Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Ρε φίλε πραγματικά μην βγαίνεις και τα λες αυτά 2 φορές και όλας, κάτσε στα αυγά σου και μην το δίνεις το αυτοκινητό σου άστο χέστο.

Μου φαίνεται ότι τον πήραμε "παραμάζωμα" τον φουκαρά τον "Bouritos" όμως! Κρίμα! :notfair::console::thumbsup::whistling:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι τον πήραμε "παραμάζωμα" τον φουκαρά τον "Bouritos" όμως! Κρίμα! :notfair::notfair::thumbsup::whistling:

Bad boys...!!! :console:

Link to comment
Share on other sites

Το evo είναι πιό αργό απο type r και corolla ts στην ευθεία. Υπ΄ όψην ότι η τελική δεν δείχνει πιο αμάξι είναι πιο γρήγορο. Οι 2 Ιάπωνες honda και Toyota μια ζωή μπροστά μας είναι. Και μιλάω για αυτοκίνητα με υποτιθέμενα ίδια άλογα. Civic 1.8 140 μπροστά απο tsi 140. Auris μπροστα απο tsi. Type r μπροστά απο gti.

οτι να'ναι!

για το πρωτο σκελο περει εβο δεν το σχολιαζω καν.

το 2ο μου θυμιζει ενα site με σιβικαιους οπου λενε οτι ριχνουν ανετα στα tsi... :whistling:

εγω εχω ενα πολο ριμαδι που δεν περναω tsi.βρες μου ενα τετοιο σιβικ να ανοιξουμε για και πρεπει να εχεις ιαπωνικες ριζες....

το auris καλο,γρηγορο αλλα για την κατηγορια του 1600 ταφος.

ισως για το μονο που μπορει να εχεις δικιο ειναι για το ταπερ αλλα ας απαντησουν καλυτερα οι gtiδες....

Edited by mpoukou22
Link to comment
Share on other sites

τωρα να σχολιασω για τα type r...επειδη το gti μου εχει περασει και απο σταδιο k04 και απο 2ο k03s και με φτιαγμενα ταπερ δεν εχει επαφη..μαμα τα εχω γυρισει τωρα..και προσφατα εκανα ανοιγμα με ταπερ μονο εξατμιση εισαγωγη,απο σταση μεχρη 3ες ελαχιστα μπροστα μου..μετα παλι ξυλο ..απο ρολαριστες ξυλο απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

τωρα να σχολιασω για τα type r...επειδη το gti μου εχει περασει και απο σταδιο k04 και απο 2ο k03s και με φτιαγμενα ταπερ δεν εχει επαφη..μαμα τα εχω γυρισει τωρα..και προσφατα εκανα ανοιγμα με ταπερ μονο εξατμιση εισαγωγη,απο σταση μεχρη 3ες ελαχιστα μπροστα μου..μετα παλι ξυλο ..απο ρολαριστες ξυλο απο την αρχη.

νομιζω οτι συγκρινουμε ενα 2.0 turbo με ενα 2.0 ατμοσφαιρικο...!!!κ καμαρωνουμε που το περναμε μετα την 3η....??????κ αν δε κανω λαθος ανεστη εχεις κ dsg???δε ξερω πιο αμαξι απο τα 2 θα επρεπε να καμαρωνει...!!!!!!φιλικα παντα,γιατι εγω σεβομαι τους N/A(ατμοσφαιρικους) κινητηρες κ γιαυτο κ μονο το σχολιο μου...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι συγκρινουμε ενα 2.0 turbo με ενα 2.0 ατμοσφαιρικο...!!!κ καμαρωνουμε που το περναμε μετα την 3η....??????κ αν δε κανω λαθος ανεστη εχεις κ dsg???δε ξερω πιο αμαξι απο τα 2 θα επρεπε να καμαρωνει...!!!!!!φιλικα παντα,γιατι εγω σεβομαι τους N/A(ατμοσφαιρικους) κινητηρες κ γιαυτο κ μονο το σχολιο μου...

Σωστή η παρατήρησή σου ως προς το ότι σίγουρα δεν είναι για "καμάρια" να ιδρώνει να περάσει ένα 2λιτρο turbo ένα 2λιτρο ατμοσφαιρικό αλλά λάβε υπόψη:

Α) Το Type-R ΔΕΝ είναι ένα οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό αλλά ένα εργοστασιακά "τουμπανιασμένο" ατμοσφαιρικό αρκετά μεγάλου κυβισμού που τουμπανιάζεται κι άλλο! :yahoo:

Β) Aπλά ο Aνέστης έκανε απλή αναφορά χωρίς αξιολόγηση στο τί γίνεται στη κόντρα μεταξύ των δύο -κυρίως από ρολλαριστές-, γιατί έτσι όπως το έθεσε ο φίλος μας ο bouritos, δόθηκε η εσφαλμένη εντύπωση ότι γενικά το Type-R "κάνει μεροκάματο" το Golf GTI, κάτι που υπό συνθήκες ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ για κανένα από τα δύο αμάξια στην αναμεταξύ τους αναμέτρηση.

