Jump to content
nikdev

Επιλογή Ελαστικού για Golf V 220ps

???? ????? ?? ???????? ????????  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μεταξύ:

  1. Continental SC3
  2. Michelin PS2
  3. Pirelli Rosso
  4. Goodyear F1 Asymmetric

ΥΓ. Η χρήση τους αφορά γρήγορη οδήγηση σε εθνική και στροφές σε επαρχιακό δίκτυο.

Απαιτήσεις γρήγορο ζέσταμα. Δεν με ενδιαφέρει η γρήγορη φθορά.

Καλο κρατημα σε βρεγμένο και φρεναρισμα.

Δείκτες W-Y Καθώς νομίζω εκεί παίζουν τα παραπάνω και όχι με μικρότερους.


Παρακαλώ σε υπεύθυνες απαντήσεις και On topic. Ευχαριστώ Πολύ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ:

  1. Continental SC3
  2. Michelin PS2
  3. Pirelli Rosso
  4. Goodyear F1 Asymmetric

ΥΓ. Η χρήση τους αφορά γρήγορη οδήγηση σε εθνική και στροφές σε επαρχιακό δίκτυο.

Απαιτήσεις γρήγορο ζέσταμα. Δεν με ενδιαφέρει η γρήγορη φθορά.

Καλο κρατημα σε βρεγμένο και φρεναρισμα.

Δείκτες W-Y Καθώς νομίζω εκεί παίζουν τα παραπάνω και όχι με μικρότερους.


Παρακαλώ σε υπεύθυνες απαντήσεις και On topic. Ευχαριστώ Πολύ.

Προς ενημέρωση του ενδιαφερόμενου και κάθε άλλου που θα διαβάσει στο forum. Το Μάρτιο του 2008 σε test που έγινε μεταξύ 16 ελαστικών σε διάσταση 225/45/R17 (Y) τοποθετημένα στο ίδιο αυτοκίνητο (VW Golf GT 170HP), η σειρά κατάταξης ήταν:

1. PIRELLI - PZERO (THE HERO)

2. CONTINENTAL - SPORT CONTACT 3

3. DUNLOP - SP SPORT MAXX TT

4. HANKOOK - VENTUS V12 EVO

5. BRIDGESTONE - TURANZA RE050A

6. MICHELIN - PILOT SPORT 2

7. UNIROYAL - RAINSPORT 2

8. NOKIAN - ZG2

9. GOODYEAR - EAGLE F1 ASSYMETRIC

10. VREDESTEIN - ULTRAC SESSANTA

11. BF GOODRICH - GFORCE PROFILER

12. ....

13. ....

14. ....

15. ....

16. TOYO - PROXES - T1R

Το test δημοσιεύτηκε από την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ στις 19/3/2008.

Βρείτε το για να ενημερωθείτε για επιμέρους βαθμολογίες και χαρακτηριστικά των παραπάνω ελαστικών.

(Η ενημέρωση αυτή είναι προσφορά της auto ΕΛΑΣΤΙΚΗ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ψηφίζω Michelin !! Οσα αμαξια κι αν εχω οδηγησει με Michelin κανενα δεν μου εδωσε την σιγουρια του Michelin(κυριος στο βρεγμενο , στο πολυ βρεγμενο ! ΠΑΘΕ ) . Επίσης έχω ακούσει απο φίλο με Continental SC3 οτι τα λαστιχα του δεν εχουν καμια σχεση με τα προυγουμενα Continental SC2 ! Ειχαν αρκετο θορυβο κι ετσι θα πιγαινε να βαλει τα παλια ξανα .... η αποφαση δική σου !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνίσω με τον speedy για την συμπεριφορά του michelin σε βρεγμένο και ειδικά στον ΠΑΘΕ οπου μόνο δελφίνια δε βγαίνουν... απιστευτο κρατημα εχω μπει στην αερογέφυρα στον κόμβο που παει για βέροια κοζάνη απο τον ΠΑΘΕ με 120 σε βρεγμένο και δεν κατάλαβε τπτ... να μήν πω για στεγνό που δεν κόβω και καθόλου αν δεν είναι κανενας αργόστροφος μπροστα μου

Υ.Γ. εχω το michelin energy και για επόμενο λαστιχο σκεφτομαι πολυ σοβαρα το PS2

ελπίζω να σε βοήθησα......

