Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Προχθές με πέτυχε στο φανάρι ένα μαύρο cupra.....Μου κάνει νόημα και ανοίγουμε από στάση. πηγαίναμε μαζί μέχρι το επόμενο φανάρι.......

Κατεβάζω το παράθυρο και μου λέει ότι είναι πειραγμένος....πρόγραμμα e-tuners, εξάτμιση, φίλτρο.......μένω μ@μ@κ@ς......

Ανοίγουμε δεύτερη φορά ....εγω δεν πάτησα καλά και μου έκανε μισό αμάξι.......ανοίγουμε 3η φορά πάλι μαζί....σημειωτέο ότι εγώ είχα esp on, και κλιματισμό ανοιχτό. Σίγουρα κάτι δεν πήγαινε καλά με το πρόγραμμά του αλλά και πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Προχθές με πέτυχε στο φανάρι ένα μαύρο cupra.....Μου κάνει νόημα και ανοίγουμε από στάση. πηγαίναμε μαζί μέχρι το επόμενο φανάρι.......

Κατεβάζω το παράθυρο και μου λέει ότι είναι πειραγμένος....πρόγραμμα e-tuners, εξάτμιση, φίλτρο.......μένω μ@μ@κ@ς......

Ανοίγουμε δεύτερη φορά ....εγω δεν πάτησα καλά και μου έκανε μισό αμάξι.......ανοίγουμε 3η φορά πάλι μαζί....σημειωτέο ότι εγώ είχα esp on, και κλιματισμό ανοιχτό. Σίγουρα κάτι δεν πήγαινε καλά με το πρόγραμμά του αλλά και πάλι....

ειλικρινα για μενα αυτο απλα. δεν γινεται.. οσο μουφα να ειναι το προγραμμα και 5 αλογα να εχει παρει μονο. η διαφορα θα πρεπει να ηταν πολυ μεγαλυτερη οταν μας λες.. (εισαι μαμα.,) ????? με a/c και οτι δεν ξεκινησες πολυ καλα.... sorry που το λεω αλλα πιο πολυ για δυσφημιση των e tuners μου κανει αυτο..
Link to comment
Share on other sites

Προχθές με πέτυχε στο φανάρι ένα μαύρο cupra.....Μου κάνει νόημα και ανοίγουμε από στάση. πηγαίναμε μαζί μέχρι το επόμενο φανάρι.......

Κατεβάζω το παράθυρο και μου λέει ότι είναι πειραγμένος....πρόγραμμα e-tuners, εξάτμιση, φίλτρο.......μένω μ@μ@κ@ς......

Ανοίγουμε δεύτερη φορά ....εγω δεν πάτησα καλά και μου έκανε μισό αμάξι.......ανοίγουμε 3η φορά πάλι μαζί....σημειωτέο ότι εγώ είχα esp on, και κλιματισμό ανοιχτό. Σίγουρα κάτι δεν πήγαινε καλά με το πρόγραμμά του αλλά και πάλι....

Δηλαδή πηγαίνατε δίπλα -δίπλα? Δώσε παραπάνω info!!

Στην εκκίνηση πως ήταν τα πράγματα??? Αυτός με πρόγραμμα , εξάτμιση και φίλτρο πρέπει να ήταν γύρω στα 215 + Hp...

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα για μενα αυτο απλα. δεν γινεται.. οσο μουφα να ειναι το προγραμμα και 5 αλογα να εχει παρει μονο. η διαφορα θα πρεπει να ηταν πολυ μεγαλυτερη οταν μας λες.. (εισαι μαμα.,) ????? με a/c και οτι δεν ξεκινησες πολυ καλα.... sorry που το λεω αλλα πιο πολυ για δυσφημιση των e tuners μου κανει αυτο..