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρησή σου ως προς το ότι σίγουρα δεν είναι για "καμάρια" να ιδρώνει να περάσει ένα 2λιτρο turbo ένα 2λιτρο ατμοσφαιρικό αλλά λάβε υπόψη:

Α) Το Type-R ΔΕΝ είναι ένα οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό αλλά ένα εργοστασιακά "τουμπανιασμένο" ατμοσφαιρικό αρκετά μεγάλου κυβισμού που τουμπανιάζεται κι άλλο! :yahoo:

Β) Aπλά ο Aνέστης έκανε απλή αναφορά χωρίς αξιολόγηση στο τί γίνεται στη κόντρα μεταξύ των δύο -κυρίως από ρολλαριστές-, γιατί έτσι όπως το έθεσε ο φίλος μας ο bouritos, δόθηκε η εσφαλμένη εντύπωση ότι γενικά το Type-R "κάνει μεροκάματο" το Golf GTI, κάτι που υπό συνθήκες ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ για κανένα από τα δύο αμάξια στην αναμεταξύ τους αναμέτρηση.

Το Type-R ΔΕΝ είναι ένα οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό οπως κ το gti δεν ειναι ενα απλο turbaki αλλα ενα 2.0turbo,το κορυφαιο της σειρας golf....!!!!τεσπα,απλα νομιζω οτι γενικα η συγκριση κ μονο σαν αρχη θεματος ειναι λαθος....αλλα γινεται λογω της αιωνια κοντρας VW vs HONDA κ ειναι οτι πρεπει για καζουρα κ απο τις 2 μεριες......!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Type-R ΔΕΝ είναι ένα οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό οπως κ το gti δεν ειναι ενα απλο turbaki αλλα ενα 2.0turbo,το κορυφαιο της σειρας golf....!!!!τεσπα,απλα νομιζω οτι γενικα η συγκριση κ μονο σαν αρχη θεματος ειναι λαθος....αλλα γινεται λογω της αιωνια κοντρας VW vs HONDA κ ειναι οτι πρεπει για καζουρα κ απο τις 2 μεριες......!!!!!

Eγώ αν θες το πάω και παραπέρα και θα πω ότι η κόντρα είναι άνιση γιατί το Type-R έχει τσιτωθεί με άγριους εκκεντροφόρους και δυνατότητα βάσει καυσίμου, αβάνς κ.λπ, να στροφάρει στις 8.500rpm ως μια εκδοχή 2λιτρου κινητήρα που δεν μπορεί να δώσει και πολύ περισσότερα ως έχει (εκτός κι αν πάμε σε 4πετάλουδα συστήματα της Skunk, Hondata κ.λπ)δηλαδή ΠΟΛΥ ΤΣΙΤΩΜΕΝΟ :yahoo: και το GTI στα 200ΗΡ "ψηλά" να παλεύει να κρατήσει 0,7bar- "και αν τα' χει κι αυτά. H κανονική "κόντρα" μεταξύ τους είναι να έχει το turbo μια ανάλογη του ατμοσφαιρικού "τουμπανιάσματος" χαρτογράφηση στα 1,3bar (βλέπε R20),οπότε δεν θα "περιμένει" το Golf να "κουμπώσει" τρίτη για να "χαιρετήσει"! Απλά η κόντρα σίγουρα δεν είναι δίκαια γιατί υπάρχει διαφορά 70ΗΡ σε βάρος του ατμοσφαιρικού. Όμως πόσο δίκαιο είναι από την άλλη να παλεύεις -έστω με turbo- να σταθείς με χαμηλές πιέσεις αλλά και 2.000rpm στον κόφτη ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ από το "εκκεντροφοράτο" ακόμα κι αν βγάζεις τα ίδια άλογα με αυτό;;; Αμείλικτα ερωτήματα που θα πρέπει να "τσακώνεσαι" με τον "Hondaκια" τρεις μέρες συνέχεια!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Αμείλικτα ερωτήματα που θα πρέπει να "τσακώνεσαι" με τον "Hondaκια" τρεις μέρες συνέχεια!

