Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

ωραιος! μπραβω!!

και απο ροπη; :huh:

εγω την πεμπτη ισως περασω το μαμα file για λιγο γιατι θελω να κανω μια επισκεψη στον αντιποσωπο εδω λαρισα

και μολις ξαναβρω χρονο θα ξαναμπει το προγραμμα με λιγο διαφορετικες ρυθμισεις!

μακη εχω πιξει τωρα με το τει.. εσυ αρχισες;

Link to comment
Share on other sites

ωραιος! μπραβω!!

και απο ροπη; :huh:

εγω την πεμπτη ισως περασω το μαμα file για λιγο γιατι θελω να κανω μια επισκεψη στον αντιποσωπο εδω λαρισα

και μολις ξαναβρω χρονο θα ξαναμπει το προγραμμα με λιγο διαφορετικες ρυθμισεις!

μακη εχω πιξει τωρα με το τει.. εσυ αρχισες;

Και απο ροπή,θα ανεβάσω το βραδάκι την δυναμομέτρηση γτ τώρα έχω μάθημα...!!! popeye.gif

Κανονικά έχω αρχίσει Πάνο!!Κάθε μέρα new_grrrr.gif !!¶στα να πάνε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω μια απορία που έχω και σορρυ αν είναι *μη επιτρεπόμενη λέξη* Βλέπω στις δυναμομετρήσεις που ανεβαίνουν κατα καιρούς την ισχύ στον τροχό να είναι 100 λίγο π.χ στην πιο πάνω ειναι 107 και αναρωτιέμαι πώς γίνεται αφού στο δυναμόμετρο τον 4 τροχών το αυτοκίνητο μαμα βγάζει 119 τροχό και 139-141 στρόφαλο. Με το πρόγραμμα πως ειναι δυνατόν να μικραίνει???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω μια απορία που έχω και σορρυ αν είναι *μη επιτρεπόμενη λέξη* Βλέπω στις δυναμομετρήσεις που ανεβαίνουν κατα καιρούς την ισχύ στον τροχό να είναι 100 λίγο π.χ στην πιο πάνω ειναι 107 και αναρωτιέμαι πώς γίνεται αφού στο δυναμόμετρο τον 4 τροχών το αυτοκίνητο μαμα βγάζει 119 τροχό και 139-141 στρόφαλο. Με το πρόγραμμα πως ειναι δυνατόν να μικραίνει???

Το είχα ξαναγράψει πιο παλιά!!Δεν νομίζω να ισχύει αυτό με τα 141 άλογα για τον δικό μας κινητήρα!!Εγώ νομίζω πως είναι 122-125!!!Εκεί "παίζουμε"!!Επίσης δεν ξέρω σε τι δυναμόμετρο μετρήθηκαν "αυτά τα άλογα"!!Τα 139-141!!!Ο μόνος τρόπος για να λυθεί η απορία είναι να κάνεις κάποιος μια δυναμομέτρηση στο δικό του 122 "μαμα" και τότε θα μας λυθούν οι απορίες!!!Μπορεί να κάνω και λάθος για τα παραπάνω!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ούτε εγώ ξέρω γι αυτό και ρωτάω. Πάντως το συγκεκριμένο περιοδικό μετράει σίγουρα τροχό γιατί το επισημαίνει στα άρθρα του. Επίσης εγώ προσωπικά το θεωρώ από τα πιο αξιόπιστα για Ελλάδα.. Από την άλλη δεν μπορεί τοσες δυναμομετρήσεις που έχετε ποστάρει να είναι λάθος γι αυτό αναρωτιέμαι τι συμβαίνει..

Και τέλος δεν είναι το μόνο περιοδικό που έχει παρουσιάσει αυτά τα νούμερα που αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω μια απορία που έχω και σορρυ αν είναι *μη επιτρεπόμενη λέξη* Βλέπω στις δυναμομετρήσεις που ανεβαίνουν κατα καιρούς την ισχύ στον τροχό να είναι 100 λίγο π.χ στην πιο πάνω ειναι 107 και αναρωτιέμαι πώς γίνεται αφού στο δυναμόμετρο τον 4 τροχών το αυτοκίνητο μαμα βγάζει 119 τροχό και 139-141 στρόφαλο. Με το πρόγραμμα πως ειναι δυνατόν να μικραίνει???