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα michellin ps2 αν και απο όσους γνωστους εχουν φορεσει το pirelli pzero εχω ακουσει τα καλυτερα. σιγουρα το pirelli ειναι ποιο σκληρο λαστιχο οποτε στη γυαλισμενη ασφαλτο της ελλαδας νομιζω οτι ειναι κατω απο το michellin.

το michellin energy που φοραει το δικο μου παντως ειναι αθλιο λαστιχο ιδιως στο βρεγμενο αλλα αυτο εχει φτιαχτει για οικονομια και οχι για σπορ οδηγηση.

αυτα απο εμενα ελπιζω να βοηθησα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνίσω με τον speedy για την συμπεριφορά του michelin σε βρεγμένο και ειδικά στον ΠΑΘΕ οπου μόνο δελφίνια δε βγαίνουν... απιστευτο κρατημα εχω μπει στην αερογέφυρα στον κόμβο που παει για βέροια κοζάνη απο τον ΠΑΘΕ με 120 σε βρεγμένο και δεν κατάλαβε τπτ... να μήν πω για στεγνό που δεν κόβω και καθόλου αν δεν είναι κανενας αργόστροφος μπροστα μου

Υ.Γ. εχω το michelin energy και για επόμενο λαστιχο σκεφτομαι πολυ σοβαρα το PS2

ελπίζω να σε βοήθησα......

Δεν ειχα ποτε Michelin και δεν ειχε τυχει καθοτι εχω αλλαξει αρκετα καινουργια αυτοκινητα.

Οταν πηρα το πρωτο tsi μου, ειχε τα Michelin Energy, τα οποια αν και οχι σπορ ηταν υποδειγματικα στα 45000 χλμ που κρατησα το αυτοκινητο, και ειχαν ακομα χλμ.

Το καινουργιο tsi ηρθε με Michelin pilot premacy 225/45/17 και πραγματικα ειναι αψογα.

Οταν με το καλο αλλαξω σιγουρα θα το κανω με michelin.

Βεβαια τα γουστα του καθενος διαφερουν οπως βεβαια και τα διαφορα τεστ που γινονται.

Μην ξεχναμε οτι αλλη η συμπεριφορα του εκαστοτε ελαστικου στην πιστα και αλλη σε πραγματικες συνθηκες δρομου και ιδιως ελληνικου.

Μονο αν οδηγησεις το εκαστοτε ελαστικο σε ελληνικο δρομο, γιατι αυτο μας ενδιαφερει, μπορεις να βγαλεις ενα οσο το δυνατον αντικειμενικοτερο αποτελεσμα. Αλλα ποιος το κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

εγω που κάθε μέρα οδηγάω στην πίστα του ΠΑΘΕ tongue.gif (λογω ιεκ) και στη νέα εγνατία απο κλειδί εως βέροια δεν έχω λόγια...... δεν ξαναμιλάω πάω να κανω και delete το account τώρα ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα michellin ps2 αν και απο όσους γνωστους εχουν φορεσει το pirelli pzero εχω ακουσει τα καλυτερα. σιγουρα το pirelli ειναι ποιο σκληρο λαστιχο οποτε στη γυαλισμενη ασφαλτο της ελλαδας νομιζω οτι ειναι κατω απο το michellin.

το michellin energy που φοραει το δικο μου παντως ειναι αθλιο λαστιχο ιδιως στο βρεγμενο αλλα αυτο εχει φτιαχτει για οικονομια και οχι για σπορ οδηγηση.

