Jump to content
auber002b

Golf Vs Auris

Recommended Posts

Ελεος ρε παιδια, με τις παρεξηγησεις, στην τελικη σε 5 χρονια θα τα αλλαξετε, και μπορει τοτε η Toyota να εχει βγαλει ενα αλλο μοντελο που να ειναι ενδιαφερον οδηγικα ή να εχει αλλαξει πολιτικη και να χρησιμοποιει καλυτερα υλικα και γενικα να εχει ενα συνολο που να σε ωθει να το αγορασεις και τοτε παλι θα σφαζεστε για το ποιο ειναι καλυτερο αλλα αντι για Golf μπορει να εχετε Toyota.

Οπως μαλωνανε και πριν απο χρονια για Rallye και Punto GT και τωρα ουτε να τα φτυσετε ενω ειναι αυτοκινητα με τεραστια ιστορια και κουλτουρα.

Θελω να πω οτι κανενας δεν προκειται να κρατησει το Golf ή το Auris για παντα γιατι ειναι το καθημερινο του αυτοκινητο που τα κανει ολα και βολτες και δουλειες και τα παντα ολα, και ο Ελληνας το βλεπει σαν εργαλειο και τπτ παραπανω.

Να τωρα βγηκε το Golf 6 και ολοι θα δωσουν τα 5 για να παρουν τα 6 παρολο που το 6 δεν ειναι τοσο οδηγοκεντρικο, εχει χασει κατι απο την αμεσοτητα του 5, και ολη η κουβεντα καταληγει στο εξης συμπερασμα. Ειναι και τα 2 ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ αυτοκινητα και συντομα θα ξεχαστουν οταν ερθουν οι αντικαταστατες τους συνεπως μην μαλωνεται για χαζομαρες!!!!

Edited by Stergios Pisiotis
Link to comment
Share on other sites

Ελεος ρε παιδια, με τις παρεξηγησεις, στην τελικη σε 5 χρονια θα τα αλλαξετε, και μπορει τοτε η Toyota να εχει βγαλει ενα αλλο μοντελο που να ειναι ενδιαφερον οδηγικα ή να εχει αλλαξει πολιτικη και να χρησιμοποιει καλυτερα υλικα και γενικα να εχει ενα συνολο που να σε ωθει να το αγορασεις και τοτε παλι θα σφαζεστε για το ποιο ειναι καλυτερο αλλα αντι για Golf μπορει να εχετε Toyota.

Οπως μαλωνανε και πριν απο χρονια για Rallye και Punto GT και τωρα ουτε να τα φτυσετε ενω ειναι αυτοκινητα με τεραστια ιστορια και κουλτουρα.

Θελω να πω οτι κανενας δεν προκειται να κρατησει το Golf ή το Auris για παντα γιατι ειναι το καθημερινο του αυτοκινητο που τα κανει ολα και βολτες και δουλειες και τα παντα ολα, και ο Ελληνας το βλεπει σαν εργαλειο και τπτ παραπανω.

Να τωρα βγηκε το Golf 6 και ολοι θα δωσουν τα 5 για να παρουν τα 6 παρολο που το 6 δεν ειναι τοσο οδηγοκεντρικο, εχει χασει κατι απο την αμεσοτητα του 5, και ολη η κουβεντα καταληγει στο εξης συμπερασμα. Ειναι και τα 2 ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ αυτοκινητα και συντομα θα ξεχαστουν οταν ερθουν οι αντικαταστατες τους συνεπως μην μαλωνεται για χαζομαρες!!!!

++++1 και εγώ συμφωνώ. Τέρμα οι παρεξηγήσεις.