στο Maha η μετριση τροχου ειναι πλασματικη.. δλδ δεν υσχιει αυτο που βλεπεις..

το δυναμομετρο τετοιου τυπου βγαζει στροφαλο..

γενικα παντως δεν ειναι ιδιετρα αποδεκτη η μετριση τροχου να ξερεις.. γενικοτερα απο οτι εχω δει..

εμεις οι ελληνες περισσοτερο το αποδεχομαστε

Link to comment
Share on other sites

Οριστε μια μαμα μετρηση σε superflow που θεωρητε πιο αυστηρο απο το maha

i1141247_13102009276.jpg

132 αλογα εντελως μαμα και αργοτερα με εξατμιση και φιλτρο χωρις προγραμμα στο Βολο μετρησα 137 χωρις αυτο να σημαινει οτι πηρα 5 αλογα με το catback και το φιλτρο.

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Μπραβω ρε μακη! ωραια νουμερα! και το διαγραμα σου γραμικο αρκετα!

να το χερεσαι!

ps: κοσμα ποτε θα κανονισουμε ενα meeting βολο για new setarisma?

τελικα αναβαλεται η αλαγη με gti λογο οικονομικης στενοτητας

Link to comment
Share on other sites

ps: κοσμα ποτε θα κανονισουμε ενα meeting βολο για new setarisma?

τελικα αναβαλεται η αλαγη με gti λογο οικονομικης στενοτητας

Χμμμ, δεν θα ηταν και ασχημα εστω και για βολτα για ενα καφε στο Βολο!

Μακη εισαι ο μονος που δεν ειδες εστω και 130 χωρις προγραμμα, ισως η εξατμιση που ειχες να ηταν μεγαλη για το μαμα προγραμμα ? δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, δεν θα ηταν και ασχημα εστω και για βολτα για ενα καφε στο Βολο!

Μακη εισαι ο μονος που δεν ειδες εστω και 130 χωρις προγραμμα, ισως η εξατμιση που ειχες να ηταν μεγαλη για το μαμα προγραμμα ? δεν ξερω.

Δεν νομίζω μιας και το αμάξι πήρε και σε τελική και επιτάχινση!!!Τι να πώ..!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη - Διδυμότειχο, Διδυμότειχο - Θεσσαλονίκη 820 χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ πως σας φαίνεται ???

Link to comment
Share on other sites

500 χιλιόμετρα και δεν έχει πέσει η βελόνα κάτω από την μέση!!!Πως ακούγεται???Και με πατήματα αλλά κυρίως σε εθνική!!Για φουλ ταξίδι τα χριστούγεννα που θα κατέβω Κεφαλονιά!!! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη - Διδυμότειχο, Διδυμότειχο - Θεσσαλονίκη 820 χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ πως σας φαίνεται ???

Μέχρι και όλη την ρεζέρβα αυτά τα χιλιόμετρα ? Εμένα αν υπολογίσεις 400 ++ χλμ με μισό ρεζερβουάρ + 400 ++ χλμ με το άλλο μισό =800 χιλιόμετρα το ελάχιστο .... οπότε μου φαίνεται νορμάλ

Ps: (Μόνο εάν δείτε την φωτο θα καταλάβετε πόσα χλμ είναι τα ++, ας πούμε 15 χλμ δλδ 830 , δλδ νορμάλ και πάλι )

500 χιλιόμετρα και δεν έχει πέσει η βελόνα κάτω από την μέση!!!Πως ακούγεται???Και με πατήματα αλλά κυρίως σε εθνική!!Για φουλ ταξίδι τα χριστούγεννα που θα κατέβω Κεφαλονιά!!! :huh:

Σίγουρα στα χιλιόμετρα αυτά συμπεριλαμβάνονται και χιλιόμετρα μέσα στην πόλη , οπότε τα δικά σου νορμάλ προς το ακραίο μου φαίνονται :huh:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και όλη την ρεζέρβα αυτά τα χιλιόμετρα ? Εμένα αν υπολογίσεις 400 ++ χλμ με μισό ρεζερβουάρ + 400 ++ χλμ με το άλλο μισό =800 χιλιόμετρα το ελάχιστο .... οπότε μου φαίνεται νορμάλ

Ναι μονο που το δικο σου ειναι 50 αλογα κατω και εχει τα normal ζαντολαστιχα και και... ;)

Δεν μιλαμε με υπολογισμους ρε ! Τα εχεις βγαλει τα 800 που λες ?

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα στα χιλιόμετρα αυτά συμπεριλαμβάνονται και χιλιόμετρα μέσα στην πόλη , οπότε τα δικά σου νορμάλ προς το ακραίο μου φαίνονται :D

Φαντάσου-υπολόγισε ξεκίνησα από καρπενήσι,με φουλ όσο πάει το ντεπόζιτο(τέρμα δλδ...),και μέχρι να βγω στη εθνική από λαμία γιαααααα καβάλα...όταν είδα έγραφε 496.3 και ήταν μια και μισή παυλίτσα πάνω από την μέση!!!Δεν το τράβηξα φωτό από μλ@@@@α μου ;) !!Βέβαια όταν μπήκα για καβάλα πήγαινα με 200 οπότε δεν χρειάζεται να γράψω πόσο έκαψε!!! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Υ.Γ.:poenstar βγες στην εθνική και πήγαινα χαλαρά-σταθερά και δεν νομίζω να σου κάψει!!!:lol:

Αλλά έχεις και βαρύ πόδι ρε παιδάκι μου εσύ!!! upyours.giftongue.gif

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο που το δικο σου ειναι 50 αλογα κατω και εχει τα normal ζαντολαστιχα και και... :D

Δεν μιλαμε με υπολογισμους ρε ! Τα εχεις βγαλει τα 800 που λες ?

Ναι , οκ , το οτι μπορεί να τρέχεις για την αντλία σου λόγω του οτι το πηγαίνεις με την ρεζέρβα(ρουφάει σκουπίδια κλπ κλπ) , το έχεις σκεφτεί ?

Δες την φωτό και θα καταλάβεις οτι όλα ειναι απλά μαθηματικά . ;)

940_DSC00917.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι καιει τον κολο του?

Πολυ δυσκολο να εχεις υπερβολικη καταναλωση με το 122αρι μοτερ.

Δοκιμασε να τσεκαρεις την καταναλωση με ηρεμη χρηση . Αν και παλι καιει τον κωλο του (οπως αναφερεις) ψαξε το αυτοκινητο σου .

Ολα τα 1,4 TSI εχουν καταπληκτικα μικρη καταναλωση .

Link to comment
Share on other sites

Ναι , οκ , το οτι μπορεί να τρέχεις για την αντλία σου λόγω του οτι το πηγαίνεις με την ρεζέρβα(ρουφάει σκουπίδια κλπ κλπ) , το έχεις σκεφτεί ?

Δες την φωτό και θα καταλάβεις οτι όλα ειναι απλά μαθηματικά . B)

940_DSC00917.jpg

Δεν ειναι απλα μαθηματικα,

βγαλε τα 800 πρωτα και μετα βγαλε φωτο.Εχω την εντυπωση οτι ο δεικτης δεν πεφτει το ιδιο λογο του σχηματος του ρεζερβουαρ.Μπορει να λεω και @α@ακια.................βεβαια.Απλα παρατηρησα οτι στο δικο μου μετα το 1/4 πεφτει αρκετα πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , οκ , το οτι μπορεί να τρέχεις για την αντλία σου λόγω του οτι το πηγαίνεις με την ρεζέρβα(ρουφάει σκουπίδια κλπ κλπ) , το έχεις σκεφτεί ?

