Jump to content
Σπύρος

Golf Vi ή Scirocco

GOLF VI ? Scirocco  

7 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αν θες χώρους για την οικογένεια, οκ να πάρεις το 4πορτο golf. Υπάρχει λόγος.

Αν είναι να πάρεις 2πορτο, καλύτερα το scirocco.

Εγώ έτσι θα έπρατα.

Νομίζω τώρα έχει και καλή τιμή (αν δεν κάνω λάθος) το scirocco.

Link to comment
Share on other sites

Golf για πλακα δεν το σιζηταω :thumbsup: το scirroco einai poli χοντροκομενο ρε φιλε....... το golf ειναι καλονι hearts.gif

Ε οχι και χοντροκομμένο. Το scirroco είναι ένα ξεχωριστό αυτοκίνητο και απευθύνετε σε λίγους.

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου, αν και δεν έχω κάποιο από τα 2, θα έλεγα το εξής: αν σκοπεύει κάποιος για τετράπορτο τοτε golf αλλιώς αν θέλει 2πορτο τοτε scirocco με κλειστά μάτια!!!

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι το golf ειναι ποι ολοκληρωμένο αμάξι και απευθύνεται σε σε πιο γενική χρήση! το scirocco είναι πιο σπορ και μόνο σε αυτό απευθύνεται. με το golf πας άνετα και ταξίδι με πράγματα και μπορείς να το τρέξεις και να το πιέσεις και θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο σε κωλόδρομους και διάφορα! εγώ ψηφίζω golfVI!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μία ιδιαιτερότητα μεταξύ των μοντέλων που θα πρέπει να διευκρινιστεί.

Το Golf έχει μία δεδομένη υψηλή μεταπωλητική αξία και εύκολη σχετικά πώληση & αποδοχή τόσο από μαντράδες (τα κυνηγάνε με το ντουφέκι) όσο και από ιδιώτες, καθώς είναι ένα αρκετά δημοφιλές μοντέλο στην πιο εμπορική κατηγορία πανευρωπαικά (μικρομεσαία).

Το Scirocco δεν έχει δώσει ακόμα δείγματα γραφής σχετικά με την μεταπώληση του καθώς είναι αρκετά νέο στην αγορά. Αποτελεί σίγουρα μία πετυχημένη αναβίωση παλαιού μοντέλου (όπως και το Mini) αλλά απευθύνεται όπως είπαν και άλλοι σε μικρότερο κοινό. Το περιορισμένο λοιπόν κοινό από μόνο του αποτελεί ένα ντεζαβαντάζ στην μεταπώληση.

Δεν παύει βέβαια να είναι VW με όλα τα σημαντικά στοιχεία που σημαίνει αυτό.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

το scirocco για μενα ηταν μια ΠΑΤΑΤΑ για την vw ηταν μια επιτυχια .εκτος απο την εκδοση 2.0

Και εξηγω . Υποτιθεται οτι ειναι ενα σπορ χατσ η και κουπε για αλλους...

Πανεμορφο....Κρατηματα με υποσχεσεις (μιλω για dcc+spor packet) ...τωρα παμε στον κινητηρα και στα αλλα...

Σασμαν ...μετριο μη πω τιποτα χειροτερο (ιδιο με 5-6)

Τιμονι καλο αλλα αθλιο για οποιον δεν εχει dcc...

Κινητηρας...λιγος για τη φιλοσοφια του αμαξιου .

Εσωτερικο ολοιδιο με golf

Για μενα θα επρεπε να ειχε κυκλοφορησει σε μια εκδοση 1.8 215 Αλογα ,με το σασμαν απο το gti (χειροκινητο 6αρι 3αξονο) και την εκδοση r που ολοι ειδαμε.

Τιμονι θα επρεπε να εχει κατι πολυ καλυτερο οπως επισης ενα πολυ ποιο σπορ εσωτερικο Βεβαια ετσι η βασικη τιμη θα ηταν 28 χιλ. και το60% που το εχει τωρα δεν θα το ειχε παρει διοτι οι περισοστεροι το πηραν οριακα. Ετσι λοιπον η vw σεβαστηκε την ποσοτητα και καταναλωση και δεν σεβαστηκε ουτε τον εαυτο της ουτε τον πελατη . Πραγμα το οποιο εκανε και με το νεο 6 (ιδιο μετριο σασμαν,ιδια κρεμαγιερα ,ιδια σχεδον φρενα με το 5 ..και σε επιδοσεις σε αυτα στο τελος της συγκρισης με την κατηγορια της εκτος απο τον εξαιρετικο κινητηρα και το καταπληκτικο εσωτερικο)

Εχω οδηγησει και τα 2 αυτοκινητα ,ειμαι κατοχος οποτε εχω γνωμη. Βεβαια...εαν η vw το εφτιαχνε οπως θα επρεπε δεν θα λεγοταν vw αλλα audi..αυτη ειναι και η διαφορα !