Μην βάζουμε όμως όλους τους κατόχους Golf 5 στο ίδιο καζάνι. Εγώ δεν έχω σκοπό να πουλήσω το καμάρι μου μετά από 5 χρόνια, το έχω ήδη 3 χρόνια και δεν το αποχωρίζομαι με τίποτα! Όσο αντέξει! Πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλοι εδώ μέσα που ασπάζονται το ίδιο. Παίζει ρόλο και η πιο συντηρητική μέσα-έξω εμφάνιση του 6ριου, η χαμηλότερη ποιότητα κ.α. που έχουν δει πολλοί. Δεν βγάζω άχρηστο το 6άρι αλλά δεν μας αρέσει σε πολλούς κατόχους του 5.

Αν το δεις και αλλιώς εμείς μπορούμε να κρατήσουμε το αμάξι μας πέραν του μέσου όρου των 5 ετών γιατί το Golfάκι μας ακόμα θα δουλεύει σωστά. Λίγες μάρκες σου δίνουν αυτή την ικανότητα. Δεν θα σχολιάσω για τα Toyota γιατί θα γίνω γραφικός και θα με πείτε ρατσιστή!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν εχω σκοπο να πουλησω το 5 μου και το εχω απο το 2004, οχι δεν μιλαω για ολους να το ξεκαθαρισω αυτο. Το 5 θα γινει κλασικο οπως ο ασσος.

Link to comment
Share on other sites

Xτες βρεθηκα σε μια παρεα ατομων κατα τυχη και με το που αναφερθηκε η κουβεντα σε αυτοκινητα, ανακαλυψα οτι προκειται για Τογιοτακηδες και γενικοτερα γιαπωνεζοφιλους. Παιδια δε φανταζεστε με τι θερμη κ φανατισμο υποστηριζαν τα αμαξια αυτα. Ο ενας ειχε Κορολλα κι ο αλλος Αουρις, το οποιο ειχε διαλεξει αναμεσα σε Γκολφ και Αστρα, χωρις μαλίστα να τα κανει test drive.

Μαλιστα τα γερμανικα ολα δεν ηθελαν ουτε να τα φτυσουν....μονο τα Mercedes αποδεχονταν σαν καλα αμαξια. μαρκες σαν την Audi, BMW, VW τις θεωρουσαν τελειως αναξιοπιστες και μαλιστα οτι χειροτερο για να αγορασει καποιος.

Εξυμνουσαν τα Evo τους, την Nissan, Lexus, Mazda, MItsubishi, Honda και βεβαια Toyota, λεγοντας τα κλασσικα περι αθανατων αμαξιων.

Μολις δε εμαθαν τι αμαξι ειχα γελαγαν και ελεγαν οτι σε 2-3 χρονια θα σου εχει χαλασει και θα ψαχνεις να το πουλησεις. Ο τυπος με το Αουρις με προκαλουσε μαλιστα λεγοντας μου : ελα να παμε τωρα μεχρι Λυκοβρυση κοφτες οι 2 μας να δουμε αν θα ανατιναχτει το μοτερ σου η οχι.

Οι ανθρωποι παιδια ειναι τρελα φανατισμενοι και κολλημενοι. αναφερομαι στους γιαπωνεζοφιλους ειδικα, οσους περισσοτερους γνωριζω τοσο περισσοτερο το διαπιστωνω...κι απο τον φανατισμο τους δε βλεπουν μπροστα τους. thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο τυπος με το Αουρις με προκαλουσε μαλιστα λεγοντας μου : ελα να παμε τωρα μεχρι Λυκοβρυση κοφτες οι 2 μας να δουμε αν θα ανατιναχτει το μοτερ σου η οχι.

και δεν τον πηγες?

Link to comment
Share on other sites

και δεν τον πηγες?