ετσι ειναι....αλλα ο καθενας εχει τα δικια του....τι να πεις...?????(απλα επειδη κ εγω ως πρωην κατοχος 106gti (ατμοσφαιρικο σαν τα honda)επειδη ειχα "αρπαχτει'' απειρες φορες με τα τοτε 20vt εχω ετσι μια ''εμπειρια'' στο θεμα ατμοσφιαρα vs turbo...!!!)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι συγκρινουμε ενα 2.0 turbo με ενα 2.0 ατμοσφαιρικο...!!!κ καμαρωνουμε που το περναμε μετα την 3η....??????κ αν δε κανω λαθος ανεστη εχεις κ dsg???δε ξερω πιο αμαξι απο τα 2 θα επρεπε να καμαρωνει...!!!!!!φιλικα παντα,γιατι εγω σεβομαι τους N/A(ατμοσφαιρικους) κινητηρες κ γιαυτο κ μονο το σχολιο μου...

Αν αναλογιστεις οτι ο Ανεστης ειναι σε "μαμα" σταδιο και το type r φοραει εισαγωγη και εξατμιση οπως τονιζει στο σχολιο του, τοτε θα αναθεωρησεις για το σχολιο σου....

Θα σου δωσω δυο συγκρατημενα νουμερα. Εστω οτι ο Ανεστης ειναι στα 210 αλογα και το type r 215 περιπου, εχουμε διαφορα στην ισχυ του κινητηρα;; Ελαχιστη της ταξης των 5 αλογων.... Και συνεχιζω, ειπες στο τελευταιο σου post, πως ειχες 106gti παλαιοτερα, αρα γνωριζεις οτι ενα ατμοσφαιρικο σε συνθηκες απολυτης επιταχυνσης απο το 0 υπερτερει καθως εχει απολυτη και γραμμικη σε ολο το φασμα στροφων ροπη που σημαινει οτι καθως αυξανονται οι στροφες φτανει και στο ζενιθ της η ιπποδυναμη του και δη μαλιστα στις 8500 στροφες αφου μιλαμε για το type r... Επισης θα γνωριζεις οτι ενα ατμοσφαρικο της κλασσης type r, ισουται με τουρμπατο τουλαχιστον 20 αλογων παραπανω.... Δεν μιλαω για ρεπριζ, αλλα για απολυτη επιταχυνση....

Για πες μου τωρα ποιος θα πρεπει να καμαρωνει;;

Υ.Γ: Τα παραδειγματα του bouritos13 σαφως και δεν ευσταθουν, αφου συγκρινει auris με tsi 140.....

Link to comment
Share on other sites

Αν αναλογιστεις οτι ο Ανεστης ειναι σε "μαμα" σταδιο και το type r φοραει εισαγωγη και εξατμιση οπως τονιζει στο σχολιο του, τοτε θα αναθεωρησεις για το σχολιο σου....

Θα σου δωσω δυο συγκρατημενα νουμερα. Εστω οτι ο Ανεστης ειναι στα 210 αλογα και το type r 215 περιπου, εχουμε διαφορα στην ισχυ του κινητηρα;; Ελαχιστη της ταξης των 5 αλογων.... Και συνεχιζω, ειπες στο τελευταιο σου post, πως ειχες 106gti παλαιοτερα, αρα γνωριζεις οτι ενα ατμοσφαιρικο σε συνθηκες απολυτης επιταχυνσης απο το 0 υπερτερει καθως εχει απολυτη και γραμμικη σε ολο το φασμα στροφων ροπη που σημαινει οτι καθως αυξανονται οι στροφες φτανει και στο ζενιθ της η ιπποδυναμη του και δη μαλιστα στις 8500 στροφες αφου μιλαμε για το type r... Επισης θα γνωριζεις οτι ενα ατμοσφαρικο της κλασσης type r, ισουται με τουρμπατο τουλαχιστον 20 αλογων παραπανω.... Δεν μιλαω για ρεπριζ, αλλα για απολυτη επιταχυνση....

Για πες μου τωρα ποιος θα πρεπει να καμαρωνει;;

Υ.Γ: Τα παραδειγματα του bouritos13 σαφως και δεν ευσταθουν, αφου συγκρινει auris με tsi 140.....

