καινούρια VAG. Γι αυτό και η VW το έριξε στα 30άρια αλλά δεν της βγαίνουν σε αντοχή οπότε αναμένεται σύντομα να το γυρίσει ξανά σε 40άρια αλλά όχι με υπερβολικά ανθεκτικό φιλμ (όπως το AMSOIL AMO 10W40 ή τα RED LINE xxW40 ή τα 300V xxW40). Η προδιαγραφή VW504.00 στις ΗΠΑ δεν έγινε αποδεκτή γιατί αποδείχθηκε απολύτως μη ρεαλιστική όσον αφορά την απόσταση αλλαγής λιπαντικού (30000χλμ) και αυτό ίσως να ξεκίνησε να συμβαίνει και στην Ευρώπη.

Από τα 30άρια έχει αποδείξει άριστη συμπεριφορά στα VAG το Mobil 1 EP 5W30. Όμως ακόμη καλύτερων προδιαγραφών είναι όλα τα 30άρια της AMSOIL και της RED LINE, αλλά δεν έχουν δοκιμαστεί σε ευρωπαϊκό έδαφος.

Γιατι δεν δοκιμαζεις τα mobil-1 αλλα για τουλαχιστον 2 γεμισματα; Το να αλλαζεις καθε φορα εταιρια δεν νομιζω να βγαλεις συμπερασματα.

Πολύ σωστά! Για να βγει συμπέρασμα από την συμπεριφορά ενός λιπαντικού χρειαζόμαστε δύο αλλαγές. Η 1η αλλαγή είναι η αλλαγή προσαρμογής κινητήρα-λιπαντικού.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε Group IV/V 40άρι που να μην φτιάχνει υπερβολικά παχύ φιλμ (HTHS από 3.5 έως 4.0).

1) AMSOIL AFL 5W40 με HTHS 3.7 (ιδανικό και ειδικά σχεδιασμένο για τους σύγχρονους κινητήρες της VAG - καί για FSI)

2) Mobil 1 0W40 με HTHS 3.6 και απίθανο Pour Point ελέω 0W

3) MOTUL 8100 5W40 με άγνωστο HTHS αλλά λογικά πρέπει να είναι κάπου στο 3.5-3.7 (πολυδοκιμασμένη και σίγουρη επιλογή το 8100)

4) FUCHS TITAN SUPERSYN 5W40 με άγνωστο HTHS αλλά ισχύουν τα ίδια

Φίλε Miltellas από τα 4 αυτά λάδια που μου γράφεις ποιο θα πρότεινες ως 'καλύτερο'?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο σε αυτό το επίπεδο είναι σχετικό. Είναι όλα εξαιρετικά λάδια με μικρές διαφορές.

Καλύτερο είναι ένα ημισυνθετικό λάδι από ένα ορυκτέλαιο, ένα 100% συνθετικό από ένα ημισυνθετικό, ένα Group IV/V από ένα Group III.

Κι εγώ θέλω το καλύτερο για το αμάξι μου και ασχολήθηκα χρόνια με τα λάδια, αλλά από ένα σημείο και μετά είναι τόσο ψηλά ο πήχης που η επιλογή είναι περισσότερο θέμα τιμής παρά ποιότητας που μπορείς να εκμεταλλευτείς.

Επεξηγώντας το τελευταίο, εννοώ ότι δύσκολα σε χρήση δρόμου μπορεί να ξεπεραστεί η αντοχή των εξαιρετικών αυτών λαδιών.

Βάλε όποιο βρίσκεις να αγοράσεις πιο εύκολα και όποιο είναι φθηνότερο.

Προσωπικά βρίσκω με 11 ευρώ το λίτρο κοντά μου και μου αλλάζει ο ίδιος το Motul 8100 0W-40 (δεν έχει το 5W-40). Είναι εξαιρετικό λάδι σε πολύ καλή τιμή και δεν χρειάζεται να τρέχω σε όλη την Αθήνα για βρω το (πιθανόν) καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Μένιο. Είναι πολύ ψηλά ο πήχης για να καταλάβουμε πλέον τις διαφορές. Θεωρώ βέβαια ότι και μεταξύ τους υπάρχουν "καλύτερα" αλλά αυτό περισσότερο έχει να κάνει με τον αγοραστικό-χρηστικό στόχο του προϊόντος. Το σκεπτικό μου όταν παρέθετα τα παραπάνω λιπαντικά ήταν να αναφέρω ορισμένα κορυφαία λιπαντικά (ικανά για απαιτητική οδήγηση και για όλο το χρόνο) που θα είναι μάλλον πιο ταιριαστά σε μοτέρ με αρκετά κλειστές ανοχές όπως οι σύγχρονοι κινητήρες της VW.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε κανένα κατάστημα (κυρίως νότια προαστ.) που να έχει Amsoil και Motul?