αυτα απο εμενα ελπιζω να βοηθησα tongue.gif

φίλε θα διαφωνίσω διοτι εχω οδηγήσει πάρα πολλες φορες σε βρεγμενο (που μόνο δελφίνια δεν εβγαιναν) με το energy και εκτός του οτι η κατανάλωση ήταν ελαφρώς ανεβασμένη η συμπεριφορα ηταν η ίδια που οδηγουσα και σε στεγνο... Για εγνατία + ΠΑΘΕ μιλάω...

Link to comment
Share on other sites

εγω που κάθε μέρα οδηγάω στην πίστα του ΠΑΘΕ tongue.gif (λογω ιεκ) και στη νέα εγνατία απο κλειδί εως βέροια δεν έχω λόγια...... δεν ξαναμιλάω πάω να κανω και delete το account τώρα ;)

Κι εγώ λογω ΤΕΙ Κατερινης , καθε μερα στον ΠΑΘΕ την βγαζω ! ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

φίλε θα διαφωνίσω διοτι εχω οδηγήσει πάρα πολλες φορες σε βρεγμενο (που μόνο δελφίνια δεν εβγαιναν) με το energy και εκτός του οτι η κατανάλωση ήταν ελαφρώς ανεβασμένη η συμπεριφορα ηταν η ίδια που οδηγουσα και σε στεγνο... Για εγνατία + ΠΑΘΕ μιλάω...

δεν ξερω το δρομο που αναφερεις αλλα για παραδειγμα αυτες τις μερες με τη βροχη στις στροφες της ιλικης με περιπου 120km μπηκε το esp γιατι εφυγε η μουρη δεν θεωρω οτι ειχε πολλα νερα ο δρομος και η ταχυτητα ηταν νορμαλ. επισης στα πολλα χιλιομετρα 160+ τα energy μου δίνουν την αισθηση οτι "μπαλονιαζουν"

με τα michellin pilot που φορουσα στο προυγουμενο αμαξι μου εβρεχε δεν εβρεχε ηταν το ιδιο πραγμα

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω τα Continental SC3 εδώ κι ένα μήνα στη διάστασή σου(225/45/17).

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και έχω οδηγήσει με αυτά σε δύσκολες συνθήκες (εθνική με πολλή βροχή και επαρχία σε άσχημη άσφαλτο με στροφές).

Τα Michelin PS2 τα φορούσα στο Golf σε 16άρες και πραγματικά κράταγαν πολύ καλύτερα από τα μαμά Energy.

Με τα Continental το αυτοκίνητο πατάει πολύ καλύτερα, αλλά λόγω διαφοράς διάστασης δεν μπορώ να συγκρίνω(καμία σχέση τα 17άρια με τα 16άρια).

Αυτό που βλέπω είναι ότι ζεσταίνονται σχετικά γρήγορα-καλό για μικρές διαδρομές-και κρατάνε πολύ καλά σε γρήγορη οδήγηση.

Οπότε, από μένα Continental.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω το δρομο που αναφερεις αλλα για παραδειγμα αυτες τις μερες με τη βροχη στις στροφες της ιλικης με περιπου 120km μπηκε το esp γιατι εφυγε η μουρη δεν θεωρω οτι ειχε πολλα νερα ο δρομος και η ταχυτητα ηταν νορμαλ. επισης στα πολλα χιλιομετρα 160+ τα energy μου δίνουν την αισθηση οτι "μπαλονιαζουν"

με τα michellin pilot που φορουσα στο προυγουμενο αμαξι μου εβρεχε δεν εβρεχε ηταν το ιδιο πραγμα

Το οτι έφυγε η μούρη προσωπικά πιστεύω οτι ήταν θέμα υποστροφής , δλδ πιστευω οτι μπηκες με περισσοτερα χιλιομετρα απ' ότι "σήκωνε" η στροφή ..... δοκίμασε να πάρεις την ίδια στροφή με 110 ή 105 . Τα energy τα φορούσε απο τη μανα του ή εσυ τα έβαλες ? Και τι δεικτη ταχυτητας εχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι έφυγε η μούρη προσωπικά πιστεύω οτι ήταν θέμα υποστροφής , δλδ πιστευω οτι μπηκες με περισσοτερα χιλιομετρα απ' ότι "σήκωνε" η στροφή ..... δοκίμασε να πάρεις την ίδια στροφή με 110 ή 105 . Τα energy τα φορούσε απο τη μανα του ή εσυ τα έβαλες ? Και τι δεικτη ταχυτητας εχουν ?

