Jump to content
dhmhtrhs

αλλαγη ελαστικων

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.. μετα απο 70000 κμ κ 3 χρονια ηρθε η ωρα να αντικαταστησω τα λαστιχα του αυτοκινητου μου (1.4 φσι). βαστανε λιγο ακομα tongue.gif αλλα λογω χειμωνα θελω να τ αλλαξω.. φοραω continetal sportcontact 2 205/55/r16. γενικα εμεινα ευχαριστημενος απο το λαστιχο κ ειδικα απο τη διαρκεια του κ σκεφτομαι να βαλω τα ιδια.. αλλα λογω του οτι η τεχνολογια προχωραει ελεγα να παω στο sportcontact 3 που ομως δεν εχω ακουσει απ ολους καλα σχολια... σα μαρκα εμπιστευομαι πιο πολυ τη michelin... ποια ειναι η γνωμη σας? (το ξερω οτι μπορω να ψαξω και σε παλαιοτερα threads αλλα ισως να εχουν βγει καινουρια μοντελα τελευταια κ γενικως πιστευω πως αρκετους τους ενδιαφερει αυτην την περιοδο αυτο το θεμα)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε

Για τσεκαρε λιγο τα exalto2

Μαλλον αυτα θα ειναι τα επομενα λαστιχα στο δικο μου

Τα εχω βαλει σε διασταση 195 50 15 στο 2ο αυτοκινητο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Το premium 2 είναι καλύτερο στο να ζεσταίνεται πιο εύκολα αλλά στην βροχή το spc2 κάνει διαφορά … από Michelin άστο δεν παίζει .. δες για vredestein sportrac 3 διάβασε σε διάφορα site τι λενε επίσης good year για τους ελληνικούς δρόμους είναι καλή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά.. φίλε μου όπως βλέπεις (στο πιο κάτω τοπικ) εγώ έβαλα πρόσφατα λάστιχα σε ακριβώς ίδιο golf με περίπου ίδια χιλιόμετρα, έχοντας πρίν τα ίδια λάστιχα με σένα... δεν θα σου προτείνω αυτά που έβαλα εγώ γιατι έχω λίγο βαρύ πόδι tongue.gif, και ούτε είμαι σίγουρος ακόμα για το πώς θα πάνε... απλώς απο λίγο ψάξιμο που έκανα, θα σου προτείνω να δείς κάποιο site με reviews απο λάστιχα στο internet... απο ότι κατάλαβα όλοι μιλάνε ανάλογα με της εμπειρίες τους οπότε όταν οι περισσότεροι είχαν contisportcontact 2 αυτά θα σου προτείνουν... πάντως θα σου βγεί μαλλον το πιο οικονομικό (κάτω απο 400 ευρώ) και ταυτόχρονα καλό λάστιχο ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τις επομενες μερες θα αλλαξω λαστιχα..205/55/r16...tsi με revo...εχω καταληξει σε 3:toyo t1r 350,michelin pilot exalto 380,continental sport contact 2 400.....πιο απο τα 3??προς το παρων τινω προς τα toyo..το μονο που με προβληματιζει λιγο ειναι οτι βγαινει μονο σε w....περιμενω αποψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τις επομενες μερες θα αλλαξω λαστιχα..205/55/r16...tsi με revo...εχω καταληξει σε 3:toyo t1r 350,michelin pilot exalto 380,continental sport contact 2 400.....πιο απο τα 3??προς το παρων τινω προς τα toyo..το μονο που με προβληματιζει λιγο ειναι οτι βγαινει μονο σε w....περιμενω αποψεις!!!

Καλησπέρα,

Η κατάταξη κατά την γνώμη μου στα ελαστικά είναι η εξής :

ΚΟΡΥΦΑΙΑ : BRIDGESTONE & CONTINENTAL.

ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ : GOODYEAR, DUNLOP, PIRELLI, MICHELIN, TOYO, KUHMO, NOKIAN.

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ : AVON, FIRESTONE, FULDA ΚΛΠ.

Μακρυά από Michelin (τα μοναδικά που έχω τρακάρει) είναι μαλακότερα και γλυστράνε πιο εύκολα από τα άλλα ενώ έχουν και λιγότερο ενισχυμένα πλαινά - περισότερο ευπαθή από πεζοδρόμια κλπ.

Τα TOYO τα είχε φίλος σε Polo και είναι αρκετά καλά. Αν τα ποσά που γράφεις είναι οι τιμές τα Conti sport στα δίνουν ακριβά, θα τα βρεις με 370-380.

