Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ρε παιδακια εξηγηστε μου κατι....γιατι οταν κανω βολτες για καφε στη παραλιακη οτι εχει σχεση με πεζο η σιντροεν σαξο σωνει και καλα πρεπει να με κοιτανε και να γκαζωνουν οσο μπορουν???? μολις με βλεπουν ολο ζιγκ ζακ κανουν γκαζιες και σφηνες.....αφου βλεπουν οτι δεν ασχολουμαι μετα χαλαρωνουν πιο κατω .....χαρωστε ρε λεμε δεν θελουμε να σας παρουμε το λαιμο ολοι εμεις με το gti............xaxaxaxaxaxa............ελεος re παιδες το στρωνω ακομαααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!! αν και το εχω ανοιξει τωρα λιγο στα 800 χιλιομετρα που ειμαι ομολογω να δω πως παει......και μπορω να πω οτι μαλλον ειναι πιο γρηγορο απ οτι πιστευα!!!!!!!!

Edited by sakattack
Link to comment
Share on other sites

Με το καινουριο το Fn2 που εχω δοκιμασει δεν υπάρχει πρόβλημα παντου μπροστά το πολο ως τα 200+.Μετα αρχίζει μαζεύει.

Αν βρεις κανένα ΦΠΕ θα εχεις προβλημα.

Εσύ πρόγραμμα δεν έχεις;Πάντως από οτι ξέρω πρώτο σταδιο καλό 1.4 tsi κόβεται με typer αντίστοιχο

έχω αλλα αυτός πρέπει να είχε εξάτμιση ΣΙΓΟΥΡΑ και πάλι δεν έφευγε απλά ξεκίνησε πρώτος και μετά σταθερά στα ίδια άμα είχε και προγραμμα και εξάτμιση με πέρναγε λογικά.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδακια εξηγηστε μου κατι....γιατι οταν κανω βολτες για καφε στη παραλιακη οτι εχει σχεση με πεζο η σιντροεν σαξο σωνει και καλα πρεπει να με κοιτανε και να γκαζωνουν οσο μπορουν???? μολις με βλεπουν ολο ζιγκ ζακ κανουν γκαζιες και σφηνες.....αφου βλεπουν οτι δεν ασχολουμαι μετα χαλαρωνουν πιο κατω .....χαρωστε ρε λεμε δεν θελουμε να σας παρουμε το λαιμο ολοι εμεις με το gti............xaxaxaxaxaxa............ελεος re παιδες το στρωνω ακομαααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!! αν και το εχω ανοιξει τωρα λιγο στα 800 χιλιομετρα που ειμαι ομολογω να δω πως παει......και μπορω να πω οτι μαλλον ειναι πιο γρηγορο απ οτι πιστευα!!!!!!!!

Απο χτες που το παρελαβα, αν εξαιρεσουμε τις ωρες στη δουλεια, απλα δεν εχω βγει απο μεσα. τι να πω. αν μπορουσα να μην κοιμαμαι και να γυρναω βολτα ολο το βραδυ θα το κανα χαλαρα νομιζω! Φιλε απο δω και περα πολλοι θα σου κολλανε. Εμενα πριν λιγο ειχε ερθει για τσιγκλισμα ενα μαυρο evo. Ισως αρχισεις να κολλας κι εσυ σε λιγο καιρο! Εγω δεν το χω ανοιξει λιγο. το χω ανοιξει πολυ! απλως προσπαθω να μην περναω τις 4500...δε μπορω με τρωει το ποδι. δεν ξαναχα και γρηγορο τουτου οποτε καταλαβαινεις. Θα με πειτε ψειρα αλλα θα ρωτησω και κατι κουφο: στο τελικό της εξατμισης ειναι φυσιολογικο να εχει λιγο λαδι την πρωτη μερα???????? Η θα αρχισουν συντομα τα οργανα???

Παντως παιδια το αμαξακι τα σπαει. Τα led ειναι ολα τα λεφτα. Αρκετα καλο και το ηχοσυστημα ειδικα το rcd 510 το οποιο αλλαζει ολο το εσωτερικο.

