Jump to content
koumi

Τελικά καίνε λάδια?(tsi και Gt)

Recommended Posts

Είδα το topic με τα λάδια αλλά θέλω να επικεντρωθούμε στο κάψιμο λαδιών. Εχω το tsi 140hp. Χτες κοίκαξα τα λάδια και είδα έκπληκτος ότι η στάθμη είναι χαμηλά(λίγο πιο πάνω απο το Minimum).To αμάξι έχει 5000km..Μέχρι τα 3500 km το κοιταζα αρκετά συχνά για κάψιμο λαδιών αλλά δεν είχε κάψει ούτε σταγόνα και σκέφτηκα ότι δεν καίει οπότε σταμάτησα..Η αλήθεια είναι οτι μέχρι τα 4000km το πήγαινα μέχρι 3500 στροφές,εδώ και 1000km το πάω λίγο παραπάνω.Σε καμία περίπτωσηδεν το σκίζω εκτός από κάποις ευθείες που του δίνω λίγο...Παίδες την συμβουλή σας....Ηδη παραγειλα το CASTROL 5W30 για να κάνω αλλαγή λαδιών....

Link to comment
Share on other sites

Είδα το topic με τα λάδια αλλά θέλω να επικεντρωθούμε στο κάψιμο λαδιών. Εχω το tsi 140hp. Χτες κοίκαξα τα λάδια και είδα έκπληκτος ότι η στάθμη είναι χαμηλά(λίγο πιο πάνω απο το Minimum).To αμάξι έχει 5000km..Μέχρι τα 3500 km το κοιταζα αρκετά συχνά για κάψιμο λαδιών αλλά δεν είχε κάψει ούτε σταγόνα και σκέφτηκα ότι δεν καίει οπότε σταμάτησα..Η αλήθεια είναι οτι μέχρι τα 4000km το πήγαινα μέχρι 3500 στροφές,εδώ και 1000km το πάω λίγο παραπάνω.Σε καμία περίπτωσηδεν το σκίζω εκτός από κάποις ευθείες που του δίνω λίγο...Παίδες την συμβουλή σας....Ηδη παραγειλα το CASTROL 5W30 για να κάνω αλλαγή λαδιών....

ε τωρα πια πιστευω πως ειναι γνωστο πως ολα καινε αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο...ειδικα τωρα που σαι στην αρχη..οπως και να χει αφου το θεωρουν φυσιολογικο απο την αντιπροσωπεια(και σε αλλες μαρκες)δε μπορουμε να κανουμε κατι αλλο απ το να συμβιβαστουμε...κανε ενα search,υπαρχουν πολλα θεματα...

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την καταναλωση λαδιου(να πω την αληθεια δεν το περιμενα), εχω 22.000 χλμ και ειναι μηδαμινη η καταναλωση του. ;)

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την καταναλωση λαδιου(να πω την αληθεια δεν το περιμενα), εχω 22.000 χλμ και ειναι μηδαμινη η καταναλωση του. ;)

μια απ τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

ακομα μια απο τα ιδια.ειχα βαλει 200γρ στην αρχη περιπου στις 5000χλμ.τωρα εχει 13 και δεν καιει καθολου.αν και μια μικρη καταναλωση ειναι δικαιολογημενη.Δεν υπαρχει μοτερ που να μην καιει καθολου.Κανενα!!!Και επισης επιδη αυτα τα μοτερ παραγωγης ποτε δεν εχουν τις ανοχες που σχεδιαστηκαν.Αλλα καινε πιο πολυ αλλα πιο λιγο.Αλλα πιο πολλα αλογα αλλα πιο λιγα βγαζουν.Για αυτο ειναι οι διαφορες.Στις ανοχες καθε μοτερ.Εαν θελαμε να ηταν ολα ιδια θα καναμε blueprinting για οσους γνωριζουν.Μια διαδικασια πολυ χρονοβορα,χειροποιητη και ακριβη.Θελει καλο μαστορα και αρκετες μερες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα στα 11κ που το κοιταξα θελει καπου 150-200 ml συμπλήρωση... Αλλα απο τα 6~7Κ το σκίζω σχετικά.. Λεω να το πάω μια και καλή για το πρώτο service απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Επεσε η σταθμη στο minimum και δεν σου αναψε το κιτρινο λαμπακι του λαδιου; Ουτε εγω εχω παρατηρησει καταναλωση λαδιου με 17000χλμ.

όχι δεν έχει ανάψει κάτι...Είναι λίγο πάνω απο το minimum και όχι κάτω απο αυτό..Να ρωτήσω κάτι..Τις πολύ κρύες μέρες όταν βάζετε μπροστά πόση ώρα περιμένενε μέχρι να ξεκινήσετε? Σκέφτομαι μήπως το επηρεάζει κάτι τέτοιο..βασικα περιμένω 1-2 λεπτα και μετά φευγω.Βέβαια μέχρι να πιάσει θερμοκρασία δεν πάω πάνω απο 2500στροφές.....Θα συμπληρώσω και αν δω ξανά το ίδιο θα πάω μια βόλτα από τα παιδιά στην VW

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχει ανάψει κάτι...Είναι λίγο πάνω απο το minimum και όχι κάτω απο αυτό..Να ρωτήσω κάτι..Τις πολύ κρύες μέρες όταν βάζετε μπροστά πόση ώρα περιμένενε μέχρι να ξεκινήσετε? Σκέφτομαι μήπως το επηρεάζει κάτι τέτοιο..βασικα περιμένω 1-2 λεπτα και μετά φευγω.Βέβαια μέχρι να πιάσει θερμοκρασία δεν πάω πάνω απο 2500στροφές.....Θα συμπληρώσω και αν δω ξανά το ίδιο θα πάω μια βόλτα από τα παιδιά στην VW

7500 ΧΙΛΛΙΟΜΕΤΡΑ Κ ΕΚΑΨΑ 100 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ

ΝΟΡΜΑΛ ΟΔΗΓΗΣΗ ΩΣ 4000 ΣΤΡΟΦΕΣ....TSI 140

Edited by lancias
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε πότε μετράς τα λάδια. Αναμένο -σβηστό κρυό ή ζεστό και ανηφόρα -κατηφόρα.

50κ δεν έχει κάψει καθόλου. Αλλαγές κάθε 7.5Κ

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε πότε μετράς τα λάδια. Αναμένο -σβηστό κρυό ή ζεστό και ανηφόρα -κατηφόρα.

50κ δεν έχει κάψει καθόλου. Αλλαγές κάθε 7.5Κ

Πολύ σωστό αλλα το κοιτάω κρύο και σε ισωμα....Θα συμπληρώσω λαδάκια και θα σας πώ σε κανενα 3000km

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα τελείωσε το 1λτ που είχα αγοράσει για να συμπληρώνω. Τα χιλιόμετρα; 41.500. Όπως καταλαβαίνεις η κατανάλωση είναι ελάχιστη και απολύτως φυσιολογική :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό αλλα το κοιτάω κρύο και σε ισωμα....Θα συμπληρώσω λαδάκια και θα σας πώ σε κανενα 3000km

Δοκιμασε να τα μετρησεις ζεστα (5 λεπτα μετα το σβησιμο) και σε ΑΠΟΛΥΤΟ ισιωμα, μη συμπληρωνεις αδικα. Στο λεω γιατι εμενα σε μικρη ανηφορα δειχνει στη μεση ενω σε ισιωμα φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.