AMSOIL έχει ο Αγγελόπουλος (εισαγωγέας) και ένα κατάστημα στην Φραντζή. Δεν θα τα βρεις πουθενά αλλού. Πάρε τηλ. στον εισαγωγέα και θα σε εξυπηρετήσει ευχαρίστως:

Αγγελόπουλος Κώστας

Αγίου Σάββα 11 - Αθήνα

Τηλ. 2103458598 – 6976045348

MOTUL θα βρεις σε πολλά σημεία. Τις καλύτερες τιμές από όσο ξέρω τις έχουν οι:

1) Χαραλαμπάκης Αντώνης (έχει και ELF και άλλα)

τηλ 2105985883

Θηβών 407 - Αιγάλεω

2) Λαμπριανίδης Γ. (εισάγει επίσημα TORCO, φέρνει και RED LINE)

τηλ 2104221442 - 4111569

Αλιπέδου 21-23 - Πειραιάς

Link to comment
Share on other sites

2) Λαμπριανίδης Γ. (εισάγει επίσημα TORCO, φέρνει και RED LINE)

τηλ 2104221442 - 4111569

Αλιπέδου 21-23 - Πειραιάς

:) - εχει τα ιδια και στο αλλο μαγαζι Καλλιροης τηλεφωνο 9243081

Link to comment
Share on other sites

Στα υπόψιν και για το εξαιρετικό (επί του παρόντος) Castrol 0W30 Made in Germany, όσοι χρησιμοποιείτε 30άρι (στην Ελλάδα εάν δεν κυκλοφορεί ως SYNTEC ίσως κυκλοφορεί ως SLX).

Τα οποια φοράω στο golf μου....Οντως πολυ καλό λάδι , ακόμα και μετα απο 8000χιλιαδες χλμ σκλήρης χρήσης, δουλεύει και με εντυπωσιάζει...Είναι προδιαγραφών vw και αμα τα βρείτε χτυπήστε τα...Παίζει γύρω στα 14-15 ευρω το λίτρο, ισως και φθηνότερα.....

Να σε ρωτήσω φίλε Miltellas , μπορεις αν δεν σου είναι δύσκολο να μου γράψεις ενα τοπ3 λαδιών για το golf5 gti?

Ευχαριστώ πολύ και Keep up the good work! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος είναι;

:lol: - μαλλον ναι ,στο ενα ειναι ο πατερας και στο αλλο ο γυιος - παραειναι συμπτωση το ιδιο ονομα και το γεγονος οτι κανουν εμποριο λιπαντικων

Link to comment
Share on other sites

Τα οποια φοράω στο golf μου....Οντως πολυ καλό λάδι , ακόμα και μετα απο 8000χιλιαδες χλμ σκλήρης χρήσης, δουλεύει και με εντυπωσιάζει...Είναι προδιαγραφών vw και αμα τα βρείτε χτυπήστε τα...Παίζει γύρω στα 14-15 ευρω το λίτρο, ισως και φθηνότερα.....

Να σε ρωτήσω φίλε Miltellas , μπορεις αν δεν σου είναι δύσκολο να μου γράψεις ενα τοπ3 λαδιών για το golf5 gti?

Ευχαριστώ πολύ και Keep up the good work! :lol::lol::lol:

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Αν θέλεις πες μου λίγο τί μοντέλο αναγράφει το γερμανικό Castrol σου (SLX, SYNTEC κλπ);

Με το Top 3 που μου ζητάς θα αδικήσω λιπαντικά και δεν είναι σωστό. Κάποτε είχα γράψει μία λίστα. Από εκεί μπορείς να δεις τις επιλογές σου. Eπίσης κατά καιρούς έχω προτείνει κι άλλα ιδιαίτερα και μη.