εδωσες την απαντηση μονος σου στο ποιος θα πρεπει να καμαρωνει...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα συγχαρητηρια στον "μανισιο" Ανεστη... :D

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγουμαστε απο τα γραφομενα, καταλαβαινω τι εννοεις, αλλα θελω να σου δωσω να καταλαβεις κι εσυ, οτι δεν εχει σχεση αν το ενα ειναι τουρμπο κ το αλλο ατμοσφαιρικο απο την στιγμη που τα δυο αυτοκινητα εχουν ιδια ισχυ.. Επισης μεγαλο ρολο παιζει το στησιμο,μεταδοση,σασμαν που το Κ20 εχει χειροκινητο σασμαν τεραστιας αντοχης κ απιστευτης κλιμακωσης..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Αρα συγχαρητηρια στον "μανισιο" Ανεστη... :wink:

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγουμαστε απο τα γραφομενα, καταλαβαινω τι εννοεις, αλλα θελω να σου δωσω να καταλαβεις κι εσυ, οτι δεν εχει σχεση αν το ενα ειναι τουρμπο κ το αλλο ατμοσφαιρικο απο την στιγμη που τα δυο αυτοκινητα εχουν ιδια ισχυ.. Επισης μεγαλο ρολο παιζει το στησιμο,μεταδοση,σασμαν που το Κ20 εχει χειροκινητο σασμαν τεραστιας αντοχης κ απιστευτης κλιμακωσης..

δε παρεξηγουμαστε σε καμια των περιπτωσεων....ισα ισα!και φυσικα δεν υπηρχε καμια ειρωνια προς τον ανεστη κ το αμαξι του,απλα αυτος εγραψε το τελευταιο σχολιο....!!!κ ισως φταιει αυτο που σου ειπα για το ''πρωην'' 106 μου αφου ειχα απειρους <<καβγαδες>> με 20vt που οταν τα περνουσα.ε καλα εισαι πιο ελαφρυς κτλ...αλλα οταν εχανα απο κανα ΤΤ,σιγα το κουβαδακι σου....εχει μεινει φαινεται το μικροβιο...!!!!!

My link (κ 1 φωτο για να μην νομιζετε οτι μιλαω τυχαια για το θεμα...α,κ κατι που δεν ειπα,κυκλοφορουσα καλοκαιρι με r888,ισως γιαυτο γκρινιαζαν τα vt)

Edited by cadmaw fsi
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι συγκρινουμε ενα 2.0 turbo με ενα 2.0 ατμοσφαιρικο...!!!κ καμαρωνουμε που το περναμε μετα την 3η....??????κ αν δε κανω λαθος ανεστη εχεις κ dsg???δε ξερω πιο αμαξι απο τα 2 θα επρεπε να καμαρωνει...!!!!!!φιλικα παντα,γιατι εγω σεβομαι τους N/A(ατμοσφαιρικους) κινητηρες κ γιαυτο κ μονο το σχολιο μου...

μην αγχωνεσαι ρε φιλε και εγω μαζι σου ειμαι για ατμοσφαιρα.και εχω και ατμοσφαιρικο αμαξι πολυ γρηγορο και ειμαι απο τους μεγαλυτερους υποστηρικτες του s2000..για την συγκρηση το ανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δωσω δυο συγκρατημενα νουμερα. Εστω οτι ο Ανεστης ειναι στα 210 αλογα και το type r 215 περιπου, εχουμε διαφορα στην ισχυ του κινητηρα;; Ελαχιστη της ταξης των 5 αλογων....

καθως αυξανονται οι στροφες φτανει και στο ζενιθ της η ιπποδυναμη του και δη μαλιστα στις 8500 στροφες αφου μιλαμε για το type r...

Χμ... νομιζω οτι με αυτο που λες αν καταλαβαινεις τι λες, κανει τα πραγματα χειροτερα απο πλευρας του gti. Ειναι σαν να μασ λες(που ισχυει κιολας), το χοντα βγαζει την μεγιστη ισχυη καπου στις 8000+ rpm ενω απο κει και κατω η ιπποδυναμη πεφτει αισθητα και σταδιακα. Σε αντιθεση με το gti που απο τις 4500-5000 rpm μεχρι τον κοφτη βγαζει ιπποδυναμη παρομοια σε ολο αυτο το φασμα.(δλδ το χοντα μολις αλλαξει ταχυτητα και πατησει γκαζι αποδιδει πχ 170 αλογα ενω το gti 190) Επισης αν το χοντα περνει με εισαγωγη και εξατμιση 15 αλογα εγω ειμαι παπας.