380 τα έβαλε φίλος την προηγούμενη εβδομάδα σε GOLF V TSI 140 και έχει πάθει την πλάκα του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η κατάταξη κατά την γνώμη μου στα ελαστικά είναι η εξής :

ΚΟΡΥΦΑΙΑ : BRIDGESTONE & CONTINENTAL.

ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ : GOODYEAR, DUNLOP, PIRELLI, MICHELIN, TOYO, KUHMO, NOKIAN.

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ : AVON, FIRESTONE, FULDA ΚΛΠ.

Μακρυά από Michelin (τα μοναδικά που έχω τρακάρει) είναι μαλακότερα και γλυστράνε πιο εύκολα από τα άλλα ενώ έχουν και λιγότερο ενισχυμένα πλαινά - περισότερο ευπαθή από πεζοδρόμια κλπ.

Τα TOYO τα είχε φίλος σε Polo και είναι αρκετά καλά. Αν τα ποσά που γράφεις είναι οι τιμές τα Conti sport στα δίνουν ακριβά, θα τα βρεις με 370-380.

380 τα έβαλε φίλος την προηγούμενη εβδομάδα σε GOLF V TSI 140 και έχει πάθει την πλάκα του.

Ναι βεβαια ειναι οι τιμες...χαχα οτι κ απο τα 3 να βαλεις μετα τα pirelli p7 h τα hankook που βαζουν απο το εργοστασιο στα tsi 140 την πλακα σου θα παθεις!!εχω ρωτησει σε διαφορα μαγαζια,κατω απο 400 δεν εχω ακουσει η αληθεια...επειδη εχω ακουσει μονο καλα λογια για τα toyo(για τα υπολοιπα εχω ακουσει κ θετικα κ αρνητικα,μιλαμε μονο για θεμα αποδοσης ΟΧΙ για φθορα!),μαλλον για αυτα με βλεπω...καποιος που να τα φοραει,η ξερει ας απαντησει please...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαια ειναι οι τιμες...χαχα οτι κ απο τα 3 να βαλεις μετα τα pirelli p7 h τα hankook που βαζουν απο το εργοστασιο στα tsi 140 την πλακα σου θα παθεις!!εχω ρωτησει σε διαφορα μαγαζια,κατω απο 400 δεν εχω ακουσει η αληθεια...επειδη εχω ακουσει μονο καλα λογια για τα toyo(για τα υπολοιπα εχω ακουσει κ θετικα κ αρνητικα,μιλαμε μονο για θεμα αποδοσης ΟΧΙ για φθορα!),μαλλον για αυτα με βλεπω...καποιος που να τα φοραει,η ξερει ας απαντησει please...

Ο φίλος που είχε τα Conti ξέρεις είναι γύρω στα 34 και έχει εμπειρίες όχι μόνο από τα hankook που είχε 1,5 χρόνο στο Golf αλλά και από άλλα λάστιχα.

Μπορεί οι τιμές επειδή είσαι στην Ρόδο να είναι επιβαρυμένες ή να μην έχουν και πολύ ανταγωνισμό μεταξύ τους εκεί και να τις κρατάνε ψηλά. Δεν έχετε και μειωμένο ΦΠΑ υποτίθεται??

Εγώ για Bridgestone δεν έχω ακούσει αρνητικά από κανέναν μα κανέναν που να είχε βάλει και επειδή είχα 2 φορές τα θεωρώ κορυφαία. Όπως καλό λάστιχο ήταν το Yokohama A510 αλλά ήθελε 5 λεπτά minimum για να ζεσταθεί (τα είχα παλαιότερα σε Polo κ φίλος τα είχε σε Uno turbo).

Απόδοση κατηγορίας supersport λάστιχο δεν παίζει να μην έχει. Το κακό είναι ότι στα 2 χρόνια επειδή είναι σκληρά σου ξεραίνεται η γόμα και θες άλλα (αντί για 3 που κρατάνε τα πιο νορμάλ).

Αnyway, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που είχε τα Conti ξέρεις είναι γύρω στα 34 και έχει εμπειρίες όχι μόνο από τα hankook που είχε 1,5 χρόνο στο Golf αλλά και από άλλα λάστιχα.

Μπορεί οι τιμές επειδή είσαι στην Ρόδο να είναι επιβαρυμένες ή να μην έχουν και πολύ ανταγωνισμό μεταξύ τους εκεί και να τις κρατάνε ψηλά. Δεν έχετε και μειωμένο ΦΠΑ υποτίθεται??