Δεν ξερω αλλα αυτες οι μετριοτητες με ξενερωνουν ..ποσο μαλλον εκεινους που εδωσαν 27 χιλιαρικα και ους βλεπω καθε τοσο στα συνεργεια για σασμαν,δισκο πλατο,κρεμαγιερες...τα οποια κοντευω να τα αλλαξω εις διπλουν

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν είναι όπως τα λες, εγώ το βλέπω στον δρόμο και το χαζεύω. Και θεωρώ μαγκιά της VW που παρουσίασε ένα προσιτό κουπέ στα 25 χιλ. ευρώ. Αν ήταν όπως τα λες από εξοπλισμό θα έβγαινε 35 χιλ. και προφανώς δεν θα πούλαγε. Ενώ τώρα στις 25χιλ. ευρώ το 160άρι και στα 30χιλ. το δίλιτρο είναι μια χαρά η τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν είναι όπως τα λες, εγώ το βλέπω στον δρόμο και το χαζεύω. Και θεωρώ μαγκιά της VW που παρουσίασε ένα προσιτό κουπέ στα 25 χιλ. ευρώ. Αν ήταν όπως τα λες από εξοπλισμό θα έβγαινε 35 χιλ. και προφανώς δεν θα πούλαγε. Ενώ τώρα στις 25χιλ. ευρώ το 160άρι και στα 30χιλ. το δίλιτρο είναι μια χαρά η τιμή του.

+100000 Συμφωνώ

Φιλε thano αν δε σου αρέσει το Scirocco γιατι ειναι ΠΑΤΑΤΑ ειναι απλο το θεμα δωσε κανένα 60αρι ευρωπουλα και πάρε το Ζ4. :nea:

Link to comment
Share on other sites

Αν επαιρνα θα επαιρνα το 2.0 ....

Το οτι το εκανε προσιτο δεν συμαινει οτι ειναι και οπως πρεπει . Φαντασου η audi να σου εδινε ΤΤ με 120 ιποους και ολα ενα κλικ ποιο μετρια .... με μονο 25 χιλ ...θα ελεγες ενα σωρο... απο την αλλη δεν σε πειραζει που πχ πηρες ... σουπερ ντουπερ σπορ αυτοκινητο (εξαιρετικα πανεμορφο) περιμενωντας ενα ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟ μηχανικο συνοδευτικο συνολο. Υποτιθεται το πουλας για γρηγορες βολτες ,και στροφιλικια... εεεεε....βαλε ρε γυφτο ενα 1.8 TSI και το σασμαν απο το GTI και δωσε ενα αυτοκινητο που να ανταπεξερχεται στον οδηγο που το αγοραζει.Αυτα μου τη σπανε ,γιαυτο και στην αρχη πηρα scirocco αλλα τελικα δεν παρελαβα διοτι ηταν ψευτες σε οσες ντιπροσωπειες πηγα μου ελεγαν για σασμαν βελτιωμενο καλυτερο του Gti ,βελτιωμενη ακαμψια ψαλιδιων και ημιαξονιων και ενα σωρο τετοια. Μαλιστα εχω στο αλλο σπιτι χαρτι στο οποιο τα εχει γραψει ενας....

Μεχρι που την ψηλιαστηκα ηρθε ελλαδα και καταφερα μεσω φιλου να δω οτι μηχανικα δεν αλλαξε κατι απο το golf 5 tsi του 2004 + οτι αναμενωταν facelift οπου η απαξιωση στα μοντελα που κανει η vw την ξερει καποιος που ξερει τα περι πολιτικης της εταιριας... και τελικα πηρα το golf

Με θεωρειτε υπερβολικο αλλα νομιζω οτι και η γνωμη μου εχει καποια θεση μεσα σε ολες τις αλλες. Και μια μικρη απογοητευση την εχω οσο αφορα την αξιοπιστια .Μακαρι να ειχα σταθερο εισοδημα να ειχα παρει το gti γιατι το δυσκολο δεν ειναι να το αγορασεις το δυσκολο ειναι να το συντηρησεις και να το κυκλοφορεις.

Αν ηθελα z4 θα ειχα παρει z4 πιστεψε με με 25-30 χιλ ειχα βρει απιστευτα αυτοκινητα. Αλλα τα σιχαινομαι απιστευτα...!αυτα και τα mx-5..δεν ειναι για μενα .

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Η λογικη που οι αυτοκινητοβιομηχανιες παραγουν ενα μοντελο ειναι κατα ποσο αυτο μπορει να τους αποφερει οικονομικα. Αν αυτο γινει τοτε θεωρειται 'επιτυχημενο' μοντελο διαφορετικα θα ξεχαστει γρηγορα και θα αποσυρθει.

Οταν βγηκε το Corrado ηταν τεχνολογικα πολυ πιο μπροστα απο τον ανταγωνισμο και φυσικα και σε τιμη. Ποιος μπορουσε ομως να το αγορασει οταν η τιμη του αγγιζε μοντελα αλλων μαρκων που ηταν ηδη καταξιωμενα στον χωρο? Αποτελεσμα οτι κοστιζε τελικα περισσοτερο απ'οτι πουλιοταν και φυσιολογικα ηρθε το τελος του μετα απο 5 χρονια.