Edited by billis21
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα μιλησα κ καταλαβαινω κ τι γραφω. Συνθηκες απολυτης επιταχυνσης κ ναι ειναι χειροτερα για το GTI αφου το αλλο απλωνει χιλιομετρα ψηλα και το GTI ξεφουσκωνει. Αρα κατεληξα στο οτι πρεπει να καμαρωνει ο Ανεστης. Εσυ που διαφωνεις; Ψαξου λιγο κ δες ποσα αλογα παιρνει με full 63,5 εξατμιση και ΑΕΜ εισαγωγη το type r που δν αποδιδει μονο 200 απο μαμα..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα μιλησα κ καταλαβαινω κ τι γραφω. Συνθηκες απολυτης επιταχυνσης κ ναι ειναι χειροτερα για το GTI αφου το αλλο απλωνει χιλιομετρα ψηλα και το GTI ξεφουσκωνει. Αρα κατεληξα στο οτι πρεπει να καμαρωνει ο Ανεστης. Εσυ που διαφωνεις; Ψαξου λιγο κ δες ποσα αλογα παιρνει με full 63,5 εξατμιση και ΑΕΜ εισαγωγη το type r που δν αποδιδει μονο 200 απο μαμα..

Σωστός ο Μπίλ.

Link to comment
Share on other sites

Το auris 1.6 μου έριξε 0-180 4 αμάξια άρα γιατί να μην είναι μαζί με το 140άρι?

Σ'απαντησαν οι προλαλησαντες πριν 20 post περιπου..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα μιλησα κ καταλαβαινω κ τι γραφω. Συνθηκες απολυτης επιταχυνσης κ ναι ειναι χειροτερα για το GTI αφου το αλλο απλωνει χιλιομετρα ψηλα και το GTI ξεφουσκωνει. Αρα κατεληξα στο οτι πρεπει να καμαρωνει ο Ανεστης. Εσυ που διαφωνεις; Ψαξου λιγο κ δες ποσα αλογα παιρνει με full 63,5 εξατμιση και ΑΕΜ εισαγωγη το type r που δν αποδιδει μονο 200 απο μαμα..

Εκεί ακριβώς είναι το "κλειδί" της αξιολόγησης της θεωρητικής κόντρας μεταξύ των δύο αυτοκινήτων αλλά και του τρόπου απόδοσής τους. :blush: Νομίζω ο Αντρέας το εστίασε πολύ ωραία!. Ναι μεν έχουν και τα δύο 200+/-άλογα αλλά το μεν GTI τα βγάζει κάπως "ξεψυχισμένα" βάσει της πίεσης που του έχουν ρυθμίσει έτσι ώστε να περιοριστεί η ισχύς εκεί (μιας και το μοτέρ έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες), ενώ το Type-R τα βγάζει..."μ@μ...ντας" και τα νιώθεις πολύ πιο γεμάτα. Το αποτέλεσμα δικαιώνει τόσο την αίσθηση όσο και τους αριθμούς: Το GTI είναι πολύ πιο δυνατό από Type-R στις ρεπρίζ (roll) μέχρι μεσαίες αλλά το Type-R πολύ ψηλά μάλλον το περνάει -έστω και δύσκολα! Ενδεικτικό αυτού που λέω είναι ότι πριν 2 χρόνια όταν με το Astra ήμουν full stage Κ03 (με cooler, Miltek κ.λπ) στα 230ΗΡ περίπου (καλή ώρα όπως του TwoFace), δυσκολευόμουν αρκετά να περάσω νορμάλ Type-R, ενώ δεν ετίθετο θέμα με stock GTI V, άρα το Honda λογικά έστω και δύσκολα νικάει πολύ ψηλά το GTI (με την προ'υ'πόθεση ότι θα ανοίξουν μετά τα 200Km/h -πράγμα όμως που κατά κανόνα ΔΕΝ ΘΑ ΤΥΧΑΙΝΕΙ-, οπότε all around το GTI φαντάζει και μάλλον είναι πιο γρήγορο από Τype-R)

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα μιλησα κ καταλαβαινω κ τι γραφω. Συνθηκες απολυτης επιταχυνσης κ ναι ειναι χειροτερα για το GTI αφου το αλλο απλωνει χιλιομετρα ψηλα και το GTI ξεφουσκωνει. Αρα κατεληξα στο οτι πρεπει να καμαρωνει ο Ανεστης. Εσυ που διαφωνεις; Ψαξου λιγο κ δες ποσα αλογα παιρνει με full 63,5 εξατμιση και ΑΕΜ εισαγωγη το type r που δν αποδιδει μονο 200 απο μαμα..

Έτσι είναι!!

Όσο και να αγαπάμε τα vag η αλήθεια να λέγεται!!

Ψηλά είναι ξυράφια οι ιάπωνες με το vtec!!

bouritos13 μήπως στρώνεις ακόμα το αμάξι???

Ή μήπως έχεις λίγα χμ???

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Το auris 1.6 μου έριξε 0-180 4 αμάξια άρα γιατί να μην είναι μαζί με το 140άρι?

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA πόσο μ'αρέσει όταν το ξαναδιαβάζω!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.