τα φορουσε απο τη μανα του. τη στροφη αυτη την εχω παρει υπο βροχη με πολλα περισσοτερα φορωντας ομως τα pilot. κοιτα να δεις τα energy για μες την πολη ειναι κορυφαια για κατι περισσοτερο ειναι απλα μετρια.

Link to comment
Share on other sites

τα φορουσε απο τη μανα του. τη στροφη αυτη την εχω παρει υπο βροχη με πολλα περισσοτερα φορωντας ομως τα pilot. κοιτα να δεις τα energy για μες την πολη ειναι κορυφαια για κατι περισσοτερο ειναι απλα μετρια.

Τοτε το καλύτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις τα pilot αφου τα ειδες να εχουν τετοια διαφορα .... τα pilot (V δεικτη ) τα φοραει ο πατερας μου σε Saab 9000 CD 2.0 Τ 200 ps , και δεν εχει καμια δυσαρεσκεια τοσα χρονια .. αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο για το golf να χρειαζονται τετοιου ειδους λαστιχα ... δοκιμαζεις και βλεπεις τι σου κανει καλύτερο ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Tο "καλό" ελαστικό είναι υποκειμενικό, ανάλογα τον οδηγό κλπ κλπ. Κάποιοι απο εμάς έχουμε οδηγήσει π.χ. μόνο Michelin επειδή είμαστε ευχαριστημένοι ή επειδή ακούσαμε απο άλλους. Μπορείς να πείς με σιγουριά όμως ότι είναι το καλύτερο?

Πάντως στο tyretest.com δίνει πρώτο το Goodyear και μετά απο κοντά είναι κατα σειρά Michelin, Conti και Pirelli.

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι υποκειμενικά και το τεστ που λεει το παλικάρι από τα νέα το βρήκα και το διάβασα πολύ καλό αλλά οι δόκιμες έχουν γίνει σε πιστά με άψογη άσφαλτο και όχι στην ελληνική που είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων απλά απαράδεκτη.

έχω δοκιμάσει αρκετά λάστιχα στο πόλο που είχα στο golf είναι καινούργιο ακόμη. αυτά που με είχαν εντυπωσιάσει είναι τα bfgoodrich profiler 2 τα οποία ήταν πολύ καλύτερα από τα michallin exalto 1 που είχα πριν στο πόλο στο τεστ στα νέα αυτά βγαίνουν 11ατα αλλά επειδή είναι μαλακά είναι πολύ καλά για τους γυαλισμένους δρόμους της Ελλάδας όποτε όπως καταλαβαίνετε όλα είναι υποκειμενικά.

επίσης έχω ακούσει παρά πολύ καλά λόγια για τα pirelli pzero nero από αρκετούς φίλους που τα έχουν αλλά εγώ ψηφίζω michellin ps2

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες εχω το goodyer f1 eagle aymetric ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αθορυβο ζεσταινεται αμεσως κ ειναι βεντουζα tongue.gif .Εκανα σωστη επιλογη αν κ ημουν κ μεταξυ του sc3κ (πολυ καλο επισης).

Link to comment
Share on other sites

Γερμανικό αυτοκίνητο, γερμανικό ελαστικό για να δέσει το γλυκό....

SC3

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες εχω το goodyer f1 eagle aymetric ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αθορυβο ζεσταινεται αμεσως κ ειναι βεντουζα tongue.gif .Εκανα σωστη επιλογη αν κ ημουν κ μεταξυ του sc3κ (πολυ καλο επισης).