Φίλε μου κάνεις λάθος. Δεν κάνω δυσφήμηση , ίσα ισα τον Κρίτωνα τον ξέρω προσωπικά (είναι γαμώ τα παιδιά) και περιμένω να μου βάλει και πρόγραμμα. Το να έχει ένα αυτοκίνητο πρόβλημα δεν είναι δυσφήμηση στον βελτιωτή. Μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε. Θα σε παρακαλούσα να προσέχεις τι λες.

Αυτό που ανέφερα είναι καθαρά ότι συνέβη. Δεν έχω λόγο να πω ψέμματα για κάτι. Το αναφέρω καθαρά γιατί και εμένα μου έκανε εντύπωση. Μάλιστα το είπα και στο παλικάρι με το cupra. Η διαφορά θα έπρεπε να είναι 5 καρότσες. Μάλλον κάτι δεν πήγαινε καλά, αλλά το θέμα είναι ότι και μόνο με την εξάτμιση θα έπρεπε να είναι μπροστά το cupra πράγμα που δεν έγινε. Σημειώνω ότι το αμάξι μου στο maha μαμά έδειξε 175 άλογα, όμως λόγω προβλήματος στο δυναμόμετρο. Κανονικά είναι 10% πάνω δηλ.,192,5 άλογα.

Δηλαδή πηγαίνατε δίπλα -δίπλα? Δώσε παραπάνω info!!

Στην εκκίνηση πως ήταν τα πράγματα??? Αυτός με πρόγραμμα , εξάτμιση και φίλτρο πρέπει να ήταν γύρω στα 215 + Hp...

Μαν πηγαίναμε δίπλα δίπλα....σου λέω αν εξαιρέσεις την φορά που μου έφυγε μισό αμάξι, που το κατάλαβε και το παλικάρι κιόλας ότι δεν άνοιξα καλά.....Μπορεί να του έδινα ένα μικρό προβάδισμα.....ελάχιστο...αλλά που σίγουρα δεν δικαιολογεί την διαφορά ροπής - ιπποδύναμης.

Στην εκκίνηση φύγαμε δίπλα δίπλα...χωρίς καμία απολύτως διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

φιλε συγνωμη..αν σε προσβαλα απλα.. μου φανηκε περιεργο. και εγω το ξερω το κριτωνα προσωπικα και εμενα μ ειχε βελτιωσει αμαξι και ξερω τι δουλεια κανει και τι δουλεια κανουν τα προγραμματα του.. για αυτο.. και παλι .. ζητω συγνωμη..

Link to comment
Share on other sites

φιλε συγνωμη..αν σε προσβαλα απλα.. μου φανηκε περιεργο. και εγω το ξερω το κριτωνα προσωπικα και εμενα μ ειχε βελτιωσει αμαξι και ξερω τι δουλεια κανει και τι δουλεια κανουν τα προγραμματα του.. για αυτο.. και παλι .. ζητω συγνωμη..

οκ no problem. Δεν υπάρχει θέμα. Ισως δεν έπρεπε να αναφέρω τον βελτιωτή.

Πάντως όπως και να έχει είναι αξιοπερίεργο αυτό που συνέβει και θα το συζητήσω και με τον Κρίτωνα με την πρώτη ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites

οκ no problem. Δεν υπάρχει θέμα. Ισως δεν έπρεπε να αναφέρω τον βελτιωτή.

Πάντως όπως και να έχει είναι αξιοπερίεργο αυτό που συνέβει και θα το συζητήσω και με τον Κρίτωνα με την πρώτη ευκαιρία...

Να σε ρωτήσω λίγο.... Έχουν βγάλει κανονικά πρόγραμμα στους E tuners για το Polo?? ... Θέλω να βάλω και εγώ εκεί...thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω λίγο.... Έχουν βγάλει κανονικά πρόγραμμα στους E tuners για το Polo?? ... Θέλω να βάλω και εγώ εκεί...thumbsup.png

ναι εχουν βγαλει και αν 8υμαμαι καλα εχει ανφερ8ει απο μελος εδω μεσα οτι εχει βαλει..