Αν η VW ακολουθουσε την ιδια συνταγη σιγουρα σε 5 χρονια το πολυ θα εμπαινε και το καινουργιο Scirocco στο χρονοντουλαπο της ιστοριας. Αντιθετα επελεξε ενα συμβατο τροπο παραγωγης πανω σε ηδη υπαρχον πλαισιο/κινητηρες, με ενα πολυ ομορφο κουστουμακι και αναλογα καλο στησιμο (τα φαρδυτερα μετατροχια βοηθουν σ΄αυτο) και ετσι το γλυκο πετυχε. Ενα προσιτο αυτοκινητο για ολα τα βαλαντια. Αν δε διαθετεις και θελεις και το κατι παραπανω πας στο R και εισαι μια χαρα (αν οχι πολλες χαρες)! Ακομα ομως και αυτος με το 122αρι μοτερ εχει ενα ομορφο αλλα και σπορ αυτοκινητακι, μπορει να μην ειναι επιδοσεων αλλα ποιο ειναι το ποσοστο των υποψηφιων αγοραστων που κοιταζει πρωτα τις επιδοσεις και μετα τα υπολοιπα? Σχετικα πολυ μικρο!

Και εγω αν δεν ειχα την οικογενεια στη μεση σιγουρα Scirocco θα επαιρνα, το 160αρι, και οχι το 3θυρο Γκολφ.

Ειναι υπεραρκετο για τις ελληνικες συνθηκες και σε πολυ λογικη τιμη.

Προς το παρον ειμαι παντως, τηρουμενων των οικογενειακων υποχρεωσεων μου, ευχαριστημενος με το 5αρι Γκολφακι μου.

Link to comment
Share on other sites

αναμεσα σε golf και scirocco θα επαιρνα impreza sillyhorse1rb5.gif

blink.gif αν δεν εννοεις καμια απο τις δυνατες εκδοσεις οι οποιιες ξεφευγουν χρηματικα ολα τα αλλα ειναι ταφοι και κακασχημα

Link to comment
Share on other sites

αναμεσα σε golf και scirocco θα επαιρνα impreza sillyhorse1rb5.gif

εσυ δεν ελεγες πως το rocco ισως να ειναι το next car σου? :D

Link to comment
Share on other sites

Το ωραιο ειναι οτι αμα ρωτησεις μια γυναικεια γνωμη πανω σε αυτο το διλημα,θα σου απαντησει με την μια golf!Διαπιστωμενο πολλες φορες.Ασχετα αν εμας μας αρεσει περισσοτερο το scirocco ;-)

Link to comment
Share on other sites

εσυ δεν ελεγες πως το rocco ισως να ειναι το next car σου? :whistling:

αλλαξανε τα πλανααα μουυυυυυ listenlive1.gifmusic.gif

Link to comment
Share on other sites

εστω μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση closedeyes.gif

Μόνο που είναι η χαρά του βενζινά. :whistling: Έχει ένας φίλος το 2,5 μοντ. 2007 και όπως λέει και ο ίδιος στην πλάκα 18 λίτρα καίει μόνο και μόνο όταν κάθεται στο γκαράζ!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν σκεφτεσαι για τετοιου ειδους αμαξια και την καταναλωση αυτων...αν δεν θες να καει παιρνεις ενα smart για μεσα στην πολη και για ολα τ'αλλα παιρνεις μια βενζινοκαταπιολα με επιδοσεις στο θεο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ωραιο ειναι οτι αμα ρωτησεις μια γυναικεια γνωμη πανω σε αυτο το διλημα,θα σου απαντησει με την μια golf!Διαπιστωμενο πολλες φορες.Ασχετα αν εμας μας αρεσει περισσοτερο το scirocco ;-)

+10000000 "dokimasmeno"

Link to comment
Share on other sites

Το ωραιο ειναι οτι αμα ρωτησεις μια γυναικεια γνωμη πανω σε αυτο το διλημα,θα σου απαντησει με την μια golf!Διαπιστωμενο πολλες φορες.Ασχετα αν εμας μας αρεσει περισσοτερο το scirocco ;-)

οχι σιγουρα..

εμενα η κοπελα μου με ρωτησε γιατι δεν πηρα το scirocco που ειναι τελειο και με αφησε παγωτο.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η κοπελα μου σιχαινεται το scirocco τα porsche και λατρευει το leon.... :baby::D

εγω παλι γουσταρω το leon αλλα και ενα porsche δεν θα με χαλαγε....αχχαχαχα new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ωραιο ειναι οτι αμα ρωτησεις μια γυναικεια γνωμη πανω σε αυτο το διλημα,θα σου απαντησει με την μια golf!Διαπιστωμενο πολλες φορες.Ασχετα αν εμας μας αρεσει περισσοτερο το scirocco ;-)

+100000

οχι σιγουρα..

εμενα η κοπελα μου με ρωτησε γιατι δεν πηρα το scirocco που ειναι τελειο και με αφησε παγωτο.

Μαλλον πρεπει να αλλάξεις κοπελα και να βρεις μια άλλη να :nea: ..εις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.