Θα σου πω τρία λιπαντικά για τον κινητήρα σου που για μένα είναι κορυφή:

30άρια

1) AMSOIL TSO 0W30

2) Castrol 0W30 (Made in Germany και ΜΟΝΟ)

3) ELF EXCELLIUM 0W30

40άρια

1) AMSOIL AFL 5W40

2) Mobil 1 0W40

3) MOTUL 8100 0W40 ή 5W40

Όπως καταλαβαίνεις έχω προτίμηση στα AMSOIL (και όχι άδικα). Το site της είναι για πολύ ψαγμένους, ρίξε μία ματιά ή σκάλισέ το αν έχεις χρόνο:http://www.amsoil.com/

Και τονίζω ότι η απλούστευση με τις τριάδες αδικεί αξιόλογα λιπαντικά. Γι αυτό παρακάτω θα πω δύο λόγια για το τί να προσέχετε με τα λιπαντικά που θα επιλέξετε, όποια κι αν είναι αυτά.

:lol: - μαλλον ναι ,στο ενα ειναι ο πατερας και στο αλλο ο γυιος - παραειναι συμπτωση το ιδιο ονομα και το γεγονος οτι κανουν εμποριο λιπαντικων

Αν πουλάνε καί οι δύο TORCO (επίσημος εισαγωγέας) και RED LINE τότε είναι η ίδια επιχείρηση.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Γενικοί κανόνες που κατά την άποψή μου πρέπει να τηρήσετε σε σχέση με τα λιπαντικά για να έχετε μακροχρόνια αξιόπιστη λειτουργία του κινητήρα σας:

1) Στρώστε υπομονετικά και σωστά τον καινούριο κινητήρα σας (όσοι με παλιό ό,τι κάνατε, κάνατε). Αδειάστε σχετικά νωρίς το εργοστασιακό λιπαντικό σας (2000χλμ είναι αρκετά έως υπέρ-αρκετά). Αλλάξτε και κρατήστε το επόμενο για 5000χλμ το πολύ. Οι πρώτες αλλαγές μπορούν να γίνουν και με ορυκτέλαια αρκεί να καλύπτουν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Επιλέξτε το χαμηλότερο δυνατό ιξώδες για αρχή. Μετά προχωρήστε σε κανονικές αλλαγές με το λιπαντικό που επιλέξατε ως καλύτερο για σας αλλά μην υπερβαίνετε το 6μηνο στις αλλαγές, εκτός κι αν κάνετε πολύ λίγα χιλιόμετρα το χρόνο (<10000χλμ). Το καλό στρώσιμο είναι το παν για την σωστή εφαρμογή και ελαστικότητα των ελατηρίων των πιστονιών και όχι μόνο!

2) Μην βάλετε ΠΟΤΕ 60άρι κι ας το προτείνει ο Χ αγωνιζόμενος ή ο Χ υπερ-μηχανικός. Μετά ίσως να μην μπορέσετε να ξαναδουλέψετε με μικρότερο ιξώδες χωρίς να καίτε λάδι εάν δεν προηγηθεί επισκευή (αντικατάσταση ελατηρίων και τσιμούχων και ξανά στρώσιμο από την αρχή).

3) Χρησιμοποιήστε Group IV/V 30άρι ή αν φοβάστε βάλτε 40άρι ακόμη κι αν είναι SELENIA και επιμείνετε σε αυτό. Αν προτιμήσετε Group IV/V είναι σαφώς καλύτερα, αλλά εάν έχετε τηρήσει τα 2 παραπάνω ο κινητήρας θα σας πάει πάρα μα πάρα πολλά χιλιόμετρα ακόμη και με Group III. Άπειρα χειροπιαστά παραδείγματα γύρω μας.

4) Μην αλλάζετε το λιπαντικό σας εάν είστε ευχαριστημένοι και δεν έχετε περιέργεια ή διάθεση για παιχνίδια. Όσοι τυχόν με 60άρι δοκιμάστε 2 αλλαγές με 40άρι, αν δεν δείτε βελτίωση ανεβείτε σε 50άρι, και αν πάλι τα ίδια τότε μόνο γυρίστε στο 60άρι και όσο πάει (μέχρι την επισκευή γιατί 70άρι δεν έχει...). Αν το 40άρι ή 50άρι καίει τα ίδια με το 60άρι προτιμήστε το χαμηλότερο και όχι το υψηλότερο ιξώδες, και σε όσο καλύτερη ποιότητα γίνεται.