Για το γκαζι δε θα μιλησω. απλα εξαφανιζεται. Επισης με τοσο χαμηλοπροφιλα λαστιχα και ειναι πιο μαλακο απο το golf που ειχα τις bilstein. αυτες οι εντυπωσεις απο τις πρωτες δυο μερες συμβιωσης. καλοταξιδο να ναι για καποιους που ξερω πως παρελαβαν αυτες τις μερες..!

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδακια εξηγηστε μου κατι....γιατι οταν κανω βολτες για καφε στη παραλιακη οτι εχει σχεση με πεζο η σιντροεν σαξο σωνει και καλα πρεπει να με κοιτανε και να γκαζωνουν οσο μπορουν???? μολις με βλεπουν ολο ζιγκ ζακ κανουν γκαζιες και σφηνες.....αφου βλεπουν οτι δεν ασχολουμαι μετα χαλαρωνουν πιο κατω .....χαρωστε ρε λεμε δεν θελουμε να σας παρουμε το λαιμο ολοι εμεις με το gti............xaxaxaxaxaxa............ελεος re παιδες το στρωνω ακομαααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!! αν και το εχω ανοιξει τωρα λιγο στα 800 χιλιομετρα που ειμαι ομολογω να δω πως παει......και μπορω να πω οτι μαλλον ειναι πιο γρηγορο απ οτι πιστευα!!!!!!!!

Κλασικά κολιμένα άτομα.Ριξε καμιά τάπα σε κανένα και μετά πάνε χαλαρά κύριος και άστον να φαγώνετε σαν τον καραγκιόζη...

Link to comment
Share on other sites

Μην βάζετε άδικα κόντρες με vts και rallye τα αμάξια αυτά στις εκκινήσεις είναι απλά δαιμονισμένα,μιλάμε για 850 άντε 900 κιλά μάξιμουμ και τα περισσότερα είναι πειραγμένα.Έχοντας το ibiza fr dsg με πρόγραμμα πάτησα με ένα rallye και στην εκκίνηση μου ξέφυγε τουλάχιστον 2 αυτοκίνητα,νομίζω ότι και το πόλο περίπου την ίδια τύχη θα έχει με ένα πειραγμένο ραλλάκι...To εφτάρι dsg χωρίς l/c δεν μπορεί να επιταχύνει τόσο καλά ούτε το πόλο ούτε τα cupra/fr...Bέβαια σε κάποια φάση τον ραλλάκια τον μάζεψα αλλά αυτό έγινε στα τελειώματα της 4ης

Link to comment
Share on other sites

Μην βάζετε άδικα κόντρες με vts και rallye τα αμάξια αυτά στις εκκινήσεις είναι απλά δαιμονισμένα,μιλάμε για 850 άντε 900 κιλά μάξιμουμ και τα περισσότερα είναι πειραγμένα.Έχοντας το ibiza fr dsg με πρόγραμμα πάτησα με ένα rallye και στην εκκίνηση μου ξέφυγε τουλάχιστον 2 αυτοκίνητα,νομίζω ότι και το πόλο περίπου την ίδια τύχη θα έχει με ένα πειραγμένο ραλλάκι...To εφτάρι dsg χωρίς l/c δεν μπορεί να επιταχύνει τόσο καλά ούτε το πόλο ούτε τα cupra/fr...Bέβαια σε κάποια φάση τον ραλλάκια τον μάζεψα αλλά αυτό έγινε στα τελειώματα της 4ης

Γιαυτό μην πεφτετε θυματα..Να πατατε απο ρολαριστες. Η στα ποιο πολλα χιλιομετρα.Οχι απο σταματημενοι.Τα αλα ειναι κουβαδες με λιγα κιλα και εχουν αυτο το ατου. Αυτο και τιποτα αλλο αμα τρακαρουν με τα καθισματα βγαινουν απο το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά κολιμένα άτομα.Ριξε καμιά τάπα σε κανένα και μετά πάνε χαλαρά κύριος και άστον να φαγώνετε σαν τον καραγκιόζη...

και εγω ενω εχω ενα πολο του 2000 φεισλιφτ με τα 100 αλογα οταν εβλεπα πολυ γρηγοροτερο αμαξι απο το δικο μου απλως εβγαζα το σκασμο και γρηγορα.....με τη ιδια λογικη πρεπει αν δω και εγω φεραρι τωρα να του κολλησω με το gti......χαχαχαχα...

