Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Manos, κανόνισε την επόμενη φορά να έρθεις στα ανοίγματα που κάνουμε. Είμαι περίεργος να δω διαφορές με το πραγραμμα των OVERLOAD σε στοκ TSI.....

205 και 28 κιλα λογικά θα έισαι το πιο δυνατο απο τα στοκ προγραμματισμένα TSi...

Ναι ρε όποτε πάτε στείλτε πμ την τελευταία φορά έκανα *μη επιτρεπόμενη λέξη* που δεν ήρθα θα χαρώ να πατήσουμε μαζί να δω και εγώ τις διαφορές

Link to comment
Share on other sites

σκάστρα....

Κοίτα και εμένα είχε χαλάσει η σκαστρα αλλά δεν είχε μπει σε safe mode πήγαινε κανονικά.

Η καλύτερη λύση είναι η vag com που αναφέρθηκε παραπάνω

Edited by redman(manos)
Link to comment
Share on other sites

Θα μάρεσε να έβλεπα και μια μέτρηση σε maha πάντως

Καλά ΕΣΥ εννοείται ότι θέλεις dyno απο maha.

Η διαφορά όπως βλέπεις είναι 65 άλογα.

Με απλά μαθηματικά 140(εργοστασιακά) + 65 =205 (με προγραμμα)

Για δες πόσο μετριούνται σε ΜΑΗΑ τα μαμα TSI και υπολόγισε.

Link to comment
Share on other sites

Θα μάρεσε να έβλεπα και μια μέτρηση σε maha πάντως

Δεν είμαστε αντιπρόσωποι της MAHA στην Ελλάδα ρε Γιώργη! ας δούμε και δυναμόμετρηση από κανένα άλλο δυναμόμετρο μην κολλάμε εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς η κακός το maha είναι το πιό αντικειμενικό γι αυτό και οι περισσότεροι πάμε εκεί.

Να σου υπενθυμίσω http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/12118...3_567_24170.jpg

Και που ψηφίστηκε το ποιό αντικειμενικό δυναμόμετρο μήπως στα φετινά Όσκαρ και δεν το πήρα χαμπάρι! Ή μήπως το λέει ο Μπάμπης με το SAXO ο Λάκης με το Subarυ ή ο Σάκης με το Rallye? Δεν διαφωνώ μαζί σου εξάλλου εδώ στην Αθήνα οι περισσότεροι εκεί τα πάμε και εγώ εκεί πήγα και θα ξαναπάω...αλλά καλώς η κακός(όπως λες εσύ) υπάρχουν και άλλες εταιρείες που κάνουν δυναμομετρήσεις και πιστεύω ότι όλοι θα έχουν κάτι να πουν και να υποστηρίξουν το προϊόν τους και τις μετρήσεις που βγάζει δεν είναι κακό λοιπόν να βλέπουμε μετρήσεις από διάφορα δυναμόμετρα εξάλλου ότι και να δείξει το δυναμόμετρο το έχεις καταλάβει και μόνος σου ότι άλλα δείχνει ο δρόμος...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι είναι απο Βόλο.οπότε μάλλον το αμάξι πρέπει να είναι απο Βόλο.

Νόμιζα οτι είναι απο Αθήνα το αμάξι γι αυτό παραξενεύτηκα λίγο.

Συμφωνώ για το δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εμένα είχε χαλάσει η σκαστρα αλλά δεν είχε μπει σε safe mode πήγαινε κανονικά.

Η καλύτερη λύση είναι η vag com που αναφέρθηκε παραπάνω

Εμένα πάντως μπήκε.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά ΕΣΥ εννοείται ότι θέλεις dyno απο maha.

Η διαφορά όπως βλέπεις είναι 65 άλογα.

Με απλά μαθηματικά 140(εργοστασιακά) + 65 =205 (με προγραμμα)

Για δες πόσο μετριούνται σε ΜΑΗΑ τα μαμα TSI και υπολόγισε.

Δεν νομίζω πως είναι ακριβώς όπως τα λες (χωρίς να είμαι σίγουρος) από όσο ξέρω Gt & Tsi είναι ίδια σε θέμα turbo & compressor απλά έχουν άλλο πρόγραμμα και άλλο τελικό διορθώστε αν κάνω λάθος. ¶ρα 35 άλογα έμενα μου φαίνεται λογικό

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μπήκε.....