5) Μην ασχολήστε με το 1ο νούμερο (αυτό με το W) του ιξώδες. Μικρό ρόλο παίζει. Θεωρητικά πάντως όσο μεγαλύτερο το άνοιγμα του ιξώδους τόσο πιο γρήγορα θα κλείσει. Άρα στην ίδια ποιότητα προτιμούμε το 5W40 από το 0W40 ή το 10W από το 5W ή το 15W από το 10W (εάν στο 10W ή 15W το Pour Point είναι αρκετά χαμηλό πχ <-40C βολευόμαστε υπέροχα ακόμη και στο Νευροκόπι).

6) Μην πλακώνετε ποτέ το μοτέρ σας κρύο, όσο καλό κι αν είναι το λιπαντικό κι αν έχετε αγοράσει. Το λιπαντικό αποδίδει σωστά μετά τους 80C (θερμοκρασία λαδιού και όχι νερού). Όσοι δεν έχετε θερμόμετρο λαδιού, οδηγήστε σε χαμηλές σαλ για 10-20 λεπτά αφότου ξεκινήσετε (αναλόγως εξωτερικής θερμοκρασίας). Το θερμόμετρο νερού ξεγελάει γιατί κι αν ακόμη γράψει 90C δεν σημαίνει ότι και το λιπαντικό έχει φτάσει τους 90C, και αναλόγως με την σχεδίαση του κυκλώματος λίπανσης και ψύξης μπορεί την ίδια ώρα το λιπαντικό να έχει 60C ή 70C ή 80C. Σκεφτείτε ότι όταν πλέον ζεσταθεί καλά και αρχίσετε το πλάκωμα, σε τελίκιασμα διαρκείας μπορεί να δείτε στην εθνική το νερό στους 80C και το λιπαντικό στο κόκκινο στους 150C (το έχω δει πολλάκις).

Αν τηρήσετε τα παραπάνω, τότε μόνο έχει πραγματικό νόημα να ασχολείστε -και αν πιστεύετε ότι χρειάζεστε την παραπανίσια προστασία τους- με τα κορυφαία λιπαντικά του Group IV/V.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πες μου λίγο τί μοντέλο αναγράφει το γερμανικό Castrol σου (SLX, SYNTEC κλπ);

Αυτά βάζω και εγώ. Castrol SLX 5W/30 longlife III, σε αντικατάσταση του Castrol SLX 0W/30 longlife II.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά βάζω και εγώ. Castrol SLX 5W/30 longlife III, σε αντικατάσταση του Castrol SLX 0W/30 longlife II.

Για κάτσε λίγο... 0W30 ή 5W30; Το "καλό" γερμανικό Castrol που γνωρίζω με την εξελιγμένη σύνθεση (by ELF) είναι 0W30. Γερμανικά Castrol υπάρχουν πολλά, αλλά ένα είναι το... Super Castrol!

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Για κάτσε λίγο... 0W30 ή 5W30; Το "καλό" γερμανικό Castrol που γνωρίζω με την εξελιγμένη σύνθεση (by ELF) είναι 0W30. Γερμανικά Castrol υπάρχουν πολλά, αλλά ένα είναι το... Super Castrol!

Ωχ ζητώ ταπεινά συγγνώμη :D:D . Εσύ μάλλον αναφέρεσαι σε αυτά…formulaslxlongtec_1l_greece_106X230.jpg

Ξέχασα ότι το τουτου μου είναι diesel. Πάντως τα SLX 0W/30 για diesel, αντικαταστάθηκαν με 5W/30… παραθέτω και την απόδειξη

post-198-1153457064_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να εξαντλήσετε το στροφόμετρο μόνο εάν δείτε 90C θερμοκρασία νερού (που σημαίνει 80C-90C θερμοκρασία λαδιού στο κάρτερ).

Λαθος αυτο με τη θερμοκρασια: 90 βαθμοι στο νερο, γυρω στους 60 στο λαδι. Μετα απο 15 λεπτα περιπου πλησιαζει τους 90 το λαδι.

με μοτουλ 8100 0-W40.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος αυτο με τη θερμοκρασια: 90 βαθμοι στο νερο, γυρω στους 60 στο λαδι. Μετα απο 15 λεπτα περιπου πλησιαζει τους 90 το λαδι.

με μοτουλ 8100 0-W40.