Εγώ για Bridgestone δεν έχω ακούσει αρνητικά από κανέναν μα κανέναν που να είχε βάλει και επειδή είχα 2 φορές τα θεωρώ κορυφαία. Όπως καλό λάστιχο ήταν το Yokohama A510 αλλά ήθελε 5 λεπτά minimum για να ζεσταθεί (τα είχα παλαιότερα σε Polo κ φίλος τα είχε σε Uno turbo).

Απόδοση κατηγορίας supersport λάστιχο δεν παίζει να μην έχει. Το κακό είναι ότι στα 2 χρόνια επειδή είναι σκληρά σου ξεραίνεται η γόμα και θες άλλα (αντί για 3 που κρατάνε τα πιο νορμάλ).

Αnyway, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Σιγουρα κρατανε τις τιμες ψηλα...αρνητικα ελεγα για τα 3 λαστιχα που ειχα προαναφερει...απλως στη διασταση που θελω,δεν υπαρχουν τα re050a που μαρεσουν η τουλαχιστων ετσι μου ειπαν εκει που ρωτησα..ασχετα αν στο ιντερνετ ειδα αλλα(μερικες φορες δεν συμβαδιζουν οι διαστασεις η εστω δεν τις φερνουν ολες!)..Προτιμω να εχω 2 χρονια καλης κ ασφαλους αποδοσης,παρα 3 χρονια ταλαιπωριας..

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που είχε τα Conti ξέρεις είναι γύρω στα 34 και έχει εμπειρίες όχι μόνο από τα hankook που είχε 1,5 χρόνο στο Golf αλλά και από άλλα λάστιχα.

Μπορεί οι τιμές επειδή είσαι στην Ρόδο να είναι επιβαρυμένες ή να μην έχουν και πολύ ανταγωνισμό μεταξύ τους εκεί και να τις κρατάνε ψηλά. Δεν έχετε και μειωμένο ΦΠΑ υποτίθεται??

Εγώ για Bridgestone δεν έχω ακούσει αρνητικά από κανέναν μα κανέναν που να είχε βάλει και επειδή είχα 2 φορές τα θεωρώ κορυφαία. Όπως καλό λάστιχο ήταν το Yokohama A510 αλλά ήθελε 5 λεπτά minimum για να ζεσταθεί (τα είχα παλαιότερα σε Polo κ φίλος τα είχε σε Uno turbo).

Απόδοση κατηγορίας supersport λάστιχο δεν παίζει να μην έχει. Το κακό είναι ότι στα 2 χρόνια επειδή είναι σκληρά σου ξεραίνεται η γόμα και θες άλλα (αντί για 3 που κρατάνε τα πιο νορμάλ).

Αnyway, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Σιγουρα κρατανε τις τιμες ψηλα...αρνητικα ελεγα για τα 3 λαστιχα που ειχα προαναφερει...απλως στη διασταση που θελω,δεν υπαρχουν τα re050a που μαρεσουν η τουλαχιστων ετσι μου ειπαν εκει που ρωτησα..ασχετα αν στο ιντερνετ ειδα αλλα(μερικες φορες δεν συμβαδιζουν οι διαστασεις η εστω δεν τις φερνουν ολες!)..Προτιμω να εχω 2 χρονια καλης κ ασφαλους αποδοσης,παρα 3 χρονια ταλαιπωριας..

Link to comment
Share on other sites

pirelli p zero nero

michelin pilot

το πρώτο είναι το κορυφαίο σε όλες τις μετρήσεις από τα περιοδικά του κόσμου

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κρατανε τις τιμες ψηλα...αρνητικα ελεγα για τα 3 λαστιχα που ειχα προαναφερει...απλως στη διασταση που θελω,δεν υπαρχουν τα re050a που μαρεσουν η τουλαχιστων ετσι μου ειπαν εκει που ρωτησα..ασχετα αν στο ιντερνετ ειδα αλλα(μερικες φορες δεν συμβαδιζουν οι διαστασεις η εστω δεν τις φερνουν ολες!)..Προτιμω να εχω 2 χρονια καλης κ ασφαλους αποδοσης,παρα 3 χρονια ταλαιπωριας..

Λογικό είναι αφού δεν έχουν έντονο ανταγωνισμό μεταξύ τους, από την άλλη να κάνεις αγορά από internet δεν είναι ασφαλές και θα σου χρεώσουν και τοποθέτηση όπου τα πας για τοποθέτηση οπότε η όποια διαφορά - κέρδος εξανεμίζεται.