Απο χτες που το παρελαβα, αν εξαιρεσουμε τις ωρες στη δουλεια, απλα δεν εχω βγει απο μεσα. τι να πω. αν μπορουσα να μην κοιμαμαι και να γυρναω βολτα ολο το βραδυ θα το κανα χαλαρα νομιζω! Φιλε απο δω και περα πολλοι θα σου κολλανε. Εμενα πριν λιγο ειχε ερθει για τσιγκλισμα ενα μαυρο evo. Ισως αρχισεις να κολλας κι εσυ σε λιγο καιρο! Εγω δεν το χω ανοιξει λιγο. το χω ανοιξει πολυ! απλως προσπαθω να μην περναω τις 4500...δε μπορω με τρωει το ποδι. δεν ξαναχα και γρηγορο τουτου οποτε καταλαβαινεις. Θα με πειτε ψειρα αλλα θα ρωτησω και κατι κουφο: στο τελικό της εξατμισης ειναι φυσιολογικο να εχει λιγο λαδι την πρωτη μερα???????? Η θα αρχισουν συντομα τα οργανα???

Παντως παιδια το αμαξακι τα σπαει. Τα led ειναι ολα τα λεφτα. Αρκετα καλο και το ηχοσυστημα ειδικα το rcd 510 το οποιο αλλαζει ολο το εσωτερικο.

Για το γκαζι δε θα μιλησω. απλα εξαφανιζεται. Επισης με τοσο χαμηλοπροφιλα λαστιχα και ειναι πιο μαλακο απο το golf που ειχα τις bilstein. αυτες οι εντυπωσεις απο τις πρωτες δυο μερες συμβιωσης. καλοταξιδο να ναι για καποιους που ξερω πως παρελαβαν αυτες τις μερες..!

φιλε μου και εγω απο τη παρασκευη απογευμα ως σημερα εχω κανει 933 χιλιομετρα!!!!!!!!!!!!!!!!! επισης συμπληρωσα λαδι γυρω στα 250-270 ml απο μονος μου στα 670 χιλιομετρα χωρις ομως να φτασει το λαδι στη περιοχη Α. λιιιιγο πιο κατω.....ειναι φυσιολογικο παντως.....το λεει και στο βιβλιαρακι.....αν σε βοηθαει αυτο και εμενα εχει στο τελικο λαδακι....μη αγχωνεσαι.....

Edited by sakattack
Link to comment
Share on other sites

Απο χτες που το παρελαβα, αν εξαιρεσουμε τις ωρες στη δουλεια, απλα δεν εχω βγει απο μεσα. τι να πω. αν μπορουσα να μην κοιμαμαι και να γυρναω βολτα ολο το βραδυ θα το κανα χαλαρα νομιζω!......

Καλοτάξιδο!!! Μου θυμίζεις εμένα πρώτες μέρες!!!thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

ξέρει καποιος κόστος για το σέρβις τον 15000χιλ και τι αλλάζουν ?

εχει κάνει κανένας?

στα 15.000km είναι το service αλλαγής λαδιών.. τα οποία εγώ τα άλλαξα κοντά στα 9.500km

και μου σημείωσαν στο βιβλιαράκι ότι πρέπει να πάω για το γενικό service καπου στα 24.000km. Αλήθεια τα έχει φτάσει κανείς?

Επιπλέον υποψιάζομαι ότι μου έχει χαλάσει ο δείκτης της βενζίνης...ξεκινώντας με γεμάτο ντεπόζιτο και έχοντας διανύσει 450km μου δείχνει ότι είναι στο μισό...και περιθώριο μου δίνει άλλα 400km στο MFI... δηλαδή τρέλα μπορώ να διανύσω 900km με ένα ντεπόζιτο?? το έχει καταφέρει ποτέ κανείς???θα είναι φοβερό ρεκόρ...

από την άλλη βέβαια μου έχει πέσει η κατανάλωση σε σχέση με όπως ήταν στην αρχή...δεν ξέρω ελπίζω να μην μείνω καμιά ώρα στο δρόμο από βενζίνη.. ξεφτίλααααα :devil:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να εχεις πρόβλημα emerald 900 δεν έφτασα αλλά 730 ναι έφτασα.