Αυτό που ανέφερα ήταν καθαρά εμπειρικό γιατί στο αυτοκίνητό μου (Peugeot 206 1.6 16V) έχω καί τα δύο οργανάκια και τα συμβουλεύομαι ανελλιπώς.

Ναι, δεν πιάνει αμέσως 90C στο λιπαντικό μόλις δω 90C στο νερό αλλά εν μέρη αυτό που λέω ισχύει στο δικό μου αυτοκίνητο.

Προφανώς δεν είναι το ίδιο σε όλα τα αυτοκίνητα, αλλά επιπλέον και τα οργανάκια δεν λένε πάντα την αλήθεια. Σίγουρα παίζει ρόλο και το λάδι, αλλά με μικρές διαφορές. Προφανώς το δικό οου πιάνει γρήγορα τους 90C στο νερό κάτι που δεν ισχύει στο δικό μου.

Θα διορθώσω αυτό που έγραψα έτσι ώστε να μην παραπλανήσω κανέναν. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα αν έχει κάποιος την υπομονή να περιμένει μισή ώρα, σύμφωνα με τις κλιματολογικές συνθήκες που επικρατούν στην περιοχή της Αθήνας, άφοβα μπορεί να ανεβάζει στροφές μέχρι τον κόφτη.

Στους κινητήρες της VW έχω παρατηρήσει ότι αρέσκονται να λειτουργούν και με το Aral SuperTronic 0W-40 (πολύ καλό Group III λάδι).

Link to comment
Share on other sites

afl_qt_350pxh.jpg

Βρήκα το λαδάκι μου.....Να σας ρωτήσω αμα τα παρω και τα παω σε μια αντιπροσωπεία θα μου τα αλλαξουν με το τακτικο σερβις των 15000χλμ?

Link to comment
Share on other sites

...Να σας ρωτήσω αμα τα παρω και τα παω σε μια αντιπροσωπεία θα μου τα αλλαξουν με το τακτικο σερβις των 15000χλμ?

Oποιοδήποτε λιπαντικό καλύπτει την VW502.00 μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε βενζινοκινητήρες υψηλής απόδοσης της VW με περιόδους αλλαγών τα 15000χλμ. Αυτά σύμφωνα με την ίδια την VW.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!! με το γνωστο προβλημα κι εγω του καψιματος λαδιών σε πολακι 1.4 / 100 ps μονο που μου συμβαινει κατι περιεργο. ξεκινησε να καιει τωρα που εφτασα τις 50000 χιλιομ.

εδω και 27000 χμ βαζω μοτουλ 8100 e-tech ester 0-40 και ανα 10000 τα αλλαζω. που μπορει να οφειλεται αυτο το πραμα??

υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καποια βλαβη στη μηχανη?????παντως καιει με μικρους ρυθμους. δηλαδη στο δεικτη εκει που αρχικα ηταν στο πανω οριο κατεβηκε λιγο πιο κατω απο τη μεση μετα απο 7000 χμ.

τα χαρακτηριστικα που περιγραψατε παραπανω (π.χ. δεικτες ιξωδους κ.λ.π. )για το συγκεκριμενο λαδι ειναι ικανοποιητικα?βλεπω οτι κατατασσετε το λαδι στα κορυφαια στα οποια το κατεταξα κ εγω μετα απο αρκετο ψαξιμο στο νετ και για αυτο το εβαλα κιολας..

το αμαξι το ζοριζω λιγο στην εθνικη οδο οπου και εγιναν τα περισσοτερα χιλιομετρα (5000 - 5500 στροφες) και οχι στην πολη.

Το μυαλο μου βεβαια πηγε και καπου αλλου. Δεδομενου οτι του βαζω απο τη μερα που το πηρα στα χερια μου βανζινη 100 οκτανιων και τελευταια εμαθα οτι πιθανως αυτο να μην ειναι και τοσο καλο, υπαρχει περιπτωση να εχει συμβαλλει αυτο στο καψιμο των λαδιων??

Επισης υπαρχει περιπτωση να παιζει ρολο ο αντιπροσωπος??Μου τον συστησαν απο τη μοτουλ στην εκθεση αυτοκινητου της αθηνας πριν κατι μηνες για την Αθηνα. Δε πιστευω να μου πουλησε τιποτα μουφες. την προηγουμενη φορα παντως τα αγορασα απο τον ιδιο τον αντιπροσωπο στη θεσσαλονικη (εξοδος περιφερειακου για ευοσμο) γυρω στα 56 ευρω ενω ο αλλος στην αθηνα 46 ευρω το 4λιτρο.