Goodyear F1 Asymmetric δαγκωτο σε στεγνο και βρεγμενο και μεσα στην πολη.το τεστ των νεων ειναι αντιγραφη απο το γερμανικο περιοδικο auto zeitung που πραγματοποιηθηκε στη πιστα της pirelli στην βραζιλια και βγηκε πρωτο το pirelli.!!!!επισης δεν εχει ακριβη στοιχεια μετρησεων αποστασεις ακινητοποιησης cornering grip σε στεγνο και βρεγμενο κτλ.δειτε αποψεις ιδιοκτητων στο tyretest.com οπως ηδη ανεφερε φιλος αλλα και στο πολυ αξιοπιστο www.tirerack.com.επισης σε τεστ του auto bild το Goodyear F1 Asymmetric βγηκε μακραν πρωτο.

Edited by FLABI
Link to comment
Share on other sites

Goodyear F1 Asymmetric δαγκωτο σε στεγνο και βρεγμενο και μεσα στην πολη.το τεστ των νεων ειναι αντιγραφη απο το γερμανικο περιοδικο auto zeitung που πραγματοποιηθηκε στη πιστα της pirelli στην βραζιλια και βγηκε πρωτο το pirelli.!!!!επισης δεν εχει ακριβη στοιχεια μετρησεων αποστασεις ακινητοποιησης cornering grip σε στεγνο και βρεγμενο κτλ.δειτε αποψεις ιδιοκτητων στο tyretest.com οπως ηδη ανεφερε φιλος αλλα και στο πολυ αξιοπιστο www.tirerack.com.επισης σε τεστ του auto bild το Goodyear F1 Asymmetric βγηκε μακραν πρωτο.

Και τί σημαίνει ότι οι δοκιμές έγιναν στην πίστα της Pirelli ?

Οι υπόλοιποι 15 κατασκευαστές που την έφαγαν από το PZero ήταν τα χαιβάνια της υπόθεσης ?

Και κάτι ακόμα και τελευταίο:

Record Homologations

The new P Zero has obtained 15 homologations for use as original equipment on the most recent and most prestigious supercars. It is already being fitted to the Ferrari 599 GTB Fiorano, the Lamborghini Murcielago and Gallardo, the Audi R8 and S8, the Aston Martin DB9, the Maserati Quattroporte, the Jaguar XK, the Mercedes AMG, and will shortly appear on the Alfa Romeo 8C Competizione and the hottest Porsche and BMW models.

Χαίρετε!!!!!!

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Και τί σημαίνει ότι οι δοκιμές έγιναν στην πίστα της Pirelli ?

Οι υπόλοιποι 15 κατασκευαστές που την έφαγαν από το PZero ήταν τα χαιβάνια της υπόθεσης ?

Και κάτι ακόμα και τελευταίο:

Record Homologations

The new P Zero has obtained 15 homologations for use as original equipment on the most recent and most prestigious supercars. It is already being fitted to the Ferrari 599 GTB Fiorano, the Lamborghini Murcielago and Gallardo, the Audi R8 and S8, the Aston Martin DB9, the Maserati Quattroporte, the Jaguar XK, the Mercedes AMG, and will shortly appear on the Alfa Romeo 8C Competizione and the hottest Porsche and BMW models.

Χαίρετε!!!!!!

1ον:αν διαβασατε καλα το post μου ειπα οτι το αρθρο δεν εχει ακριβεις μετρησεις.2ον:δεν εχω καμμια διαθεση να υποβαθμισω το pirelli p zero που εξαλλου στο tirerack.com που αναφερω και σε διασταση 225/40/18 βγαινει μακραν πρωτο.3ον:πολυ ωραιες οι homologations αλλα εγω ενδιαφερομαι για διασταση 225/45/17 που φοραει το ταπεινο μου golf μολις 170 hp και οχι 355/40/20 ας πουμε.4ον:ολα τα αυτοκινητιστικα περιοδικα οταν αναφερονται σε τεστ ελαστικων αναφερονται αποκλειστικα και μονο στη διασταση που δοκιμαζουν και μονο σε αυτη,αρα οτι ειναι καλο για την Ferrari 599 GTB Fiorano δεν ειναι απαραιτητα καλο και για το golf.5ον:εχει αναφερθει και παλιοτερα στο φορουμ οτι στη διασταση 225/45/17 "παιζουν" μονιμα τα michelin ps2,contsc3,bridgestone re050a και τα goodyear f1asym.6ον:επειδη εγω τοποθετησα τα τελευταια και μου αρεσαν περισσοτερο εως καμμια σχεση με τα bridgestone re050 που φορουσε το γκολφακι ειπα να το παραθεσω στο φορουμ.7ον:δεν εχω καμμια διαθεση αντιπαραθεσης διοτι πιστευω οτι καθε αποψη ειναι σεβαστη.Αντιχαιρετε.