Σε πολλούς από εδώ έχει χαλάσει η σκάστρα και σε εμένα έχει συμβεί άλλα να μπεί σε safe mode λόγω αυτού το βλέπω δύσκολο... μάλλον λόγο χαρτογράφησης είναι μου είχε συμβεί και εμένα και όντως διορθώνεται από τον βελτιωτή...αλλά για να μην λεμε ότι θέλουμε κανονικά πρέπει να πας να δεις για ποιο λόγο μπήκε σε safe mode ένα vag-com θα σου λύσει την απορία γράφει λεπτομέρειες για το σφάλμα :D

Edited by george80
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλούς από εδώ έχει χαλάσει η σκάστρα και σε εμένα έχει συμβεί άλλα να μπεί σε safe mode λόγω αυτού το βλέπω δύσκολο... μάλλον λόγο χαρτογράφησης είναι μου είχε συμβεί και εμένα και όντως διορθώνεται από τον βελτιωτή...αλλά για να μην λεμε ότι θέλουμε κανονικά πρέπει να πας να δεις για ποιο λόγο μπήκε σε safe mode ένα vag-com θα σου λύσει την απορία γράφει λεπτομέρειες για το σφάλμα ;)

α ρε γνωστη...!!!!!! :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

====

Από την ώρα που τα παραδίδει το εργοστάσιο στο κύκλωμα πώλησης/διάθεσης.

Ναι αυτό το ξέρω και εγώ ισχύει.

Να κάνω μια ερωτήσει για το πρόγραμμα που φοράς είναι σε στάδιο αναπτύξεις? η το περνάτε κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

====

Δεν κατάλαβα την ερώτηση ;

το προγραμμα αυτο που φοραει ο R ZOO κυκλοφορεί κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα αυτο που φοραει ο R ZOO κυκλοφορεί κανονικά?

====

To πρόγραμμα του φοράει ο R ZOO φτιάχτηκε στο δυναμόμετρο για το αυτοκίνητο του R ZOO.

Ουσιαστικά είναι custom εξέλιξη αυτού που φοράτε εσείς, απλώς λαμβάνει κάποιες ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου αυτοκινήτου (στην αρχή για παράδειγμα παρουσίαζε πρόβλημα στις χαμηλές στροφές)

http://tbr.gr/03C906032E_0261201355_384762_r02.gif

Όσον αφορά την ανάπτυξη. Ως ανάπτυξη έχει ολοκληρωθεί, πάντα όμως υπάρχουν περιθώρια εξέλιξης, ειδικά όταν στα χέρια ενός βελτιωτή υπάρχει δυναμόμετρο...

Link to comment
Share on other sites

====

To πρόγραμμα του φοράει ο R ZOO φτιάχτηκε στο δυναμόμετρο για το αυτοκίνητο του R ZOO.

Ουσιαστικά είναι custom εξέλιξη αυτού που φοράτε εσείς, απλώς λαμβάνει κάποιες ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου αυτοκινήτου (στην αρχή για παράδειγμα παρουσίαζε πρόβλημα στις χαμηλές στροφές)

http://tbr.gr/03C906032E_0261201355_384762_r02.gif

Όσον αφορά την ανάπτυξη. Ως ανάπτυξη έχει ολοκληρωθεί, πάντα όμως υπάρχουν περιθώρια εξέλιξης, ειδικά όταν στα χέρια ενός βελτιωτή υπάρχει δυναμόμετρο...

οκ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

====

To πρόγραμμα του φοράει ο R ZOO φτιάχτηκε στο δυναμόμετρο για το αυτοκίνητο του R ZOO.

Ουσιαστικά είναι custom εξέλιξη αυτού που φοράτε εσείς, απλώς λαμβάνει κάποιες ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου αυτοκινήτου (στην αρχή για παράδειγμα παρουσίαζε πρόβλημα στις χαμηλές στροφές)

http://tbr.gr/03C906032E_0261201355_384762_r02.gif

Όσον αφορά την ανάπτυξη. Ως ανάπτυξη έχει ολοκληρωθεί, πάντα όμως υπάρχουν περιθώρια εξέλιξης, ειδικά όταν στα χέρια ενός βελτιωτή υπάρχει δυναμόμετρο...

Λαγέ, γνωρίζω από πρώτο χέρι οτι είσαι πολυ ψαγμένος στο θέμα tunning και έχεις βαθύτατες γνώσεις.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι που πιστέυω ότι πολύ TSiακιδες έχουν απορία.....

Μπορεί το TSi να δουλέψει με ασφάλεια πάνω απο 225 άλογα....?

Και πιο πιστεύεις είναι το μάξιμουμ ιπποδύναμης και ροπής χωρίς αλλαγή τουρμπινας και αντλίας υψηλής..

Thnks.

J

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο νουμερο πραγματικα,μπραβο. Που την εκανες την δυναμομετρηση?

Όπως βλέπεις, με προλάβανε!!!

Πήγα στον Βόλο, στον Θόδωρα Χονδρονίκο! Τα παιδια εκεί σκίστηκαν... Πολύ καλή δουλειά!

Αυτές είναι οι δυναμομετρήσεις:

03C906032E%20_0261201355_384762_r05_stock_vs_mod_dyno.gif

03C906032E%20_0261201355_384762_r05_boost.gif

Μπορείτε να αρχίσετε τα πέρι των "βουτιών" και ατέλειων στις καμπύλες ενός "φρεσκοψημένου" απροσάρμοστου MED17 ;)

Ακριβώς αυτές είναι... η πρώτη κ η τελευταία... γιατί δεν θυμάμαι πόσες έγιναν!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.