Παντως εχω απελπιστει και δεν μπορω να εξηγησω το οτι ξεκινησε να το κανει τωρα.κριμα γιατι πηγαινε πολυ καλα το αμαξακι.

Θα ηθελα πολυ να διαβασω την αποψή σας για το θεμα.

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, η κατανάλωση που αναφέρεις αντιστοιχεί σε περίπου 500ml μέσα σε 7000χλμ. Ανάξια λόγου.

Όλοι κινητήρες ανεξαιρέτως καταναλώνουν λιπαντικό. Είναι φυσιολογικό από την κατασκευή τους. Μέχρι 200ml/1000χλμ δεν χρειάζεται ούτε να το συζητάς. Από εκεί και πάνω αξίζει να το ψάχνεις αλλάζοντας λιπαντικό ή ιξώδες. Αν καταναλώνεις άνω των 500ml/1000χλμ και δεν βελτιώνεται αλλάζοντας λιπαντικό ή ιξώδες τότε πας για άνοιγμα κινητήρα και επισκευή (συνήθως τσιμουχάκια βαλβίδων ή και ελατήρια πιστονιών).

Όταν κινείσαι σε κύκλο πόλης η κατανάλωση λιπαντικού εξακολουθεί να υφίσταται αλλά το λιπαντικό αντικαθίσταται από την αυξημένη παραγωγή καταλοίπων (μη επαρκώς εξατμισμένο νερό+βενζίνη κυρίως). Υπάρχει περιπτώση να παρατηρήσεις ακόμη και αύξηση της στάθμης στον δείκτη. Αυτό φυσικά οφείλεται από προσθήκη των καταλοίπων στο λιπαντικό. Όταν βγεις στην εθνική ή και όταν το πλακώσεις παρατεταμένα το γκάζι τα υγρά κατάλοιπα εξατμίζονται. Ειδικά σε παρατεταμένο πλάκωμα στην εθνική εξατμίζονται τελείως. Εάν έχεις συσσωρεύσει πχ 500ml τέτοια κατάλοιπα, είναι δυνατό να δεις μέσα σε 300χλμ να εξατμίζονται. Κάνεις πολύ καλό στον κινητήρα αν τον ταξιδεύεις ή τον πλακώνεις πού και πού, ώστε να εξατμίζονται τα κατάλοιπα και να αναπληρώνεις το λιπαντικό φρεσκάροντας και το υπόλοιπο. Φυσικά, αυξημένη κατανάλωση λιπαντικού έχεις αναλογικά και με το πόσο ψηλά ανεβάζεις τις σαλ. Ανέβαζέ τες άφοβα όταν ο δρόμος στο επιτρέπει, καλό κάνεις και όχι κακό. Απλά θα καις και λίγη παραπάνω βενζίνη.

Η 100άρα δεν βλάπτει. Βάζω κι εγώ χωρίς καμία παρέκκλιση από τότε που αγόρασα το αυτοκίνητό μου και έχω ήδη 101500χλμ. Κανένα απολύτως πρόβλημα, καμία απολύτως παρενέργεια.

Κανένα πρόβλημα με τον κινητήρα σου. Μπορείς να συνεχίσεις να τον απολαμβάνεις, γκάζωνέ τον όταν μπορείς με ασφάλεια, και συνέχισε κανονικά με το κορυφαίο λαδάκι που χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαλλον δικιο εχεις. Αυτο που μου εβαλε στο μυαλο το οτι μπορει να επαθα κατι είναι το ότι ξεκινησε τωρα να το κανει αυτο. τουλαχιστον αν το εκανε απο την αρχη θα το ειχα παρει αποφαση. Και φοβαμαι επισης μη χειροτερεψει η κατασταση.

μονο στο τέλος καθε 10000 χμ παρατηρουσα μια πολύμικρη πτώση στο δεικτη του λαδιου αλλα ποτε τοσο πολυ. Τελος παντων

Κι αν θελησει ανοιγμα κινητηρα ποσο περιπου κοστος θα εχει??Δεν ειμαι και στην εγγυηση πλεον.

Επισης Μήπως γνωρίζεις που μπορω να βρω τις τιμες των δεικτων για τα μοτουλ?Στο μπουκαλι δεν αναγραφονται παντως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.