Jump to content
thanos.k

Βοηθεια για ενα φιλο μας...golfakia

Recommended Posts

Το παλικαρι το γνωρισα στο πλυντηριο... προσεκτικοσ με το νεο του golf 6 σαν τρελος...

Δυστηχως πηγε σε ενα γαμο και καποιος ζηλιαρης -με ασχημαπαιδικα χρονια του το χαραξε....

Το πηγε ο ανθρωπος σε ενα γνωστο ενος ξαδερφου του ...Μεσα στην απελπισια του ....

Ο "μαστορας" εκανε ενα αισχος και στο βαψιμο ...μιλαμε για αισχος...και δεν σκεπασε το αυτοκινητο του παιδιου και γεμισε μπογιες αχνα δηλαδη που την αισθανεσε με το χερι....Σε καποια σημεια που δενε χει παει χρωμα ειναι οκ ...

Προφανοςπηγε να το καθαρισει και δημιουργησε αραχνες παντου !! ειδικα στις καμπυλες.... το αμαξι το ειδα και στεναχωρηθηκα ....

Το παλικαρι ειναι απελπισμενο ...ΠΗΡΕ τηλ το μαστορα και ο μαστορας του ελεγε οτι λεει ψεματα και ττεοια... και μπορει να χασει τη πελατια του απο κατι τετιους.... πηγε σημερα θεσσ ...να του το δειξει μπροστα του !!!

Παιδια ξερει κανεις τι μπορει να κανει ????? Ασφαλεια εχει εθνικη...μπορει να επεμβει ????? Τι μπροει να κανει τωρα μυνηση ? Ππροσφερθηκα να αναρτησω εδω το προβλημα του μηπως ξερετε καμια λυση...

Μονο που δεν εκλαιγε ...ολοκαινουριο 1 μηνου....

Επισκευη γινεται βαψιμο παλι το σημειο...σωστο ομως και...αλοιφη σε ειδικο μαστορα (χειρουργος επιστημων) με πολυ εγγυημενα αποτελεσματα .Γινεται να αναγκαστει ο "μαστορας¨" να του δωσει πισω χρηματα και να πληρωσει και αποκατασταση ?Η νομικη προστασια μπορει να επεμβει ?

Σας ευχαριστει πολυ,,,

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που θα παραλάβεις το αυτοκίνητο και θα πληρώσεις τον μάστορα, τα πράγματα ζορίζουν.

Ειδικά αν ο μάστορας δεν καίγεται για την δυσφήμιση που θα του κάνεις. Αν έχει βέβαια στοιχειώδη επαγγελματισμό, θα αναλάβει τις ευθύνες του.

Είναι σημαντικό το ζήτημα και μπορεί να συμβεί στον καθένα μας. Είμαι περίεργος αν μπορεί να σταθεί νομικά. Ας ρωτήσει και σε ενώσεις καταναλωτών.

Στη Γερμανία, ο γνωστός μου πριν παραλάβει από φανοποιό το αυτοκίνητο που του χτυπήσαν, τον βάλαν και υπέγραψε κατά την παραλαβή ότι όλα τα βρήκε εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

αγωγη του χρειαζεται αν δεν αναλαβει να αποκαταστησει την ζημια οπως θα εκανε ενας σωστος επαγγελματιας.το θεμα ειναι ποιος τρεχει σε δικαστηρια και να πληρωνει και τα εξοδα.μπορει να το φτιαξει καπου αλλου και να ξεχασει αυτη την ασχημη εμπειρια του το συντομοτερο.το overspray ειναι πολυ πιθανο με πηλο να απομακρυνθει επιτυχως.ας δοκιμασει πρωτα με πηλο απαλο και αν δεν γινει δουλεια ας δοκιμασει με σκληροτερο.εχει σημαντικα ποσοστα επιτυχιας.

κατι ελεεινοι ''μαστοροι'' που υπαρχουν παντως... :)

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά λυπάμαι για τον φίλο γιατί κ εγω καινούριο το εχω το αμάξι και θα στεναχωριομουν παααααρα πολυ. Καταρχήν αν εχει μικτη ασφάλεια ας΄κοιτάξει το ασφάλιστρο και να ρωτήσει εναν δικηγόρο αν και φαίνεται δύσκολο νομικά...

Οσο για τον μάστορα που δεν τον νοιαζει η δυσφημιση για πες μας ποιος ειναι και που να ξερουμε εδω στο forum να τον 'διαφημισουμε' ολοι καταλληλα............ <_<

Link to comment
Share on other sites

θα του τα μεταφερω ...και θα σας πω . Αμαν με τον καθε ελεινο σε αυτη τη χωρα.... Ποτε θα κλεισουν αυτα τα εππαγελματα ? Ο καθενας εγινε βαφεας και μηχναικος

Link to comment
Share on other sites

το αχνισμα που εχει ειναι απο χρωμα η απο λουστρο?

αν ειναι απο λουστρο επειδη την πατησα και γω βγαινει με αλοιφαδορο περνας χοντρη μεσαια και μετα ψιλη αλοιφη και εισαι οκ :)

σε μαστορα ενοειτα

οι αλοιφες που μου περασε εμενα ηταν της 3Μ

και παλι καλα το αναγνωρισς αφου τον πληρωσα

Link to comment
Share on other sites

Να το παει το γρηγοροτερο στον πιο καλο φανοποιο που μπορει να βρει.Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, να το περασει με αλοιφαδορο και αλοιφες ή οτι αλλο κρινει ο ιδιος σωστο ωστε να επαναφερει το χρωμα στην αρχικη του κατασταση.Δυστυχως ο φιλος σου εκανε το λαθος να το παει στον γνωστο του ξαδερφου και καλα κρασια.Σε τετοιες περιπτωσεις δεν πας σε κανενα γνωστο.Πας στον καλυτερο του ειδους.Οπως τον καλυτερο γιατρο θα ηθελες για σενα ετσι και για το αυτοκινητο θα πας στον καλυτερο φανοποιο.Ας βρει εστω και τωρα τον φανοποιο με τις καλυτερες συστασεις και ας το παει.Ελπιζω να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα το αυτοκινητο εγινε ισως καλυτερο απο καινουριο .Ο μαστορας εξαιρετικος ... Η ζημια κανα 1000 πηγε .