Δεν ειχα ορεξη να χαλαω την βενζινη μου για μια ηλιθια προκληση καταρχας και δευτερον γιατι να ταλαιπωρω το αμαξι μου μεσα στην ζεστη - 35 βαθμους, επειδη ο αλλος θελει να πιστευει οτι τα VW σπανε, χαλανε κτλ. Ας μεινει με την εντυπωση αυτη κι ας μας αφησει εμας να χαιρομαστε το αμαξι μας. Εξαλλου οτι και να του πεις, οτι κι αν δει παντα θα βρει κατι να αντιπαραθεσει γιατι προκειται περι κολλημενων ατομων.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε όπου εμπλέκεται ο Φανατισμός το αποτέλεσμα είναι υπερβολική δόση υποκειμενικότητας. Τα άτομα αυτά είναι σαν να φοράνε παρωπίδες στα μάτια και βαμβάκια στα αυτιά τους, οπότε ΔΕΝ αξίζει να αναλωνόμαστε μαζί τους.

Αδιαφορία είναι το καλύτερο όπλο, γιατί τους κάνει να σκηλιάζουν περισσότερο! Και όταν λέω τους εννοώ όλους τους φανατισμένους, ανεξαιρέτως θέματος!

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους αυτοκίνητο σημαίνει μόνο αξιοπιστία. Ειδικά στην Ελλάδα για πολλούς θα λεγα ότι ισχύει αυτό.

Για άλλους, το αυτοκίνητο είναι πιό σύνθετη έννοια και οι απαιτήσεις είναι περισσότερες από το "αν θα σπάσει ο κινητήρας".

Δυστυχώς για κάποιους κι ευτυχώς για τους πολλούς όμως, η ψαλίδα στο θέμα "αξιοπιστία κινητήρα" έχει κλείσει σημαντικά μεταξύ των εταιριών.

Στη λεπτομέρεια παίζει η διαφορά και κυρίως στο τι σου κάνει κλικ..

Ε λοιπόν σε μας εδώ μέσα, το κλικ (και το κλακ και το κλοκ κλπ κλπ) μας το κάνει το Golf!!

Και γι αυτό το γουστάρουμε! :lol:

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Οι φιλοι των Ιαπωνικων αυτοκινητων ειναι οι πιο φανατικοι και δεν μπορεις να κανεις κουβεντα με τπτ μαζι τους.Δεν εχουν επειχηρηματα και το μονο που λενε συνεχεια ειναι για αξιοπιστια.Επειδη με προκαλουσε ενας φιλος του ξαδερφου μου που εχει Almera λεγωντας μου συνεχως οτι θα παρει φωτια το Golf και αλλες μαλακιες, του εριξα κατι ψιλιατικιες για να με θυμαται.Με εβγαλε εκτος εαυτου.Παρτε το χαμπαρι οι ανθρωποι εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ κομπλεξ και απωθημενα με το Golf γιατι παντου διαβαζουν τα καλυτερα για το γερμανικο μας μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ορεξη να χαλαω την βενζινη μου για μια ηλιθια προκληση καταρχας και δευτερον γιατι να ταλαιπωρω το αμαξι μου μεσα στην ζεστη - 35 βαθμους, επειδη ο αλλος θελει να πιστευει οτι τα VW σπανε, χαλανε κτλ. Ας μεινει με την εντυπωση αυτη κι ας μας αφησει εμας να χαιρομαστε το αμαξι μας. Εξαλλου οτι και να του πεις, οτι κι αν δει παντα θα βρει κατι να αντιπαραθεσει γιατι προκειται περι κολλημενων ατομων.

Μα ποιος σου είπε ότι θα ταλαιπωρήσεις την γκολφάρα σου;;;;

Την βενζίνη που θα υην κάψεις τζάμπα ναι το καταλαβαίνω, άλλα στην περίπτωση που μιλάμε για ένα απλό Aguris ή Corola τότε έπρεπε να του πεις το εξής απλό:

" Φίλε μου δεν γίνεται να πάμε κόφτες γιατί όταν εσύ θα πηγαίνεις κόφτες εγώ θα έχω 4.500-5.000 σ.α.λ. με την 6η μου. Οπότε υπάρχουν δύο περιπτώσεις 1) Ή θα πατάμε κόφτες (κάτι που είναι ηλίθιο και αχρείαστο) μέχρι Λυκόβρυση και θα σε περιμένω κανένα 5λεπτο να έρθεις ή 2) θα πηγαίνουμε δίπλα-δίπλα (για να φτάσουμε και μαζί) εσύ κόφτες κι εγώ .... ;) "

Το πρόβλημα βέβαια είναι, ότι μετά δεν θα έβγαινες "ζωντανός" από εκεί μέσα tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος σου είπε ότι θα ταλαιπωρήσεις την γκολφάρα σου;;;;

Την βενζίνη που θα υην κάψεις τζάμπα ναι το καταλαβαίνω, άλλα στην περίπτωση που μιλάμε για ένα απλό Aguris ή Corola τότε έπρεπε να του πεις το εξής απλό:

" Φίλε μου δεν γίνεται να πάμε κόφτες γιατί όταν εσύ θα πηγαίνεις κόφτες εγώ θα έχω 4.500-5.000 σ.α.λ. με την 6η μου. Οπότε υπάρχουν δύο περιπτώσεις 1) Ή θα πατάμε κόφτες (κάτι που είναι ηλίθιο και αχρείαστο) μέχρι Λυκόβρυση και θα σε περιμένω κανένα 5λεπτο να έρθεις ή 2) θα πηγαίνουμε δίπλα-δίπλα (για να φτάσουμε και μαζί) εσύ κόφτες κι εγώ .... ;) "

Το πρόβλημα βέβαια είναι, ότι μετά δεν θα έβγαινες "ζωντανός" από εκεί μέσα tongue.giftongue.gif

αχαχαχαχαχ θα γινοταν ο ιαπωνας ninza~~~~~~

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος σου είπε ότι θα ταλαιπωρήσεις την γκολφάρα σου;;;;

Την βενζίνη που θα υην κάψεις τζάμπα ναι το καταλαβαίνω, άλλα στην περίπτωση που μιλάμε για ένα απλό Aguris ή Corola τότε έπρεπε να του πεις το εξής απλό:

" Φίλε μου δεν γίνεται να πάμε κόφτες γιατί όταν εσύ θα πηγαίνεις κόφτες εγώ θα έχω 4.500-5.000 σ.α.λ. με την 6η μου. Οπότε υπάρχουν δύο περιπτώσεις 1) Ή θα πατάμε κόφτες (κάτι που είναι ηλίθιο και αχρείαστο) μέχρι Λυκόβρυση και θα σε περιμένω κανένα 5λεπτο να έρθεις ή 2) θα πηγαίνουμε δίπλα-δίπλα (για να φτάσουμε και μαζί) εσύ κόφτες κι εγώ .... :lol: "

Το πρόβλημα βέβαια είναι, ότι μετά δεν θα έβγαινες "ζωντανός" από εκεί μέσα tongue.giftongue.gif

Αυτο ακριβως ανεφερα κι εγω. οτι δεν χρειαζεται να παω κοφτες για να κινηθω γρηγορα. αλλα οι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν τι εστι TSI επειδη ποτε δεν οδηγησαν τουρμπατο. απλα υποστηριζουν με κλειστα ματια το δικο τους.

Αλλο κλασσικο επιχειρημα ειναι οτι τα γερμανικα δεν ειναι πλεον οσο καλα οσο ηταν καποτε και δεν βλεπουν καμια διαφορα σε ποιοτητα στο εσωτερικο Αουρις και Γκολφ. δε δεχονται οτι υπαρχει διαφορα σε ποιοτητα κατασκευης.