Πάντως όταν είχα στο Polo τα yokohama είχε βάλει ένας φίλος στο δικό του Polo τα Michelin Pilot. Αποτέλεσμα ήταν να του φαγωθούν τα πλαινά στα πεζοδρόμια (είχαν μαλακά πλαινά) και μετά τα άλλαξε με Toyo από τα οποία ήταν αρκετά ευχαριστημένος.

Οπότε καλή επιλογή τα Toyo αρκεί να έχουν και καλή ημερομηνία παραγωγής.

Πάντως αν κατέβαινα σε τιμή από Bridgestone, Conti θα πήγαινα σε Pirreli, Goodyear ή Dunlop (θυγατρική της Goodyear). Ειδικά τα 2 πρώτα είναι σκληρά λάστιχα & ιδανικά για την Ελληνική άσφαλτο. Το assymetrico της Goodyear είναι value for money λάστιχο και δεν έχει το ελλάτωμα του f1 eagle με το V προφίλ που έκανε πολύ θόρυβο στον δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν τελικα πανω τα TOYO T1R ;) !!...να στρωθουνε πρωτα καμια 500σαρια χλμ κ θα σας πω αποψη!παντως επειδη ειναι W μου ειπε οτι εχει λιγο πιο σκληρη γομα,κ κανουν λιγο περισσοτερο να ζεσταθουν....Τα asymmetrico δεν νομιζω να βγαινουν σε 16αρα ζαντα..

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν τελικα πανω τα TOYO T1R ;) !!...να στρωθουνε πρωτα καμια 500σαρια χλμ κ θα σας πω αποψη!παντως επειδη ειναι W μου ειπε οτι εχει λιγο πιο σκληρη γομα,κ κανουν λιγο περισσοτερο να ζεσταθουν....Τα asymmetrico δεν νομιζω να βγαινουν σε 16αρα ζαντα..

¶ντε καλορίζικα!!!

Έτσι είναι τα sport ελαστικά, αργούν λίγο να ζεσταθούν αλλά μόλις πιάσουν θερμοκρασία δεν ξεκολάνε από κάτω!!!

Με γεια!!!

Link to comment
Share on other sites

¶ντε καλορίζικα!!!

Έτσι είναι τα sport ελαστικά, αργούν λίγο να ζεσταθούν αλλά μόλις πιάσουν θερμοκρασία δεν ξεκολάνε από κάτω!!!

Με γεια!!!

Thank you φιλαρακι μου!να σε καλα..ας ελπιζοθμε να ειναι ''βεντουζα'' χαχα ;)

Link to comment
Share on other sites

παντως κι εγω για τα sportcontact 2 που ειχα ρωτησει παιζανε γυρω στα 400-450.. Τελικα μαλλον αυτα θα βαλω ( ή το 3) γιατι εχουν καλη αντοχη... εχθες με αναγκασε ενας να ανεβω σε πεζοδρομειο με καμια 30αρια χιλιομετρα και παρολα τα χρονια του δε καταλαβε τιποτα το λαστιχο,ενω ημουν σιγουρος οτι το ειχα σκισει...

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου βρε σεις. Τα contisportconact παράγονται ακόμη ή σταμάτησαν;

Για νορμάλ οδήγηση να βάλω καλύτερα τα premiumcontact ή τα sportcontact 2;

Τα premium να βάλεις. :huh:

Link to comment
Share on other sites

τα contisportcontact παραγονται ακομα.εγω φοραω τα csc2 και ειμαι ευχαριστημενος.με νορμαλ οδηγηση αλλα και σβελτη.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι,σήμερα άλλαξα ελαστικά στο golfV (λίγο πάνω από 90.000ΚΜ) και έβαλα MICHELIN primacy(205/55/16H)

πότε ανέβηκαν τόσο πολύ τα ελαστικά;;;;; :D

έκανα μια ερευνα αγοράς πριν αγοράσω...

οπότε:continental χτυπούσαν από 410 μέχρι 480

dunlop (που είχα και πριν) 400 με 430

τα μισελέν που πήρα ήταν σε προσφορά στα 380...τόσο είχαν και τα energy saver,αλλά προτίμησα τα πριμασυ!

ήμαρτον πάντως!!!!πριν ακριβώς ένα χρόνο είχα αγοράσει dunlop με 330 γιούρα...!!!!