Link to comment
Share on other sites

1ον:αν διαβασατε καλα το post μου ειπα οτι το αρθρο δεν εχει ακριβεις μετρησεις.2ον:δεν εχω καμμια διαθεση να υποβαθμισω το pirelli p zero που εξαλλου στο tirerack.com που αναφερω και σε διασταση 225/40/18 βγαινει μακραν πρωτο.3ον:πολυ ωραιες οι homologations αλλα εγω ενδιαφερομαι για διασταση 225/45/17 που φοραει το ταπεινο μου golf μολις 170 hp και οχι 355/40/20 ας πουμε.4ον:ολα τα αυτοκινητιστικα περιοδικα οταν αναφερονται σε τεστ ελαστικων αναφερονται αποκλειστικα και μονο στη διασταση που δοκιμαζουν και μονο σε αυτη,αρα οτι ειναι καλο για την Ferrari 599 GTB Fiorano δεν ειναι απαραιτητα καλο και για το golf.5ον:εχει αναφερθει και παλιοτερα στο φορουμ οτι στη διασταση 225/45/17 "παιζουν" μονιμα τα michelin ps2,contsc3,bridgestone re050a και τα goodyear f1asym.6ον:επειδη εγω τοποθετησα τα τελευταια και μου αρεσαν περισσοτερο εως καμμια σχεση με τα bridgestone re050 που φορουσε το γκολφακι ειπα να το παραθεσω στο φορουμ.7ον:δεν εχω καμμια διαθεση αντιπαραθεσης διοτι πιστευω οτι καθε αποψη ειναι σεβαστη.Αντιχαιρετε.

Έτσι, να ανάβουνε λίγο τα αίματα, γιατί σας βλέπω χαλαρούς (κάνει και κρύο) :)

Link to comment
Share on other sites

1ον:αν διαβασατε καλα το post μου ειπα οτι το αρθρο δεν εχει ακριβεις μετρησεις.2ον:δεν εχω καμμια διαθεση να υποβαθμισω το pirelli p zero που εξαλλου στο tirerack.com που αναφερω και σε διασταση 225/40/18 βγαινει μακραν πρωτο.3ον:πολυ ωραιες οι homologations αλλα εγω ενδιαφερομαι για διασταση 225/45/17 που φοραει το ταπεινο μου golf μολις 170 hp και οχι 355/40/20 ας πουμε.4ον:ολα τα αυτοκινητιστικα περιοδικα οταν αναφερονται σε τεστ ελαστικων αναφερονται αποκλειστικα και μονο στη διασταση που δοκιμαζουν και μονο σε αυτη,αρα οτι ειναι καλο για την Ferrari 599 GTB Fiorano δεν ειναι απαραιτητα καλο και για το golf.5ον:εχει αναφερθει και παλιοτερα στο φορουμ οτι στη διασταση 225/45/17 "παιζουν" μονιμα τα michelin ps2,contsc3,bridgestone re050a και τα goodyear f1asym.6ον:επειδη εγω τοποθετησα τα τελευταια και μου αρεσαν περισσοτερο εως καμμια σχεση με τα bridgestone re050 που φορουσε το γκολφακι ειπα να το παραθεσω στο φορουμ.7ον:δεν εχω καμμια διαθεση αντιπαραθεσης διοτι πιστευω οτι καθε αποψη ειναι σεβαστη.Αντιχαιρετε.

+1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.