Μετα απο την εξυψωση των δικων τους καρων ως αθανατων και χαμηλων σε εξοδα σερβις κι ανταλλακτικων αρχισαν να λενε για την εγγυηση μας, οτι αφου τελειωσει θα τον φαμε κτλ....και φυσικα αναφερθηκαν σε πολλες περιπτωσεις γνωστων, φιλος φιλου, ξαδερφος ξαδερφου κτλ, οπου το γερμανικο αμαξι τους εμεινε στο δρομο, κλαταρε το μοτερ κτλ..... :lol:

Μεχρι που ακουσα οτι σε Audi A6 δεκαετιας που εχει καποιος μεσα τριζει το συμπαν, ενω σε Κορολλα δεκαετιας δεν ακουγεται κιχ μεσα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά η κορόλλα 10ετίας μπορεί όντως να μην τρίζει, γιατί είχε πολύ λιτό εσωτερικό με λίγα πλαστικά. Λειτουργικό αλλά όχι και ότι καλύτερο σε εμφανιση. Οι επόμενες όμως που το ρίξανε στο πιο ποιοτικό εσωτερικό με περισσότερα πλαστικά ήταν.... Ρώτα εμένα που είχα του 2003 μοντέλο και το κράτησα μέχρι το τέλος του 2007. Σωστή κουδουνίστρα είχε γίνει....

Link to comment
Share on other sites

μας τα εχουν κανει zeppelin με τα γιαπωνεζικα και την αξιοπιστια τους!ευτυχως που τα vw δεν ειναι ..... κινεζικα! :lol: :lol: :lol:

κατα τα αλλα,ιαπωνικα αυτοκινητα :lol:

δειτε το Νο 23 :lol:

http://www.efpolis.gr/el/rapex/article/rap...ex-2009-14.html

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Λογια που γραφτηκαν απο τον γνωστο κ πλεον αγαπημενο σε πολλους εδω μεσα για το χιουμορ του, Vroumvroumhehe, κατοχο Aguris :

Vroumvroumhehe Reply | Spam

Sory pou tha se apogoiteuso alla exo anoiksei arketes fores me to tsi 122 kai eimai mprosta 3 aytokinita sto 0-160..Opote akyros eisai..To 140 den exo anoiksei alla logika eimaste mazi sto 0-140 kai epeita tha pernaei geia..

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Sory pou tha se apogoiteuso alla exo anoiksei arketes fores me to tsi 122 kai eimai mprosta 3 aytokinita sto 0-160..Opote akyros eisai..To 140 den exo anoiksei alla logika eimaste mazi sto 0-140 kai epeita tha pernaei geia..

Ήμαρτον! Τι ασχολούμαστε με το τι έγραψε ένας πρώην νίντζα? Με τέτοιους πρέπει να γελάμε όπως με τον Τσακι Τσαν :D:lol::D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε παιδιά... και εγώ 2 γιαπωνέζικα είχα στο παρελθόν και μεχρι πριν 3 χρονια μια Corolla Ε12

Το γκρουπ έδωσε πρώτο το 'φτηνο γκαζι' στο λαό τώρα με τα TSI μοτέρ. Και όλοι οι άλλοι ευρωπαίοι ακολουθούν. Γιατί όμως οι γιαπωνέζοι δεν κάνουν το ίδιο; Μήπως η Τογιοτα πχ δεν εχει τεχνογνωσία ή μήπως δεν έχει λεφτά για εξέλιξη;; Η απάντηση είναι δύσκολη και για να την απαντήσουμε πρέπει να κοιτάξουμε μεταξύ άλλων τις διεθνείς οικονομικές συνθήκες και τις στρατηγικές της κάθε εταιρείας (βλέπει υβριδικά, green credentials κτλ).