Link to comment
Share on other sites

ναι εχουν βγαλει και αν 8υμαμαι καλα εχει ανφερ8ει απο μελος εδω μεσα οτι εχει βαλει..

Ποιος έχει βάλει και το κρύβει??? tongue.pngtongue.png

Αν θυμάμαι καλά έχουμε ένα με Revo και ένα με APR!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει βάλει και το κρύβει??? tongue.pngtongue.png

Αν θυμάμαι καλά έχουμε ένα με Revo και ένα με APR!

Παλεύω με τόν Κρίτωνα εδώ και 2 μήνες να μου περάσει το πρόγραμμα αλλά δυστυχώς λόγω του ότι το αμάξι φοράει πολύ καινούργιο firmware δεν έχει ξεκλειδωθεί ακόμα. Άρα όσοι έχετε μοντέλα από τον Γενάρη και μετά ...πακέτο....

Εγώ είμαι ακόμα στην αναμονή.... το πρόγραμμα όμως υπάρχει κανονικά απλά δεν μπορώ να το περάσω. Κάποια μοντέλα του 2010 φοράνε ήδη από e-tuners.

Βεβαίως αυτό ισχύει και για τους υπόλοιπους βελτιωτές με μια επιφύλαξη για την REVO, καθώς επίσης και για τα υπόλοιπα αμάξια του ομίλου...cupra - rs.

για την ιστορία..θα κάνω setup για 95άρα μάλλον, Μιας και η διαφορά είναι πολύ μικρή από αυτό της 100άρας.

Link to comment
Share on other sites

καλο χρυσο το polo αλλα τωρα το καλοκαιρακι επιβαλλεται δικυκλο...εχω να το κουνησω ηδη 5 μερες το εργαλειο..γυρναω με ενα scooter 150αρι που εχω και γλιτωνω πολα ευρω

Link to comment
Share on other sites

καλο χρυσο το polo αλλα τωρα το καλοκαιρακι επιβαλλεται δικυκλο...εχω να το κουνησω ηδη 5 μερες το εργαλειο..γυρναω με ενα scooter 150αρι που εχω και γλιτωνω πολα ευρω

Μονο βραδια και χωρις κινηση...

Τωρα μηχανακι στις ζεστες και νησακια με δικυκλα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω βάλει apr.

ΤΟ ΣΠΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ POLO ΠΑΕΙ!

xaxaxa σαντορίνη έφυγα σε κάτι χωράφια! :)

πωπω φιλε.. σε καταλαβαινω γτ ειχα πα8ει το ιδιο με εσενα.. με το προηγουμενο μου αμαξι... ειχα φυγει σε μια στροφη και επεσα σε χαντακι. ευτυχως για μενα δεν βγηκε ολικη η ζημια.να σε ρωτησω.. εχω ακουσει οτι αμα βαλει προγραμμα apr εχει βγει εφαρμογη για το κινητο που μπορεις να αλλαζεις το προγραμμα παλι σε μαμα..και οποτε 8ες εσυ να το ξαναργυρνας η μπα..???

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω βάλει apr.

ΤΟ ΣΠΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ POLO ΠΑΕΙ!

xaxaxa σαντορίνη έφυγα σε κάτι χωράφια! :)

φιλοσίδη το έχεις; είδα ένα με όλη την πλευρά δεξιά μαύρη! ΚΡΙΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν τα πρώτα 250 χλμ. από Αθήνα έως Πολιτικά Ευβοίας και επιστροφή.

Το gti ήταν φορτωμένο με 5 ενήλικες, και κινήθηκα μέχρι 3000 στροφές.

Το αυτοκίνητο ήταν άψογο, δεν με προβλημάτισε καθόλου η ανάρτησή του όσον αφορά στη σκληρότητα, δεν γέρνει στις στροφές, αρκετά σφικτός ο κινητήρας και ιδίως στις μεγάλες σχέσεις 6 και 7, δεν άκουσα κανένα τρίξιμο και μου άρεσε πολύ η αίσθηση του τιμονιού.