Δουλευτηκαν αλοιφες 3Μ και η διαδικασια πηρε 1,5 βδομαδα . Νομιζω ειναι μακραν το καλυτερο φινιρισμα που εχω δει ποτε!!! Ολες οι "γραμμες" τελειες.

Σχεδον διπλασια τιμη απο οποιονδηποτε αλλο ...αλλα εγγυημενο αποτελεσμα.

Τα καλυψε η μικτη .

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα το αυτοκινητο εγινε ισως καλυτερο απο καινουριο .Ο μαστορας εξαιρετικος ... Η ζημια κανα 1000 πηγε .

Δουλευτηκαν αλοιφες 3Μ και η διαδικασια πηρε 1,5 βδομαδα . Νομιζω ειναι μακραν το καλυτερο φινιρισμα που εχω δει ποτε!!! Ολες οι "γραμμες" τελειες.

Σχεδον διπλασια τιμη απο οποιονδηποτε αλλο ...αλλα εγγυημενο αποτελεσμα.

Τα καλυψε η μικτη .

Ωραία !! Πιστεύω ότι τέτοιοι επαγγελματίες πρέπει να ονομάζονται για να μην την πατάμε όσοι δεν γνωρίζουμε και πολλούς μάστορες ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία !! Πιστεύω ότι τέτοιοι επαγγελματίες πρέπει να ονομάζονται για να μην την πατάμε όσοι δεν γνωρίζουμε και πολλούς μάστορες ;)

Με ολο τον σεβασμο.............

Αλλα κοσμος εχει παει στα δικαστηρια απο τετοια πραγματα.Γιατι πολυ απλα αντε να αποδειξεις στον δικαστη οτι εκανε τετοια ζημια στο αμαξι του παιδιου.Την εκανε σιγουρα,αλλα αντε αποδειξε το.Ποιος θα παει σαν μαρτυρας και με τι στοιχεια?Ενω το "τσακαλι" μαστορι θα εχει ενα ποστ στα χερια του.Και μπορει να μην βρει τον κατοχο του αυτοκινητου που εκανε το ποστ αλλα σιγουρα θα μπορει να τρεξει τους ιδιοκτητες αυτου του φορουμ.Moderator εισαι λιγο πιο σοβαρα μερικα θεματα για να μην τρεχεις τζαμπα κοσμο. ;)

Link to comment
Share on other sites

γεμισαμε μαστορια...

εγω απο φανοποιο δεν εμεινα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ ικανοποιημενος, και εχω πολλα ασχημα παραδειγματα.

πιστευω πως ο "γνωστος λαμαρινας" του ξαδερφου του μονο φανοποιος δεν ηταν.

αν ειχε στοιχειωδη γνωση στο αντικειμενο, θα επρεπε να μονωσει ολο το αυτοκινητο για να γλυτωσει τουλαχιστον απο την αχνη, η οποια οχι μονο κολαει παντου σε ολο το αμαξωμα, αλλα το μουντωνει κιολας.

σκεφτειτε, να βαζετε υαλοκαθαριστηρες, και απο την αχνη να γρατζουνανε τα λαστιχα πανω στο παρπμριζ... ελεος.

τετιοι λαμαριναδες δεν κανουν ουτε για να βαψουν καγγελα σε μπαλκονια.

η δυσφυμηση τον πειραξε...

Link to comment
Share on other sites

Γεγονος ειναι οτι τα καλα μαστορια ειναι σπανιοτατο πραμα.Απλα δεν θεωρω σωστο να βγουμε και να λεμε ονοματα ετσι.Μπορεις παντα με ενα π.μ.Τωρα εαν θεωρει η ηγεσια του VW club οτι μπορουμε κανενα προβλημα.Εγω πρωτος θα γραψω την λιστα μου αναλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

Με ολο τον σεβασμο.............

Αλλα κοσμος εχει παει στα δικαστηρια απο τετοια πραγματα.Γιατι πολυ απλα αντε να αποδειξεις στον δικαστη οτι εκανε τετοια ζημια στο αμαξι του παιδιου.Την εκανε σιγουρα,αλλα αντε αποδειξε το.Ποιος θα παει σαν μαρτυρας και με τι στοιχεια?Ενω το "τσακαλι" μαστορι θα εχει ενα ποστ στα χερια του.Και μπορει να μην βρει τον κατοχο του αυτοκινητου που εκανε το ποστ αλλα σιγουρα θα μπορει να τρεξει τους ιδιοκτητες αυτου του φορουμ.Moderator εισαι λιγο πιο σοβαρα μερικα θεματα για να μην τρεχεις τζαμπα κοσμο. ;)

:nea: Μάλλον δεν κατάλαβες τι γράφω .... του λέω να μας πει ποιος του έκανε το αμάξι σένιο όπως ήταν πρίν . Τπτ παραπανω τπτ λιγότερο .

Ωραία !! Πιστεύω ότι τέτοιοι επαγγελματίες πρέπει να ονομάζονται για να μην την πατάμε όσοι δεν γνωρίζουμε και πολλούς μάστορες ;)

Δλδ πες μας ποιος στο έφτιαξε για να πάμε με την μια σε αυτόν και όχι σε κανεναν άλλο ..

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.