Στο ψητό τώρα. Δυστυχώς το τουρμπο και η δύναμη είναι ΜΕΓΑΛΗ υποθεση σε αυτή την κατηγορία... διαφορές 20 αλόγων κάνουν χαοτικές διαφορές. Δεν είναι το ίδιο όταν είσαι στα 200 άλογα και γίνεται 220 με το 120 με το 140. Εγώ πριν βγουν τα μοτέρ αυτά έβριζα τους γερμανούς για τις απαράδεκτες ιπποδυνάμεις τους. Να χ**ω και το γρανιτένιο πλαίσιο και την ανεξάρτητη ανάρτηση αν έχω 80 ή 90 άλογα σε γυμνο αμάξι 1200+ κιλών και μάλιστα ηλεκτρικά και μηχανικά παθητικά. Αυτό συνέβαινε μέχρι και την εποχή του Γκολφ 4.

Απο τότε το γκρουπ κανει διαρκώς τεχνολογικά άλματα, ανταποκρινόμενο σχεδόν πλήρως στις ανάγκες του αγοραστή. Και έχει εξαλείψει τα κραυγαλέα προβλήματα αξιοπιστίας χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν έχει πολύ δρόμο ακόμα. Αντίθετα, οι τζαπς... εδώ και 10 περίπου χρόνια πέρασαν απο τα κλοπιραιτ αμάξια - τρακτέρ με τις μυθικές αξιοπιστίες στα made in europe που ομως και τρίζουν και έχουν τα προβληματάκια τους (ηλεκτρικά κυρίως) ολοένα και περισσότερο. Δυστυχώς δίνουν σημασία σε λιγοστά image maker μάρκες (lexus) ή μοντέλα (prius) και τα καθημερινά αμάξια και τις ανάγκες του πελάτη τα έχουν σχεδόν παραμελήσει. Μόνο η μέχρι πρότινος υπερχρεωμένη Νισαν βγάζει πραγματικά σπορ αυτοκίνητα, ακολουθεί η Μαζντα και οι κολοσσοί Toyota, Honda αναπαύτηκαν στις δάφνες τους. Και φυσικά η αγορά αρχίζει σιγα σιγά και τους τιμωρεί.

Αυτό είναι πάνω κάτω το στορι, γι'αυτό ποτέ μη λες ποτέ. Και οι τζαπς οταν θέλουν κάνουν καταπληκτικά πράγματα. Εγώ επειδή δεν είμαι οπαδός ούτε των μεν ούτε των δε θέλω να φουντώσει ο ανταγωνισμός και να έχω ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΙΟΝ σε ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ. Γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Παντως υπαρχουν και χειροτερα απο auris κτλ....τα alfra romeo!!!!!!!!!!!!!!!

Τουλάχιστον όταν κάποιοι αγοράζουν Alfa Romeo ξέρουν και τι θα τους βρει στο μέλλον!

Οι άλλοι όμως με τα :o Toyota ;) που νομίζουν ότι πήραν αξιόπιστο όχημα ;)B):lol:

Πού να ξέραν τι τους περιμένει στη πρώτη στροφή?

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα τρελλαθώ, έχω το golf vi 122hp, το auris με έχει στο δρόμο ναι ή όχι??? γιατι κάποιοι με toyota λενε πως με "περνούν από πάνω" είναι έτσι!????

Δεν νομίζω γιατί σε παλιότερο άνοιγμα που είχε γίνει μεταξύ Golf V TSi 122 vs Toyota Auris 1.6 , μαμά και τα δυο , το golf ήταν μισό προφυλακτήρα μπροστά ! Οπότε για εσένα τώρα δεν έχεις παρά να το διαπιστώσεις μόνος σου , αλλά κατά πάσα πιθανότητα (εάν είσαι γρήγορος στις αλλαγές ) πιστεύω ότι τον έχεις με την ίδια διαφορά όπως το 5αρι .... δεν έχεις να χάσεις και τίποτα .... στήστε τα ?. Μην ξεχάσεις να βγάλεις βίντεο ! Και μην τους ακούς αυτούς με τα Auris γιατί ότι δεν φτάνει η αλεπού ....

Δες κι εδώ τι κάνουν αυτοι με τα Auris .... ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ? ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΗΘΙΚΟΥ..

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.