πως τις βλέπετε τις τιμές...?την επιλογή μου??

πρώτη εντύπωση πάντως είναι ότι τα primacy ειναι αθόρυβα σε σχέση με τα dunlop(faster response)

Link to comment
Share on other sites

Τα premium να βάλεις. :D

To Focus έχει τώρα τα Goodyear NCT 5 σε διάσταση 205/50/17 και λέω να βάλω τα contisportcontact ή τα premiumcontact.

Μάλλον τα δεύτερα μιας και δεν είμαι fun της γρήγορης οδήγησης.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι,σήμερα άλλαξα ελαστικά στο golfV (λίγο πάνω από 90.000ΚΜ) και έβαλα MICHELIN primacy(205/55/16H)

πότε ανέβηκαν τόσο πολύ τα ελαστικά;;;;; :D

έκανα μια ερευνα αγοράς πριν αγοράσω...

οπότε:continental χτυπούσαν από 410 μέχρι 480

dunlop (που είχα και πριν) 400 με 430

τα μισελέν που πήρα ήταν σε προσφορά στα 380...τόσο είχαν και τα energy saver,αλλά προτίμησα τα πριμασυ!

ήμαρτον πάντως!!!!πριν ακριβώς ένα χρόνο είχα αγοράσει dunlop με 330 γιούρα...!!!!

πως τις βλέπετε τις τιμές...?την επιλογή μου??

πρώτη εντύπωση πάντως είναι ότι τα primacy ειναι αθόρυβα σε σχέση με τα dunlop(faster response)

Πολυ καλη επιλογη.Τα saver ειναι πολυ καλο λαστιχο απ'οτι ακουγεται και διαβαζω σε τεστ αλλα λαστιχας ειπε σε φιλο μου οτι τα primacy ειναι ενα κλικ καλυτερα και τελικα εβαλε τα primacy.Τωρα τι εννοουσε με το καλυτερα δεν ξερω.Εγω παντως θα παω καρφωτος για saver σε λιγους μηνες που θα χρειαστω ελαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αφού δεν έχουν έντονο ανταγωνισμό μεταξύ τους, από την άλλη να κάνεις αγορά από internet δεν είναι ασφαλές και θα σου χρεώσουν και τοποθέτηση όπου τα πας για τοποθέτηση οπότε η όποια διαφορά - κέρδος εξανεμίζεται.

Πάντως όταν είχα στο Polo τα yokohama είχε βάλει ένας φίλος στο δικό του Polo τα Michelin Pilot. Αποτέλεσμα ήταν να του φαγωθούν τα πλαινά στα πεζοδρόμια (είχαν μαλακά πλαινά) και μετά τα άλλαξε με Toyo από τα οποία ήταν αρκετά ευχαριστημένος.

Οπότε καλή επιλογή τα Toyo αρκεί να έχουν και καλή ημερομηνία παραγωγής.

Πάντως αν κατέβαινα σε τιμή από Bridgestone, Conti θα πήγαινα σε Pirreli, Goodyear ή Dunlop (θυγατρική της Goodyear). Ειδικά τα 2 πρώτα είναι σκληρά λάστιχα & ιδανικά για την Ελληνική άσφαλτο. Το assymetrico της Goodyear είναι value for money λάστιχο και δεν έχει το ελλάτωμα του f1 eagle με το V προφίλ που έκανε πολύ θόρυβο στον δρόμο.

δηλαδη ποιο σημαντικο ειναι να μην χαλανε τα πλαινα οταν καποιος που δεν ξερει να παρκαρει, ακουμπαει το πεζοδρομιο, παρα το ποσο καλα σε κρατανε στο δρομο και το ποσο γρηγορα φρεναρουν.

εγω νομιζα πως επιλεγουμε το καλυτερο κρατημα, φρεναρισμα και διαβαζοντας εδω ανακλαυψα πως τελικα το ποιο σημαντικο ειναι να εχουν σκληρα πλαινα γιατι πολλοι οδηγοι δεν ξερουν να παρκαρουν και συνεχεια ακουμπανε στα πεζοδρομια.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εγω του φορεσα τα sportcontact 2 αλλα σε w, αντι για v που ειχα πριν... καλο λαστιχο αλλα ρε παιδια μου φαινεται οτι το αμαξι παει χειροτερα απο πριν..κι ουτε καν του αλλαξα διαστασεις... με μια στρωση πελματος παραπανω λετε να υπαρχει διαφορα?? thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.