Για την ιστορία, πριν το πάρω είχα το POLO TSI στην έκδοση HIGHLINE, και απλά να σας πω ότι το GTI δεν μοιάζει πουθενά μαζί του. Δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο διαφορετικό προς τα πάνω σε όλα ( τιμόνι, ανάρτηση, αίσθηση, κάθισμα, κλπ ).

Όσον αφορά στην κατανάλωση, με γεμάτο ντεπόζιτο έχει αυτονομία ακόμα 400χλμ.

Έως τώρα οι εντυπώσεις καλύτερες από ότι περίμενα. Είδομεν ...

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν τα πρώτα 250 χλμ. από Αθήνα έως Πολιτικά Ευβοίας και επιστροφή.

Το gti ήταν φορτωμένο με 5 ενήλικες, και κινήθηκα μέχρι 3000 στροφές.

Το αυτοκίνητο ήταν άψογο, δεν με προβλημάτισε καθόλου η ανάρτησή του όσον αφορά στη σκληρότητα, δεν γέρνει στις στροφές, αρκετά σφικτός ο κινητήρας και ιδίως στις μεγάλες σχέσεις 6 και 7, δεν άκουσα κανένα τρίξιμο και μου άρεσε πολύ η αίσθηση του τιμονιού.

Για την ιστορία, πριν το πάρω είχα το POLO TSI στην έκδοση HIGHLINE, και απλά να σας πω ότι το GTI δεν μοιάζει πουθενά μαζί του. Δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο διαφορετικό προς τα πάνω σε όλα ( τιμόνι, ανάρτηση, αίσθηση, κάθισμα, κλπ ).

Όσον αφορά στην κατανάλωση, με γεμάτο ντεπόζιτο έχει αυτονομία ακόμα 400χλμ.

Έως τώρα οι εντυπώσεις καλύτερες από ότι περίμενα. Είδομεν ...

Στα πρωτα χιλιομετρα πρεπει να παιξεις με το κιβωτιο και κυριως με padles για να αλλαζεις εσυ λιγο πιο ψηλα μην σκοτωνεις το μοτερ και αλλαζει μονο του στις 1000 η στις 2000 στροφες συνεχεια , οχι με μια ταχυτητα και να κανεις αποστασεις τετοιες μεσω εθνικης οδου.

Πιστευω οτι το καψιμο λαδιων που εχουν πολλοι εχει να κανει με το στρωσιμο. Δεν πατανε τα ελατηρια σωστα και αν δεν πατησουν στα πρωρα 1000 χλμ δεν γινεται ποτε μετα. Υπερβολικα κυριλε στρωσιμο και ειδικα σε εθνικη οχι. Οσοι τα τσιτωνουν απο αρχη εστ 3-4 χιλιαδες στροφες και σταδιακα ανοιγματα δεν εχουν θεμα. Θελει και πολυ φρενο απο μοτερ , δηλαδη να πηγαινεις με 4η ταχυτητα με 3.500 χιλιαδες στροφες και να αφηνεις για 10 δευτερα γκαζι να φρεναρει απο τον κινητηρα. Μετα το ιδιο με 4000 στροφες. Γνωμη μου αυτη και οτι εχω παρει ποτεε δεν ειχα θεμα με παραμικρο προβλημα.

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

φιλοσίδη το έχεις; είδα ένα με όλη την πλευρά δεξιά μαύρη! ΚΡΙΜΑ

όχι σπίτι μου το έχω δεν το έχω πάει ακόμα :D

δεν το ξέρω φιλε μου αυτό για το κινητό αλλα θα ρωτήσω.

δεν είναι αυτό το χειρότερο.

το χειρότερο είναι ότι τώρα έχω μια mercedes s600 τεθωρακισμένη παλιά σαν αυτή του κόκκαλη και καίει που καίει από μονη τις φαντάσου απ το βάρος.