Δες την φωτό και θα καταλάβεις οτι όλα ειναι απλά μαθηματικά . B)

940_DSC00917.jpg

σε αυτό το σημείο έχεις κάψει τουλάχιστον 30 λίτρα βενζίνης οπότε δεν είναι στη μέση είσαι πάνω από τη μέση ασχέτως τη δείχνει ο δείκτης.

αν δεν με πιστεύεις όταν φτάσεις πάλι στη μέση βάλε βενζίνη να δεις πόσα παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απλα μαθηματικα,

βγαλε τα 800 πρωτα και μετα βγαλε φωτο.Εχω την εντυπωση οτι ο δεικτης δεν πεφτει το ιδιο λογο του σχηματος του ρεζερβουαρ.Μπορει να λεω και @α@ακια.................βεβαια.Απλα παρατηρησα οτι στο δικο μου μετα το 1/4 πεφτει αρκετα πιο γρηγορα.

Όντος είναι έτσι!!!Όταν περάσει την μέση πέφτει πιο γρήγορα!!Έχει ξαναειπωθεί!! B)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον gtse, μεχρι την μέση είναι στα 30 με 35 λιτρα μετα πεφτει κατακορυφα η σταθμη...

εγω παντως που έχω το 122αρι, μέσο όρο κανω περιπου 650 χιλιομετρα σε καθε γεμισμα χωρις να αναψει το λαμπακι τις περισσοτερες φορες...σε ταξιδι αν δεν το πατησω (μεχρι 130χλμ) εχω κανει και 900χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον gtse, μεχρι την μέση είναι στα 30 με 35 λιτρα μετα πεφτει κατακορυφα η σταθμη...

εγω παντως που έχω το 122αρι, μέσο όρο κανω περιπου 650 χιλιομετρα σε καθε γεμισμα χωρις να αναψει το λαμπακι τις περισσοτερες φορες...σε ταξιδι αν δεν το πατησω (μεχρι 130χλμ) εχω κανει και 900χλμ.

Τοσο ειναι και σε εμενα,απλα σε ταξιδι 900 δεν ειδα 780 πριν αναψει λαμπακι εχω δει.Με λιγο πιο ελαφρυ ποδι και πιο ισιο δρομο μπορει να εβλεπα και τα δικα σου

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο που το δικο σου ειναι 50 αλογα κατω και εχει τα normal ζαντολαστιχα και και... :whistling:

Δεν μιλαμε με υπολογισμους ρε ! Τα εχεις βγαλει τα 800 που λες ?

Δες την φωτό και θα καταλάβεις οτι όλα ειναι απλά μαθηματικά . ;)
Δεν ειναι απλα μαθηματικα,

βγαλε τα 800 πρωτα και μετα βγαλε φωτο.

Απάντηση:

639_DSC00016.jpg

Ps: Όλα τα χιλιόμετρα έγιναν σε εθνική οδό με ταχύτητα από 118-135 μέγιστο , εκτός από περίπου 60 χιλιόμετρα μέσα στην πόλη με ταχύτητες απο 0-60 χλμ/ώρα . Επειδή πολλοί θα νομίσουν ότι σκέφτομαι κάπως έτσι " Τι λέει ο υπολογιστής ? 240 ? άρα μέχρι τα 840 θα έχω βενζίνη !! " να σας πω ότι δεν αληθεύει αυτό . Σκέφτομαι κάπως έτσι " Θα πηγαίνω κανονικά , δλδ ανάλογα με τις συνθήκες και όσα γράψει ."

σε αυτό το σημείο έχεις κάψει τουλάχιστον 30 λίτρα βενζίνης οπότε δεν είναι στη μέση είσαι πάνω από τη μέση ασχέτως τη δείχνει ο δείκτης.

αν δεν με πιστεύεις όταν φτάσεις πάλι στη μέση βάλε βενζίνη να δεις πόσα παίρνει.

πιστεύω πως έχεις δίκαιο , αλλά θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά , thanks πάντως :lol:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.