αφού πέφτει κανονικά ο δείκτης τις βενζίνας δουλεύει. απλά εκείνη την ώρα μπορεί να πήγαινες με λίγο γκάζι και έτσι δεν είχες κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να εχεις πρόβλημα emerald 900 δεν έφτασα αλλά 730 ναι έφτασα.

αφού πέφτει κανονικά ο δείκτης τις βενζίνας δουλεύει. απλά εκείνη την ώρα μπορεί να πήγαινες με λίγο γκάζι και έτσι δεν είχες κατανάλωση.

οκ..ευχαριστώ :thumbsup: κάπως ηρέμησα τώρα αλλά γενικά φοβάμαι να το αφήσω μέχρι το τέλος τέλος να δω τελικά πόσα θα πιάσει...μήπως μείνω σε κανένα κατσάβραχο :devil: άσε που δεν κάνει κιόλας να στραγγίζεις το ντεπόζιτο γιατί μπορεί να υπάρχουν σκουπιδάκια στην βενζίνη και να σου προκαλέσουν καμιά ζημιά...πάντως τώρα που το πήγα μερικά ταξιδάκια μπόρεσα να καταλάβω πραγματικά την αξία αυτού του αμαξιού.. μέσα στην πόλη δεν καταλαβαίνεις τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

ε ένταξη μην το αφήσεις και λαμπάκι ούτε εγώ το αφήνω. ένα κουτάκι πριν τις κόκκινες γραμμές.αν σου ανάψει λαμπάκι εχεις μέσα 80χιλ.

Link to comment
Share on other sites

ε ένταξη μην το αφήσεις και λαμπάκι ούτε εγώ το αφήνω. ένα κουτάκι πριν τις κόκκινες γραμμές.αν σου ανάψει λαμπάκι εχεις μέσα 80χιλ.

δεν ξέρω...αλλά μου έχει δείξει το MFI ότι είχα άλλα 50χλμ ακόμα και το λαμπάκι δεν μου είχε ανάψει... :devil: εννοείς μήπως όταν μηδενίσει στο MFI?τότε έχεις άλλα 80χλμ? :thumbsup: ή τότε το σπρώχνεις?

Link to comment
Share on other sites

όταν σου έλεγε ότι εχεις 50 χιλ ακόμα ο δείκτης που ήταν?

μια τρίχα πριν το κόκκινο ή σχεδόν στην αρχή του κόκκινου...αλλά δεν εμπιστεύομαι τον δείκτη...συνολικά ποσά λίτρα χωράει το ντεπόζιτο? 45? μόνο έτσι μπορεί να τσεκαριστεί και εφόσον δεν με δουλευει η αντλία του βενζινά... που υποψιάζομαι ότι το έχει κάνει .. :pirate:

Link to comment
Share on other sites

εντάξει είναι αυτό που σου έλεγα πριν μπορεί να το είχες τσιτώσει εκείνη την ώρα και να είχε κρατήσει στην μνήμη την κατανάλωση και σε μένα το εχει κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο!!! Μου θυμίζεις εμένα πρώτες μέρες!!!thumbsup.png

Χαχαχα! Το χω λιωσει. Ολη μερα βολτα ειμαι. Πρωτο ντεποζιτο έβγαλε 440 με μπολικα ανοιγματα. Με το αλλο εβγαζα 530 με 55αρι ρεζερβουαρ πηγαινοντας σαν την κοτα! Μια χαρα ειναι. Και θα πεσει και με τον καιρο λογικα. Σημερα παρατηρησα οτι οπου στριβεις αναβει το προβολακι και φωτιζει το εσωτερικο της στροφης! γαματο.

Ιδου το ασφαλτοοργωτικο!

post-10954-0-51372300-1312411408_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

στα 15.000km είναι το service αλλαγής λαδιών.. τα οποία εγώ τα άλλαξα κοντά στα 9.500km

και μου σημείωσαν στο βιβλιαράκι ότι πρέπει να πάω για το γενικό service καπου στα 24.000km. Αλήθεια τα έχει φτάσει κανείς?

