Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

κανονικά πρέπει να σβήνει οταν πας να βάλεις μπρος

κατα 90% σβηνει μια στο τοσο να τυχει να μην σβησει και ελεγα μηπως πρεπει να μην σβηνει

Link to comment
Share on other sites

παιδια χτες ημουν στο δρομο με καλη βροχη κτλπ παρκαρω το αμαξι στο γκαραζ και παρατηρησα οτι και τα δυο φαναρια ειχανε ενα στρωμα υγρασιας στο εσωτερικο του φαναριου στο κατω μερος το εχει παρατηρησει κανεις σας?

Και εμένα μου έχει βγάλει υγρασία ακριβός στο ίδιο σημείο με εσένα αλλα μόνο στο δεξι φανάρι.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μηπως πρεπει να το κοιταξουμε μην γινει καμια στραβη και χαλασει τιποτα απο την υγρασια ?

Θυμάμαι και στο προηγούμενό μου αυτοκίνητο μάζευε λίγη υγρασία στο φανάρι. Το είχα ρωτήσει και μου είχαν πεί ότι είναι φυσιολογικό.

Εσένα στην κρατάει για ώρα ή εξαφανίζεται μετά από λίγο; Δεν νομίζω πάντως ότι πρέπει να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

δεν το κραταει ωρα.. μολις σταματησει να πευτει νερο πανω μετα φευγει..(οχι αμεσως..).. το θεμα ειναι μην γινει κανα βραχυκυκλωμα να πουμε και το γαμημενο το φαναρι φοραει ακριβα πραματα πανω..

κανω σαν ψειρας τωρα αλλα αν μια στο εκατομυριο γινει κατι χεσε μσεα..

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

παιδια χτες ημουν στο δρομο με καλη βροχη κτλπ παρκαρω το αμαξι στο γκαραζ και παρατηρησα οτι και τα δυο φαναρια ειχανε ενα στρωμα υγρασιας στο εσωτερικο του φαναριου στο κατω μερος το εχει παρατηρησει κανεις σας?

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό...πιστεύω ότι δημιουργείται λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας με τον ίδιο μηχανισμό που θολώνουν τα τζάμια όταν βρέχει..

Εξάλλου μετά από λίγο φεύγει...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αυριο θα βγαλω το φαναρι να περασω κολλα γυρω γυρω απο την κατω μερια οπου και μπαζει.. εδω ανοιγω τα πιτσιλιστιρια για τα φαναρια και παλι θαμπωνει.. δεν ειμαστε για βραχυκυκλωματα τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπορείς να το ρυθμίσεις(vag com) αυτό όταν πατάς για να πλυθούν τα τζάμια να ψεκάζουν και αυτά την ίδια ώρα ή μετά απο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις εργοστασιακα bi xenon οταν πατας τον μοχλο για τα πιτσιλιστιρια ανα 3 φορες ανοιγουν και τα πιτσιλιστιρια των φαναριων

Δηλαδή όποιος έχει bi-xenon έχει και πιτσιλιστίρια; Γιατί αυτό νομίζω είναι έξτρα εξοπλισμός στο light and sight πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος έχει bi-xenon έχει και πιτσιλιστίρια; Γιατί αυτό νομίζω είναι έξτρα εξοπλισμός στο light and sight πακέτο.

Ναι!Οταν βαζεις bi-xenon εχει πιτσιλιστηρια και δουλευουν οταν εχεις αναμμενα τα φωτα και πατας για να πλυθουν τα τζαμια σηκωνονται και αυτα και ψεκαζουν τα φαναρια.
Link to comment
Share on other sites

οχι συνεεχια χρηστο ανα 2-3 φορες που το πατας.. το θεμα ειναι οτι εγω σκευτομαι να τα βγαλω αυριο και να τα περασω ενα στρωμα κολλας στην κατω μερια..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην σελίδα 16 του εγχειριδίου του polo, το σύστημα πλύσης προβολέων περιλαμβάνεται μαζί με άλλα στο χειμερινό πακέτο. Μήπως είναι standard για το gti? Γιατί στον προαιρετικό εξοπλισμό(για το 1.2 tsi), εκεί που αναφέρει για bi-xenon δεν αναγράφει πουθενά για πιτσιλιστίρια.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω ειναι υποχρεοτικα απο το νομο ολα τα αυτοκινητα που φερουν εργοστασιακα xenon να εχουν συστημα πλησεις και αυτοματο συστημα ευθηγραμισης. οποτε ειναι αυτονοητο....

Link to comment
Share on other sites

αυτοματο ρεγουλαρισμα εννοεις? γιατι εγω που ειχα βγαλει το φαναρι να αλλαξω λαμπα μου εκανε και ρεγουλαρισμα ο μαστορας..

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

Πες το οπως θες για το ιδιο πραγμα μηλαμε! Ναι το βαζεις σε μια σανταρ θεση και αυτο μετα εχει εναν αισθητηρα στο πισω αξονα του αυτοκινητου και αναλογα με το ποσο φορτομενο ειναι αλλαζει και την κληση των φωτων...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα έκατσα και ξήλωσα το μικροφωνάκι που κάνει όλη τη βαβούρα στην καμπίνα. Πόλυ κουραστικό για μακρινά ταξίδια...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=54421#entry514646

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.