σε 2 μέρες έχω βάλει 200 euro για 300 χιλιόμετρα περίπου

εγώ έσπασα προφυλακτήρα, από κάτω κούρεμα όλα, και μέσα θα δούμε τι γίνετε νομίζω καρμπιρατέρ

αλλα χέστηκα είναι με leasing άρα μικτή εγώ δίνω 200 euro και όλα τα αλλα αυτοί.

είπα ότι μου πετάχτηκε σκύλος :Pxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

όχι σπίτι μου το έχω δεν το έχω πάει ακόμα :afro:

δεν το ξέρω φιλε μου αυτό για το κινητό αλλα θα ρωτήσω.

δεν είναι αυτό το χειρότερο.

το χειρότερο είναι ότι τώρα έχω μια mercedes s600 τεθωρακισμένη παλιά σαν αυτή του κόκκαλη και καίει που καίει από μονη τις φαντάσου απ το βάρος.

σε 2 μέρες έχω βάλει 200 euro για 300 χιλιόμετρα περίπου

εγώ έσπασα προφυλακτήρα, από κάτω κούρεμα όλα, και μέσα θα δούμε τι γίνετε νομίζω καρμπιρατέρ

αλλα χέστηκα είναι με leasing άρα μικτή εγώ δίνω 200 euro και όλα τα αλλα αυτοί.

είπα ότι μου πετάχτηκε σκύλος :Pxaxaxa

?????????????????????????????????

:D

Link to comment
Share on other sites

Στα πρωτα χιλιομετρα πρεπει να παιξεις με το κιβωτιο και κυριως με padles για να αλλαζεις εσυ λιγο πιο ψηλα μην σκοτωνεις το μοτερ και αλλαζει μονο του στις 1000 η στις 2000 στροφες συνεχεια , οχι με μια ταχυτητα και να κανεις αποστασεις τετοιες μεσω εθνικης οδου.

Πιστευω οτι το καψιμο λαδιων που εχουν πολλοι εχει να κανει με το στρωσιμο. Δεν πατανε τα ελατηρια σωστα και αν δεν πατησουν στα πρωρα 1000 χλμ δεν γινεται ποτε μετα. Υπερβολικα κυριλε στρωσιμο και ειδικα σε εθνικη οχι. Οσοι τα τσιτωνουν απο αρχη εστ 3-4 χιλιαδες στροφες και σταδιακα ανοιγματα δεν εχουν θεμα. Θελει και πολυ φρενο απο μοτερ , δηλαδη να πηγαινεις με 4η ταχυτητα με 3.500 χιλιαδες στροφες και να αφηνεις για 10 δευτερα γκαζι να φρεναρει απο τον κινητηρα. Μετα το ιδιο με 4000 στροφες. Γνωμη μου αυτη και οτι εχω παρει ποτεε δεν ειχα θεμα με παραμικρο προβλημα.

Το καψιμο των λαδιων δεν εχει να κανει με το στρωσιμο, η ίδια η cosmocar παραδέχετε οτι τα ελατήρια μιας συγκεκριμένης παρτίδας έχουν "πρόωρη φθορά" και τα αντικαθιστά με νέα "βελτιωμένα". Μην δημιουργούμε τύψεις στον κόσμο οτι δεν ετρωσε καλα το αυτοκίνητο του.

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο dyno εβαλα προγραμμα απο etuners και το dyno εδειξε 191 αλογα μαμα και 225,7 μετα το προγραμμα.. λιγο που το ανοιξα γτ το λυπηθηκα με τοση ζεστη εξω.. 2 λεξεις.. αλλο αυτοκινητο.. !!!!!περισσοτερες εντυπωσεις αυριο!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι καρμπιρατερ; αυτο δεν καταλαβα

ακούγεται σαν το καρπιρατερ κανονικά μονο x30 στο θόρυβο.

μπορεί να λέω και μαλακίες θα το δούμε αύριο το πάω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.