Επιπλέον υποψιάζομαι ότι μου έχει χαλάσει ο δείκτης της βενζίνης...ξεκινώντας με γεμάτο ντεπόζιτο και έχοντας διανύσει 450km μου δείχνει ότι είναι στο μισό...και περιθώριο μου δίνει άλλα 400km στο MFI... δηλαδή τρέλα μπορώ να διανύσω 900km με ένα ντεπόζιτο?? το έχει καταφέρει ποτέ κανείς???θα είναι φοβερό ρεκόρ...

από την άλλη βέβαια μου έχει πέσει η κατανάλωση σε σχέση με όπως ήταν στην αρχή...δεν ξέρω ελπίζω να μην μείνω καμιά ώρα στο δρόμο από βενζίνη.. ξεφτίλααααα :pirate:

Η ψηφιακή ένδειξη της βενζίνης σου δείχνει μια εκτίμηση του πόσα χιλιόμετρα μπορείς να διανύσεις ακόμα με βάση πάντα την οδήγηση σου την συγκεκριμένη στιγμή. Εαν εσύ πλακωθείς ξαφνικά η ένδειξη θα κατέβει τραγικά...οπότε το ψηφιακό δεν το εμπειστευόμαστε, είναι απλά για να μας δείχνει επιπλέον πληροφορίες. Κοιτάς πάντα το αναλογικό το οποίο είναι απόλυτα σωστό. Τώρα όσο για τα χιλ. πιστεύω ότι με πάρα μα πάρα πολύ χαλαρή οδήγηση τα 800 είναι εφικτό νούμερο. Έβγαλα 760χιλ. με μερικά ανοίγματα αλλά καταβάση με κανονική οδήγηση....ταξίδι + οδήγηση πόλη και βέβαια τα χιλιόμετρα τα υπολόγισα ...δεν θα διάβασα από την ψηφιακή ένδειξη.

αυτά από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Η ψηφιακή ένδειξη της βενζίνης σου δείχνει μια εκτίμηση του πόσα χιλιόμετρα μπορείς να διανύσεις ακόμα με βάση πάντα την οδήγηση σου την συγκεκριμένη στιγμή. Εαν εσύ πλακωθείς ξαφνικά η ένδειξη θα κατέβει τραγικά...οπότε το ψηφιακό δεν το εμπειστευόμαστε, είναι απλά για να μας δείχνει επιπλέον πληροφορίες. Κοιτάς πάντα το αναλογικό το οποίο είναι απόλυτα σωστό. Τώρα όσο για τα χιλ. πιστεύω ότι με πάρα μα πάρα πολύ χαλαρή οδήγηση τα 800 είναι εφικτό νούμερο. Έβγαλα 760χιλ. με μερικά ανοίγματα αλλά καταβάση με κανονική οδήγηση....ταξίδι + οδήγηση πόλη και βέβαια τα χιλιόμετρα τα υπολόγισα ...δεν θα διάβασα από την ψηφιακή ένδειξη.

αυτά από εμένα

H αυτονομία (και κάποιες ακόμα ενδείξεις αν θυμάμαι καλά) υπολογίζονται με βάση τον 2ο υπολογιστή και όχι τον πρώτο και δεν εμφανίζεται 1ή2 δίπλα στην ένδειξη.

Αν πέσεις πάνω στον αυτόματο μηδενισμό του 2ου (9999 χλμ ή 100 ώρες οδήγησης) τότε μέχρι να κάνεις μερικά χιλιόμετρα ώστε να σταθεροποιηθεί η μέση κατανάλωση θα δείχνει ή πάρα πολλά χλμ αυτονομίας αν πηγαίνεις ήρεμα ή πολύ λίγα αν πηγαίνεις τάπα!!

Απο κει και περα σαφως είναι ενδεικτική η αυτονομία και διαφέρει απο τα πραγματικά χλμ...

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάτε και σας βγάζει 700+ χλμ το ντεπόζιτο ? Με 80 και 7η σε αυτοκινητόδρομο μόνο εννοείται ?

Εμένα με μικτή οδήγηση και συνθήκες είναι απο 450 - 550 το πολύ έως τώρα . Πάλι ευχαριστημένος είμαι

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.